The Boy (2016)

Toto ma teda bavilo, myslím, že aj jeden z lepších hororov, ktoré som videl v poslednom čase. Počas filmu som myslím 3x prekonal slabý srdcový infarkt, čo presne pri horore čakám. Aj myšlienka bola celkom zaujímavá a hlavne ma prekvapil ten zvrat na konci, čo som vôbec nečakal a celý film som si myslel to isté, čomu začala veriť aj hlavná hrdinka. Lauren Cohan bola vo filme veľmi sympatická, dej nebol zbytočne naťahovaný. Už z tej samotnej porcelánovej bábiky vyžarovala taká neistota, až priam strach, a to viac z jej očí. Ale ak chcete vedieť, ako nás pekne vo filme oklamali, neváhajte si to pozrieť.

Kolonie (2015)

Vždy ma poteší, ak si nejaký scenárista, režisér vyberú na film tému, ktorá nie je až taká nedávna minulosťou, málo kto má o nej vedomosti a pritom by mal mať každý aspoň stručné informácie o týchto udalostiach, aby to brali ako výstrahu pred niečím takým opakovaným, ďalej aby to dobre natočili, obsadili na to hercov, ktorý sa na to hodia a predovšetkým zaujali. Presne TOTO sa im tu podarilo. Veľmi silný citlivý film o diktátorskom režime v Chile v 70. rokoch, kedy ani po tom, ako vyšli tieto svinstvá najavo, nebol nikto nikdy odsúdený (okrem Schäfera ale aj to len leda-bolo). Trochu som mal obavy, ako to zahrá Emma Watson, pretože doteraz som ju videl len v Harry Potterovi, kde väčšinu ešte bola dieťa a vo filme Noe, kde hrala len vedľajšiu úlohu, ale príjemne ma prekvapila. Aj táto prvá dospelácka rola jej sadla a bolo príjemné na ňu pozerať, ako to herecky zvláda. Nechýbala ani romantika, ani pekné scény, ale bohužiaľ, boli tam aj scény nie veľmi príjemné. V jednom článku, v ktorom sa Daniel Brühl vyjadroval k tomuto filmu, povedal, že pôvodne bolo v pláne dať do filmu viac scén na základe tých udalostí, o ktorých rozprávali ľudia, ktorí boli toho súčasťou, avšak vzhľadom, že by išlo o veľmi kruté až priam drastické scény, rozhodli sa ich vynechať. Veď to sa nečudujem, nikto z nás by asi nemal chuť pozerať na to, ako sa zneužívajú malí chlapci. Stačilo, že nám z jednej scény vyplynulo, že tam k tomu dochádzalo. Presne tento žáner je to, čo ma baví a do budúca viem určite povedať, že ku tomu filmu sa ešte vrátim a v duchu budem preklínať všetkých tých, ktorí sa na týchto svinstvách a trestných činov proti ľudskosti podieľali a zvyšok sveta to mal ako inak, ako na háku.

Už je tady zas (2015)

Nebolo to veľmi vtipné, ale pozrieť sa to dalo. Skôr ma zaujímal názor ľudí a aký prejav bude novodobý Hitler mať. Zarážajúce však pre mňa bolo, že Nemci by ho nemali ani dnes problém nasledovať, ba dokonca sa ešte aj s hrdosťou ku nemu hlásili, fotografovali a pod. (vo filme asi len dvaja ľudia sa proti tomu pobúrili že sa niekto vydáva za Hitlera). Prejavy ako herecky tak aj zmyslovo boli ako aj vtedy, najviac zamerané na aktuálne problémy (pričom ani tu nevynechali tému imigrantov). Ale beriem to nakoniec ako film, popravde z mentality Nemcov som nič iné nečakal, aj keď je to veľmi smutné ... Ale čo už, človek sa asi nikdy nepoučí z minulosti z chýb ďalších. "Porazili sme demokraciu demokraciou". By A. H.

Saulův syn (2015)

Do môjho rebríčka štátov, ktoré vedia natočiť kvalitný film, pribúda Maďarsko. Silný citový film, počas ktorého mi bolo neustále ľúto hlavného hrdinu, pretože som si predstavoval, čo by som robil, keby som bol v jeho koži. Pri tematike holokaustu to však robím vždy. Keď som to išiel pozerať, myslel som si, že maďarčina mi bude píliť uši, ale nebolo to tak, pretože po maďarsky tam toho až tak veľa počuť nie je, skôr po nemecky. Pri tomto filme vidno, že o holokauste sa dá natočiť niečo, čo ešte natočené nebolo. Neviem, či by však také niečo bolo vtedy možné. Prehnané je správanie hlavného hrdinu, ktorému by inak pri takomto jeho správaní SS-áci vpálili strelu do hlavy niekoľkokrát. Dôležitý v tomto filme nie je hlavný hrdina (jeho osud, príbeh), ale skôr ide o to, v akom prostredí sa nachádza a aké peklo sa okolo neho deje. Na to, že ide o film od našich južných susedov som veľmi príjemne prekvapený, nečakal som taký silný zážitok (či už je to celkovo témou filmu alebo priamo filmom, sám neviem) a taký smutný koniec. Nechýbalo by veľa a dal by som 5*. 85 %.

Berani (2015)

Neviem o tom, že by som v minulosti videl nejaký iný islandský film, ale po tomto určite viem, že ďalším sa nevyhnem. Aj keď sa vo filme veľa nenahovorí, a pri pozeraní to s titulkami nerozumiete ani slovo (ak teda neviete po islandsky), bavilo ma to už skoro hneď od začiatku. Príjemný jednoduchý film, ktorý poukazuje na to, že aj po 40. rokoch vzájomného sa nerozprávania medzi dvoma bratmi, ich donútia okolnosti ich vzťah prehodnotiť a nakoniec zachraňujú jeden druhému život, aj keď koniec ostal dosť neurčitý. Na natočenie dobrého filmu netreba "ťažké" milióny, ako je to v prípade väčšiny amerických filmov, ale stačí, aby ste mali dobrý nápad na scenár, vedeli ho zrealizovať a dobre natočiť (čo v prípade Islandu pri dlhých tichých scénach nahrádza príroda).

Zázračné kouzlo (2015) odpad!

Osobne nemám rád, ak sa vo filmoch príliš veľa spieva, viem pretrpieť tak 2 - 3 piesne, ale čo ozaj nezvládam, je muzikál, a táto rozprávka muzikálom je. Pesničky každé 3 minúty, a pritom úplne odveci. Film som samozrejme nedopozeral pretože po polhodine toho už bolo na mňa veľa. Animák by mal na začiatku niečím zaujať, osloviť, a tu sa nepodarilo dokonca ani to. Aj tie postavičky, neviem, kto ich má na svedomí, ale aj tie sú úplne katastrofálne. Nemyslel som si, že to bude dobrý animák ak som videl to hodnotenie, ale v žiadnom prípade som zase nečakal takúto katastrofu. Predpokladám, že bol určený pre tú najmladšiu generáciu. Hodnotím ho ako jeden pre mňa z najhorších animákov vôbec, a to nie len v poslednej dobe. Hodnotenie v žiadnom prípade nemôžem zvýšiť ani na jednu hviezdičku, pretože za tú stratenú polhodinu pri tomto filme som väčšinu času pozeral do mobilu alebo na odpozeraný čas filmu, aby som zistil, koľko minút mi ubehlo a či to vydržím pozerať ešte dlhšie. Nevydržal a proste nemám ku tomu viac slov. Veľmi, ale fakt že veľmi hrozné.

Vyprávěj (2009) (seriál)

Po pozretí všetkých častí seriálu mám na tento seriál jednoduchý názor - je to priemerná oddychovka, ktorú som si pustil keď som mal chuť, keď som nechcel pozerať film a pod. Ako všetko, aj Vyprávěj malo svoje plusy a svoje mínusy. Ako plus hodnotím perfektné obsadenie hercov, niekoľko z nich som si počas seriál obľúbil (ako príklad Svatopluk Skopal, Roman Vojtek, Andrea Kerestešová - aj keď tá mi občas svojím správaním pílila nervy :) ...). Ako ďalšie plus hodnotím autentické zábery 2x v jednej časti, vždy na začiatku a potom pri konci. Tie niekedy vybrali fakt zaujímavé.Najlepšie časti pre mňa osobne sú v prvej sérii pred r. 68 a následne po ňom, potom je taký dlhý útlm, a ďalšie historicko zaujímavé časti sú pred rokom 1989.Po tomto roku to ide kvalitou dole vodou. Vyzdvihnúť plusovo musím ešte úvodnú pieseň, na ktorej som bol miestami závislý, inokedy mi už išla na nervy, ale potom sa mi zase páčila. Na druhej strane, ako veľké mínus hodnotím, že v mnohých častiach sa to nepodobalo na nič iné ako na argentínske telenovely typu každý s každým, a aby toho nebolo málo, rovno v trojgeneračnej línii (podvádzal ako dedo, tak babka, ako ich syn, tak jeho žena, a tak aj ich vnuk). To mi veľakrát vadilo, pretože neriešili sa tam podstatnejšie veci, ale vždy len nevera. Od seriálu som čakal ale niečo viac ako len neveru. Mohli sa napr. o trochu viac sústrediť na viac historických udalostí, na spôsob života, trochu ho viac opísať. Áno, boli tam dobové kostýmy, rôzne predmety v byte, historické autá a pod., ale veľakrát bolo nutné až priam hľadať v tej-ktorej časti niečo, na čo chcel autor poukázať (napr. nedostatok tovaru, dlhé rady, praktiky ŠtB ...). Osobne si myslím, že piatu sériu už mohli vynechať. Tam už to nie je vážne o ničom inom, len obyčajné rodinné vzťahy. Seriál mohol pokojne skončiť pri roku 1993, kedy sa ČSFR rozdelila. V seriály nájdete viacero chýb vo filme, a to nemyslím také detaily, aké sú popísané v zaujímavostiach, ale aj také jednoduché ako iné tričká, iné polohy, tí istí herci na rôznych miestach. Mne osobne sa ťažko zvykalo na zmeny hercov (predovšetkým Honza, Majda, Zuzana), ale je pochopiteľné, že meniť sa museli. Aby som to zhrnul, neľutujem, že som obetoval celkom dosť času na to, aby som videl všetky časti, lebo niektoré boli fakt taký balzam na dušu, že si to pustím, pekne ma to navnadí na spánok a môžem ísť spať. Ale pôvodne som čakal od toho viac, viac hlavne z tej doby, ktorá tu bola ako rodinné vzťahy. Myslím si, že ide o vec vkusu, čo vidno aj na rozporuplnom hodnotení. Buď si pozriete aj také seriály, kde sa nič nedeje, iba plynie čas, alebo ste skôr na seriály, kde sa niečo deje. Ale ak sa do toho pustíte, vedzte, že vám to zaberie veľa času ;)

Zootropolis: Město zvířat (2016)

Pobaveníčko na celkom dobre úrovni. Najlepšia bola bezkonkurenčne scéna s leňochodmi, avšak túto scénu som už videl dopredu, keď som si pozeral trailer, asi aj 2x, čiže v kine už ma tak nepobavila ako ostatných. Ale ako animák to bolo dobré, po animáku V hlave zase raz niečo, na čo sa oplatí ísť do kina. Aj postavy ako zvieratá zaujali, riešili tam celkom zaujímavý kriminálny prípad, ani slovenský dabing nebol zlý, aj keď som to chcel pozerať radšej v originály. Uvidíme, čo prinesie Disney nabudúce :)

The Boy (2015)

Úplná nuda, asi 2 alebo 3x som pri filme zaspal a keď som sa zobudil, stále sa nič nedialo. Zbytočne je to natiahnuté na 105 minút, lebo ani za tých 105 minút sa tam nič nestane, čo by ma presvedčilo, aby som dal hodnotenie aspoň o jednu hviezdičku viac. Určite to nie je horor, to ani zďaleka ... nazvať to hororom kvôli jednej záverečnej scéne je fakt trúfalé. Myslím si, že ten film bol strata času.

33 životů (2015)

Mňa osobne tento film zaujal a ani neviem ako mi tie 2 hodiny ubehli. Treba si uvedomiť, že baníci boli pod zemou 69 dní, čo sa scenárista snažil vopchať do 120 minút. Takže nie je tam čas na spoznávanie vlastností všetkých 33 baníkov, ani ich súkromia, nie je tam čas na všetky detaily, ktoré sa počas týchto dní odohrali. Na to by bol potrebný seriál, ale ten by nikoho nezaujal. Za tých 120 minút sa vlastne dozvieme aj tak veľa - úvod pred tým, ako sa dostali do bane, ako sa zosypala hora, ako tam vydržali všetky dni a šťastný happy end. Je jasné, že pri takomto nízko rozpočtovom filme ani tie herecké role neboli úplne dokonalé, ale boli skôr umelé (aj Antonio Banderas, hral to veľmi naoko). Ale pre mňa tu ide skôr o ten skutočný príbeh, ktorý sa podarilo sfilmovať pre mňa na dobre pozeraťelnú úroveň. Len je tu jeden rozpor - v zaujímavostiach tohto filmu sa píše, že baníci dostali odškodné 9 000 americký dolárov, na konci filmu je informácia, že baníci neboli nikdy odškodnení. Nikde okrem jednej českej stránky som sa nedočítal, že by to odškodné bola pravda.