• Krátkometrážní

Mach a Šebestová - Piráti (1979) (epizoda)

Keby sa tak Machovi a Šebestovej podarilo zaistiť len pár percent verejných peňazí, ktoré sa na Slovensku rozkradnú, tak by si aj trieda v poslednom zapadákove mohla dovoliť zaobstarať okrem slona aj vlastnú pandu.

Mach a Šebestová - Zoologická zahrada (1978) (epizoda)

Zúfalý krokodíl uplatňujúci princíp kolektívnej viny a žerúci nevinného rukojemníka kvôli prevychovaniu dvoch nespratníkov - well, that escalated quickly!

Mach a Šebestová - Kropáček má angínu (1978) (epizoda)

Lepšie ako pichať Savo do žily, ale i tak by som podľa toho biológiu neučil ani na Vysokej škole života. A infektológiu už tobôž nie. Diera príbehu: Mach a Šebestová sa vyberú navštíviť Kropáčka "hned po obědě", ale keď sa mu potom dostanú až do žalúdka, tak tam nájdu "rohlík s máslem, co měl Kropáček k snídani"!

Mach a Šebestová - Člověk neandrtálský (1977) (epizoda)

Kto chce vidieť neandertálcov, nemusí cestovať až do doby ľadovej, ale stačí sa zastaviť na štadióne Slovanu Bratislava. Avšak inak pozoruhodná náučná fikcia, až na tú bujnú vegetáciu v dobe ľadovej.

Mach a Šebestová - O utrženém sluchátku (1976) (epizoda)

Zrejme nejaký sci-fi seriál o tom, čo sa môže diať, keď sa deťom dostane do rúk bezdrôtový smartfón s hlasovým asistentom. Ten je, zdá sa, expertom na biológiu, pretože tá rozšírená realita s mačkami kam dovidíš, bola naozaj pôsobivá. Keby trebárs s takýmto vynálezom prišiel insitný vedec Cimrman, asi by som ho vzal na milosť. Takto všetky body pozbiera vizionár Macourek a najmä Adolf Born za výtvarnú stránku príťažlivú i vo svojej jednoduchosti.

Red 2 (2013)

Nie je to síce žiadna slniečkarska artovka, ale napriek tomu jednou z najlepších hlášok je tá o právach žien v Iráne. Taktiež to nik nebude pozerať kvôli dômyselnej zápletke, hoci starý pán Hopkins prevezie každú bandu agentov aspoň raz. Áno, je to pomerne frenetická prehliadka akčných scén, avšak citlivo inšpirovaná bežným životom prostého ľudu - i tu sa hrdinovia každou ďalšou scénou dostávajú z šlamastiky do ešte väčšej šlamastiky. Akcia síce občas stráca mieru, nestrácajú sa však slušné herecké výkony najmä staršej gardy od Helen Mirren až po Anthonyho Hopkinsa, takže nakoniec si to možno s prižmúrením nad fyzikálnymi zákonmi celkom vychutnať.