• Krátkometrážní

Okno do dvora (1954)

Detektívna zápletka je pomerne hlúpa (prečo by taký šikovný vrah zakopával niečo vo vnútrobloku, prečo by sa hneď pri druhom kontakte s políciou priznal, prečo by sa detektív zrazu rozhýbal k akcii, až keď na vlastné oči uvidí snubný prsteň).↵  Zaujímavejšie sú rozhovory s návštevami v byte hlavného hrdinu a najmä to, že i keď je celý film točený z jedinej miestnosti, tak má celkom zaujímavú atmosféru, a nechýbajú ani chvíle napätia, hoci ide trochu o z núdze cnosť.↵  Akčná scéna na konci je dnes len na smiech.

Opři žebřík o nebe (2014)

Z filmu nebolo moc jasné, čo a ako robí Maroš Kuffa a čo dosiahol. Film skôr prezentoval jeho "klientov" a dobrovoľníkov prostredníctvom príbehov niekoľkých z nich. Najlepšie ich vystihuje citát jedného z nich: "Dosť z nich sú debili, ktorí si ani neuvedomujú, čo pre nich robí a ďalším na tom vôbec nezáleží."↵  To síce skôr zvyšuje jeho zásluhy, ale i tak by som rád videl trochu hlbší portrét Maroša Kuffu, než len pár vstupných pohovorov s klientami, dve vyhrotené situácie, pár myšlienok z kázní a pár jázd na koni.

Eva tropí hlouposti (1939)

Táto komédia navodila odľahčenú a pohodovú atmosféru najmä vďaka výkonu Nataše Gollovej a replikám tety Pa, ale nedokázala zakryť prílišnú naivitu a jednoduchosť scenára.

Divoké historky (2014)

Všetky scénky sú veľmi profesionálne nakrútené, zdatne držia divákovu pozornosť, úroveň pointy však dosť kolíše.↵  Pasternak: ***** Krátke, vtipné, štýlová pomsta.↵  Las Ratas: **** Jednoduchšia zápletka, ale uveriteľné postavy, každá je symbolom jednej krajnosti ľudského chovania.↵  El más fuerte: ** Napätie budované skvele, ale inak strašná konina. Keď scenárista nemôže, hovnom si pomôže.↵  Bombita: *** Pekne budovaná atmosféra zmaru, ale koniec postráda akýkoľvek zmysel a prekvapenie.↵  La Propuesta: **** Poctivá dráma, až nebezpečne blízka realite.↵  Hasta que la muerte nos separe: *** Historka o bláznivej podvedenej neveste, v ktorej som nepochopil záverečný obrat o 180°.

Odvrácená strana nebe (2001)

Na môj vkus dosť naivné či idealistické. Ale tomu, kto už má film rozpozeraný, odporúčam nevzdať a dopozerať dokonca, film pekne ukáže podstatu misionárskej služby a hodnotu priateľstva. Exteriérové scenérie tiež stojí za to vidieť.

Ducháček to zařídí (1938)

Dosť nevyrovnaný film, niektoré úseky majú slušné grády, niektoré sú zase zbytočne naťahované, asi podľa toho, ako sa scénárista vyspal. V niektorých scénach som dokonca ani nerozumel motivácii postáv. Nad priemer tento film vynáša jemne bláznivý herecký výkon Vlastu Buriana a jeho pamätihodné hlášky.

Píseň moře (2014)

- Je to jediné svojho druhu na svete a spieva to výhradne v kožuchu, čo to je?↵  - Lady Gaga?↵  - Nie, selkie.↵  ↵  - Čo sa stane, keď pošleme selkie k babke do mesta a kožuch hodíme z útesu?↵  - Získame zápletku filmu, pretože v tomto filme ide len o to, aby sa selkie vrátila a zaspievala.↵  - Tak trebárs nejakému škôlkarovi to možno stačí ako príbeh..↵  ↵  Samozrejme, sú tu aj pozitíva - prekvapivo realistické charaktery hlavných postáv, kúzelná animácia a hudba.

Schindlerův seznam (1993)

Film výrazne dokumentuje hrôzu, zvrátenosť a nezmyselnosť holokaustu, a najväčšiu zásluhu na tom má postava Amona Götha presvedčivo stelesnená Ralphom Fiennesom.↵  Perod Oskara Schindlera z bonvivánskeho biznismena na záchrancu "menejcenných" životov je v kontexte zobrazených udalostí naozaj uveriteľný. Jedna-dve scény sú možno trochu prestrelené (trebárs až komická ľútosť Oskara na konci), ale celkovo sa film nesie v triezvom duchu, a napriek tomu zanecháva silný dojem.↵  Je skvelé, že takýto film vznikol, a dúfam, že nikdy neupadne do zabudnutia.↵  ↵  Hviezdička dole za zmätenie diváka podobnými tvárami - dlho som si myslel, že Amon Göth je Oskar Schindler spred niekoľkých rokov (tj. retrospektíva). Títo herci sa príliš podobajú, tak by to chcelo jasnejšie uvedenie Amona na scénu.