Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Horor
  • Komedie
  • Animovaný

plakát

Království bílé čarodějnice (2014)

Film je očividně určen pro čínského diváka se znalostí čínské historie. Pro evropana je děj prakticky nerozklíčovatelný, protože jen naznačuje události a očekává znalost jejich historického předobrazu. Dohromady z toho vychází snůška postav s neznámou motivací pronášející nepochopitelné dialogy, několik hezkých soubojů s létajícími hrdiny a spousta milostné konverzace hlavních hrdinů. Jedna zrada následuje druhou, jedna vražda další, postavy se množí a divák nechápe. Bingbing Fan vypadá jako modelka, která se připletla omylem do akčního filmu - hezky se na ni kouká, ale nehodí se tam.

plakát

Království zombie: Ashin ze severu (2021)

Mrazivý prequel ke korejskému zombie seriálu Kingdeom (2019). Tentokrát ani ždibec humoru, jen zrada, další zrada a pro změnu ještě jedna zrada. A uvnitř tohoto kolotoče dívka, které z politických důvodů vyvraždí rodinu a ona věnuje doslova celý život pomstě. Herecký výkon hlavní hrdinky (Ji-hyeon Jeon) je výborný, ale rozhodně nehraje sympatickou postavu. Není tu mnoho akce ani zombies, ale atmosféra by se dala krájet - spíše tedy horor než akce.

The Protégé (2021)

Po všech stránkách solidně udělaný akční film. Maggie Q v hlavní roli není co vytknout, Michael Keaton a Samuel L. Jackson zdatně sekundují, i když Jackson mnoho prostoru nedostal. Scénáristé sice nepředvedli nic unikátního, ale divák už ocení i dobře řemeslně vytvořený příběh bez velkých kiksů a logických chyb. Navíc pěkné exteriéry, bohaté interiéry a dobře zrežírované akční scény - co víc si přát. Nic světoborného, ale nadprůměr to je.

plakát

Shadow in the Cloud (2020)

Chloë Grace Moretz se do rolí akčních hrdinek prostě hodí a dokonce jsem i zklamaný, že se scénáristé víc neodvázali. Víc mi sedí crazy akční film, kde hrdinka kmitá mezi sestřelováním japonských stíhaček, mlácením gremlina a zachraňováním vzácného nákladu, než rádoby vážnější nota, do které se film chvílemi přepíná. Film je v podstatě pocta praštěným osmdesátkovým akčňárnám s nesmrtelným hrdinou tancujícím mezi kulkami a výbuchy, jen v hlavní roli je žena. K osmdesátkám odkazuje i retro soundtrack. Proč ne, pobavilo.

Krvavě rudé nebe (2021)

Konečně někomu došlo, že ultimátní námět na vyvražďovačku jsou teroristé a upír spolu v letadle. Vezměte bandu bezohledných fanatiků Islámského státu podpořenou několika žoldáky a podplacenou posádkou, jednoho náhodně přítomného upíra a plné letadlo cestujících. A teď hádejte, jestli na počet přeživších budete potřebovat víc než prsty na jedné ruce. Tenhle film prostě funguje. Upírka se za každou cenu snaží zůstat na příčetné straně pro svého syna, ale teroristé nejsou blbci a naopak mezi cestujícími se pár blbců najde. Emoce, akce, drama, všechno přítomno v přiměřeném množství. K tomu příjemná hudba a překvapení tohoto roku je na světě.

Cruella (2021)

Herecký koncert dvou Emm - Emma Stone a Emma Thompson si očividně užívají možnost se herecky odvázat v comicsově laděném a pořádně přepáleném vizuálně stylizovaném filmu. Původ Cruelly de Vil je velmi zvláštní film rychle přepínající mezi žánry a styly. Komedie se mění v drama, drama v sociální kritiku, sociální kritika v noir detektivku a další a další. Nabízí se srovnání s odlehčeným Jokerem. Jak u artových projektů převahu stylu nad příběhem nesnáším, tak ve filmu se silnými charaktery a módní tématikou přehnaná stylizace jen podporuje atmosféru. Kdyby autoři ještě dotáhli studii rozpadu osobnosti a neuhnuli zbaběle k lépe divácky stravitelnému návratu, bylo by to za plný počet hvězd. Určitě to není film pro každého, ale rozhodně nečekaná chuťovka od Disneyho.

plakát

Titans (2018) (TV seriál)

1. série: Nadšení. Road movie s dobře vybranými herci, objevování sil a identit, zajímaví protivníci v podobě skvěle organizované sekty s fanatickými členy. Trochu mi lezlo na nervy, že nikdo neřeší pronásledování policií pro podezření z několika vražd, ale budiž. Svižně natočený superhrdinský seriál, co zaujme a nenudí. 2. série: Zklamání. Scénáristé z nepochopitelného důvodu brutálně utnuli děj první série v prvním díle druhé a pokračovali zcela jinak. Místo svižné road movie nudná statická základna, místo zajímavých protivníků jeden vzteklý starý muž a místo objevování sil jen nimrání v trautech, obviňování a hádky mezi členy týmu. Dodíval jsem se skřípáním zubů.

plakát

Tiché místo: Část II (2020)

První díl byl minimalistický a ve svém omezeném prostoru působivý, navíc neviděná monstra jsou vždycky působivější pro atmosféru než bitka na férovku. Ve druhém díle se rozšířil prostor a zvětšil počet postav, které se pochopitelně stejně horlivě vraždí mezi sebou jako ukrývají před monstry. První díl byl čistý sci-fi horor založený na plížení ve vetřelci zamořeném prostoru. Druhý už připomíná spíš akční film, který se ale drží příliš při zemi, než aby byl dost zajímavý. Jako fanoušek Emily Blunt jsem nakonec vcelku spokojený, ale víc než průměrný film to není.

Kolskaja sverchglubokaja (2020)

Ruský horor Kolskaja sverchglubokaja se odehrává ve vědeckém zařízení reálného Kolského superhlubokého vrtu (cca 12 km hlubokého). V realitě se podařilo s vypětím sil vytvořit nejhlubší vrt na světě, ve filmu jsou ovšem v různých hloubkách obří prostory laboratoří, ubytoven atd. Už tohle je samo o sobě solidní sci-fi. Film je v porovnání s další ruskou produkcí dobře natočený, má výrazné charismatické herce, ale spíše se inspiruje v amerických hororech. Atmosférou a chováním postav velice připomíná Věc říznutou pro zachování legendy o Vrtu do pekla trochou mystiky, která však brzy vyprchá. Trikové scény jsou přijatelné a není jich zbytečně mnoho, což by stejně jen filmu škodilo. Co mi na filmu vyloženě vadilo je ruská mánie mít všude jednotky vojáků s kalašnikovy, kteří se rozhodně nerozpakují střílet. A každý voják je očividně od přírody hrdina, který první myslí na matičku Rus (respektive Sovětský svaz), pak na svou jednotku a nakonec na záchranu civilistů, takže je kdykoliv ochoten se obětovat za vyšší cíle. Zato vědci jsou od přírody gauneři, kteří kdykoliv obětují všechny vlastnímu přežití a vědecké slávě a vyšší "dobro" je jim ukradené. Pochopitelně s výjimkou hlavní hrdinky, která ale pracuje pro armádu, takže je alespoň napůl hrdinka. Kdo překousne ten ruský vklad do žánru, tak výsledek je velmi dobře koukatelný a dobrá varianta na Věc není nikdy špatná.

Recalled (2021)

Jeden z těžkých a na pozornost náročných filmů, kde se těžko rozpoznává realita a vidiny, ještě hůř se rozpoznává jestli jsou to vize budoucnosti nebo vzpomínky na minulost. Být v tom navíc se ztrátou paměti, když vám blízcí vykládají bludy a označují vaše vize za vymýšlení hraniší se šílenstvím. Bohužel film postrádá nějakou hutnější atmosféru nebo spád a vleče se jak sirup. Zvraty jsou zajímavé a není jich málo, ale chybí výraznější a charismatičtější herci, kteří by filmu dali charakter. Neurazí, ale nenadchne.

Ovládací panel
1 bod