Karp

Karp

okres Brno


6 bodů

Moje komentáře

od nejnovějšíchpodle abecedypodle hodnocenípodle roku vzniku filmu
<< předchozí 1 2 3 4 5 7 9
  • 5.2.2018  13:42

  Podle mého názoru se v této kriminálce tluče kombinace V. Olmera a J. Dietla. Olmer byl režisérem, který se občasně snažil o jakési západní uchopení reálií československé kinematografie a tehdejšího žití obecně. Nebrání se ostrým střihům, klipovému pojetí, dnes bychom mohli říct Filip Renč své doby. Oproti tomu síla J. Dietla ležela v dialozích, postupně budované zápletce, v konfliktu a to v úplně jiném tempu. V druhém tahu pěšcem zbyla jen zápletka a pokus o konflikt. Jedno ustoupilo druhému a výsledek je spíše mdlý. Ve své době to však mohl být odvážný film, který se ohání západem a jehož hlavní postavou není bodrý předseda JZD. Škraloup v podobě milého příslušníka kontrarozvědky však pochopitelně zůstává. A jak už řekli mnozí - body za S. Bartošovou...

  • 30.1.2018  13:10

  Jsem rád, že se nekorektní humor vrací, protože po České sodě tady příjemně trapná nadsázka (sic v jiné podobě) chyběla. Formát seriálu je samozřejmě malý, ale má a mívá velice silné momenty, které jsou až symbolické. Poslední jsme mohli vidět právě ve čtvrtém díle s úžasným V. Preissem. Možná si to málokdo uvědomuje, ale který seriál či TV inscenace (o filmu nemluvě) dokázaly tak silně využít potenciál tohoto skvělého herce a to všechno na velmi malém prostoru? A co je podstatné - on toho vlastně zase tak moc neřekne... A to je pro mě velice příjemný paradox dabingového studia a herce, který je krásným melodickým hlasem s takřka bezchybnou jevištní řečí proslulý. Ostatně je škoda, že ve filmu V. Preisse příliš často nevídáme, byť chápu, že je asi patrně řazen spíše mezi klasické divadelní herce. Není potřeba mluvit, není potřeba nic říkat, ale už jen příjezd Krobota a právě Preisse na parkoviště před studiem vypoví o mnohém. A pak stačí Viktora Preisse sledovat - kultivovaný pán, herec, ikona s termoskou a kufříkem, z něhož vytáhne vlastní síťku před mikrofon. I v tom je možná určitá symbolika ochrany dabéra a pánské ochrany při sexuálních aktivitách, o nichž je řeč. Jsem rád i za H. Čermáka, který konečně hraje i jinou postavu než mafiána, hajzlíka nebo drsného poldu. Dabing Street, Trpaslík, Svět pod hlavou jsou formáty (v našich krajích moderní), které konečně dorazily i k nám.

  • 25.1.2018  10:26
  Coco (2017)
  ****

  Vždycky si po shlédnutí filmu říkám, jestli bych ho chtěl vidět znovu, anebo si jej dokonce koupit. Coco si nekoupím a celý ho asi opětovně vidět nemusím. On je to samozřejmě skvělý film, výborně udělaný, s neotřelým námětem, ale i přes dojemné a dojímavé scény mi k srdci nepřirostl. Navštívil jsem večerní představení a celkem logicky děti nikde, jenže v té souvislosti mě napadlo, jak se asi Coco líbí jim? Jakou postavičku by doma chtěly mít? Hectora? Možná Danteho...? Opravdu nevím. Také nevím, jestli děti tak úplně docení citlivé a zajímavé podání smrti a zapomnění. A poslední výtka, asi nejzásadnější ze všech, trochu humoru navíc by nezaškodilo, přestože rozumím tomu, že žertovat o smrti je poněkud náročnější. Z toho všeho mi vychází, že je tento film z 50% pro děti a z 50% pro dospělé a to dle mého není u animovaného filmu s dětskou hlavní postavou ideální poměr. U akademiků bude bezesporu kladně přijat, ale troufám si říci, že popularity jiných slavných animáků nedosáhne. Pět hvězdiček za provedení, ale jen tři bych dal za osobní dojem.

  • 16.1.2018  12:43

  Zase jsem se po dlouhé době u TV nahlas a pořádně zasmál. Druhý díl nebyl úplně vyvážený, ale jako celek ho hodnotím kladně. Stejně jako jsem se zasmál u falešného taxikáře a J. Bartošky v jedničce.

  • 8.1.2018  09:54
  Čertoviny (2017)
  ***

  To, co je na této pohádce nejpěknější, je zároveň i nejvíce ubíjející. Představte si, že je léto a už měsíc je azurovo a slunce pere o sto šest. Pohádka by měla být krásná, měla by být optimistická, ale měla by nabízet kontrast. Kontrast v postavách, emocích, ale i v exteriérech. A tak vedle lumpa a ničemy má své místo klaďas, vedle lesku bída a vedle rozpáleného slunce pořádná letní bouřka. Všechno nemusí být barevné a rozzářené, je potřeba vyvažovat. Jasněnce se vyčítala hororovost, v Čertovinách obavy a strach nepřichází ani na místech, která jsou popisovaná jako temná a hrůzostrašná. A to je škoda. Stejně jako je škoda poněkud rozvleklé střední pasáže, která byla v kině ještě stravitelná, ale v televizi bude ubíjející. Ústřední dvojice Prachař Benedikt nezklame, ale ani nezazáří, oba záporáci jsou vyloženě dobří, hlavní milenecká dvojice tradičně poněkud toporná a kněžna J. Bernáškové sympaticky povznesená a nóbl. Z. Troška má jistě lidovou píseň v oblibě, její záslužná propagace však do jisté míry způsobila zpomalení děje a působila spíše jako vložka než smysluplná součást děje. Ale jinak pěkná pohádka - 65%.

  • 27.12.2017  23:34
  Nejlepší přítel (TV film) (2017)
  ***

  Přemýšlel jsem, která pohádka kromě Andělů Páně se mi v posledních letech líbila, a vzpomněl jsem si na Korunního prince... A ejhle on ji režíroval stejně jako Nejlepšího přítele Karel Janák. Nejlepší přítel je přeci jen o něco slabší, ale dobré momenty v něm najít lze a je vidět, že Janák coby režisér pohádek není špatnou volbou. Sice lituji, že Z. Piškula je ve své roli plochý a nevýrazný, že po slibném úvodu je pohádka jakási prázdná, že dopředu odkrývá karty, pokud jde o pány ženichy, ale jinak je to dobře řemeslně odvedený film - rozhodně jeden z těch lepších, zůstaneme-li v žánru pohádek. Největší slabinou je pak zřejmě věrohodnost emocí, ať už ve formě přátelství Ondry a čerta Matěje nebo lásky zajíce Piškuly a o něco zkušenější K. Svarinské. Nejvíce pak potěší J. Langmajer, J. Lábus odvede svůj velmi slušný standard a O. Sokol se do své role také hodí.

  • 14.11.2017  08:41

  Plochý Poirot se ve vlaku občasně ztrácí a musíte mu jít hodně naproti, abyste v něm našli onoho brilantního detektiva se všemi jeho podivnostmi. Potěší snad jen jeho radostně upřímný smích při četbě Dickense, korektní vážnost a upřímnost, ale nic víc. Mnozí přispěvatelé si stěžují na linku z Jeruzaléma, která pravda dodává filmu určitou nerovnováhu, ale osobně mi nevadila, protože pomohla navodit pocit doby byť barevně přepálené. A pak konečně vlak vyjíždí... Spoiler: Dokud se kola točí a vagónky kodrcají je vše v pořádku, užíváte si cestu, slunce, déšť a nečas za okny. Ale jakmile vlak zastaví, zůstanete trčet v nepříliš povedených studiových kulisách... Proč? Kouzlo vlaku je pryč a "musíte" rozplétat vraždu. A doslova se nepohnete z místa dokud zločin neobjasníte. A pak? Máte hotovo. Vlak symbolicky vyjede, ale je to už jen rozlučka, film končí. "Picknick" na sněhu prostě jedoucí luxusní vlak nenahradí. Ostatně bylo nutné se tak sveřepě držet předlohy, kterou vlastně všichni znají a vědí, kdo je viníkem, a jak se věci mají? Nemohl Poirot ve vlaku řešit jinou vraždu z pera Agathy Christie? Přesto bych dalšího případného Poirota ještě nezatracoval, výpravně by to mohl být pěkný film a případné Smrti na Nilu snad nehrozí, že parník ztroskotá na pustém ostrově...

  • 8.10.2017  13:39
  Wind River (2017)
  ***

  70-75% Čím dál tím víc si myslím, že Wind Riveru bude víc slušet televize než kino. Není to vůbec špatný film, ale když vynecháme atmosféru, je dějová zápletka poměrně jasná a nakonec i svižně objasněná. A přitom potenciál tu je... Krásná příroda, indiáni indiánštějsí než Vinetou s Inčučunou, sympatický hl. hrdina a lehce záhadná smrt. Tak nějak jsem si představoval, že vichry budou vát, sníh se požene vzduchem a do vší té mizérie si nebudeme vědět rady s jednou vraždou, která dost možná ani vraždou není. Přál jsem si městečko sevřené nečasem, tajemného vraha chodícího mezi námi slušnými lidmi a nebezpečí obcházející kolem. Standardní příjezd FBI by byl sice očekávatelným prvkem, ale kontrast federálního a lokálního pohledu na věc dokáže vždy přinést zajímavý náboj. A do toho divočina za humny, v níž není nic lehčího, než se pořádně a beznadějně ztratit. Nedotaženost - to je asi hlavní problém. A z navnazující úvodní scény zůstane jen oproštěné a nemysteriózní rozluštění.

  • 28.8.2017  21:56

  Velice slušné zakončení sedmé série. A pro fanoušky knižní podoby příběhu dodávám, že v rozporu s tím, co se zde uvádí, knihy rozhodně dopsány nejsou... :-).

  • 21.8.2017  15:32

  Milovník samozřejmě neútočí na divákův intelekt a nevyžaduje od něj úvahy o smyslu vlastního bytí, společnosti a účelnosti. Je to obyčejná komedie, která má lehce netradiční námět. - A to je na ní zároveň to nejcennější. V důsledku toho působí neokoukaně, byť výše vyřčené stále platí. Pro toho, kdo chce jít do kina, nemá žádná očekávání a nesleduje plátno skrz sofistikovaně ušlechtilý kritický okulár, bude Milovník po přechodu skvělou oddechovkou. Film stačí vidět jednou a není nutné se k němu vracet, ale herecký výkon Eugenia Derbenze je fajn a jeho Maxim patří mezi zajímavé "hrdiny" dnešního filmu a emancipované společnosti.

  • 16.8.2017  23:18

  Spoiler spoilerovič. Velice pochybuji, že tady někdo zná přesný rozsah schopností Nočního krále. Víme, že umí oživovat mrtvé, víme, že dokázal najít Brana v jiném stavu vědomí a víme, že dokáže rozpoznat měniče. Z minulé série jsme si během zápasů Sama Tarlyho nebo jednoho z Thennů s Bílými chodci mohli všimnout, že tihle modroocí hoši prohazují své nepřátele vzduchem a dávají jim dopřát pocitů vzduchoplavců:-). A to jsou Bílí chodci, Noční král je jejich kápo. Opravdu by nemohl hodit oštěp...? A víme o jaký oštěp se přesně jedná...? Jistě, být cool je jedna věc, pozorně sledovat seriál a všímat si demonstrovaných schopností je věc druhá. Ale tím by člověk na sebe zase nedokázal strhnout patřičnou pozornost. - To bezesporu:-). Mezi diváky je také velice populární pátý díl šesté série s označením The Door, v němž se rozloučíme s Hodorem. Ale tato část je podstatná i z jiného důvodu. Noční král zde se svými kámoši Bílými chodci prochází ohnivým valem respektive ohnivá stěna se před ním rozestupuje... Nočního krále tedy s největší pravděpodobností spálit nepůjde... Smůla:-). Každý drak má své jméno. Daenerys létá na Drogonovi, kterého také jako jediného plně ovládá. Z doby, kdy byli dva draci uvězněni pod pyramidou, si můžeme upamatovat na vlastní slova dračí královny, v nichž oznamuje, že nedokáže draky kontrolovat. Ostatně Rhaegal se po odletu z Dračího kamene v této epizodě kdesi poflakoval a Viserion se účastnil akce ohnivé jezero při záchraně Jona Snowa. Noční král je velice klidný až stoický chlápek s nervy ze železa. Přesto, když Jon Snow zabil v Hardhome Bílého chodce, Noční král zpozorněl a pečlivě si Jona prohlédl. Jenže při příletu draků nehnul ani brvou. Nic... žádná reakce. Nečekal na ně náhodou...? Nevyřeší drak přechod přes Zeď? A nebylo to celé spíše akce Nočního krále než Jona Sněha a jeho zájmového kroužku? Viserion byl pojmenován po nechvalně známém bratrovi Daenerys Viserysovi, který se k naší královně choval zle nepěkně. Nenapadá mě jediný rozumný důvod, proč draka pojmenovávat po někom, komu musela být nasazena zlatá koruna. Noční král si tedy vybral draka jehož karma je, řekněme, nedobrá. A snad bych se i vsadil, že G.R.R.Martin bude postupovat stejně, protože mnoho jiných důvodů ke glorifikaci Viseryse není. Ostatně nepříjemný Viserysův odér zavane i na konci tohoto dílu při rozmluvě D a J. Pak také můžeme říci, že ta pravá zima ještě nenastala a Dlouhá noc, popisovaná jako jakési bílé peklo, zatím nepřišla. To je ostatně důvod, proč Noční král zatím neatakuje Zeď. Nemůžeme tedy čekat, že naši hrdinové budou ronit kroupy a funět o sto šest. Ostatně odvolávat se ve fantasy seriálu s draky na fyzikální zákony našeho světa už vyžaduje poměrně vysoký stupeň osobní statečnosti:-). Ale patrně tito diváci každé ráno s dlaněmi na oknech svých panelákových příbytků očekávají přílet draků:-). Přejme jim, aby se dočkali a jejich sny došly naplnění:-). Kaňkou tohoto dílu je pak urychlení příletu Daenerys. Odpověď na to, za jak dlouho k jejímu vpádu na scénu došlo, je ukryta v jezeře - přesněji na jezeře. Trvalo to tak dlouho, než zamrzl led. Ani o minutu déle. Teď už stačí jen zjistit jaké teploty panují "v tuto roční dobu" za Zdí, kdy dochází nebo nedochází k oblevám, v jaké fázi cyklu se nachází tamní slunce atd. atd.:-) Nicméně pobyty na čerstvém vzduchu a máchání ve studené vodě nejsou z předchozích epizod a expedic za Zdí žádné novum. Ale zpátky alespoň na skok k drakům. Z trailerů k sedmé řadě jsme mohli také zjistit, že k dispozici jsou i mrtví obři. A správná otázka i v této souvislosti zní, utopí se mrtví, anebo jen neumí plavat? K odstupu nutnému k vytažení dráčka bylo využito střihu a tak pro všechny diváky došlo k vymezení časového kroku, který dokázal překlenout potíže před samotným vyzvednutím draka ze dna jezera. Přestože ne všem něco takového stačilo:-). Byl bych tedy proto, abychom příště rozebrali mechaniku letu draka, plochu jeho křídel, vyvážení, součinitele odporu či vztlaku, energetickou náročnost jeho těla a prozkoumali, zda by vůbec mohl chrlit oheň:-). Je to fantasy seriál takže je zapotřebí si ho v první řadě užít a nebýt za hlupáky:-). Mimo to tvrdím, že jeden řetěz musel k vytažení mrtvého Viseriona bohatě stačit, ale to víte, to jsou ti Američané, všechno musí velké a předimenzované:-). A také se mrkneme na valyrijskou ocel, dostřel balisty či nehořlavost dračí královny. Prostě si uděláme radost:-). Za tenhle díl pěkných 65 - 70%.

  • 14.8.2017  23:15

  Není toho moc k psaní, spíše je na místě poděkovat uživateli vystupujícím pod přezdívkou Wysch za to, že se pokusil statečně čelit stokrát omílané frázi o teleportech odkazem na knihu, v níž je laskavý čtenář na tento "teleportační" způsob vyprávění upozorněn... Ale je nutné vzít v potaz, že takový odkaz stačit nebude a budeme se s pláčem, s nářkem a se skřípáním zubů nad jakýmisi teleporty setkávat i nadále... Při vědomí této skutečnosti je vlastně s podivem, že seriály mapující delší časové úseky vznikají, protože divák má s pochopením zmíněných skutečností zjevné potíže. Přestože např. jistý Sam Tarly zmiňoval v této epizodě pana Brana Starka, který pobýval za Zdí několik let... Což můžeme chápat jako drobný doplněk - vodítko k předem avizovanému nestálému časovému měřítku. Měsíc dva cesty tedy nemusí hrát vůbec žádnou roli. Ale pochopí to skutečně jen ti odvážnější. Za dnešní díl 3,5*.

  • 7.8.2017  14:36
  Pravda a lež (TV film) (1992)
  ***

  3,5*

  • 7.8.2017  14:34
  Česká muzika (TV film) (1993)
  ***

  2,5*

  • 7.8.2017  14:26

  2,5*

  • 7.8.2017  09:09
  Wonder Woman (2017)
  ***

  60-70% Znásilněná mytologie ve službách kasovního trháku. Spoiler: A nebyl to vlkodlak, byl to Áres. Kdo viděl prvního Hellboye a Kapitána Ameriku bude tušit, jak by zhruba mohla WoWo vypadat. Není to zklamaní, ale není to také nic výjimečného. Před deseti patnácti léty bychom možná očarovaně zírali na plátno, ale dnes?

  • 6.8.2017  19:52

  "Je to moc dlouhý, je to moc krátký, jenom se tam mluví, nemluví se tam..." G.R.R.Martin se v Hostině pro vrány rozžv... ehm... rozpovídal takovým způsobem, že ho to nepřešlo ani v Tanci s draky. A je nutno říci, že ani v prvních třech knižních dílech se, co se týče mluveného slova, nedržel zpátky. Ostatně, jak by také v navazujících dílech nenastavoval, když Písně ledu a ohně měly být původně pouze trilogií. Nakonec by knih stejně jako TV sérií mělo být sedm. Jestli se dočkáme knižního zpracování není vzhledem k věku autora zřejmé, tak alespoň seriál dojde svého konce. Karty byly rozdány již před touto sérií a to co je momentálně k řešení, spočívá pouze v tom, jak vkusně vytvořit co nejzajímavější vycpávku před finálním střetem. A nutno říci, že se to autorům i přes naprosto zbytečné reptání diváků poměrně daří. Martinovy knihy jsou komplexní od sáhodlouhých popisů k napínavým střetům. Stěžovat si proto, že jednou je díl makový a podruhé tvarohový, je tedy svým způsobem zbytečné. Po Spoils of War nabitém souboji lze očekávat, že další díl bude pro změnu zase povídavější... Nicméně ani dějově se čtvrtá epizoda nedrží zpátky, jen je nutné si uvědomit dopady všech skutků a činů. Akce má obvykle více příznivců než promyšlený "pokec", a proto se tento díl dočkává adorace. Nikoliv nutně nezasloužené... Štastná setkání, bitky kam se podíváš, sliby se plněj o Vánocích a dluhy se platěj vždycky, pojď na mě z boku a borec na konec alespoň ve stručné charakteristice. Nemyslet, dívat se a být spokojen - jediný úkol pro diváka.

  • 1.8.2017  23:08
  Nemocnice na kraji města (TV seriál) (1977)
  ****

  Paradoxní je, že jako malý jsem kvality Nemocnice na kraji města neviděl. Nicméně je nutné nejprve říci, že zdejších bídných 72% si takový seriál nezaslouží. Padají zde přirovnání k první telenovele, a víte co, jděte se vycpat s telenovelou... Osobně říkám, že telenovely není zapotřebí sledovat, protože jejich následný děj dokáže průměrně nadaný divák velice snadno odhadnout. Většinou se odehraje to nejméně pravděpodobné, každý spí, lomeno chodí, s každým, a to se opakuje neustále dokola. Mantra všech telenovel. U nemocnice nic takového říci nemůžeme, a proto je přirovnání k telenovele ostentativně dehonestující. (Spoiler) V nemocnici je ukryto mnoho lidských osudů, které jsou pravdivé a ryzí. Synové nedosahující kvalit svých otců a starosti s dětmi obecně, což na vlastním příkladu poznává dr. Štrosmajer. A to i proto že velké děti rovná se velké starosti. Náhledy na lásku a lidské vztahy - od nevěry a posedlosti, k pravé lásce sestry Huňkové, k pomíjivosti okouzlení hokejisty Přemysla Rezka k dr. Čeňkové, ke zralým a řekněme až promyšleným citům dr. Fastové a Sovy seniora nebo osobitosti a v té době nevídané lásce emancipované dr. Králové, která hodlá vychovávat svou dceru zcela sama bez biologického otce. Uvědomuje si ostatně vůbec někdo, že v té době byly podobné postoje nežádoucí a velmi okrajové. A nakonec se nevyhneme ani střetu přátelství a sokyň v takovém lehkém soupeření o jednoho muže. Také se tvrdí, že mnohé postavy jsou až příliš jasně vyhraněné - záporáci a klaďasové. Ale povšimli si kritikové, jak se promění např. Sova senior po odchodu z postu primáře? Všiml si někdo, že nakonec ani ten nenáviděný Cvach nevyrazí na stezku osobní msty a dojde svého "klidu"? Vnímáme, že Arnošt Blažej je tou typickou postavou, u které dlouho netušíme, jestli je dobrá, špatná, maková či tvarohová? Ne... A to nezmiňuji ani interakce jdoucí k výrazným věkovým rozdílům, opět v tehdejší době méně časté - Peterka a dr. Králová nebo dokonce žárlivost Veroniky na starého primáře Sovu. A tak bychom mohli pokračovat dál a dál. Je tedy škoda snad jen některých ideologických nánosů, které postihly první sérii z r. 1977. V sérii navazující, která vznikla již za podpory a částečně na přání Nordeutscher Rundfunk Hamburg v r. 1981 geometrickou řadou ubylo soudruhů a agitace. Ostatně oslovení soudruhu se zde prakticky nevyskytuje... Stejně tak legendární zelinářová Dobiášová v podstatě figuruje v roli majitelky obchodu s ovocem a zeleninou. Je tedy jen a jen škoda na nemocnici zcela zbytečně plivat. Celá řada herců zde přímo exceluje a dialogy M. Kopeckého jsou takové, jako kdyby místo dr. Štrosmajera promlouval M. Kopecký sám. Jak se lze přesvědčit z jeho dávných rozhovorů a pořadů. Pěkných 85%.

  • 17.7.2017  22:00

  Velice slušných 70%. - Neodehraje se toho mnoho výjimečného, ale není to také žádný propadák. Navíc vstřícná očekávání věcí budoucích převládají. Neznám scénář sedmé řady, abych mohl říci, jestli se jen zahříváme před něčím velkolepým, anebo nevíme kam dál, než přijde to velké a očekávané grandfinále, po kterém nezůstane ani jedno oko suché a rozum doklopýtá do konce všech konců, aby zde mohl jednou provždy zůstat. Jak by se na takovou sérii ostatně slušelo. Zamrzí tedy především pokračující devastace některých charakterů a zbytečný komparz. Doufám proto, že se nedočkáme Madony či Marilyna Mansona, i když ten by měl coby úchyl naší doby potřebnou kvalifikaci do stáje tak bujných koníků, jako byli pánové Ramsey a Joffrey. Ona to samozřejmě není žádná tragédie, ale je zbytečné rozptylovat se uvědoměním si, jo tak to je ten Ed... Na co, proč? A nepřišla si Arya k ohníčku vlastně pro podpis? (Spoiler) Ostatně nezbláznila se nám ta holka trochu? Ano, kluci vypadají být velice milí, muzikální a slušně vychovaní, ale jen tak si k nim přisednout? To už Arya Stark zapomněla, jak utíkala z Králova přístaviště a pokaždé si ji někdo zabral pro sebe a hodlal ji odvléci, kam mu bylo libo? Asi nezapomněla, ale pánové scénáristé zapomněli... Jak říkám, je to škoda, ale ještě není vše ztraceno a z té bandy Rychlých šípů se může vyklubat partička příkladně zákeřných sígrů. Budeme v to doufat. G.R.R.Martin je zdatný spisovatel a tak, i když nechává některé postavy polepšit v diagnostických ústavech Západozemí, trocha té temné síly přeci jen v každém padouchovi zůstává a čeká na své další procitnutí. A tak se ptám, nestal se ze seriálového Ohaře až moc velký Mirek Dušín? Pravda, zatím při měsíčku pouze kope hroby a nezpívá bledému Měsíci árii z Rusalky. Na druhou stranu lze ocenit urychlení bahna obtíží, do kterých se při svém výcviku dostává Samwell, a sice rychlým a razantním střihem. Přestože člověk trne, zda do toho mlácení nočníky nezačne Ed Sheeran v podkresu po queenovsku rapovat: Buddy you’re a boy make a big noise. Playin’ in the street gonna be a big man someday. You got mud on yo’ face. You big disgrace. Kickin’ your can all over the place. Singing. We will we will rock you! We will we will rock you! Velice rychle ale divák pochopí, že chudák Tarly skončil "v" nebo "s" kyblíkem pořádných s... ek. A tak by to mělo být, tak by to mělo vypadat. Těším se na příště.

  • 17.7.2017  21:23

  3,5*

  • 10.7.2017  08:47

  3,5* za roztomilý kukuč obou hlavních představitelů, kosmonauta, design a sympatickou první polovinu filmu. Snad mi jen chybělo více jiskrnějších dialogů a vtipu.

  • 12.6.2017  09:02
  Mumie (2017)
  ***

  Tom hraje o patnáct let mladšího chlápka i proto, že je to ve filmu s kočkou starou čtyři tisíce let prostě potřeba. Ale bez něj by to byla jen pouhá zoufalost. Egypt je coby domovská adresa Mumie lehce profláklý, ale nahradit jej Londýnem? To už Mumii možná mohli natočit v Brně na Špilasu. Tajemství starých vykopávek, nalezišť a egyptských bohů je pryč a nahradili je chudáci křižáci. Za mlhou hustou tak, že by se dala krájet, není rybníček Brčálník, ale jakási londýnská stoka v níž Tom dělá, co může, abyste neměli pocit, že vstupné byl omyl... Škoda. Vidět Mumii lze, ale nenapadá mě důvod, proč ji vidět podruhé. Ve srovnání s předchozími reinkarnacemi s B. Fraserem prohrává. A snad jen dovětek - já vylézt po pár tisíci letech ze sarkofágu, asi se nestačím divit, v čem tady žijeme, a jestli mí bohové náhodou nepřesídlili na zem. Tak třeba příště někdo jako volné pokračování natočí rodinnou komedii Mumie ze školky nebo Mumie v zoo, kde slečně Boutelle bude pomoženo na úřadech a se začleněním do společenského života. 55%

  • 26.5.2017  12:42

  Covenant nelze hodnotit kladně, byť film jako takový zase tak špatný není. Vizuálně krásný, David a Walter povedení, Engeneeři lákaví a tajemní... Ale co dál? Z vetřelce nejde strach, pobíhá v jedné z finálních scén jako krysa v bludišti hledající kousek sýra. Nová planeta nabízející tolik možností zůstává i přes pěkný design za očekáváními a technologičtí páni vesmíru jakbysmet. Tady měla nastoupit mnohem větší invence a boření zaběhnutého... Hlavního zloducha je samozřejmě nutné hledat někde jinde než ve vetřelci samotném, ale o to ďábelštější roli mohl ten skutečný sehrát. Mohli jsme ho doslova nenávidět a bát se jeho snů a vizí, ale dočkali jsme se až v poslední minutě. Jistě, lze říci, že Covenant je už úplně jiný vetřelec než v samém úvodu ságy, ale když si člověk představí reálné náklady na film a promyslí si rozsah jednotlivých scén, musí si nutně uvědomit, že jde vlastně o takovou naducanou jednohubku. Hl. námět a zápletku je možné hodnotit kladně, ale samotné rozpracování a dotažení je slabé. Problém netkví v režii, ale ve scénáři a nejspíše i v prostředcích. Vetřelec by si zasloužil pořádný restart, ultimátní film, ponurou atmosféru, děs, a klidně i s filozofickým přesahem a tajemnými Engeneery, se kterými není ani trochu legrace, ale kteří disponují prostředky až netušenými a nebojí se je použít. A kdyby to všechno někdo ještě zasadil do veskrze výpravných kulis a dodal tomu trochu epického nádechu, byl by Covenant film jako hrom. Také by asi bylo dobré přidat další dílek do skládačky u vetřelců samotných. Stokrát zopakované vylézání z hrudního koše je maličko ohrané, vetřelčí matku jsme již také viděli. Ale co takový pořádný úl, kolonii - "městečko"? Zkrátka stále nevyužitý potenciál... Už jen kdyby byla více rozpracována samotná planeta, mohli jsme se dočkat pořádně nebezpečného místa, které je oním opravdovým peklem, jak hlásají upoutávky... Spoiler: Nicméně je možné, že je všechno ještě trochu jinak... Vetřelec č.1: Loď Engeneerů naložená vejci na LV 426. Prometheus: V kopuli je oltář s vyobrazeným "ukřižovaným" vetřelcem. A opravdu byli Engeneeři zcela vyhubeni? Byla to jejich jediná planeta? A skutečně vdechl vetřelcům život David? Jinak v Prometheovi se loď Engeneerů ovládá také pomocí "píšťalky". "Bůh" David na píšťalu v Covenantu hraje - tolik ke zbytečné scéně.

  • 8.5.2017  09:39

  3,5*

  • 8.5.2017  09:38

  Český Rocky jako pocta boxerovi a střelci 311. československé bombardovací perutě Vildovi Jakšovi.

  • 24.4.2017  13:50

  Problém Ztraceného města je, že se toho o Percy Fawcettovi v určitých etapách jeho života zase tolik neví. A tak na sebe naráží realističnost podání s tápáním ohledně dějové zápletky. Druhá věc je, že džungle zase tak kouzelné místo plné nečekaného není. Všude samé stromy, listy, bláto, hmyz a občasně nějaká ta nepříjemná havěť. Do toho můžete plout po loďce a potkat indiány. A teď, co s tím? Percyho Fawcetta se bohužel zeptat nemůžeme... Ten si svá tajemství vzal populárně řečeno do hrobu. Pokud tedy neočekáváte senzaci, ale zajímají vás střípky ze života jednoho z posledních opravdových objevitelů a dobrodruhů, nic z toho vám vadit nebude.

  • 7.4.2017  09:32

  Vrať se do hrobu je jiné. Je to one man show a záznam doby... šedivé, špinavé, depresivní, v níž je mládí jednou z mála osvěžujících skutečností; pochopitelně se všemi klady i nedostatky. A není proto divu, že mládí propadne i sociolog Víťa Jakoubek. M. Šteindler svým způsobem nehraje, ale je. Víťa Jakoubek je vržen na plátno, neví, co si počít sám se sebou, plácá se v marastu, objevuje nové. Kdo nemá rád M. Šteindlera, a kdo nemá smysl pro humor nebo nezažil doby minulé, těžko si tento snímek oblíbí. Z dnešního pohledu se může zdát nepochopitelné, že by se dospělý sociolog mohl vydat (vloudit) na gymnázium. Ale chtěl bych v této souvislosti připomenout, že dnes vznikají populární a "novátorské" snímky o zlodějích, kteří na střední škole dokonce učí... Tímto pohledem jde o až netušený počin. A je nutné rovněž zmínit to, že snímek velice výstižně a syrově zachycuje hlavní znaky své doby a zaběhlé stereotypy. Vrať se do hrobu jsem shlédl možná pětkrát, naposledy včera. Při pohledu na řady šedivých orezlých sídlištních kontejnerů jsem si uvědomil, na co jsem stačil zapomenout a hlavně si připomenul, že takové to skutečně tehdy bylo. Ale nezestárlo všechno a ledacos v myslích přetrvává. Stačí si vzpomenout na zakázanou zimní reklamu jednoho mobilního operátora, v níž I. Trojan, kdesi ve stopě vyhandluje od polského překupníka mobilní telefon... Víťa Jakoubek nakupuje v průchodu tričko amerikánske a není to vtip, není to legrace. Mnozí tomuto snímku vyčítají právě to, že příliš rychle zestárnul, ale ono to jinak být ani nemůže. Protože kdo dnes chápe povinnou ruštinu, chmelové brigády, mládež hledající jakoukoliv odlišnost v socialistické šedi, stereotyp pracujících uvězněných v režimní pasti, nesmyslné porady, pracoviště fungující z pouhé podstaty a šéfy, kteří chtějí mít hlavně klid, a kteří dokonale ovládají slovník doby, z kterého zcela jasně vyplývá, jaké divadlo se tu před rokem 89 hrálo...?

  • 1.4.2017  17:55
  Život (2017)
  ***

  3,5*

  • 16.3.2017  10:56

  Jak málo stačí k lidskému štěstí... To je asi správný podtitul ke Kongovi i ke zdejším oslavným komentářům. "Hele Vietnam, hele 2. světová, hele S.L. Jackson se šklebí do plamenů a hele Kong je mrakodrap... jo a má to 'fílinu' let minulých takovou tu patinu starý dobrý Ameriky s tušeným Forrestem Gumpem, kdesi ve shluku emerické soldatesky... Prostě paráda." To jako vážně? To nevadí, že začátek je rozvleklý až hrůza, že linie s Vietnamem je v zásadě zbytečná a dotváří pouze ono historické zasazení, které prvoplánovitě a tedy zcela kýčovitě dodává filmu jakési významnější ukotvení v čase a rozehrává emoce, které si film sám o sobě nejen nezaslouží, ale nedokáže je ani využít? Je to jen další berlička... Protože historie oku "zkušeného" kritika tak nějak sluší a konvenuje? Stačí se podívat na český seriál Svět pod hlavou na hodnocení poslední a první epizody. Pokud se pohybujeme v minulosti, divák jásá, pokud se vrátíme do přítomnosti, objevuje se "blé", "odpad" a jiné. Historie má tu výhodu, že ji málokdo pamatuje a tím pádem do ní leckdo jen tak nevrtá. Historie je totiž jen to, co nám uvízlo v různém stavu v mysli a to, co je nám předkládáno... Kdežto realita to má horší, každý ji zná a každý ví, jak "zapáchá". Známe ji zkrátka příliš dobře... Navíc každý má tu svou realitu... Posadit Konga do současnosti by rázem u "zkušených" borců znamenalo hodnocení zavánějící nikoliv nadšením, ale odpadem. Ovšem pojďme zpět k filmu. U Konga je jako obvykle tak nějak jedno, že se postavy chovají stupidně... Bylo - je to opravdu nutné? To nelze napsat onu kýženou oddechovku s monstrem bez party trapáků, kteří ji hodlají na první dobrou sejmout? Respektive nemohly by se jako trapák chovat jen jedna dvě postavy? Nevadí, že domorodci vytváří další mlčenlivou a v zásadě zcela nevyužitou kulisu? Nevadí, že tvůrci vymysleli zcela nového a podivného ještěra? Nevadí, že vtipné hlášky většinou nefungují a v kině je ticho jako v kostele...? Kong není úplně špatným filmem, je po technické stránce dobře udělaný a CGI je velmi kvalitní. Akce nabízí také docela hodně, ale co dál? Je to na pět hvězdiček? Ne... nemůže být... Tajemství žádné, překvapení minimální, hláškování suché, zbylá monstra málo děsuplná, Kong v zásadě lidi zbožňuje a taktika profesionálních vojáků je žalostná... Hlavně, že se Nixonově figurce klepe hlava, jak jsem se tu dočetl. Nic proti ní, ale tuhle otřepanou rekvizitu využívá léta už i český film. Z poslední doby se stačí podívat na Krásno... Takto kvalitní oddechovka opravdu nevypadá. Oddechovkou se rozumí to, že je oddechový námět, nikoliv promyšlenost a realizace filmu. Váhám mezi 3* a 3,5*.

  • 7.3.2017  09:36

  Tak to nakonec nebyl příběh Filipa Marvana, ale především Martina Plachého, který jsme těch deset dílů sledovali, protože Filip, jak se i dalo čekat, v žádné minulosti nepobýval. Na prvním a posledním dílu série si bylo možné všimnout, jak nevděčná je současnost. Stačí totiž pár uniforem, několik takřka muzejních vozů, socialistický šatník a všichni jsou spokojeni, jak ten seroš hezky šlape. Nostalgie (i ta temná) a návrat do minulých let přináší kouzlo, které je vděčné. O to nespravedlivěji pak vynikne hodnocení první epizody, která určitě nebyla horší než ta poslední. Ale chyběla jí jistá citová vazba, kterou si divák zatím stačil vybudovat. 3,5*

<< předchozí 1 2 3 4 5 7 9
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace