JimmyII

Cinefil, básník, kreativec.

Instagram: simonslavik

<< předchozí 1 2 3 4 5 10 14 18
    • 5.3.2021  23:08

Slámův film si zaslouží body za oživení neoblíbené kapitoly našich dějin: poválečného odsunu Němců. V chladné, odtažité syrovosti ukazuje, že kdo dostane příležitost sáhnout si na byť jen ždibec moci, stane se sviní. Že slepě podléháme ideologii na úkor morálky a etiky; a v tom je film brutálně aktuální i pro současnost. Naopak selhává až přílišnou segmentací děje, fragmentarizací života na vsi, odosobněním dějů a postav. Přesto stojí za vidění, bonusem ke kamera Diviše Marka a pár hereckých výkonů (Kassai, Borová).

• 4.3.2021  22:42
    Šarlatán (2020)

Šarlatán je film až nečekaně syrový, ukazující nejen hnus komunismu, ale i temné stránky lidské duše. Činí tak ale vizuálně nádhernou formou a s životním výkonem Ivana Trojana.

• 3.3.2021  23:15
    Modelář (2020)

Asi nejmíň český film, jaký tu v posledních letech vznikl. Modelář je odvážný politický statement, řemeslně skvěle natočený, obsahově podnětný a provokativní. Jen houšť!

• 2.3.2021  21:23
    Vlastníci (2019)

Geniální studie toho nejhoršího na lidech. Herecký koncert, přesný scénář.

• 19.2.2021  23:17

Jeden z těch filmů, kde bohatě stačí vidět jen trailer. A přitom je to škoda, protože I Care a Lot má skvělý námět i obsazení. Jenže co naplat, když hlavní protagonistka, které asi máte fandit, je prostě jen svině, ale není u toho ani zábavná, a hlavní záporák je žalostně nevyužitý? Odnáším si asi tak dva vtipy a zájem o americký sociální systém.

• 29.12.2020  23:16

Strašně krásně natočená detektivka, která je ale nějak bezkrevná.

• 28.12.2020  18:33
    Hastrman (2018)

Vizuálně strhující lyrická “pohádka” o lásce, touze a přírodě. Od předlohy se tedy posláním a vyzněním dost vzdálila, ale poutavosti filmu to neubírá. Krásná kamera, hudba a jako vždy víc než dobrý Karel Dobrý.

• 8.9.2020  00:00
    Paterson (2016)

Poezie!

• 7.9.2020  23:48
    Birdman (2014)

Neurotická a strhující meditace o herectví, umění, egu a identitě, kterou formálně táhne strhující jednozáběrová Lubezkiho kamera a jazzový bicí doprovod Antonia Sáncheze. K tomu herecký koncert Keatona, Nortona, Stone a Galifianakise, chytré dialogy a rozkošně černý humor. Nejlepší Iñárrrituův film.

• 4.9.2020  23:09

I’m Thinking of Ending Things je Kaufmanova esej o čase, stárnutí a, jako vždycky, identitě. Současně je to metahra se žánry a postupy, nabitá intelektuálními “popkulturními” odkazy a aluzemi, která i v těch okamžicích hry na něco jiného funguje lépe, než většina filmů daného žánru. Scenáristický majstrštyk, režijně obsedantně vypiplané a herecky přesné. Pecka.

• 30.8.2020  18:05

Totální úlet.

• 30.8.2020  18:03
    Aquaman (2018)

Užil jsem si to, ale objektivně je to fakt blbost.

• 6.8.2020  00:01
    Diktátor (2012)

Satira par excellence.

• 4.8.2020  21:58

Geniální stand up o konci světa, který každý den žijeme.

• 1.8.2020  13:55
    Drahokam (2019)

Intenzivní, strhující, hypnotické a vzbuzující úzkost. Skvělý Sandler a geniální soundtrack.

• 1.4.2020  23:02
    Cizinec (TV seriál) (2020)

Brutálně nabitý a svižný thriller, kde se děje něco snad každé tři minuty. Jasně, je to šíleně překombinované a stěží uvěřitelné, ale přesvědčivě zahrané a natočené, takže naštěstí není čas a potřeba o tom moc uvažovat. Ideální oddechovka.

• 1.4.2020  22:56
    Zrádci (TV seriál) (2020)

Syrový námět, nádherný vizuál, neokoukaní herci a taky konečně trefné vyobrazení mládeže. Ke konci to trochu ztrácí dech a objevuje se až moc deus ex machina, ale na české poměry jsou Zrádci top.

• 1.4.2020  22:55
    Zpřítomnělí (TV seriál) (2019)

Fantastický námět nejdříve začíná jako detektivka, pak jím probleskuje sociální satira a nakonec bohužel sklouzává někam do jakési fantasy. Bohužel se zdá, že tvůrci chtějí rozvíjet tu nejhloupější linii. Nicméně první řada je svěží, zábavná, nápaditá, ale nic převratného.

• 10.3.2020  13:46
    Outsider (TV seriál) (2020)

Atmosférická pecka, která se zařadí k nejlepším kingovským adaptacím. Tajemno by se zejména zpočátku dalo krájet, ale ani později seriál nesklouzává k přílišným klišé a směřuje k napínavému finále. Herci jsou vynikající, zejména titulní Ben Mendelsohn, Cynthia Erivo, díle Jeremy Bobb nebo Mare Winningham.

• 9.3.2020  08:34
    Gösta (TV seriál) (2019)

Typický sever, tentokrát na komediální, ale vlastně hodně, hodně hořkosladkou notu.

• 8.3.2020  22:44
    Slunovrat (2019)

Metafora, art, krásno, bizár, gore, rurál, Florence.

• 8.3.2020  22:42

První půlka ujde, ale pak to začne být zkratkovitá stupidita, která nedává moc smysl, rozuzlení je vám ukradené a spíš to je nechtěně vtipné. Až mockrát jsem si položil otázku, proč se děje to a ono a to není dobře. Ztrácí to intenzitu předlohy.

• 7.3.2020  23:50
    27. Český lev (TV pořad) (2020)

Ani fatální prohra, ale ani žádná velká výhra. Ale proboha, který zhovadilec vymyslel, že se máme celou dobu jen koukat na záběry nominovaných postávajicích v kulisách, místo abychom viděli ukázky třeba střihu a kamery, to nepochopím. A taky by akademici mohli být občas trochu odvážnější ve svém výběru. Jsme malý trh a nějaká diverzita cen ve prospěch více filmů by prospěla.

• 2.3.2020  00:23

Disaster Artist je vlastně neskutečně meta, když úspěšný hollywoodský herec a režisér natočí, produkuje a hraje hlavní roli ve filmu o filmu, který natočil, produkoval, napsal a hlavní roli v něm hrál neúspěšný hollywoodský herec a režisér... a oba do něj obsadí své kamarády, příbuzné a známé. Franco ví, že nejde parodovat nechtěnou parodii, tak jí vlastně vzdává hold. Protože jak jinak pojmenovat tenhle film, který The Room kopíruje věrně do posledního detailu. Záslužná, dobře odvedená práce. A ty camea! Včetně skutečného Tommyho a Grega. Radost sledovat a povinnost pro každého cinefila.

• 1.3.2020  00:11
    My (2019)

Hm. Asi chápu, co chtěl Peele říct a udělat, ale v tom případě to udělal špatně. Us je strašně rozporuplný film, je víc čistě žánrově hororový než byl Get Out, ale současně se snaží o stejnou alegoričnost a společenský přesah. Jenže to úplně nejde dohromady zejména tím, jak doslovný se snažil Peele být a jak naprosto nesmyslné je závěrečné vysvětlení, které diváka nutí se ve všech událostech a chování postav vrtat, a ani pak to nedává smysl. Jako horor je to napínavé, jako komedie to taky funguje, a pár vtipů je výborných, ale jako celek to prostě nefunguje. Vypíchnul bych herecké výkony a kameru Mika Gioulakise, ale Peela u klávesnice plácám přes prsty.

• 25.2.2020  00:16

Spike Lee tentokrát tne hluboko do živého masa. Pro svou kritiku si vybral dokonale absurdní skutečný námět, který odhaluje americký bělošský rasismus, který se nám tu může zdát směšný. Ale vsunuté doku montáže ze současné Ameriky a obžaloba Trumpa ukazují, jak je téma aktuální, což nakonec teď pociťujeme i u nás v Evropě. Lee vzdává hold blaxploitation filmům a vhodně využívá typické záběrování a rámování filmů 70. let, které dokonale vtahuje do doby i děje. Nadto přesně vede skvělého Washingtona a Drivera a ve správnou chvíli vytahuje absurdní humor a jindy zase přitlačí na pilu. Blackkklansman je skvělý film, který využívá žánry pro zdůraznění důležitého obsahu.

• 23.2.2020  16:49

Tenkrát v Hollywoodu je klukovsky nadšené vyznání čiré lásky k filmu a jeho nejslavnější éře. Vyznání, které proto dokonale funguje, je až hystericky zábavné a vtipné, vizuálně nádherné a podtržené bez nadsázky fantastickými výkony Brada Pitta a Leonarda DiCapria. Je to meta a geniální. Jeden z nejlepších Tarantinových filmů.

• 23.2.2020  00:18
    Joker (2019)

Mindblowing studie vydědění a zoufalství, která víc než trefně komentuje a hlavně kritizuje dnešní svět. Silné poselství navíc Phillips zahrnul do strhujícího vizuálního hávu, který mě nejvíc upomenul na pocity zažíváné kdysi při sledování Sedm. Celé je to komiskem jen mytologicky líznuté, a to je dobře. Joaquin Phoenix podává jeden z nejlepších hereckých výkonů posledních let (myšleno obecně, ne svůj), který je ještě znásoben geniální hudbou Hildur Guđnadóttir. Zasloužené Oscary a jeden z vrcholů roku 2019.

• 22.2.2020  23:50
    Parazit (2019)

Dějově brilantní černá komedie/thriller, precizně natočená a zrežírovaná, ale ta tolik proklamovaná sociální rovina je tam jen tak povrchně hozená v námětu, nicméně dál se s ní nijak nepracuje. Není moc komu a proč fandit, respektive je to trošku jedno, každá postava má svoje pro a proti. Jako kvalitní podívaná ok, ale už bylo viděno. Jako nějaká satira nebo kritika s hlubším přesahem to ale selhává. Z mého pohledu trochu vyhypované a proč zrovna tento film jako první zahraniční vyhrál Oscary nechápu.

• 22.2.2020  16:31

Lynchovská jednohubka s příchutí variace na klišé noirových detektivek. A s písničkou!

<< předchozí 1 2 3 4 5 10 14 18