Morrigen

bohémka

<< předchozí 1 2 3
    • 13.3.2015  23:36
    Ruiny (2008)

Taková trošku klasika, i když s celkem originálními prvky. To ale bohužel nestačí na to, abych dala líp než za tři. U filmu mi trošku vadil střih, hlavně ze začátku, final girl vadila už docela dost. Víc bych si ten závěr užila ve stylu totálního paradoxu, kdy všichni čekají na pomoc, která se dostaví až po jejich skonu. Ale budiž. Kytičky zvonilky pobavily.

• 13.3.2015  21:14
    Temnota (2002)

Mrazivé, ale nic, co bychom už mnohokrát neviděli. Na druhou stranu, i když se dá poměrně dobře odhadnout, jak finálová scéna vlastně dopadne, stejně potěšila. Celkem si i docela potrpím na španělskou hororovou tvorbu, protože je bez spousty zbytečných a nafouknutých amerických efektů. Horor je v dnešní době žánr, kam proudí mraky a mraky snímků a upřímně - má zkrátka svoje hranice. Nejsem z těch, kdo by film odsoudil jen na základě "neoriginální" myšlenky (což podle mě není dost dobře možné), a o to víc si jí potom ceníme. Ale právě proto se musíme zaměřovat na ty maličkosti, odlišnosti a drobnosti. Možná to úplně na 4 hvězdy není, ale ...

• 4.3.2015  20:56

Film, který umí překvapit přesně v ten okamžik, kdy už se zdá všechno jasné. Laťku napětí nastavuje hned od prvních minut a tohle tempo si střídavě drží po celou dobu. Až na ten lehce melodramatický závěr není všehovšudy moc co vytknout. Jednotlivé scény do sebe zapadají jako puzzle, hudba slouží k dokreslení atmosféry a nepůsobí teatrálně, jak se u těchhle typů hororů občas stává, herecké výkony dětí i dospěláků potěší. A "nepřemožitelné zlo"? Realistická postava bez efektů umí zabrnkat na slabší nervy. Ráda se k tomuhle filmu ještě vrátím.

• 2.3.2015  20:47
    Nenávist (2002)

Hororová tvorba na východ od nás jde většinou mimo mě, ovšem na základě mnohých doporučení jsem se i já rozhodla na tenhle "zázrak" podívat. Nevím, bylo-li to přehnaným očekáváním, ale kromě hojného počtu slušných a nečekaných lekaček mě na tomhle filmu nic nezaujalo. Takový víceméně klasický scénář duchařin vycházejících z tragické minulosti jednoho domu. A upřímně ani pobledlý chlapeček ve mě prostě nevyvolal to správné napětí - viděla jsem už děsivější. Nebýt chvílemi až přehnaně vypjaté hudby, tak bych nejspíš ani nezpozorovala, že teď se děje něco neobvyklého. Možná, že kdyby nám tvůrci místo rádoby tajemných a velice zmatených prostřihů do minulosti naservírovali chronologicky jdoucí děj s nějakým náznakem dob minulých, působilo by to uceleně a svižně. Takhle ale vím, že se určitě nepustím do ničeho v sloupečku "Související".

• 2.2.2015  23:20
    Can't Smeg Won't Smeg (TV pořad) (1998)

Pořad jako takový neznám a ani nějak nemám touhu poznat, ale to, co zde předvádí naše oblíbená čtyřka (pětka), je vážně k nezaplacení. Takhle jsem se skutečně dlouho nezasmála! A to jsem si říkala, že by Lister mohl umět trochu vařit, když hostil Kocoura svým Šamanským kebabem po ďábelsku :)

• 2.2.2015  23:08
    Universe Challenge (TV pořad) (1998)

Musím říct, že mě až překvapily odpovědi fanoušků, například ohledně direktiv vesmírného sboru nebo slečna/paní, která si pamatovala čas na hodinách z jedné scény. A i přesto, že herci měli mnohokrát dost navrch, třeba ohledně fotografií nebo ukázek, nepovedlo se jim zvítězit. :) Škoda, že takových soutěžních dílů není víc, určitě bychom se toho ještě dost dozvěděli.

• 31.1.2015  02:37
    Hannibal (2001)

Mlčení jehňátek se stalo pojmem ve světové kinematografii a Anthony Hopkins coby doktor Hannibal Lecter jakbysmet. Roli šíleného a zároveň geniálního vědce zahrál neopakovatelně kouzelně, charisma z něj stříkalo na všechny strany a důvtip mohl rozdávat plnými hrstmi. Je až s podivem, že jsme se filmového pokračování nedočkali o mnoho let dříve. Nicméně... To kouzlo dokonalé distinguovaného vraha s dobrým vkusem pramenilo právě z jeho tajemnosti, zásad, elegance. Ale čím více se s panem Lecterem seznamujeme, tím víc vidíme i jeho chyb, z geniální nekonvenčnosti se stává jen psychopatická úchylnost a představu jakési pomyslné preciznosti boří fakt, že se nechá tak jednoduše chytit vesnickými burany, kteří ho sledují. V tomhle je ve scénáři obrovská díra. Na druhou stranu se ale scénáristům povedlo občas šokovat, například při "poslední večeři" nebo praktické ukázce na přednášce o slavných oběšencích. A v neposlední řadě i v počtu svých končetin. Ale buďme upřímní, jedničce to nesahá ani po kotníky, i když o zase tak špatný film se nejedná.

• 30.1.2015  23:24
    Raw (TV seriál) (2008)

K seriálu jsem se dostala úplnou náhodou přes Kryštofa Hádka, který se o téhle roli zmínil v nějakém pořadu. Už jen fakt, že si zahrál roli homosexuálního imigranta v Irsku, mě celkem nalákal a musím říct, že nelituji. Vzhledem k (ne)známosti seriálu u nás jsem měla to potěšení sledovat v originále. Jelikož nejsem až tak dobrý angličtinář, spoustu věcí jsem nepochytila, ale i přesto mě to bavilo a baví. Kryštof ztvárnil svou roli opravdu skvěle, ale i Keith McErlean má ode mě palec nahoru. Dějová linka kolem těch dvou zaujme asi nejvíc. Stojí za to se podívat.

• 27.1.2015  21:21

Obecně známo, že pokračování úspěšných filmů většinou padají celkem znatelně pod úroveň původního snímku. Tady ovšem toto pravidlo neplatí. Dějově zajímavější pokračování s výbornou kamerou a střihem mě osobně zaujalo mnohem víc. Originalita se ve světě filmu cení nade vše, a i když v daném subžánru nelze vymýšlet kvatna novinek, tady se to alespoň z části povedlo (útěk otce, přeživší matka, ...). Brutalita přesně tam, kde má být. Na horor možná až moc akční, ale proč ne, apokaplypsa v postapokalyptické Británii by jinak asi ani nefungovala. Jedinou vadou na kráse je zkažená finišová scéna v tunelech metra, kdy už díky neustálému omílání dopředu víme, jak to dopadne. Na druhou stranu poslední záběr velmi potěšil.

• 26.1.2015  21:14

Něco mě vyloženě nadchlo, něco zklamalo. Film, který se něčím lišil, ale zároveň zůstal věrný žánrové klasice. Pro milovníky zombie filmů můžu doporučit, honiček a detailů na znetvořené nemrtvé je víc než dost. Pomalé tempo se střídá s napínavými scénami přesně tak, aby to bylo příjemné pro oko i mysl, postavy sice nijak extra nezáří, ale mají přesně takovou hloubku, aby nevyznívaly moc sentimentálně, závěr filmu graduje. Ale celkově vzato mě film až tak neoslnil, ne že by bylo vyloženě něco úplně špatně, ale mezi moje srdcové skvosty se zkrátka neprobojoval.

• 24.1.2015  22:23

Vyjadřovat se k dějové lince jako takové asi nemá moc smysl, na tom tenhle film opravdu nestojí. Ovšem smíchání žánrů tak nesourodých jako sci-fi a western, to je jinčí kafe. Jenže z příjemně nastartovaného westernu budujícího atmosféru od první minuty se postupem času stává film podle šablony "záchranná mise na nepřátelském území s nepřátelskými potvůrkami", byť celkem povedenými. Možná mě trochu zklamalo chování postav, které se až příliš rychle s bravurou a bez sebemenšího údivu prohání po světě s démony z vesmíru. A možná proto, že některé scény jsem viděla už stokrát. Ale aspoň ty efekty stály za to.

• 2.1.2015  19:06

Filmový příběh, který se stal vzorem pro mnoho dalších, převážně tanečních snímků. Dneska už je to trochu obehraná klasika, kterak ambiciózní a upjatá krasobruslařka (tanečnice, baletka, ...) přišla perfektního partnera a jako jediná možná náhrada se ukáže nezodpovědný a bohémský hokejista (hip-hoper, průšvihář, ...). Zpočátku absolutně nesourodá dvojice, jejíž dva členové se div nepozabíjejí, nakonec úspěšně dorazí do kýženého konce a ruku v ruce mizí do západu slunce. Ale buďme upřímní - co může být romantičtějšího a působivějšího?

• 1.1.2015  22:12
    Sex Tape (2014)

Dneska mám nějakou rozdávačnou náladu a i když to na 4* nejspší nebude, já je tomuhle snímku ráda dám. Jsem toho názoru, že všechny romantické (myšleno že nějak souvisí s láskou) jsou na jedno brdo. Ale tohle se mi prostě jen líbilo... Velice poutavý rozjezd sice časem začíná ztrácet svoje kouzlo a pomalu sklouzává k několika vyloženě kýčovitým scénám (souboj Jay versus pes) a trochu, no, spíš trochu hodně sladkobolné finále, ale jako celek to nepůsobilo vůbec špatně. Podobné role jsou Jasonu Segelovi jako šité na míru a spolu s Cameron Diaz tvoří jiskrnou dvojici. Dokázali mě vtáhnout do děje a celou dobu jsem v duchu musela přemítat nad tím, jak bych v podobné situaci reagovala já.

• 1.1.2015  19:04
    Šmoulové 2 (2013)

Možná se někomu budou zdát 4* jako nadhodnocení, možná že i mě to tak trochu připadá, ale co. Kouzelný svět šmoulů, kde vládne mír, láska, odvaha a přátelství učaroval asi každému dítěti, a to nejen kvůli tomu, jak jsou tihle panďuláčci roztomilí. Filmový šmoulíci zůstali věrní svým zásadám a opět nám dokázali, jak statečná jsou jejich srdce. Změnila bych jen dvě věci. Za prvé kocour Azrael se mi vůbec, ale vůbec nelíbil. Tady si mohli digitální géniové trošku víc pohrát a představovala bych si ho víc jako třeba Garfielda. Naopak víc se mohlo šetřit s všelijakými triky ohledně Gargamelových pádů, letů a karambolů. Jednoduchý děj taky není na škodu, obzvlášť u zábavné pohodové rodinné komedie, ale trochu rafinovanosti by to místy ještě sneslo. Co naopak velice potěšilo moje dojímavé srdéčko byli dva nové přírůstky do šmoulí rodinky. Obzvlášť u výjevu: "Jé, Santa!" jsem se málem skácela ze židle.

• 30.12.2014  22:16
    Sněhurka (2012)

Ani nenadchlo, ani neurazilo. Klasický pohádkový námět zpracovaný možná až moc pompézně s prvky "naší doby". Rozhodně netradiční, zajímavé a stojí za to na to kouknout, ale jednou asi stačí. A pořád se nemůžu zbavit dojmu, že nebýt Julie Roberts, sklouzne tenhle snímek k podprůměru, který nikdo nebude znát.

• 12.12.2014  21:46

Sedím si jen tak u televize, a najednou koukám - copak nám to tam dávají? Po x letech a i přes to, že bych mohla všechny repliky přehrávat spolu s herci, musím se smát, ba přímo chechtat. Čím to asi je? U každého žánru mám prostě určitá kritéria, podle kterých film hodnotím. A u komedií je to kritérium velice jednoduché, tedy zda mě rozesměje, nebo ne. Jaké jiné hodnocení tedy dát snímku, u jehož hlášek se chlámu od ucha k uchu i po několikerém shlédnutí?

• 28.10.2014  23:15
    Probuzení (2009)

No, dalo to práci tenhle film sehnat, ale povedlo se. Jedná se sice o čistě průměrnou romantiku a občas to víc než smrdělo klišé, ale myšlenka není tak úplně špatná. I když osobnost Curys mohla být trochu propracovanější a její záliba v navštěvování pohřbů měla dostat větší prostor (třeba místo nepříjemné spolubydlící). Naopak jiskřivé scény mezi Bijou Phillips a Ianem Somerhalderem byly pro mě top filmu, on to prostě v sobě má - proto ještě o jednu hvězdu navrch, než jsem původně zamýšlela.

• 28.10.2014  00:40
    Anomálie (2014)

Sci-fi zase trošku jinak. Nejsem velký milovník daného žánru a přiznám se bez mučení, že motivací ke shlédnutí tohohle filmu byl především Ian Somerhalder. Vypíchla bych především jednoduchost - minimum (ale dostačující) postav, bez zbytečných zmatků, žádná přehnaná aktivita FBI a podobných amerických složek, lehce zpacovaný děj. Skoky v čase byly pro mě příjemným osvěžením, hlavně zpočátku filmu navozují tu příjemnou atmosféru, zpomalené bojové scény opravdová lahůdka - za mě jedno velké významné plus. Ale zase aby té chvály nebylo přespříliš, tak musím přiznat, že ke konci už jsem se začínala nudit a pokukovat po hodinkách, rychlé tempo se ve druhé polovině notně zpomalilo a především - jedenkráte napálit synka je sice klišé, ale pěkně fungující, podruhé už to smrdí jen natahováním stopáže. Co se týče samotného závěru, tam nám tvůrci opravdu hodně polevili, protože to to vypadalo jen jakýs takýs splácaný dojezd, čekala jsem přece jen větší bombu ať už co se boje týče, tak i závěrečné myšlenky. Ovšem poslední záběr celého filmu mé zklamání přece jen trochu zmírnil. Když se to vezme kolem a kolem, Anomálie nabírá zpočátku slušné obrátky, které ale postupem času padají až téměř na dno, přesto si nemyslím, že by se jednalo o úplně zbytečný film. Exceluje především v rovině jednoduchosti, přímočarosti a bez přehnaných efektů s dopadem na celosvětovou populaci.

• 10.10.2014  12:59
    Můj přítel Monk (TV seriál) (2002)

Detektivní seriály obvykle nenabízí humor vycházející z jednoduše řečeno spíše sitcomových situací, tenhle mýtus ale náš přítel Monk boří. Mám slabost pro silně osobité hlavní postavy se svými výstřednostmi, slabostmi a libůstkami. A v tomhle seriálu se snoubí všechno takovou formou, která dává detektivce úplně nový rozměr.

• 10.10.2014  12:54
    Vyprávěj (TV seriál) (2009)

Sága jedné postupně se rozrůstající rodiny, která je postavená na základech druhé poloviny 20. století s ohledem na historické události a autentické záběry, reklamy a televizní zprávy z té doby - což je to jediné, co asi zaujme.

• 10.10.2014  12:51
    Buffy, přemožitelka upírů (TV seriál) (1997)

Sice mám vždycky radost, když se objeví seriál s hlavní superhridnkou v hlavní roli, která s klidem posílá do horoucích pekel namakané chlápky, ale tady to prostě nefunguje. Klasický hrdinovský scénář, díl za dílem stejný postup, upíři vypadají spíš pohádkově groteskně než strašidelně a zakázaná láska Buffy a Angela ztrácí svoje kouzlo svým věčným omíláním až příliš brzy. Americký teenagerský seriál, který se ze sebe snažil udělat kult a přitom se ničím nedokáže odlišovat.

• 10.10.2014  12:35
    Městečko South Park (TV seriál) (1997)

Na svou dobu určitě originál nad originály se svou památnou hláškou o Kennym, trefný sprostý humor zaujme a místy možná šokuje, ale já se nemůžu ubránit dojmu, že je to místy až moc velká magořina a časem seriál sklouzává k nepochopitlenému něčemu, co se mi přestává zamlouvat.

• 10.10.2014  12:29
    Hvězdná brána (TV seriál) (1997)

Nejsem příznivce sci-fi, ale tomuhle jsem šanci dala. Ovšem k smůle samotného seriálu vyšel tenhle pokus naplano. Jistě si tenhle seriál najde mnoho příznivců a netvrdím, že by si nezasloužil víc hvězdiček, než jsem mu ochotná dát, ale na mě až příliš chaotické, příliš předvídatelné, neustále se opakující scénář jen v bledě modrém. Takových seriálů tu bylo a ještě bude. Ale MacGyver si uznání zaslouží, ten jeho vtipný bonmot má šmrc.

• 8.10.2014  22:07
    Mrtví jako já (TV seriál) (2003)

Seriály, které jiskří sarkasmem, ironií, lehkostí a nadhledem v tak závažných situacích, jako je třeba smrt, jsou mými favority. Ono to asi jinak nejde, když vás v osmnácti zabije záchodové prkénko přilétnuvší z vesmíru, že? Musím říct, že seriál mě zaujal hlavně nápadem, jak to vlastně na tom světe s tou smrtkou funguje, i když dějová linka se v podstatě nikam nerozvíjí a v rámci série je jedno, jestli díly vidíte po sobě nebo jedete napřeskáčku, jak se to namane. Možná by nebylo na škodu alespoň trošičku tam něco zamotat a trochu děj připepřit nějakým velkým průšvihem (chytnou nás, když se hrabeme věcmi u Ruba doma), stresem (nestíhám vzít duši!) nebo nějakým tím zádrhelem z běžného života (zatkli mě za krádež auta). Druhá věc, co mi moc nesedí, je český dabing hlavní hrdinky. V jejím hlase neslyším ani sarkasmus, ani ironii, ani nadhled, ale jen povýšenost. I když seriál skončil druhou sérií a filmem, je tomu tak nejspíš dobře, protože další díly o tom samém v bledě modrém by zdejším hodnocením asi zamíchaly.

• 18.9.2014  02:46
    Zoufalé manželky (TV seriál) (2004)

Nebudu opakovat již tisíckrát zde již jmenované, přidám jen svůj osobní názor bez jakékoli objektivity: Mě se to prostě líbí. Sarkasmus, ironie, nadsázka - to je můj nejmilejší druh humoru. Navíc paradoxně zasazený do prostředí, v němž bychom čekaly všechno možné, jen ne tajemství, lži a záhady - takové nahlédnutí pod pokličku a poučné "nic není, jak se zdá". A nakonec skupina čtyř (pěti) kamarádek naprosto odlišných, ale každá se svou vlastní obscesí - perfekcionistická hospodyně, uhoněná matka, bohatá princeznička a roztomilá smolařka. A do toho jejich lásky a starosti všedního života, které s vtipným bonmotem nakonec vždycky zvládnou. Jedinou vadou na kráse jsou poslední dvě nebo tři série, kdy se nám všechno zamotává znovu a znovu dokola, ti co se prve rozešli se dávají opět dohromady (počkat, to už tu jednou bylo!), druzí zase řeší pořád ty stejné problémy, další hrdinka má prostě strašnou smůlu na manžely, pořád jí totiž umírají a poslední se život převrátí úplně naruby a podřizuje se nové životní roli. Tvůrcům nejspíš pomalu začínají docházet nápady a vrací se k osvědčeným, leč obehraným zápletkám. I přes to ale zůstává tenhle seriál se svými paradoxy a vtipnými poučkami v mém něžném srdéčku.

• 18.9.2014  02:17

Film, který ve své době musel jistě vyvolat velké pozdvižení. Přes dvě hodiny trvající snímek dnes už typického "skládankového" děje je jistě skvost,který patří do historie kinematografie, leč na mě bohužel tak silný dojem, jak jsem čekala, neudělal. V prvé řadě by filmu vůbec neuškodila kratší stopáž, která by vynechala několik naprosto zbytečných scén. Téměř v celé první polovině filmu se nic neděje a divák se začíná trochu nudit, unaven stálými návštěvami mezi sousedy. V době těhotenství začíná film pomalu budovat atmosféru, načež ji zase strhává dolů, aby nakonec opět vygradovala. Ta ovšem vyzní poněkud do ztracena závěrečnou pointou - konec by šel vymyslet přece jen trochu jinak. Místy dialogy působí hrozně toporně, nepřirozeně a melodramaticky, ale berme v potaz, že tak to ve filmech z dob dávno minulých zkrátka chodilo. Možná že by i tyhle mínusy převážily nad klady, kdyby se do toho ovšem nevložila Mia Farrow. Ve vypjatých scénách přímo exceluje a vy zkrátka máte pocit, že to nehraje, že to skutečně prožívá. Velice na mě zapůsobila její proměna před a po začátku těhotenství. Maskéři zde odvedli precizní práci. Podtrženo sečteno - bezesporu velký přínos do světa filmu, nicméně pro mě snímek, který nesplnil má očekávání.

• 17.9.2014  21:46
    Psycho (1960)

Kultovní snímek, kdy zvuk jeho názvu doléhá až do dnešní doby. I přes to, že se jedná o snímek víc než půl století starý, zachoval si dodnes své vlastní kouzlo a silnou atmosféru. Asi si dnes pod palbou všech možných i nemožných hororových subžánrů nedokážeme představit, čeho se tehdy lidé báli a jak na ně mohl film působit. Za co se však můžeme zaručit je, že film nám nabízí pestrou a nepřebernou paletu všech možných a tehdy dostupných metod, jak zapůsobit na lidské oko i ducha. Asi nejznámější hororová scéna ve sprše sice dnes působí spíš komicky, ale na druhou stranu se jedná o poctivou a nefalšovanou filmařinu bez hory počítačových triků, hektolitrů krve a syrové brutality, kdy nás děsí spíš to, co nevidíme než to, co vidíme. Hitchcock převrátil naruby všechny zavedené postupy (kdo by si dovolil zavraždit hlavní roli již v polovině filmu a pak, když očekáváme jen vyústění, nám naservírovat šokující pointu?) a zanechal tak po sobě dílo, které se již navždy zapsalo do filmové historie.

• 16.9.2014  01:36

Opravdu musíme brát všechny filmy vážně a hledat v nich velkou uměleckou hodnotu a originální pointu? NE! Některé filmy jsou tu prostě jen pro to, abychom k nim zasedli s flaškou vodky a tunou chipsů, a vychutnali si stupidní jízdu plnou vtipně zvládnutých klišé. A buďme upřímní - ten, kdo si smysl pro humor vyhradil jen na něco extra a nedává šanci parodii, ten zkrátka tenhle film neocení.

• 13.9.2014  20:28

Jedna z mála černočerných komedií, která se fakt povedla. Hororová rodina, ponurá atmosféra, perfektní hlášky, šílené situace. Co víc si přát? Rodina Addamsova je pojem, který jen tak nevymizí. No, asi není víc co dodávat.

• 12.9.2014  17:05

Psychopatický, zvrácený, brutální film, z kterého mrazí až do morku kostí. Teprve teď můžu říct, že jednička byla v porovnání s tímhle snímkem pohádkou pro děti. Věřím, že jen málo lidí dokáže přejít tenhle film s nadhledem a vidět v něm to, co v něm má být vidět. Ukázková přehlídka nechutnosti, zvrácenosti a brutality. Obzvlášť pohled na hlavního hrdinu (dá-li se tak vůbec nazvat) a jeho chování je téměř dokonalý - marně pátrám v paměti nad podobně ztvárněnou kreaturou na filmovém plátně. Atmosféru starých hororových filmů podtrhuje černobílé zpracování stejně jako minimum dialogů a zbytečného okecávání. Propracovanost děje je oproti jedničce minimální, naopak si film dobře hraje s vyobrazením psychopatie - a to vážně skvělým a nezaměnitelným způsobem. Díky bohu, že takových filmů není mnoho.

<< předchozí 1 2 3