Lovely.Bones

Lovely.Bones

Vojtěch Ráček

Česko

• 28.2.2016  10:15

Téma mrazivé, čísla ještě víc. Tento dokument by se ovšem dal jednoduše nahradit 10-ti minutovým videem na YouTube. Ale, to by nemohla vzniknout písnička Till It Happens To You od Lady Gaga, za kterou je snímek Hunting Ground nominovaný na Oscara. Ze všech nominovaných je tahle nejvíc "likeable", ale nekoresponduje s filmem tak, jako Simple Song #3. Takže uvidíme, která z nich toho plešouna dostane ;-)

• 24.2.2016  23:56

Čistě fanouškovská věc, a pokud "osobnosti" tohoto filmu neznáte, budete se ztrácet a celkový film nebudete schopni pochopit. Stejně jako já ;-) Celkově mě film nezaujal. Herecké výkony průměrné, scénář nezajímavý a postavy nesympatické. Musí se uznat jistá dávka filmařského talentu F.G.Graye, který film režíroval a odvedl velice solidní práci. SOC má 1 nominaci na Academy Awards, což vzbudilo velkou kontroverzi. Nechápu naštvané lidi, kteří říkají, jak je nespravedlivé, že to nedostalo nominace za Nejlepší film a Nejlepšího herce v hlavní roli, které bych tomu opravdu nedal. Nominaci má ale za originální scénář, který napsali dva běloši :D Ten si dle mého o sobě myslí, že bude "cool", když se ve filmu bude hodně fuckovat. A tím myslím 290x. A ne, není to bezva... Uvidíme, kdo tuto kategorii vyhraje ;-)

• 22.2.2016  22:04
    45 let (2015)

Romantické drama pro starší generace. 45 let je syrový pohled na to, jaké je manželství po dobu skoro půl století. To já neznám, a tudíž nemohu říct, jestli je ten pohled korektní. Co se jedná o samotné natočení, jedná se o koláž dlouhých střídajících záběrů na krajinu a nebo na obličej Charlotte Rampling. Ta odvádí opravdu úžasnou práci a každý divák s jistou dávkou empatie si bude přímo lahodit v její práci obličejem. Za tu dostala dokonce letošní Oscarovou nominaci, což je zvláštní, jelikož tento typ herectví většinou Akademie neoceňuje. Pravděpodobně to udělala jako poctu jejímu přínosu k herectví, jako to udělala s nominacemi June Squibb, Ruby Dee, Julie Christie, Emmanuelle Riva a Jacki Weaver (v jejím případě dokonce 2x za sebou) ;-)

• 21.2.2016  00:43
    Gran Torino (2008)

Ahoj Clinte. Já jsem Vojta. Sice se vidíme poprvé, ale myslím, že budeme kamarádi ;-)

• 20.2.2016  15:04
    Boj (2015)

Přišlo mi, že tento film chce být až moc a zasahovat do vícero žánrů. A občas to fungovalo, ale občas taky ne. Začíná to, jako válečný film plný vojenského názvosloví a okamžitě jsem se začal ztrácet. Střih. Manželka vojáka se stará o tři děti, jedno začíná být neposlušné, a ona nemá žádné životní jistoty. Komorní dramat. Střih. Manželé se setkávají. Všichni mají dobrou nálada. Rodinný dramat. Střih. Vojáka začnou soudit za to, že neměl povolení na vybombardování vesnice civilistů, kde zemřelo 11 lidí. Soudní dramat. Vidíte? Kdyby to byly dva filmy, jeden z první a poslední části, ten druhý z druhé a třetí části, byl bych radši. Postava matky by dostala víc prostoru a to by bylo jenom dobře. Mimochodem, Krigen je nominovaný na Academy Awards, kde nemá žádnou šanci. Podobná skupina jako Brooklyn. Solidně provedená filmařina, která žánr neposouvá nikam jinam. Ale tady navíc chybí úžasné herecké výkony Brooklynu. Proto dává o hvězdičku méně ;-)

• 20.2.2016  00:17

Absolutně jsem se nechytl. Pomalé tempo "příběhu", které se i v krátké stopáži 80 minut mění v dlouho sáhlou nudu. Vizuálně zajímavé, ale ne tak, aby na tom mohl stavět celý film. Animace je slabá a design některých věcí mi připadal až nevhodný. Tento film se může líbit pouze tomu opravdu nejmladšímu publiku, jelikož je celý film bez dialogu, a je to vlastně ručně kreslené DuckTV. I přesto, se nám v minulém roce objevil další němý animák "Ovečka Shaun ve filmu", která je stejně jako Chlapec a Svět nominovaná na Academy Awards. Shaun mi ale připadala pro malé děti lepší a pro rodiče rozhodně stravitelnější. Jestli tohle dostane Oscara, jakože nedostane, budu naštvaný. Naopak nadšený budu, pokud vyhraje Omoide no Marnie. Ono je to vlastně jedno, protože na 99% stejně vyhraje V hlavě ;-)

• 14.2.2016  21:01

Nádhera, prostě nádhera! Dlouho jsem neviděl takto překrásný a zároveň hluboký film. Snoopy ve filmu je nejmilejší animák 2015, Marnie je nejlepší. Kam se hrabe V hlavě a Anomalisa. Jelikož bude Marnie na dlouhou dobu pravděpodobně poslední film studia Ghibli, musela se hodně snažit, aby tomuto legendárnímu studiu neudělala ostudu. A to opravu neudělala. Animace je nádherná a screen-shot jednoho záběru zdobí mojí obrazovku ;-) Scénář je nadupaný, svěží, originální, mrazivý a zároveň hřejivý. Hlavní postavu (Annu) si okamžitě zamilujete a Marnie, která hlavní postavou není, je velmi komplikovaná postava plná mnoha záhad. A já se těmto záhadám budu rád věnovat. Omoide no Marnie chytlo Oscarovou nominaci za nejlepší animovaný celovečerní film. Nevím, jestli úplně zaslouženě, protože se technicky jedná o film z roku 2014, ale pokud tuto maličkost opomeneme, jedná se o jisté favorita. Kromě Chlapec a svět, kterého jsem stále neviděl, je Marnie daleko přede všema. Dokonce si myslím, že by si zasloužila minimálně nominaci za hudbu, protože je naprosto úchvatná. Pokud je Room můj osobní favorit roku 2015 v kategorii hraného filmu, When Marnie Was There zastupuje tuto pozici v animované kategorii ;-)

• 12.2.2016  21:17

Dvouhodinový hloubkový dramat, který nám poskytuje poměrně reálný pohled na mentalitu agentů (agentek), kteří/které pracují na hranicích USA a Mexika. Celkově nejde o děj filmu, ale o jeho hlavní hvězdy. Emily Blunt, Benicia Del Tora a Jóhann Jóhannssona. Emily je hodně bad-ass a začínám jí pomalu, ale jistě, mít víc a víc rád. Moje nadšení pravděpodobně vyeskaluje do maxima v Huntsman: Winter's War, kde si zahraje sestru a zároveň arch-nemesis Charlize Theron. Ale na to si budeme muset ještě chvilku počkat ;-) Benicio Del Toro se ze začátku jeví jako tajemný a nic-nedělající agent/možný záporák. V posledních 30-ti minutách ale kompletně otočí a hází jednu drsňáckou hlášku za druhou a zabijí, co vidí. Celkově jsou prvních a posledních 30 minut to nejlepší na celém filmu. Ta prostřední hodina je taková vata, u které se budete možná nudit. Já se ale nenudil, protože jsem slyšel úžasnou hudbu Jóhannssona. Sicario dostal 3 oscarové nominace. Kamera? Roger Deakins je rutinér, kterému se každý rok akorát připočítává další nominace, ale za ta léta, co dělá do filmů, jediného nedostal. A, bohužel, to neklapne ani letos. Pravděpodobně. Mohl by mít šanci, pokud by Akademie řekla, že Lubezkimu (kamera u Revenanta) 3-tího Oscara za sebou nedá. Ale to se pravděpodobně nestane. Hudba? Doufám, a věřím, že Akademie bude hodnotit kvalitu a nebude dávat ceny za celoživotní dílo (Jóhannsson x Williamse, Rylance x Stallone). Střih zvuku? Jelikož nebyl nominovaný v mixu, tak moc velké šance nemá, protože Akademie ráda tyto dvě kategorie spojuje a dává je tomu stejnému. Letos to tipuji na Star Wars. Celkově se ale jedná o kvalitní film, který vás zamrazí víc, než taktéž nominovaný dokument Cartel Land o podobném tématu.

• 10.2.2016  21:40
    Brooklyn (2015)

Ultimátní romantické drama, které vás vtáhne do životů imigrantů, jejich emocí a do vašeho vlastního nitra. Brooklyn je nádherná ukázka toho, jak se má zrealizovat kniha. Sice jsem jí nečetl, ale nedokážu si představit, že by mohla být tak zábavná a emocionální jako tento film. Aktuální téma tomu pouze přidává. Saoirse Ronan je jednou z mých TOP hereček, a její herecký výkon v Lovely Bones mě bude fascinovat do konce života. Tady byla skvěle castingově vybraná. Má plnější tvary a je krásná i bez tun make-upu. Nedokážu si představit Rooney Mara v této roli. Julie Walters je skvělá a Rachel McAdams jí ukradla místo v Oscarových nominacích. Celkově chytil Brooklyn 3 nominace: Film, herečka - Saoirse Ronan a scénář. Film? Nemyslím si, že to je zasloužená nominace. Neberte mě špatně, film je skvělý, ale samotný žánr neposouvá nikam dál a drží se standardních linek. Herečka? Saoirse miluji, a je považovaná za jedinou konkurenci pro Brie Larson za Room. Ale ta toho plešouna má celkem jistého a já bych jí ho dal taky (sorry, Saoirse). Scénář? Opět, proti Room nemá žádnou šanci. Jestli hledáte odpočinkovou romanci, Brooklyn je a navždy bude skvělá volba ;-)

• 10.2.2016  18:10
    Spotlight (2015)

Sterilní nadhodnocená kriminálka z novinářského prostředí. Téma je zajímavé a o nečekané dějové zvraty není nouze, ale všechno se odehrává ve velice zdlouhavé formě. To téma je ovšem velice oscar-friendly a bylo mi jasně, že to nějaké nominace mít bude, když už jsem o tom četl. Ale 6 nominací?!? Film? Ok, konkurence je lepší, ale dokážu tolerovat. Režie? Není špatná, ale žádnou výjimečnost tedy nevidím.. Rachel McAdams za nejlepší vedlejší? Průměrnost největšího kalibru. Mark Ruffalo za nejlepší vedlejší? Jedna vypjatá scéna, jinak nic extra. Scénář? Jediná zasloužená nominace, dle mého názoru. V hlavě a Ex Machina mi ale přijdou lepší ;-) Střih? Úplně normální střih, ale Mad Maxovi nikdo nesahá ani na paty. V televizi si to jednou dejte, bude to stát za to, ale must-see to rozhodně není ;-)

• 5.2.2016  22:23
    Zyma v ogni (2015)

Nikdy bych neřekl, že by mě mohl zaujmout ukrajinský dokument. Ale tenhle se mnou vymetl podlahu. Amy se proti Winter on Fire může jít zahrabat. Ups... Skutečné emoce skutečných lidí nasnímané z velice uvěřitelného pohledu. Záběry z mobilů toho, jak policisté koupou do lidí a obušky jim rozbijí hlavy natolik, že se jim rozteče mozek po chodníku, jsou opravdu něco, čemu musíte uvěřit. Začátek vás krásně zavede do situace, vysvětlí Oranžovou revoluci ve 2 minutách a následovně ukazuje celý proces Euromajdanu. Excelentní studijní a výukový materiál. Sice se jedná o pouze jeden pohled na celou událost, ale to, co si o tom celém myslel Janukovyč , bych vidět ani nechtěl ;-)

• 4.2.2016  21:28
    Theeb (2014)

Nezajímavý, nudný a nezáživný film, který Akademie nominovala jenom proto, že to udělala BAFTA a připomínalo jim to Lawrence z Arábie. Jiné důvody nemůžu najít. Jestli chcete vidět 100 minut hezky zabírané pouště a poslouchat hezkou hudbu, tento film by byl pro vás. Jenže tam je přes tu krásnou přírodu fláknutý otravný děcko, kterému se několikrát řekne, aby něco nedělalo, a ono to stejně udělá. Ony vlastně všechny ty postavy jsou nesympatické. Nekoukejte, a Akademie mohla na místo tohoto nominovat třeba Domácí péči. Ta byla mnohem lepší ;-)

• 31.1.2016  09:54
    Anomalisa (2015)

Jednoznačně se jedná o výjimečný film. Kaufmanův scénář by mohl někomu připadat banální, ale já jsem v něm našel obrovské kouzlo. Po technické stránce se jedná o veledílo. Takto plynulou stop-motion animaci jsme ještě neviděli. Loutky jsou nádherné. Jeden problém bych ovšem našel. A to je nedostatek "akce". Nemyslím akci, jako honičky a střílení. Ale potřebuji, aby se ve filmu alespoň něco dělo.. Dokonce jsem to musel stopnout, vyspat se a ráno dokoukat, protože jsem to prostě nezvládal a nechtěl jsem u toho usnout. Ale to může být pouze můj problém. Celkově se totiž jedná o "animák pro dospělé". Řeší problémy dospělých a navíc dost jednoduše. Žádné napětí, Žádné pod-zápletky. Týpek přijde do hotelu, seznámí se, zamiluje se a odchází domu za manželkou. The End. Příjemný je začátek, který je plný jemného humoru. Celkově se jedná o žánrovku. Nemusí to sednout každému, ale hlavně starším divákům to rozhodně řekne víc, než těm mladším ;-) PS: Oscarová nominace zasloužená, ale šance na výhru tu opravdu nevidím..

• 17.1.2016  11:39

Čas od času prostě potřebujete něco tripovitého a kouzelně 80-desátkového. Tohle vaše požadavky rozhodně splní. Absurdní zápletka, zábavná Kim Basinger, které sekunduje Dan Aykroyd + mladičká Alyson Hannigan. Já toho víc nepotřebuji a příjemně jsem se nad celkovou absurdností opakovaně zasmál. Nemusí to sednout každému, ale hlavně mladší generace se dle mého názoru bude u tohoto královsky bavit ;-)

• 16.1.2016  17:33

Z trailerů jsem se obával, že to bude suchopárná a vážná nuda, bez špetky lidskosti. Spletl jsem se. Od začátku můžeme vidět lidskost a příjemný lehký tón, který se, samozřejmě, s postupnou vážností filmu zhušťuje. Skutečný příběh jsem neznal, takže jsem byl každým novým problémem překvapen. Začátek je navíc příjemně svižný a první půlhodina uteče jako nic. S postupně nabírající-se stopáží se tempo filmu značně zpomaluje. Nedokážu si představit nikoho, kdo by dokázal zahrát hlavní roli tak, jako Eddie. Tohle je opravdu casting jedna báseň. Kdyby se nám zhruba v polovině filmu nepochlubil (dost explicitně, jen tak mimochodem), tak bych mu tu ženskou i věřil. Ve slabší chvilce. Alicia Vikander mu skvěle sekunduje, a zatím je můj favorit na Oscary v kategorii Nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli. Ale Kate Winslet jsem zatím neviděl, takže se možná ještě něco změní. Hudba Alexandra Desplata je skvělá a dokonale doplňuje celkovou atmosféru filmu. Není to čistých 100%, ale stále je to zasloužený Oscarový kandidát :)

• 16.1.2016  16:43

Natahovaná indická romance s Ell Woodsovou v hlavní roli je slušná výplň sobotního odpoledne, ale nemůžete čekat žádnou áčkovou romantiku. Reese mohla jednoduše nahradit Keira Knightley a bylo by to možná i lepší. Nic proti Reese, mám jí v TOP 10 herečkách, ale na typ "historická žena, která byla zaprodána muži, kterého nemiluje" se mi nějak nehodí. Mychael Danna mohl více využít celkové atmosféry filmu. Děj mi přišel, jako nedodělaná Jane Austenová. Pokud si film pustíte, musím vám ale říct Dobrou noc ;-)

• 16.1.2016  16:29
    Svatba o Vánocích (TV film) (2012)

Edge of Tomorrow pro ženy v domácnosti je sice stereotypní, ale jednoduše stravitelný výkvět Hallmark. Herecké výkony jsou na TV film ok a ani se nesnaží dělat něco výjimečného. To totiž z daného materiálu ani nešlo ;-)

• 8.1.2016  22:15

Nikdy jsem neviděl jediný díl seriálu, ale díky tomuto filmu možná začnu ;-)

• 3.1.2016  21:31

Dobrý nápad, ale špatné provedení. Nápad o čtyřech entitách které ovládají lidské osudy, není kde jak převratný. Ale toto provedení ujde. Labuda, který představuje toho "starého, moudrého a zkušeného" a Dyk, který hraje toho "divokého a mladého", jsou super. Javorský ujde. Eliška Křenková, která má "zřejmě" představovat tu "mladou, nevinou, ustrašenou a bázlivou", toho hereckého talentu moc nepobrala a je k uzoufání špatná. Ostatní jsou velice nevýrazní a celkově akorát ubírají andělům stopáž. Děj je, bohužel, velice nezajímavý a s tímto nápadem se dalo udělat daleko víc. Audio-vizuální stránka je na český film překvapivě dobrá. O zajímavé filmy je v našich krajinách opravdu nouze, a i tenhle, né dokonale dotažený film vás může překvapit, v lepším případě potěšit ;-)

• 2.1.2016  00:03

Sigourney Weaver a Miroslav Táborský v hororové adaptaci Sněhurky? Shut up and take my money! :D

• 1.1.2016  23:19

Jednoznačně horší, než Chata v horách, kterou se tento film snaží kopírovat. Chatu v horách považuji za geniální dílo. Všechno to nasazení a chytrost tvůrců. Ale Poslední nás zachrání je úplně jiný příběh. Režisér (kterému je ve skutečnosti 35) natačí přesně tak, jak si "staří lidé" představují film pro "mladé". Humor je trapný a nefunguje. Herci jsou k uzoufání špatní, až na jisté záblesky talentu, který v sobě Taissa rozhodně má. Nejlepší na celém filmu je jednoznačně jeho vizuální stránka. Hlavně při finální bitce jsem měl při pohledu na pozadí otevřenou pusu. To ale nemohlo zachránit hloupost celého filmu. Určitě se najde člověk, kterému se to může líbit, ba se u toho dokonce bavit, ale já rozhodně nejsem jedním z nich ;-)

• 30.12.2015  22:45

Nikdy jsem neviděl žádný Monthy Python, a jestli jsou stejného rázu, jako tenhle film, tak je vidět ani nepotřebuji. Simona Pegga mám rád, ale tady mi prostě nevyhovoval. Kate Beckinsale hraje pod svoje (už tak nízké) možnosti. Robina Williamse si nemusíte ani v tom výpisu herců všímat. Celý ten nápad mi přišel sice originální, ale působí nedotaženě a díry ve scénáři se hledají až moc jednoduše. Ale některé vtipy se opravdu povedly, to se tomu musí nechat :)

• 30.12.2015  22:03

Proč ne? Hlavně, když je dneska to téma uprchlíci poměrně aktuální. Písničky občas v dabingu tahají za uši, ale dětem vadit nebudou. Hlavně to má tu překrásnou "Don Bluth poetiku".

• 27.12.2015  22:38

Nejmilejší film, co jsem letos viděl. Úsměv od ucha k uchu jsem si nedokázal odpustit od začátku do konce. Animace je skvělá. Stylizovaná, aby vypadala tradičně. Dialogy jsou chytré a zábavné. Charlie Brown je chudáček, se kterým se osud nemazlí. Lucy je svojí nepříjemností příjemná změna od vždy-pozitivních hlavních postav, a její vždy přítomné "Blockhead!" je prostě skvělé. Peprmintová Patty, Sally, Pigpen, Linus a všichni ostatní jsou prostě úžasní. Ale stejně tomuto filmu budou všichni říkat "Snoopy ve filmu", takže za jeho hlavní hvězdu by se dal Snoopy jednoduše považovat. Snoopy je vedlejší postava a nejvíc se ho můžeme nabažit v sub-plotu o Rudém baronovi. A je samozřejmě skvělí, jako obvykle. Woodstock ho skvěle doplňuje. Velká škoda, že jsem na tom nebyl v kině a už se těším, až to uvidím znovu ;-)

• 26.12.2015  16:14

Velice slabé pokračování skvělé jedničky. Všechen šmrnc a jedinečnost je pryč. Otravná banda dětí, které vlastně nemají žádný problém a maminka je ve finanční krizi. Jak ojedinělé. Veliká škoda, co se týče obsazení. Takhle skvělí ansámbl britské legie se dlouho nesejde. Triky mi přišly podstatně horší než v originále. O krkajícím havranovi a aqua-balerínách prasatech ani nemluvě. Ale pořád to má z filmařského hlediska nějakou kvalitu. Kamera je ok, hudba skvělá a scénář je (částečně) poučný a zábavný. Děti to možná zabaví, ale rodiče budou mlátit hlavou o stůl ;-)

• 26.12.2015  12:11

Emmo, tleskám! Napsat a zároveň takhle krásně zahrát tuto Mary Poppins na houbičkách je opravdu výkon. Je to vtipné, když si uvědomíte, že tady hraje něco, jako Mary Poppins, a ve filmu Zachraňte pana Bankse hraje P.L. Travisovou, autorku knihy Mary Poppins. Všichni dětští herci předvádí skvělou práci (hlavně Thomas Brodie-Sangster a Eliza Bennett), až se jich možná budete ze začátku bát, kde jsou ty děcka opravdu nevyzpytatelná. Efekty, kamera i hudba pracují skvěle. Zábava pro celou rodinu zaručena ;-)

• 24.12.2015  23:59
    Pelíšky (1999)

Poslední. Poslední a 24. vánoční film letošního "maratonu". A opravdovou pecku jsem si nechal na konec, obi. Jedna hláška za druhou. Herci předvádí úžasnou práci. Na tomto filmu se opravdu nedá nic vytknout. Je to jednoduše klasika nejklasičtější a každý, kdo jí u nás neviděl, tak by se měl opravdu stydět :D

• 24.12.2015  23:53
    Sám doma (1990)

Číslo 23 v našem vánočním "maratonu" je ve Státech obdobná klasika, jako u nás Tři oříšky pro Popelku. A v mém srdci stejně tak ;-)

• 24.12.2015  23:24

Vánoční film č. 22 jsem si vyhlídnul už dávno, a to kvůli mé milované Saoirse Ronan. Ta je tu velice okrajově, což je zklamání. Ale celkově je herecké obsazení poměrně silné, takže to tolik nevadí. Má to dojemné chvíle a scény, které vás zahřejí u srdce :-)

• 24.12.2015  23:20

Vánoční film č. 21 je skvělý způsob, jak se děti můžou dozvědět něco o Santovi. Animace je taková "stará" a dneska už sice nemá šanci, ale má to tu atmosféru ;-)