• Pohádka

Vražda v hotelu Excelsior (1971)

Atraktivní prostředí prvorepublikového luxusního hotelu, plného bizarních, groteskních, ale především prohnilých postaviček, které se navzájem okrádají, jsou si nevěrné až se občas zabijí - je jen dobře, že je následující desetiletí z valné části poslaly do dolů / lapáků a ve skutečnosti jistě také do politiky.....nicméně velmi příjemná detektivka se skvělým obsazením.

Světáci (1969)

Přijde mi velmi smutné, že asi žádná z veseloher posledních let, srovnatelná rámcově ambicemi, námětem a civilním prostředím se Světáky (Nestyda, Duše jako kaviár...atd.) jim nesahá ani po kotníky. Čím to? Tvůrci, herci, diváky, blbou náladou?

Nestyda (2008)

....sákryš nesmím film hodnotit po skouknutí, když při něm piju víno....ubírám alespoň 1*, zatím....co vlastně vede někoho k natočení takového filmu? Teda myslím jako kde se na to vzaly ty peníze - jesti nebyly lepší náměty, za které je šlo promrhat, tak je to smutné, jestli to byl jen výsledek různých osobních vazeb a zájmů, je to alespoň o trochu veselejší :).....kladně hodnotím na dnešní poměry střízlivější stopáž.

Stopař (1986)

Příběh je sice plný různých nesrovnalostí, náhod 1 : miliónu i obyčejných blbostí - potud za 1*, ale: nic mi vyloženě nelezlo na nervy (i když hlavní hrdina a naprosto blbí policajti k tomu neměli daleko) + 0*, atmosféra - skvělá a násobená v podstatě komorním prostředím + 2** a +1* za neobyčejně přirozeného psychopata. Dohromady prostě 4*. Pozitivně taky hodnotím, že se nedozvíme nic o psychopatově osobě - všechno navíc by bylo na škodu a že se tam nevyskystuje moc často, takže nezačne být směšnej. Abych řekl pravdu i přes určité napětí mi film přišel komediálně zaměřen až na: vraždu rodiny s malou holčičkou v úvodu a samozžejmě náklaďákovou scénu. Závěr nebyl nic moc, ale taky vyloženě nezklamal.

Zvrácený (2002)

Počkal jsem si s hodnocením filmu snad 2 roky, abych zkusil jestli vzpomínka na něj bude podobně silná jako pocit z jeho bezprostředního shlédnutí a musím konstatovat, že na tenhle film asi jen tak nezapomenu. Vzhledem k prostředí, do kterého je příběh o krutosti pro zábavu a jediném krátkém - nezvratném (ale i zvráceném) - okamžiku, který v podstatě zničí několik mladých lidí, zasazen, je mrazivější než třeba válečné filmy. Podobná tragédie se celosvětově z hlediska následků odehraje za den několikrát třeba v rámci autonehod, ale tady je navíc to zlo v jednom neznámém "člověku", který se filmem mihne na asi 7 neskutečně filmově hnusných minut. Jako shnilá třešnička potom působí fakt, že jeden z hrdinů ani přes veškerou svou snahu nedosáhne pomsty. Taková velmi zvrácená parafráze Kunderova Žertu.... Každopádně se na Irréversible už nikdy nepodívám.

O slavnosti a hostech (1966)

...Nejčastěji však, ne s takovou nostalgií vzpomínám jak jsem s Honzou Němcem seděl v barrandovské promítačce, ukazovaly se denní práce a na nich pan Vyskočil, a Honza najednou zbledl a povídá: "Proboha! Von na plátně vypadá jak Lenin!" A já si uvědomil, že to je právě to, co scéně dodávalo jakýsi podtext blížící se hrůzy, jehož zdroj jsme do té chvíle nemohl zjistit. Ivan Vyskočil skutečně vypadal jako z oka vypadlý Vladímiru Iljiči, "Těpic," řekl jsem "Budeš mít průser."... Škvorecký J.: Všichni Ti bystří mladí muži a ženy (můj spolehlivý filmový průvodce)

Zazděná (2009)

Ignorování výsledku hodnocení členů ČSFD se mi vymstilo zbytečným filmovým "zážitkem". 1* za ten barák.

Konec srpna v hotelu Ozon (1966)

Beznadějná hutná atmosféra důvěrně známé krajiny, jenom bez lidí, kde se nepohne lísteček, ale neustále jsou slyšet poryvy větru, vybydlený Doupov - rozhodně žádné kulisy a jediné dva kousky toho čím člověk snad vyniká nad ostatními živočichy, skryté ve dvou starých lidech, kteří ovšem nepřečkají ztrátu naděje (nemyslím, že šlo o gramofon). Doba 50. a 60. let byla rozhodně složitější než jsem tušil už proto, že tohle natáčel Armádní film a mezi jazyky, v kterých je na začátku filmu odpočítáván konec lidstva zní i ruština.

Andělská tvář (2001)

Dovolím si hodnotit ačkoliv jsem viděl (s otevřenou pusou) jen posledních zhruba 30 minut.....nic předtím to pro mne, ale nemohlo zachránit. Jestli takhle vystupovali hlavní "protagonisté" během celého filmu, obdivuji "vytrvalost" těch, kteří shlédli celé.....odvrácená tvář ochotnického divadla.

Princ a Večernice (1978)

Hodně povedená záležitost. Suverénní Mrakomor, nesuverénní princ, loupežníci, trik s ještěrkou - ha ha ha jsem tak vesel...