Experiment Belko (2016)

I bílé límečky se do toho dokážou opřít, pokud mají správnou motivaci. Téma sice není nijak inovativní, ale zpracování je svižné a především herci jsou výborní a v tom je obrovská přednost filmu. Vyvražďovaček už tu byly desítky, ale správně zahrát přerod z kancelářské krysy na bezohledného sériového vraha chce už kus talentu.

Děs v prádelně (1995)

Kingova povídka dávala na svém omezeném půdorysu smysl a měla grády, ale protáhnout ji do 106 minut se příliš nepovedlo. Čekal jsem slušné béčko, ale docela jsem se nudil. Krve sice tekly galony, ale atmosféra žádná hutná atmosféra se nekonala. Možná to bylo způsobeno krajně nesympatickým Tedem Levinem v hlavní roli a nevhodnými odbočkami, které natáhly stopáž, ale rozplizly děj. Od Englunda ve vedlejší roli jsem rovněž čekal víc. Z Kingova razantního krátkého hororu s přímočarým dějem se stal slepenec bez kontinuity hraný druhořadými herci. Dvě hvězdy za opravdu děsivý mandl a galony umělé krve.

Automata (2014)

Francouzsko-španělský pokus o aktualizaci asimovových robotických zákonů s atmosférou Blade Runnera. Blade Runer ovšem stál na výborných hercích a propracovaném vizuálu, což Automata postrádá. Banderas byl výborný jako charismatický mladý "desperado", ale věk se na něm nepěkně podepsal a herecky to první liga prostě není. Melanie Griffith jsem se vyloženě lekl - jejímu plastickému chirurgovi by měli přelámat pracky a to je v podstatě kompletní herecká sestava mimo epizodních roliček, kde průměr zvyšuje Tim McInnerny. Scénář také není žádná bomba - zdlouhavé filozofování zabíjí jakákoliv pokus o napětí a logických chyb bych se nedopočítal. Akční složka už je holá katastrofa a bídné exteriéry a interiéry nic nevylepší.. Nejhorší je, že ve výsledku vzniká nuda, kterou jsem dokoukal se skřípěním zubů. Dvě hvězdičky za téma a pocit, že to není tak zlé, aby to nemohlo být horší.

Život (2017)

Film zabíjí kombinace pseudoreality současné stanice ISS a naprosto neprofesionálního chování postav. Po zajímavém rozjezdu se monstrum vylíhne a začne vyvražďovačka ala vetřelec, jenže místo profesionálního chování kosmonautů je tu chování bandy amerických turistů. Risk, neprofesionalita, nedomyšlenost nebo naprosté šílenství (Ariyon Bakare jako Hugh Derry). Škoda - nevadily by chyby v panice, ale tohle je prostě špatně napsaný scénář, který z kosmonautů dělá tlupu pitomců. S trochu přijatelnějším chováním postav to mohl být zajímavý SF horor, i když inteligence monstra byla také značně přehnaná. Ale co my víme - je to SF. Zato bodovaly klaustrofobní kulisy vesmírné stanice a zajímavě navržené monstrum. Výkony herců nebyly špatné a v případě Jakea Gyllenhaala a Rebeccy Ferguson vyloženě nadprůměrné - dobrá volba.

Labyrint: Zkoušky ohněm (2015)

Resident Evil pro náctileté. Děj se opakuje stále ve stejných smyčkách: Padnu do pasti - prchám - padnu do pasti - prchám atd. Ve filmu v podstatě není jediný originální prvek, jen Umbrella Corporation se přejmenovala a prchá se většinou před lidmi a ne zombíky. Žádná zajímavá postava, jen uniformní kluci na útěku (a jedna holka), post-apo postavičky jako z Mad Maxe a superpadouši z korporace. Akutně chybí nějaký tahoun filmu, na což hlavní hrdina zjevně nemá charisma ani herecké schopnosti. Dvě hvězdičky za nepřetržitou akci, ale i ta po chvíli unavuje. Zlatý Resident Evil nebo World War Z.

Legenda o Tarzanovi (2016)

Nepochopím, jak slušní herci jako Alexander Skarsgård, Margot Robbie, Samuel L. Jackson a Christoph Waltz mohli kývnout na takovou nehoráznou slátaninu. Ani značka Tarzan nezachrání všechno a slaboduchý scénář nepozvedne ani solidní herecké obsazení. Jedna hvězda za historický kontext.

Wonder Woman (2017)

Po slabším Suicide Squad a do nekoukatelnosti sestříhaném BVS přišel DC s přemýšlivým, ale přesto odlehčeným filmem. Hluboké myšlenky nejsou divákovi omlacovány o hlavu prvoplánovými projevy, ale jsou skryté za akčním dějem a propracovaným vizuálem. Správně namíchaná kombinace akce, humoru a heroických momentů dává filmu drive a atmosféru. Modelka s vojenským výcvikem Gal Gadot se na roli polobožské bojovnice vyloženě hodí a sympaťák Chris Pine ji výborně doplňuje. Závěrečná bitka nedosahuje ani zdaleka digitálnícho chaosu BVS, což kvituji s povděkem. Navíc soupeři ovládají nadpřirozené síly, takže trocha metání blesků je v normě. Pokud se této linie bude DC držet, dostane Marvel zdatného konkurenta.

Mumie (2017)

Nuda. V mizerně napsaném scénáři přeplácaném zbytečnými vedlejšími motivy a rádobyvtipnými odkazy na komediální Mumii (1999) se potácí herci, kteří už se chtějí zjevně zbavit té hlouposti, ke které se búhvíproč upsali. Tom Cruise umí hrát, ale tentokrát svou roli vyloženě odfláknul. Nudná Annabelle Wallis se doufejme vrátí k seriálům. Naštěstí film zachraňuje před ještě větší pohromou exotická Sofia Boutella, která zazářila již jako záporačka v Kingsmen a roli Mumie si vyloženě užívá. Čekal bych alespoň prvotřídní triky, ale ani těch jsem se nedočkal. Mumii skvěle svědčí viktoriánská anglie. Přesun do současnosti dokonale zabil slaboduchý scénář a bídné herecké výkony. Jestli je tohle začátek série, tak se pánové z Universal Pictures budou muset hodně snažit!

Vetřelec: Covenant (2017)

Asi nejvíc mě štve ztráty Gigerovy temné poetiky - místo ní pobíhá ve filmu nudná bílá potvora úplně jiných proporcí a hlavně od začátku plně vystavená. Děj je klasické SF s diletantsky provedeným výsadkem ve stylu ruské SF padesátých let a filozofující dvojka androidů. Navíc Scott ignoruje děj předchozích dílů série a vymýšlí si zcela jinou zápletku. V herecké sestavě chybí nějaká vůdčí osobnost a snad jedině Fassbender zachraňuje filmu nějaké body. Noomi Rapace v Prometheovi byla slušná náhrada Sigourney Weaver, ale Katherine Waterston je nevýrazná a rozhodně nepůsobí dojmem tahouna filmu. Po všech stránkách podprůměr.

Legion (2017) (seriál)

V první řadě: Text v Obsahu CSFD je blábol, ve které je pravdivé je to, že hlavní hrdina je mutant a dlouhodobě se léčí na psychiatrii. Pokud svět nevěří na mutanty a schopnosti se u hlavního hrdiny objevují jen střídmě a nahodile, tak musel zákonitě skončit s diagnózou vážné psychické poruchy. Seriál má dvě linky - první popisuje hrdinův vnitřní boj o zachování příčetnosti a pochopení vlastních možností a nebezpečí, druhá spočívá v boji s vládou, která se mutantů bojí a chce je ovládnout nebo zlikvidovat. První linka je natočená vyloženě psychedelicky se spoustou odkazů na hippie kulturu 60. let, druhá je akční a dodává seriálu šmrnc a spád, takže si na své příjdou mulovníci artových snímků i akčně naladění fandové x-men. Vizuálně je seriál vysoko nad průměrem a používá neobvyklé a dlouho neviděné postupy. Časově je seriál zasazen do nespecikované nedávné minulosti před masivním rozmachem osobních počítačů, mobilních technologií a politické korektnosti. Obsazení je výborné - Dan Stevens je v titulní roli výborný a vyniká i Aubrey Plaza v jedné z důležitých rolí. Celkově jde o velmi zvláštní seriál, který rozhodně není typickou vykrádačkou x-menů, ale spíše mixem x-men, Exorcisty a LSD halucinace. Nesedne jistě každému, ale vysoké hodnocení si zaslouží.