majky19

okres Brno

4 body

<< předchozí 1 2 3 4 7 9 12
    • 5.5.2020  13:02
    Anatomie zrady (TV film) (2020)

Upřímně řečeno, měl jsem od tohoto dvoudílného televizního projektu větší očekávání a myslím si, že se z toho dalo a mělo vytěžit i víc. Tvorbu Bisera Arichteva mám rád, je autorem úspěšných a oblíbených seriálů, mj. Horákovi, Vyprávěj nebo První republika. Ačkoliv se jedná o jednu z nejkontroverznějších osobností, kterou Emanuel Moravec bezpochyby byl, měl jsem při sledování tohoto televizního filmu pocit, že je to všechno hrozně zjednodušované, útržkovité a že řada věcí byla zmíněna jenom tak mimochodem - ať už se jednalo např. o atentát na Heydricha, Pražské povstání nebo jednání Moravce s protektorátním prezidentem Háchou. Nemám také vůbec nic proti Marianu Labudovi ml., myslím si, že talent po svém otci bezpochyby zdědil, ale mnohem lépe si myslím, že by do té role pasoval např. Daniel Landa, který si mimochodem Emanuela Moravce už jednou zahrál, a sice v cyklu České století. Zrovna tak by do té role pasoval např. Pavel Nečas, který rovněž stejnou roli ztvárnil v hraném dokumentu o Moravcovi. Také jsem si myslel, že film bude taková hlubší sonda do Moravcovy duše, a když je v názvu filmu Anatomie, tak půjde o nějaký hlubší rozbor Moravcova myšlení, aby si divák mohl vůbec udělat názor na to, co Moravce k těmto podlým rozhodnutím a činům vedlo, a proč se z hrdinského legionáře a muže, k němuž První republika měla úctu, stal jeden z největších kolaborantů a zrádců naší novodobé historie. To všechno jsou otázky, na které bohužel ani tímto projektem nebylo zcela zodpovězeno. V žádném případě tento film ale nehodnotím negativně, myslím si, že taková témata a stinné stránky naší historie je zapotřebí si stále připomínat, abychom se do budoucna vyvarovali podobných scénářů A samozřejmě také proto, že paměť našich lidí slábne a zájem o historii nejen naší země velmi upadá.

• 12.4.2020  17:12

Nadprůměrná komedie s výbornými hereckými výkony v čele s Peterem Falkem, který je v roli zlodějíčka klenotnictví opravdu prvotřídní a pozadu nezůstává ani jeho kolega Charles Durning. Je zde řada vynikajících scén, zejména ty převlekové opravdu stojí za to a divák se při sledování tohoto filmu bude takřka hodinu a půl opravdu skvěle bavit. Vzhledem k tomu, že Peter Falk více než tři dekády exceloval v detektivním seriálu, kde představoval poručíka Columba, dala by se tato komedie s nadsázkou pojmenovat jako "Columbo naruby".

• 16.10.2019  23:13

No, tento díl mě upřímně příliš neoslovil, protože na mě působil velmi zdlouhavým a utahaným dojmem a některé pasáže byly až nadbytečné a kratší stopáž by určitě této epizodě neuškodila. V každém případě to celkové rozluštění případu rozhodně stálo za to, a i když to velitel kadetské akademie plk. Rumford (P.McGoohan) měl vymyšleno velmi dobře, aby vražda jeho nadřízeného působila jako nešťastná náhoda, na Columba byl stejně jako i daleko proradnější a sebechytřejší zločinci jednoduše krátký. Velmi hezky je ale v tomto díle také zobrazeno, jaké absurdnosti museli mladiství na kadetské akademii vykonávat a jak si jejich velitelé libovali v jejich buzeraci.

• 2.10.2019  00:06

Opět z mého pohledu velmi povedená epizoda, ve které má Columbo znovu nesmírně zdatného soupeře v podobě Marka Halperina, vysokého policejního činitele. Vyšetřování případů je velmi dobře provedené a je zapotřebí být po celou dobu sledování této epizody nadmíru soustředěný, protože vskutku těch drobností a detailů se zde vyskytuje velmi mnoho a není vůbec těžké se v celém tom kolotoči vyšetřování obou vražd ztratit. Hodnotím tento díl slušnými 80%.

• 28.9.2019  23:26

Ačkoliv se názory v naší společnosti na osobnost Miloše Zemana po takřka tři dekády různí, na jednom se podle mého názoru musí shodnout jak jeho příznivci, tak jeho oponenti. A sice to, že se jedná o velmi silnou a dynamickou osobnost, která je nadprůměrně inteligentní, která má více než zdravé sebevědomí, má vlastní pevné postoje a názory a svá tvrzení dokáže (ve většině případech) také podložit pádnými argumenty. Myslím si, že tento televizní dokumentární film se režiséru Robertu Sedláčkovi velmi povedl a spojení vzpomínkového rozjímání o politice s obdivováním neoddiskutovatelných krás Vysočiny bylo velmi dobrou volbou. Je podle mého názoru správné, že tento snímek vznikl, protože Miloš Zeman jednoznačně byl (a stále je) jednou z nejvýznamnějších postav naší politické scény a bilancování jeho politické kariéry bylo v tomto snímku velmi dobře proloženo archivními záběry z let 1989-2007 a samozřejmě také úryvky z jeho stěžejní publikace "Jak jsem se mýlil v politice". Jsem upřímně zvědav, zda Robert Sedláček, popř. někdo jiný natočí případné volné pokračování tohoto snímku, protože jak dnes všichni víme, vrchol politické kariéry Miloše Zemana zdaleka neskončil rokem 2007 (kdy byl tento snímek natočen), nýbrž nastal v roce 2013, kdy byl poprvé zvolen v přímé volbě prezidentem, přičemž tento mandát dokázal o pět let později obhájit a vykonává jej dodnes. Mně se tento tvůrčí počin líbil a hodnotím jej slušnými 80%.

• 26.9.2019  23:01

Tento díl hodnotím jako vynikající. Po dlouhé době má Columbo "sympatického" protivníka, i když je třeba to samozřejmě brát s nadsázkou a značnou rezervou, protože přece jenom měl na svědomí život dvou lidí. V titulní roli populárního folkového zpěváka Tommyho Browna se představí skutečný úspěšný zpěvák Johnny Cash.Tato epizoda je dle mého názoru opravdu velmi dobré podívaná. Na pozadí hrůzného činu fingované letecké havárie, kterou Tommy Brown vymyslel a uskutečnil, si můžeme poslechnout i pěknou muziku, které jednoznačně v tomto případě vévodí skladba "I saw the light". Vyšetřování tohoto případu je rovněž velmi dobře poskládané, Columbo s pečlivostí sobě vlastní neponechá vůbec nic náhodě a případ prošetří do sebemenšího detailu. Tento díl nelze hodnotit jinak než stoprocentně.

• 25.9.2019  12:07
    To se ví (TV pořad) (2019)

Viděl jsem asi 10 min. prvního dílu a stačilo mi to bohatě. Trapné, nudné a úplně zbytečné. Kvalitativně to řadím ještě níž, než byla talk show Václava Kopty - Koptashow, která byla také trapná, ale přece jen se to dalo ještě jakž takž skousnout.

• 25.9.2019  12:01

Tento díl mě příliš nezaujal a řadím ho tentokrát k jednomu z těch slabších. Je to strašně zdlouhavé, snadno čitelné a místy až nudné. Jediné co lze v této epizodě považovat za pozitivní je robot MM7, geniální chlapec v institutu a Columbův nový společník - pes.

• 22.9.2019  12:57

Docela mě překvapuje velmi nízké hodnocení tohoto televizního filmu. Myslím si, že to rozhodně nebylo vůbec špatné a že tento snímek je důstojným připomenutím událostí, které vedly k vraždě amerického prezidenta Johna Fitzeralda Kennedyho. Herecké obsazení bylo velmi dobré, jak prezidentský manželský pár (Rob Lowe a Ginnifer Goodwin), tak i představitel Lee Oswalda (Will Rothhaar), jako by z oka vypadli skutečným historickým osobnostem. Snímek i velmi dobře zachycuje skutečnost, kam až může vést přehnaný politický fanatismus a jakou nenávist dokáže v obyčejných lidech vzbudit. Jediné, co mě docela na celé této smutné události překvapuje, je skutečnost, jak k něčemu takovému vůbec mohlo dojít. Když jede nejmocnější muž světa na nějaké setkání, na nějaký mítink, tak probíhají několikatýdenní až několikaměsíční přípravy, v pohotovosti jsou tisíce příslušníků ozbrojených složek a jiných orgánů, tak jak je možné, že nedokážou zajistit budovy, ze kterých by atentátníci mohli na svou kořist zaútočit.... V každém případě mě se tento snímek velmi líbil, věrně zachytil události, které se v letech 1959-1963 nejen ve Spojených státech odehrály, a proto si myslím, že 80% si tento TV film bezesporu zaslouží.

• 19.9.2019  13:19

Opět další nadprůměrná epizoda z columbovské série. Jack Cassidy v roli prohnaného a bezskrupulózního nakladatele Rileyho Greenleafa je jedním slovem perfektní a pozadu nezůstávají ani další zúčastnění na čele samozřejmě s Peterem Falkem v roli Columba. Vyšetřování tohoto případu je rovněž nadmíru dobře udělané a navíc se v tomto díle vyskytuje i řada velmi zábavných momentů. Nejlepší scéna podle mě byla ta, jak opilý Riley nabourá do jiného auta a přísedící dáma v druhém autě na něj volá: "Pane ve vašem stavu bych na vás nejradši zavolala policii." A on na to: "Madam, při pohledu na váš obličej bych vám nejradši zavolal plastického chirurga".

• 17.9.2019  23:40

Další bezesporu velmi zajímavá epizoda z případů por. Columba, v níž Peteru Falkovi zdatně sekunduje v roli Dr. Keppla Robert Culp. Rozuzlení případu je rovněž velmi zajímavé, kdy na základě vkládání podprahových záběrů je dr. Keppel usvědčen z vraždy.

• 16.9.2019  11:50
    Hastrman (2018)

Jako první celovečerní film zpěváka, herce a divadelního režiséra Ondry Havelky si myslím, že to úplně tak špatné nebylo. Herecké obsazení velmi dobré, Karel Dobrý je v roli barona de Cause skutečně velmi dobrý, pozadu nezůstávají ani další herci, zejména Jirka Lábus v roli jeho sluhy a krásná Simona Zmrzlá v roli Katynky. Svým způsobem je to taková delší variace na baladu Vodník od K. J. Erbena, který byl mimochodem také zfilmován, a sice ve snímku Kytice z roku 2000, v režii F. A. Brabce. Rozhodně tento snímek nepropadl, v roce 2018 byly natočeny i podstatně horší filmy.

• 12.9.2019  10:52

Tato epizoda z columbovské série mi bohužel nepřišla příliš vydařená a působila na mě příliš utahaným a zdlouhavým dojmem. Navíc ani vybrané postavy nepůsobily nějak zvlášť sympaticky, snad jedinou výjimku tvoří Haywordova sekretářka a milenka v jedné osobě v podání Tishy Sterling. V každém případě to rozhodně nebylo ani úplně špatné, byly určitě ještě slabší epizody a proto slušných 60 % si tento díl určitě zaslouží.

• 11.9.2019  15:39

Z mého úhlu pohledu se jedná o jednu z vůbec nejlepších epizod detektivního seriálu s poručíkem Columbem, kde roli protřelého vinaře Adriana Carsiniho ztvárnil vynikající Donald Pleasence. Vyřešení případu bylo rovněž velmi originální a přestože Carsini v žádném případě neponechal nic náhodě a dlouho Columbovi odolával, nakonec na něj byl i on krátký stejně jako všichni ostatní.

• 11.9.2019  15:15

Velmi zajímavý a současně také silný snímek, zachycující okamžiky první světové války v období prvních válečných Vánoc. Právě v těchto dnech vojáci znepřátelených táborů - na jedné straně Němci, na druhé Skotové a Francouzi udělali něco, co bylo zcela nevídané a nemělo v historii obdoby. V období vánočních svátků na chvíli utichla válečná vřava a vojáci znepřátelených stran vystoupili ze zákopů a podali si ruce se svými protivníky, čímž jenom demonstrovali hloupost, nesmyslnost a absurdnost války, kterou oni sami vůbec nechtěli. Trest za toto gesto na sebe samozřejmě nenechal dlouho čekat a jednotky, které byly tohoto aktu přítomné, byly často převeleny do těch nejtěžších a nejkrvavějších bojů - německé jednotky do Ruska, a francouzští vojáci např. do Verdunu.

• 9.9.2019  00:06
    Pavarotti (2019)

Tomuto tvůrčímu počinu snad ani nejde neudělit 100% hodnocení. Jedná se skutečně o nádhernou a vzrušující podívanou, která mapuje nejen obrovské úspěchy Luciana Pavarottiho na poli uměleckém, ale rovněž jsou zde zobrazeny i důležité okamžiky z jeho soukromého života, které nebyly mnohdy zrovna veselé. Zaujmou rovněž vstupy členů Pavarottiho rodiny - dcer a obou manželek, ale taktéž osobností, které s Pavarottim byly v bezprostředním kontaktu, které s ním tu úžasnou kariéru prožívaly a které ho bezesporu svým způsobem i inspirovaly a posouvaly v kariéře i v osobním životě dál. Musím vyzdvihnout nejen úžasný kulturní zážitek, který jsem si z tohoto snímku odnesl, ale i osobnost, charakter a přístup k životu, který Pavarotti v sobě měl. Je úžasné, jak byl i přes všechny ty obrovské úspěchy neuvěřitelně pokorný, srdečný a laskavý v podstatě úplně ke všem, protože si v sobě celý život nesl víru, že každý člověk má v sobě alespoň kousek něčeho dobrého. Rovněž byl nesmírně silný zážitek sledovat, jak se Pavarotti vždycky charakterně zachoval vůči svým nejbližším, když byly v obtížné životní situaci - vážné onemocnění dcery, smrt novorozeného syna, těžké onemocnění Pavarottiho druhé manželky atd. Rovněž zaujme skutečnost, že i přes všechny ty vavříny stál vždycky nohama pevně na zemi a nikdy nemyslel jenom na sebe, ale velmi se angažoval i v charitě a pomáhal např. při budování nemocnic, specializovaných léčebných ústavů, škol, školek atd. Byla to zkrátka a dobře úžasná podívaná, během níž často běhá mráz po zádech a která dokáže diváka dojmout až k slzám. Zejména tedy při scénách, které jsou věnovány Pavarottimu jako "obyčejnému člověku". Kromě výše uvedeného na mě silně zapůsobily zejména skladby "O sole mio" v podání tří tenorů - Pavarottiho, Carrerase a Dominga v době konání MS ve fotbale v Itálii roku 1990, a také Pavarottiho závěrečné vystoupení se skladbou "Nessun Dorma" z opery Turandot Giacoma Pucciniho.

• 22.8.2019  13:08
    Dnes před 50 lety (TV pořad) (2019)

Myslím si, že stejně jako vloni při "osmičkových výročích", tak i letos odvedli tvůrci obrovský kus poctivé práce a atraktivním způsobem zmapovali srpnové události roku 1969, kdy občané Československa vyšli do ulic vyjádřit svůj nesouhlas s okupací vojsk Varšavské smlouvy a současně přišli vzdát hold obětem, které ve stejných dnech roku 1968 zemřely. Co je však na této historické události ze všeho nejsmutnější, je skutečnost, že zatímco v srpnových dnech roku 1968 proti našim občanům stáli jako nepřátelé vojáci okupačních armád, tak o rok později to byli naši vlastní lidé - příslušníci československé armády, VB a Lidových milicí. Pořad je opět velmi vhodně doplněn názory a postřehy kompetentních osobností z veřejného života, z různých oblastí - historici, psychologové a samozřejmě také pamětníci těchto pohnutých událostí. Sázka na Jakuba Železného coby průvodce těmito historickými okamžiky byla rovněž velmi dobrá, což jsme již ostatně měli možnost vidět i při předchozích vydáních pořadu "Dnes před lety". Je moc dobře, že těmto kapitolám naší historie je rovněž věnována patřičná pozornost a že tyto pořady vznikají, protože lidé mají čím dál tím častěji tendenci zapomínat, relativizovat a zjednodušovat naši minulost, bez odpovídajících znalostí dějepisných reálií. Již nyní se těším na listopadové vydání tohoto pořadu, které bude věnováno Sametové revoluci.

• 10.7.2019  11:35

První snímek, ve kterém se Peter Falk představil v roli poručíka Columba a laťka zde byla nastavena opravdu velmi vysoko a udržela se na stejné úrovni více než 35 let, během kterých Falk v této roli exceloval.

• 9.7.2019  15:56

Tento snímek se opravdu režiséru Asifu Kapadiovi velmi povedl. Na světě není snad nikdo, kdo by neznal jméno slavného argentinského fotbalisty Diega Maradony. Tento snímek zobrazuje stěžejní momenty bohatého života od jeho narození, přes největší úspěchy v dresu Neapole, dvě finále Mistrovství světa v dresu argentinské reprezentace až po neslavný konec kariéry, který byl spojen s jeho závislostí na drogách, velmi odvázaným způsobem života, nevěrami a samozřejmě spojením s neapolským podsvětím. Je podle mého názoru docela smutné, jak se jeden z nejlepších fotbalistů planety nedokázal s tou slávou a obrovským respektem i očekáváními fotbalové veřejnosti srovnat, jakou oplýval postupem času sebejistotou, že si může dovolit všechno, co se mu zamane, a že se už vlastně nemá ani kam dál posouvat. Svým způsobem měl z jedné strany pravdu, protože za svou kariéru skutečně vyhrál všechno, co se v podstatě vyhrát dalo, z provinčního italského klubu hrajícího pravidelně na samém chvostu tabulky udělal tým, který dokázal dvakrát vyhrát italskou Serii A, dále Italský pohár a samozřejmě, a na to se také nesmí zapomínat pohár UEFA. Velmi silné zážitky snímek nabízí zejména v roce 1990, kdy se koná Mistrovství světa ve fotbale v "Maradonově" Itálii, kde argentinská reprezentace nastoupila v semifinále MS proti domácí Itálii a ještě k tomu na neapolském stadionu San Paolo. Z milovaného a obdivovaného Maradony se rázem stal psanec, kterého v Itálii najednou fotbalová veřejnost nenáviděla a tato nenávist a averze kulminovala ve finálovém utkání Argentiny proti Západnímu Německu, kdy fanoušci byli vůči Maradonovi nesmírně vulgární, a pískali na něj i při státních hymnách. Bohužel, žádný strom neroste do nebe, a Maradona, který figuroval v řadě kontroverzních situacích na svůj nezřízený způsob života nakonec velmi tvrdě doplatil. Silný zážitek bezesporu přinesl i záběr, kdy Maradona v roce 2004 přišel do televizního studia na rozhovor, kde otevřeně mluvil o svých problémech, kterých nebylo za dobu jeho kariéry zrovna málo a které se velmi negativním způsobem podepsaly na jeho zdravotním i psychickém stavu. Je neoddiskutovatelné, že Maradona byl vynikající fotbalista, troufám si říct, že ve své době možná ještě daleko lepší než je dnes Messi, Ronaldo nebo Neymar, ale bohužel nedokázal tu slávu a popularitu ustát a správně s ní naložit a nejen fotbalový život si tím pádem úplně rozvalil. A přitom, když uvážíme z jakých poměrů Maradona pocházel a jaký byl inteligentní hráč na fotbalovém place, by se dalo předpokládat, že určitou dávku pokory a respektu mít bude a že se životem dokáže naložit daleko lepším způsobem.Tento snímek nelze hodnotit jinak než stoprocentně a doporučuji ho nejen milovníkům fotbalu, ale i mimofotbalové veřejnosti.

• 5.7.2019  11:18
    Motýlek (2017)

Nikdy jsem nebyl příznivcem remaků a tento snímek nebyl zpočátku výjimkou. Motýlek patří k jednomu z mých nejoblíbenějších filmů a srovnání s jeho předchůdcem z roku 1973 se bohužel není možné vyhnout. I přes počáteční skepsi a nedůvěru vůči tomuto snímku jsem byl ovšem po zhlédnutí filmu velmi mile překvapen. Oba hlavní představitelé, jak Motýlek - Henri Charriere (Charlie Hunnam), tak Louis Dega (Rami Malek), se svých úloh zhostili velmi dobře a velmi dobře se na plátně doplňovali. Samozřejmě, že Motýlek pro mě vždycky byl, je a bude spojený především s filmem z roku 1973, kde excelovali vedle sebe Steve McQueen s Dustinem Hoffmanem. Ovšem ani tento snímek v žádném případě neudělal svému slavnějšímu předchůdci ostudu, a ve srovnání s jinými remaky (a že jich každý rok je velmi mnoho) je toto opravdu velmi solidní filmařský počin. Souhlasím ovšem i s tím, že snímek z roku 1973 působí daleko drastičtějším a daleko důvěryhodnějším dojmem, protože v tomto filmu se vyskytuje řada okamžiků, které mohou působit přinejmenším překvapivě. Jsou to zejména scény, kdy Motýlek absolvuje pobyty na samotce, ale po jejím opuštění vypadá, jako by se kruté podmínky na něm vůbec nepodepsaly. Zrovna tak závěrečná scéna při úniku z Ďábelského ostrova. Ve filmu z roku 1973 je Motýlek zničený, zlomený člověk, který s největší pravděpodobností brzy zemře. Naproti tomu Motýlek v podání Charlieho Hunnama je i po pětiletém pobytu na samotce energický, a do všeho se vrhá po hlavě. V každém případě snímek hodnotím i přes výše zmíněné pozitivně a i s ohledem na jeho slavnějšího předchůdce jej hodnotím velmi slušnými 60%.

• 4.7.2019  14:01
    Černobyl (TV seriál) (2019)

Výborný seriál z dílny HBO, mapující černobylskou tragédii. Tento seriál samozřejmě nebude mít pouze své příznivce a nadšené diváky, zejména pro slabé povahy je dle mého názoru tento seriál spíše nevhodný, ale rozhodně stojí za zhlédnutí a mohu ho doporučit každému, kdo na to bude mít silný žaludek. Není to série čistě jen o černobylské tragédii, ale samozřejmě také o společenském a zejména pak politickém pozadí, které v tomto směru sehrálo rovněž velmi podstatnou a důležitou roli. Je až děsivé, s jakou lehkomyslností, nekompetentností, lhostejností a arogancí přistupovala sovětské garnitura k řešení černobylské havárie a jak lpěla především na tom, aby se tragédie pokud možno co nejdéle ututlala a nevyplula na povrch do celého světa dříve, než bylo nezbytně nutné. Zkrátka v SSSR se nic takového stát nemohlo.... Pokud máme my Češi tendenci neustále nadávat a vzpomínat na komunisty, ano, máme zatím demokracii, a můžeme se vyjadřovat, takříkajíc, jak nám pusa narostla. Ale myslím si, že komunistický režim v SSSR a u nás byl naprosto neporovnatelný a kdyby naši občané zažili hrůzy, kterým museli čelit obyvatelé Sovětského svazu, možná by ještě nakonec řekli: "Vždyť u nás to tak špatné nakonec ještě není". Zkrátka a dobře, seriál stojí za zhlédnutí a každý, ať si z něho vybere dle vlastního uvážení.

• 4.7.2019  13:44

Skvělé zakončení vynikajícího seriálu. Celý díl se nese v duchu soudního procesu s hlavními viníky, kteří způsobili explozi v černobylské elektrárně. Z těchto "tří králů" na sebe opět nejvíce upozorní Datlov, který odmítá jakákoliv pochybení ze své strany a vůči členům speciální komise (Legasov, Ščerbina, Chomjuková) vystupuje s neskutečnou arogancí, která je v tomto směru až nevídaná. Hlavním hrdinou tohoto dílu je prof. Legasov, který v celé epizodě velmi kompetentně a erudovaně shrne všechny události a operace obsluhy velína, tak, jak se osudového dne 26.4.1986 odehrály takřka minutu po minutě. Nutno také podotknout, že jeho rozbor celé situace byl v rámci tohoto procesu zcela nezkreslený a neovlivněný sovětskými pohlaváry, které měl v průběhu celé operace prakticky pořád za zády. V tom byl hlavní rozdíl mezi tím, co řekl na konferenci ve Vídni "celému světu", kde byl nucen interpretovat lživá prohlášení o černobylské explozi. Následky jeho jednání na sebe pochopitelně nenechali dlouho čekat a sovětskými tajnými službami je prof. Legasov prakticky odstraněn z veřejného života, jsou popřeny jeho nepopiratelné zásluhy, kterými přispěl (samozřejmě ve spolupráci s Ščerbinou) k vyřešení černobylské tragédie, je zbaven vědeckých hodností, a je mu zakázán jakýkoliv kontakt s veřejností, aby se k Černobylu nemohl dále vyjadřovat. Dva roky po černobylské tragédii spáchá profesor Legasov sebevraždu.

• 4.7.2019  13:22

Čtvrtá epizoda se nese ve znamení odklízení a likvidací radioaktivního materiálu, který se ještě nachází na střeše černobylské elektrárny. Na pomoc s touto akcí jsou připraveni i západoněmečtí roboti, nicméně ti svůj účel nedokáží splnit, a proto jsou na úklidové práce povoláni vojáci, kteří musí grafit shazovat ze střechy ručně. Na místě se mohou zdržovat maximálně 90 vteřin, víc už je smrtelně nebezpečné. Současně opět se setkáváme s prof. Legasovem, Chamjukovou z Běloruského institutu, a samozřejmě Ščerbinou, jehož postava také prochází určitým vývojem, kdy byl zpočátku zcela lhostejný vůči odehrané katastrofě a zejména vůči opatřením, které bylo nutné za účelem záchrany civilního obyvatelstva uskutečnit. Dále se prof. Legasov chystá na mítink do Vídně, kde má světu objasnit okolnosti černobylské katastrofy. Jak se dozvíme v následujícím díle, všechno je jiné, než se na první pohled může zdát.

• 3.7.2019  12:32

Hlavní roli zde opět hrají profesor Legasov a profesorka Chamjuková. Opět sledujeme velmi obětavou a statečnou práci obyčejných lidí, kteří i za cenu vlastních životů neváhají jít do rizika a udělají všechno proto, aby následky černobylské katastrofy nebyly ještě daleko horší. Velké uznání krom výše uvedených osob zasluhují zejména horníci z Tuly, kteří jsou si zcela vědomi nebezpečí, které je čeká, i přesto však neváhají ani okamžik a jdou budovat tunel pro chlazení. Chamjuková se mezitím vypraví do moskevské nemocnice, kde se setkává s hlavními aktéry, kteří svým jednáním způsobili černobylskou katastrofu - Datlov, Achimov aj. Současně se setkáváme i s příslušníky KGB, kteří nepohodlné lidi pronásledují a ztěžují jim život, zejména pak prof. Chamjukovou, která je po návštěvě nemocnice zatčena. I tato epizoda se nese ve znamení obrovské arogance a ignorance sovětských pohlavárů, kterým není nic svaté, kteří se starají víceméně jen o své pohodlí a dopady černobylské tragédie na civilní obyvatelstvo je nechávají takřka ledově klidné.

• 3.7.2019  12:17

Běhá z toho úplně mráz po zádech, co všechno v té době bylo možné. Zkostnatělost, arogance, ignorance a naprostá neschopnost je to jediné, čeho měli sovětští soudruzi v čele s generálním tajemníkem Gorbačovem takříkajíc na rozdávání. Jediní rozumní lidé, kteří se v průběhu tohoto příběhu našli, a dá-li se to tak říct vzbuzují sympatie, je prof. Legasov a jaderná fyzička Chomjuková z Běloruského institutu. V tomto díle sledujeme zoufalé snahy o zastavení této katastrofy, přičemž s jedinými rozumnými nápady na řešení této situace přicházejí pouze výše uvedení.Sledujeme zoufalství lidí, kteří přicházejí v důsledku radiace o své blízké, i zoufalý boj s časem, kdy je zapotřebí co nejrychleji na situaci reagovat, aby důsledky nebyly ještě fatálnější nejen pro země Sovětského svazu, ale i pro ostatní státy bývalého východního bloku, včetně tehdejšího Československa.

• 2.7.2019  13:37
    Černobyl - 1:23:45 (E01) (epizoda) (2019)

Výborný úvodní díl, který zobrazil neuvěřitelnou aroganci, lhostejnost a lehkomyslnost vedoucího provozu Datlova, který svým nezodpovědným chováním zapříčinil jednu z největších katastrof v moderní historii. Současně se zde můžeme setkat i s neuvěřitelným chováním sovětských funkcionářů, kteří byli připraveni udělat vše proto, jen aby tato katastrofa pokud možno nevyplula na povrch a aby byla před veřejností co nejdéle utajována. Životy a bezpečnost vlastních lidí byla až na druhém místě.

• 30.6.2019  12:40

První filmová adaptace knihy Ericha Marii Remarqua "Na západní frontě klid." Jedná se o velmi kvalitní a věrohodný snímek z dílny režiséra Lewise Milestona, ve kterém jsou zobrazeny osudy mladých mužů, kteří ihned po absolvování maturity putují ze školních lavic rovnou do zákopů první světové války. Jsou zde velmi věrným a naturalistickým způsobem zobrazeny ukrutnosti a útrapy, s nimiž se tato tzv. "ztracená generace" musela po celou dobu válečné vřavy potýkat.

• 30.6.2019  12:29
    Ponorka (1981)

Ačkoliv snímek trvá přes tři hodiny, v žádném případě to ničemu neuškodilo. Naopak. Tento snímek je velmi povedený, věrným způsobem reflektuje hrůzné zážitky členů posádky, pro které v podstatě každý den může být tím posledním, a buď plavbu přežijí, nebo zemřou. Je to možná trochu nešťastné říct tímto způsobem, ale členové posádky na mě působili velmi sympatickým dojmem. Zejména tím, jakou měli disciplínu, jak každý člen si byl vědom toho, jaké úkoly musí plnit a především, jak posádka mezi sebou kooperovala, jak byla sehraná a jak v kritických okamžicích dokázala společně táhnout za jeden provaz, kdy doslova loď klesala ke dnu. Zaujme zejména herecký výkon kapitána/pana Kalena v podání Jürgena Prochnowa, který zde ztvárnil jednu ze svých nejlepších, ne-li nejlepší roli a který svou posádku dovedl až do přístavu. O to byl ten závěr filmu silnější, když na přístav zaútočilo nepřátelské letectvo, které v podstatě všechny členy posádky pozabíjelo a ponorku, která doplula do svého cíle poslaly definitivně ke dnu. Snímek nezbývá hodnotit jinak než stoprocentně a zcela po zásluze dávám 5 hvězdiček.

• 18.6.2019  20:52

Snímek nebyl nejhorší, ale k "velkolepému historickému dramatu" má podle mě také poměrně daleko. Snímek reflektuje události polsko-sovětské války, věrným způsobem zachycuje ukrutnosti, kterých se příslušníci sovětských vojsk dopouštěli nejen na Polácích. Snímek na mě místy ovšem působí velmi chaoticky, bojové pluky se rychle objevují a mizí a občas je poměrně obtížné rozeznat, kdo s kým vlastně válčí. Co naopak považuji za přínosné a zdařilé, jsou scény s náčelníkem Polska, maršálkem Józefem Pilsudskim, které patřily zřejmě k tomu nejlepšímu, co snímek nabídl.

• 17.6.2019  22:09

Krásný a správně vyvážený snímek, který zahrnuje prvky takřka všech žánrů - válečného dramatu, komedie i romantického filmu. To vše pod režisérskou taktovkou Roberta Benigniho, který se současně představil v hl. roli Guida. A nutno podotknout, že to byla zcela určitě správná volba, protože jeho výkon v tomto snímku je nezapomenutelný, v tom nejpozitivnějším slova smyslu.

<< předchozí 1 2 3 4 7 9 12