Jahari ore no seišun rabukome wa mačigatteiru. (2013) (seriál)

Plný počet dávám hlavně kvůli tomu, že se mi zalíbilo poněkud originální pojetí naprosto klasického žánru. Hlavní postava s opravdu pesimistickým a "antisociálním" uvažováním, které vzhledem k jeho minulosti dává smysl - během dětství přišel prakticky o všechny ideály a teď už se jen nechce znovu spálit... Pak tu máme svéráznou a velmi zajímavou Yukino a milou a sympatickou Yui. Postavy se zkrátka povedly. Škoda jen toho ne úplně přítomného posunu děje... snad se to zlepší ve druhé sérii. - 95 %

Clannad - After Story (2008) (série)

Ještě více vážný a dospělejší nástupce původního Clannadu. Je opravdu jen málo anime (pokud vůbec nějaké), které dokáží tak přesvědčivě a zábavně podat tak "obyčejné" téma, jako je "život". Skvělý příběh plný dojemných momentů, reálných a sympatických postav, reality... Pokud chcete zažít jedinečný emocionální zážitek. tak mohu všemi deseti doporučit právě Clannad After Story. (SPOILER - Připravte se, vaše srdce bude vytrhnuto, rozsekáno malé kousíčky a pak znovu slepeno a strčeno zpátky) - 100 %

Duch ve stroji (2017)

Předem říkám, že jsem neviděl předlohu, takže to s ní nijak nemohu srovnat... To, v čem exceluje film nejvíce jsou efekty, prostředí a akce. Sci-fi prostředí, které opravdu stoprocentně působí jako "science fiction", velmi působivé záběry a do toho povedená hudba. Vše dobře ladí. Příběh také není úplně bezduchý, jak jsem se původně u amerického zpracování obával. Ale přece jenom bych bral, kdyby se více zaměřili na vlastně tu hlavní myšlenku celého filmu, otázka identity a jejího potlačení v rámci technologického pokroku a zavadění robotů a podobných věcí. Jsem přesvědčen, že v originále se mi všeho dostane dostatek, takže nebudu dlouho váhat a jakmile budu moci, tak se do něj pustím. Hraný Ghost in the Shell mě rozhodně navnadil. :-) - 85 %

Kókjó šihen Eureka Seven (2005) (seriál)

Budu velmi stručný... Skvělé anime se skvělým příběhem, postavami, hudbou a na svou dobu i animací. K tomu přidejte velmi příjemnou kombinaci žánrů - sci-fi, mecha, drama, romantika atd. Vše do sebe krásně pasovalo. Co víc k tomu říct? Myslím si, že nic víc není třeba. Však podívejte se na Eureku Seven sami a udělejte si názor sami. U mě jen chvála a nadšení, "Don't beg for it, earn it! Do that and you will be rewarded." - 100%

Charlotte (2015) (seriál)

Velmi povedené anime, které zpracovává už poněkud lehce otřepané téma zase trochu jinak, než je u tohoto žánru běžné. Rozhodně se mi líbila idea, že přestože mají super-schopnosti, tak žádná se neobejde bez nějaké očividné nevýhody, která velmi omezuje její využívání. Děj se bohužel poněkud příliš dlouho rozjíždí a tak na konec už nezbývá dostatek času. Mě osobně se zdál konec příliš uspěchaný, ale i tak musím říct, že velmi povedený. Fanouškům žánru rozhodně doporučuji. U mě to naprosto těsně uteklo 5* hodnocení... - 84 %

Akatsuki no Yona OAD (2016)

Příběh, který vrhá naprosto jiné světlo na Zena. žlutého draka, a navíc nám ukazuje první generaci dračích bojovníků v plné síle. Navíc se nám dostane i nějakého toho povzbuzení pro fanoušky Haka a princezny Yony. - Dva díly, které dokazují, že tohle anime má obrovský potenciál, a opravdu by stálo za to natočit další sérii. Nezbývá než doufat... :-( - 100 %

Akacuki no Jona (2014) (seriál)

Je naprosto možné, že tuhle sérii tak trochu nadhodnocuji, ale já to tak hold cítím... Možná už jen kvůli tomu, že jsem dlouho neviděl takové to "klasické fantasy" anime, bez nějakých zásahů z moderní doby - zkrátka jen meče, luky, draci apod. Yona mě velmi zaujala hned od začátku, který je opravdu povedený. a také svým zasazením. Docela by mě zajímalo, kolik lidí si všimlo nějak až podezřele velké spojitosti s Koreou - korejská jména postav; Hakova zbraň, aneb korejské Woldo ("Moonblade"); královská róba a také hrad, který velmi připomíná korejskou architekturu. Ale zpět k hodnocení... Velmi se povedla většina postav a jejich vývoj. Ze všech jsem si nejvíce oblíbil Haka a to nejen kvůli jeho schopnostem, ale hlavně charakteru a skvělým hláškám. :-) Dějově ne úplný zázrak, ale také to nezklamalo. A hudba? Líbil se mi obzvlášť první opening a druhý ending, jejichž styl tomuhle anime perfektně sedí. Ostatní se také povedlo, ale ty dvě skladby prostě vyčnívají. Už jen, kdyby ten konec byl trochu jiný... Doufejme, že vydají 2. sérii. - 95 %

Fullmetal Alchemist: Bratrství (2009) (seriál)

Předtím, než jsem napsal tohle hodnocení, jsem si dal pořádnou facku, že jsem kdysi tohle anime přehlížel a považoval ho za nadhodnocené... Našli byste jen málo anime, které si zaslouží plné hodnocení tolik jako právě FMA. Je to skvěle napsané, napínavé, místy dosti srdceryvné anime s výborným průběhem a ještě lepším koncem. Spousta lidí vidí anime, jako snůšku fantasy, sci-fi či jiných nesmyslů... Přitom už jen FMA sám o sobě dokazuje, že se naprosto mýlí. Ta lidskost, kterou si seriál drží od začátku do konce, z něj přímo vyzařuje a je to pravděpodobně hlavní důvod, proč se mi tak moc zalíbil. - Dokáže si udržet lidskost i při takhle akčním, napínavém a neobvyklém příběhu. Našlo by se mnoho postav, které jsem si oblíbil. Za zmínku stojí například ohnivý alchymista Roy Mustang, poručík Hawkeye, Winry a samozřejmě také Edward/Ed. Hudebně také skvělé, každý opening i ending se mi opravdu líbil. Ono je těžké tomu cokoliv vytknout... možná snad jedině jedna věc. Nejsem zrovna velkým fanouškem takových těch "vtipných vztekacích scén", ale i já si na ně časem zvykl. Celkově možná dokonce nejlepší anime, které jsem viděl. :-) "Protože nelze něco získat, aniž by člověk něco obětoval. Ale když vydrží tu bolest a překoná ji, získá srdce, jakému se žádné jiné nevyrovná. Ocelové srdce." - 100 %

Bameul geotneun sunbi (2015) (seriál)

Ke Scholarovi mám jen jednu zásadnější výtku - Changmina... Nevím, jestli mu jen nesedla role, nebo co se stalo, ale jeho herecké výkony tu byly opravdu velmi slabé. Obzvlášť když bych ho měl porovnávat s ostatními herci z drama. Lee Joon-gi jako vždy bezkonkurenční a jeho protějšek Lee Yoo-bi jsem si okamžitě oblíbil. Jednou jsem neodolal a při hospodské scéně jsem porovnával mimiku Changmina a Lee Yoo-bi... Changminovi se za celou dobu pohnula jen spodní čelist, zatímco Lee Yoo-bi tam sršela skvělými, realistickými (a musím dodat, že sakra roztomilými výrazy). Zkrátka Changmin se má ještě co učit (třeba od svých kolegů)... Příběhově mě to chytlo už od začátku, což bylo pro mě docela překvapení, jelikož jsem nikdy upíry nemusel. A konec? Možná trochu klišé, ale na tom mi nějak nesejde... Celkově bych tohle drama doporučil příznivcům fantasy a hlavně také Lee Joon-giho. :-) - 95 %

Plastic Memories (2015) (seriál)

Možná je mé hodnocení ovlivněné tím, že Plastic Memories je mé první anime po více jak půlroční odmlce, ale každopádně jsem s ním spokojen. Děj rozhodně není nijak zvlášť napínavý nebo nepředvidatelný, vlastně už od začátku prakticky víme, jak to celé dopadne... Ale to pravé kouzlo pro mě tkví v těch neviditelných otázkách za hlavním dějem - právě tyto otázky týkající se vztahů, citů a mnoho dalšího je něco, co se mi na tom líbilo. Opět ale musím podotknout, že po té době bez jediného anime bych možná ohodnotil kladně leccos... :-D - 90%