• Krátkometrážní

Kingsman: Tajná služba (2014)

Ako noblesne to začínalo, tak noblesne to i skončilo, len medzitým sa to prepadlo až kamsi do štvrtej cenovej (či skôr detinskej). Veľká snaha tvorcov tým vyšla celkom vnivoč. Chudák Michael Caine sa na to nemohol pozerať, bol z toho úplne otrávený. A keď to dopadne tak, že noblesu vyškrabáva zo dna už len filozofujúci parodický záporák v podaní Sama Lee Jacksona, tak si hovoríte, že ak chcel ľudí poriadne vytočiť, tak miesto výroby tých vražedných SIM stačilo len nakrútiť tento film.

Collateral (2004)

Atmosférická dramatizácia finálnej zabijáckej misie à la Grand Theft Auto prekladaná filozofovaním o zmysle života. A jeho závery sú často ešte znepokojujúcejšie než samotné vraždy (azda s výnimkou jazzmana) či atmosféra ponurej nekonečnej noci v LA. Dramaturgia sa vyšvihla prakticky na úroveň tej z prvého vysielania očkovacej lotérie - napriek viacerým logickým chybám* a občasným hluchým chvíľam sa napätie stupňovalo s každou obeťou až do veľkolepého konca (tiež so sympatickou hrdinkou v hlavnej úlohe). Nečakane k tomu dopomohli postavy vyšetrovateľa Raya a najmä taxikára Maxa, ktorým sa herecky a scenáristicky podarilo vynoriť z tieňa hlavného antihrdinu Vincenta.   * Logické chyby: Vincent mal odstrániť Maxa už po návšteve Felixa, keď bolo jasné, že Max mu môže už len mariť plány. Najneskôr však po havárii, keď už ho vôbec nepotreboval a Max by ho len udal polícii. Naopak, Max sa k nemu nemal vracať po návšteve u Felixa, ale mal z baru zavolať políciu a následne si vychutnávať drinky na účet podniku, pretože Vincentovi by nič nepomohlo naplnenie jeho hrozby o vražde Maxovej mamy, iba by mu to vzalo poslednú páku na Maxa. Ďalšia chyba: Po havárii si Vincent zabudol svoj zoznam, o ktorom vedel, že sa nesmie dostať do rúk nikomu.

Pojďte pane, budeme si hrát - Co to bouchlo? (1970) (epizoda)

"Pojďte, pane, budeme hulit a vymýšlet u toho nový díl plyšáků." To je patrně jediná situace, kdy bych tento díl považoval za zábavný, a ne otravný. A nezachránila to ani narážka na okupanta či (protirežimní) dehonestace příslušníků SNB.

Akta X - Můj boj 1 (2016) (epizoda)

Prvý diel série nesúcej podtitul Návrat žiaľ znamená návrat tých úbohých paranoidných konšpirácií, ktorými sa skončila 9. séria v dieli s názvom Prauda. Scenár akoby vypadol z klávesnice top fanúšikov facebookových stránok Zem&Vek, Infovojna či Aeronet (sprisahanie elít, policajný štát, zotročenie občanov atď.). Slovami Scullyovej ide o "strach šíriaciu nezmyselnú izolacionistickú technoparanoiu, takú falošnú a nebezpečnú a hlúpu, že [jej šírenie] hraničí s vlastizradou". Príbeh o mimozemskom víruse je oproti nej suchopárna dôkazmi podložená vedecká štúdia. Mulder sa to snaží zverejniť a "elita" sa rozhodla mu v tom zabrániť. Zúfalstvo scenáristov z nedostatku inšpirácie najlepšie vykresľuje zmŕtvychvstanie muža s cigaretou. O to prekvapujúcejšie potom je, že zvyšok produkcie je viditeľne nadpriemerný.

Elitní jednotka (2007)

Spolok prívržencov Batmana uvádza: ako si vycvičiť veliteľa Jednotky čistenia favely od ľudského odpadu. Nalejme si čistého vína; slovenské bezpečnostné a justičné zložky stratili kvôli svojej korupcii rešpekt temer tak veľmi, ako brazílski policajti. V prípade faviel to viedlo k nadvláde (ozbrojených) drogových dílerov a nutnosti sformovať na všetko odhodlané špeciálne policajné komando - len ono totiž dokáže vrátiť aj zločincom späť rešpekt k polícii. V prípade Slovenska to viedlo k temer úplnej nadvláde oligarchov (chránených skorumpovanými politikmi) nad celým štátom. Čo s tým? Zriadiť špeciálnu školu na výuku spevu nielen pre kajúcnikov? Či kúpiť flotilu nákladných lietadiel, ktoré by zvládli transport rozkradnutých miliónov späť z Dubaja? Alebo sa radšej pri nábore policajtov do NAKA inšpirovať kapitánom Nascimentom? To by už zrejme nikdy nehrozilo opakovanie akcií ako Očistec či Judáš! A keby takto trénovaní borci brávali na pravidelné letné tábory i slovenských sudcov - ej, to by rôzni Kočnerovia a Kollárovia mali hneď po chlebe! A vedľajším produktom by bola hromada skvelého materiálu na reality show Milujem korupciu - tak trebárs vypasený Harabín žerúci gebuzinu zo zeme, zmaľovaná Jankovská jazdiaca na metle, Pišta Michálik držiaci odistený granát v ruke alebo dosratá a došťatá Maruniaková kopajúca si symbolický hrob; na jej hodnotenie by bolo treba pridať šiestu hviezdu na ČSFD! Z mojej recenzie je už zrejme jasné, že tento film človeka tak pohltí, že aj na tú gebuzinu na zemi sa mu budú zbiehať slinky a vypnúť ho je ešte ťažšie než nájsť neúplatného vedúceho elitnej jednotky. Môžete tak vziať jed na to, že po pozretí budete aj vy pripravení znetvoriť tvár najbližšiemu dílerovi drog.

Lara Croft - Tomb Raider (2001)

Ej, to je veru dačo pre fanúšikov nezriadenej paľby zo strelných zbraní či bezduchého násilia alfa samice na mužoch a pre popieračov akýchkoľvek fyzikálnych zákonov sprevádzajúcich tieto aktivity! Ostatní sa môžu kochať mohutnými divmi starovekej architektúry alebo ešte väčšími divmi tela Lary Croft tvoreného fascinujúco supramagnetickým materiálom, ktorý odpudzuje všetky guľky (vystrelené z pištolí, pochopiteľne). Nadšenci turistiky tiež môžu nechať oči na jej kúzelnom merino tričku, v ktorom je jej teplo i na ľadovej Sibíri, kde sú domorodci zababušení v kožuchoch. Na rozdiel od prestreliek sú dialógy komické len nevdojak a nejakú hĺbku v nich budete márne hľadať. Napriek tomu všetkému sa mi rozum zastavuje len nad dvoma vecami. Honorárom Angeliny Jolie či Daniela Craiga a úžasným plánom chytrého tatka, ktorý načasuje (roky dopredu) odoslanie listu svojej dcéri tak, aby jej dorazil len asi 15 hodín pred tým, než sa na opačnom konci zemegule má stať veľmi významná a neopakovateľná udalosť, ktorej sa má jeho dcéra podľa jeho priania zúčastniť. To ho vážne vôbec nenapadlo, že v daný deň by jeho dcéra mohla byť na dovolenke, výlete, služobke, návšteve u príbuzných alebo nebodaj v robote a premeškať tak kvôli jeho ignorancii túto udalosť?

Microbiote, les fabuleux pouvoirs du ventre (2019) (TV film)

Dosť triezva, ale napriek tomu ohurujúca popularizácia výsledkov vedeckého výskumu tvorby mikrobiómu a následkov jeho nedostatku. Povinne by si to mali pozrieť všetci nastávajúci rodičia adorujúci fastfood, emulgované tuky, bezzvyškovú stravu či antibiotiká. Ostatným to radšej neodporúčam pozerať pri jedle ;-)

Přestřelka u O.K. Corralu (1957)

Netušil som, že môže existovať ešte väčší idealista než Old Shatterhand s Nedom Flandersom dohromady, dokým som nevidel Wyatta Earpa v tomto filme. Nielenže pevne veril v autoritu neozbrojených policajtov na divokom Západe, ale dokonca ani nedokázal zastreliť poblázneného mladíka, ktorý naňho mieril nabitou zbraňou! Nechápem, prečo potom robil policajta; veď to ako keby chirurga robil človek, čo sa bojí krvi. Keby takto "citlivo" postupovala NAKA, tak by sa na ministerstve doteraz vyškierala i tá zmaľovaná opica, čo s Kočnerom nekomunikovala ani priamo, ani sprostredkovane, ani osobne, ani prostredníctvom iných osôb, nijako!↵  Avšak vtedy, keď sa mal Wyatt najviac oprieť o zákon a ísť zatknúť (či zastreliť) vrahov a pašerákov s pomocou policajtov prinajmenšom z celého štátu, tak sa just rozhodne, že z toho radšej spraví rodinnú vendetu s prestrelkou na život a na smrť. To je teda tak "konzistentný" prístup, že aj bývalí SMERáci z Hlasu by sa snáď za podobné obracanie kabátov hanbili. No čo, hlavne, že pritom všetci Earpovci dobre vyzerali, majúc na prestrelku oblečené tie najformálnejšie saká, ktoré sa dali zohnať v celom Tombstone. Však to by bolo pre padavky, keby si obliekli niečo pohodlné, čo ich nebude obmedzovať v rýchlom pohybe.↵  Aký bol Wyatt upätý policajt, tak ešte päťkrát upätejší bol milenec. Jeho romanca s Laurou bola zďaleka najdrevenejšia, ktorú som kedy videl.↵  Bez pochýb najzaujímavejšou postavou tak bol Doc Holliday, ktorého stvárnil Kirk Douglas. Jednal so šarmom a viac podľa pravidiel než samotný Wyatt a neprehrával nielen v kartách, ale hlavne na scéne (na rozdiel od postáv okolo neho).↵  Smutné je tiež to, že žiadna vláda USA si doteraz nedokázala vziať príklad z Earpovej politiky obmedzenia nosenia zbraní; naopak, všetky vlády sa zhliadli v právach zbojníkov Shaghai Piercea.

Duel Frost/Nixon (2008)

Naozaj výpravné a presvedčivé Nixonovo PR o tom, aký to nebol charizmatický sympaťák, ktorému vôbec nešlo o moc, ale len o to, aby mohol dokázať svoje majstrovstvo v politickej diskusii. Celý film však vrcholí tak spektakulárnym opustením sa na konci debaty, že Mečiarova labutia pieseň na rozlúčku proti tomu bola ešte veľkou demonštráciou sily. Divákovi sa podsúva, že k tomu došlo temer bez Frostovho pričinenia - hlavne preto, že chudáka Nixonka trápilo svedomie.↵  Žiaľ, neviem, či to tak bolo i v skutočnosti, ale kladné zobrazenie Nixona mi dosť bráni to filmu uveriť. Dúfam, že ani v požehnanej starobe sa nedožijem toho, aby sa takáto glorifikácia niekedy natočila o Trumpovi.