• Thriller

Oasis: Supersonic (2016)

Pre mňa ako fanúšika Oasis mal tento dokument značný význam a počuť bývalých členov kapely, ľudí okolo kapely a rodiny rozprávať o tom, čo to celé bolo a čo to vlastne znamenalo, bolo neskutočné. Veľmi zábavný dokument plný nostalgie, ktorý sa dotýka aj niektorých ťažších tém. Myslím,že aj pre ľudí, ktorí majú Oasis v paží a aj pre tých, ktorí ich neznášali,môže mať film význam.

Mastnej škrtič (2016)

Mrzia ma komentáre niektorých ľudí. Ide o veľmi zvláštny film, ktorý v zvláštnom štýle sfetovaného Wesa Andersona vzdáva hold osemdesiatkovým trash filmom a nepodareným slasherom, čo v konečnom dôsledku umožňuje filmu vytvoriť si vlastnú identitu absurdity poháňanej sexualitou. Hosking so svojim parťákom pre divákov pripravili guču divočiny v ktorej sa ľudia vedia pohádať o čistej vode, o tom z čoho sú čipsy či o tom, kto si vydobyje srdce krásnej dievčiny. Absurdné dialógy, dlhé pauzy, nezmyselné hádky a groteskné scény na ktoré nikto nezabudne. Štyri hviezdy za to, že mal niekto gule niečo také natočiť a drží si to humornú laťku absurdity vysoko. Som rád, že sa točia aj takéto veci.

Smrt ve tmě (2016)

Od začiatku sa tu ide na vec a zostane to tak až do posledných sekúnd. Temné,napínavé, strašidelné, hnusné, nechutné a prekvapivé. Fede Alvarez dokonale pracuje s tiesnenou atmosférou, strachom a motívmi postáv. Pár výčitiek sa týka cliffhangeru, finálovej scény a dialógov hlavne slepca. Neviem prečo mali scenáristi potrebu mu do úst vložiť tie prdy o "Bohu", ale bolo to neskutočne mimo. Ale to sú len malé smietky na hororovo dokonalom plátne.

Zhasni a zemřeš (2016)

Myslím, že každý pozná známy kraťas s rovnakým názvom a úprimne som nevedel, čo od toho očakávať. Sandberg však z kreatúry v tme vyťažil čo najviac a zároveň to neprekomplikoval a ani nezmrzačil. Kreatúry je akurát, je rovnako škaredá, creepy a strašidelná. Tma naozaj vyvoláva strach a Babadookovský feeling ( Sandberg sa celou polemikou ohľadom psyché, iracionality a monštra v ľudskej mysli nechal týmto výtvorom inšpirovať a diváka nechal hádať.) je príjemný. Teší ma, že každá postava dostala svoj priestor a i napriek tomu sa nič nenaťahovalo. Nebyť niektorých bolestivých klišé, dal by som tejto jednohubke aj plný počet. Štyri stačia, film mi noc naozaj spríjemnil. A áno, chválim kameru, aby som nezabudol. Nádhera. Sandberg ukázal, že i z na prvý pohľad "one trick ponny" konceptu sa dá spraviť kvalitný účelový horor, ktorý sa netopí v prázdnote s obohraným dejom.

Očista: Volební rok (2016)

The Purge je mojim guilty pleasure. Tentokrát sa im obzvlášť podarilo kvalitne navodiť apokalyptickú atmosféru a šialenstvo bolo cítiť viac, než po minulé časti. Masky nádherné, symbolizmus krásny. Kacia a napätie na úrovni. Spokojnosť.

31 (2016)

Ale fuj. Ja som jeden z tých, ktorý vždy príde ochraňovať pána Zombieho, dokonca aj jeho Halloween. Ako fanúšik som sa na 31 tešil a zostal som veľmi sklamaný. Ono Zombie je známy svojským štýlom hraničiacim na béčku, ale stále niečim zvláštne pútavým. Tu sa Zombie rozhodol vygrcať písmenkovú polievku a poskladal len BBBBBBBBBCCCCC. Herecké výkony absolútne chabé, strih hrozný, kamera odporná, dej je akýmsi pseudotwistom na Running mana a generický "play with me" horor s tým rozdielom, že tu nie je žiadny hlbší zmysel a ten smiešny mýtos o aristokracii v hábitoch bol "super." Začiatok filmu, cca 20 min, je naozaj zlý. V iných hororoch má úvod význam, minimálne v poznávaní charakterov. Tu sú charaktery tak ploché, prázdne, že len čakáte na akciu dúfajúc, že to bude lepšie... a potom to príde. Nechápte ma zle, nazi mexický klaun znie fajn, dvaja vtipálkovia s motorovou pílou tiež, sexi šašovia taktiež... avšak každej postave sa venuje max. 5 minút a zabitia sú tak nekreatívne, že tam si niet čo užiť. Ou, aha, aké joky dávajú tí šašovia.... ach, teraz nevedia pílou zabiť hrdinov, aha, sú mŕtvi. Aha, sexy klaunica a klaun v baletkovskom.. toto bude psycho..... ou, tak nie, sú mŕtvi. Aha, Doomhead, to je najvyšší level, hlavná postava zo začiatku filmu. Pozri ako niekoho zabije vpichom noža.. aha, ide zavraždiť Zombieho ženu...ou, tak nič. To je môj problém, papier toho znesie veľa, ale tu to nedrží nič pokope. Dej je neexistujúci, vraždy chabé, masky Zombieho priemer, dialógy trápne, herecké výkony desivé "Čau Šery", gore o ničom, vyvrcholenie neexistujúce, scéna nudná. Prečo sa to odohráva v akejsi diere vyzerajúcej ako mŕtvy priemyselný park? Zaslúži si to krajšiu scenériu. Postavy necharizmatické. Slabota, neskutočná slabota. Zombie zrejme našiel zdrap papiera z čias, keď mal 20 a písal si "scenáre".... bordel, prázdnota. Dve hviezdy len preto, lebo som fanúšik a scéna s obloženou misou bola na pohľad pekná. Inak je to odpad

Krvavý potok (2009)

Milujem béčkovice a čo znie lepšie ako nazi zombie vampír hybrid držiaci rodinu v pasti. Bohužiaľ, záporák je doslova slabý. Bojí sa jedného symbolu, keď má možnosť zakročiť, premáva sa kade tade a keď už môže zabiť, ako správny nazi zombie sa rozhodne pre darovanie života, nehovoriac o poslednej scéne. Celý význam deja stratí svoju podstatu. Škoda.

Nikdo nepřežije (2012)

V pohode príjemný twist na home invasion s patričnou surovosťou. Najlepšie bude, keď si nekladiete žiadne otázky a veľmi sa nezaoberáte logikou.

The Old Dark House (1932)

Na svoju dobru neskutočne tmavá absurdita, ktorá stojí za pozretie aj teraz.

Strašáci (1971)

Tento film je o mužovi, zodpovednosti, strachu, snaženiu sa nevyhorieť a zastaní si vlastného miesta. David bojuje s egom, neistotou a svojou manželkou a všetko to vtlačí do seba vo vyvrcholení filmu, kedy David zapne na obrátky iracionality za účelom ochrany vlastného domova... kde je domov? Mnohí kritici film nazvali a nazývajú značne sexistickým, kde ženská postava slúži ako stena o ktorú sa hádže hrach a jej hĺbka spočíva v zvláštnej dynamike medzi ňou, Davidom a tým tretím. Rozhodne je zaujímavé túto dvojicu sledovať a rovnako aj ich rozhodnutia. Škoda rozjazdu, trošku začiatok nudil.