Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Animovaný
  • Komedie
  • Drama
  • Akční
  • Krátkometrážní

Recenze (470)

plakát

Strach (1963) 

Může to být jakkoliv kvalitní a napínavá detektivka, ale to je všechno k ničemu, pokus se z toho na konci vylíhne komunistická propaganda, která hanebně legitimizuje politické procesy se "špiony a zrádci" z 50. let.

plakát

Invalida (2023) 

Čaro filmu tkví v jeho "balkánském" duchu, v nemž se pojí chytlavá rytmická hudba a jednoduché (až groteskní) postavy na maloměstě. Jednoduché jsou i zápletky a jejich řešení a až na výjimky i humor, který ale ani neurazí. Jednoduché to však určitě neměl představitel cholerického Laca Gregor Hološka, na jehož oduševnělém výkonu stojí prakticky celý film.

plakát

Zmizení (2013) 

Tento skvěle zrežírovaný, ozvučený i nadabovaný thriller skýtá kromě diváckého zážitku mnoho dalších využití, třeba: a) v letních vedrech zastoupí klimatizaci, neboť po jeho shlédnutí Vám bude ještě dlouho běhat mráz po těle. b) pomáhá bojovat i s obezitou, jelikož efektivně snižuje chuť ke konzumaci vepřového masa. c) ale zejména účinně utuží Váš vztah k Vašemu jakkoliv iritujícímu malému dítěti - vzápětí se tak zblížíte, že jej nebudete chtít pustit ani na krok od sebe, a ideálně budete toužit jej mít po celý čas na vodítku.

plakát

Madagaskar (2005) 

Kamarádi z newyorské ZOO - lev zbožňující civilizaci velkoměsta, hypochondrická žirafa posadnutá hygienou spolu s idealistickou zebrou se řízením osudu (a speciální jednotky tučňáků) ocitnou na párty lemurů v divočině Madagaskaru - to je základ odvázané komédie, které vedle tučňáků díky skvělému českému dabingu vládne zejména skeptický lemur Maurice mluvící hantecem.

plakát

Mr. & Mrs. Smith (2005) 

Hypotéza: Brad Pitt asi záviděl Stallonemu či Dieselovi, že jsou populárnější mezi mladými blbečky než on, a tak se jeho PR manažeři rozhodli představit Brada Pitta i fanouškům čistě akčních B-čkových filmů. Vyprodukovali tedy trapně a lacině působící akčňák s prvoplánovou zápletkou a plytkými postavami, které navíc umí přenášet břemena i poté, co jim vrazí nůž do stehna. Pro zásah cílovky však bylo klíčové, že se tam vystřídala široká paleta střelných zbraní a hlavně, že tam byla honička se třema BMW!! A jen aby bylo jasno, je to celkem nesrovnatelné s Tarantinovými Hanebnými pancharty a rovněž ani s bondovkami.

plakát

Atlas mraků (2012) 

Majestátní hold všem bojovníkům proti vykořisťování lidí a zneužívání jejich nedostatků. Anebo i pocta rebelům proti přežitým konvencím. Je to v podstatě takový Matrix na šest různých způsobů, a to nejen myšlenkově, ale i po dramatické a zejména vizuální stránce. Kromě ústředního poselství o zodpovědnosti každého jednotlivce za vývoj společnosti tvůrci nezapomněli vyzvednout přínos investigativních novinářů ani připomenout lhostejný přístup lidí ke klimatické krizi. Prolínající se příběhy přinášejí i poněkud fascinující multirole herců, mezi kterými dle mne vyniká Hugo Weaving, kterého bych si troufnul připodobnit k Johnnymu Deppovi z Wishu.

plakát

Zákon vesmíru (2021) 

Jak se altruistickému mladému obhájci povede obelstít ostřílené zločince i policajty, aby se mohl stát ještě větším altruistou. Celkem to odsýpá a kouká se na to příjemně, zvlášť díky Johnovi Boyega a Olivii Cooke. Podařil se i příběh, ve kterém altruista jedním (zlo)činem polapí čtyři mouchy. Jen ta celkem zbytečná fyzikálně-filozofická omáčka mohla být raději nahrazena větším důrazem na (vhodně rozehrané) vztahy mezi postavami, kde byl určitě potenciál ještě víc vtáhnout diváka. Nejvíc se však bavím na zjevné většině diváků, kteří podle plakátu zřejmě očekávali nějakou bezduchou akční mlátičku a (po zásluze) zůstali zklamáni, a tak zde sázejí jednu hvězdu nebo dokonce odpady, co tedy vypovídá zejména o nich.

plakát

Taxi (1998) 

Starosvětská francouzská komedie s novým lakem, plná stereotypů o neschopných policajtech a namyslených friccích. Děj třeskutě podružný, občas nesmyslný a humor (v českém TV dabingu) vytáhl jen Daniel při podpichování se s Nemčoury. Zaujmout by mohla akorát milovníky historické techniky - buď automobilové (od Mercedesů až po Fiat) nebo filmové, při které se automobilové honičky "vylepšují" zrychlením filmu či zbytečnými bouračkami. Aha, a ještě ty, kteří nedokážou uvěřit, že Marion Cotillard byla kdysi pořádná šťabajzna.

plakát

Akta X - Zakladatelova mutace (2016) (epizoda) 

Ďalší diel do Mulderovej konšpiračnej skladačky o genetických experimentoch na ľuďoch sponzorovaných ministerstvom obrany USA, avšak podstatne konkrétnejší a presvedčivejší. Len tie fiktívne rodinné scény s Mulderovým synom, čo mali brnkať na city, si mohli radšej odpustiť.

plakát

Pojďte pane, budeme si hrát (1965) (seriál) 

Jde o mimořádně přeceňovaný seriál "večerníčků", reálné hodnocení by mělo být o desítky proc. bodů nižší. Třeba uznat, že autoři experimentují s náročnými osvětovými a na svou dobu pokrokovými tématy jako šikana, manipulace, individuální automobilizmus, doping či svazky partnerů stejného pohlaví, a někdy se jim skutečně zadaří (Nazdar, kedlubny!) ale občas se dost hledají (vtipná kaše) anebo opakují zdlouhavé gagy (jeli k vodě). Nejsilnější stránkou tak je nepochybně hudba a také intelektuální nenáročnost, jelikož se to dá pochopit i když má člověk příznaky CoViD-19, tudíž je to skutečně vhodné i pro nejmenší.↵ Pro srovnání uvedu, že v 60. letech vznikaly ohromně zábavné díly série Road Runner, Bugs Bunny či Tom a Jerry z tužky Chucka Jonesa. Rád bych proto viděl jakéhokoliv svéprávného člověka, který by byl schopen mi upřímně tvrdit, že hodnocení Pojďte pane na ČSFD je zaslouženě vyšší než hodnocení zmíněných sérií. A pokud bychom měli zůstat v Československu, tak hledám odvážlivce, který obhájí vyšší hodnocení Pojďte pane než má třeba seriál Pat a Mat či Mach a Šebestová.

Ovládací panel
1 bod

Fanklub

(2)