Bouřlivé výšiny (1992)

Nebýt skvělé hudby a dokonalého výkonu Ralpha Fiennese, tak jdu ještě níž. Právě kvůli těmto věcem jsem uvažoval i o 70 %, ale ke konci toho přece jen bylo na mě "trochu" moc (kdo je čí bratranec sestřenice a z které strany, všechna ta neopětovaná láska). Knížku jsem nečetl, ale tipuju, že to bude pořádný slaďák, takže ji asi vynechám. A abych nezapomněl, Juliette byla kouzelná a i ona podala skvělý výkon, ale Ralph… ten (alespoň v tomto filmu) dokáže strhnout všechnu pozornost na sebe a stačí mu k tomu jenom jeden pohled. Možná, že někdy tomuto filmu dám šanci i v originále (ano, viděl jsem to s ucházejícím dabingem) uvidíme, jestli potom nezměním své hodnocení. Zatím tu nechám 60 %.

Noční Show Craiga Fergusona (2005) (pořad)

Dokud jsem neznal tohohle bláznivého, vtipného a jednoduše geniálního Skota, myslel jsem si, že můj favorit v rámci talk-show je Kimmel, ale není. Stačilo mi zhlédnout pár dílů z této skvěle ujeté show, kde si dělá legraci ze všeho a ze všech (dokonce i z CBS, kde se tato show vysílá) a měl jsem jasno, kdo je král. A za tohle, za tu skvělou improvizaci a za ty skvěle vedené rozhovory s nadhledem, si ho prostě musíte zamilovat. Navíc homosexuální kostlivec Geoff nemá chybu! Nejlepší jsou samozřejmě díly, kdy se v jednom studiu sejdou dva Skoti (takže si najděte díly s Ewanem McGregorem nebo Gerardem Butlerem). Tohle je bezkonkurenčně ta nejvtipnější talk-show vůbec. 100 %.

Cizinci ve vlaku (1951)

Alfred mě zase dostal. Strangers on the Train začíná "neškodnou" konverzací, která postupem času přeroste v monolog "co takhle si prohodit vraždy". A od téhle chvíle se buduje napětí. Nejdřív pronásledování na pouti, pak výslech, pak večírek, pak… ale ne, nebudu spoilerovat. Podívejte se na film sami a možná pochopíte, proč je Hitchcock považován za mistra napětí (vždy jsem říkal, že to byl mistr hororů, ale tenhle přívlastek mi sedí mnohem lépe). Film zkrátka a dobře funguje i po těch letech (i když to finále dneska nepůsobí zas tak věrohodně, ale budiž) a já si film užil. 100 %.

Thor (2011)

Thor mi dal přesně to, co jsem si po trailerech myslel, že přijde. Nenáročnou pohodovku, která se místy nebere vážně a přejde spíše z komiksového filmu do komedie. Scény z Asgardu byly přímo magické, hned bych tam jel na dovolenou, popíjel bych s Hopkinsem, pojedl se Stevensonem a polaškoval s Jamie. Jinak Chris Hemsworth je opravdový sympaťák, role Thora mu absolutně sedla a Natálka mě opět potěšila (vypadá to, že kvůli mateřství bude tohle na delší dobu její poslední role, tak uvidíme). Snímek jako takový nenudí, pobaví (při pár scénách jsem si vzpomněl, odkud Kenneth pochází, protože to bylo znát, samozřejmě v tom nejlepším slova smyslu) ale až při posledních deseti minutách jsem se opravdu bavil. A to je na film, který těch minut má bez mála 12krát tolik, přeci jen málo. Ale konečně mě něco parádně navnadilo na The Avengers (nenechte si ujít scénu po titulcích!) a na Thora 2 se budu těšit. 80 %.

Já, padouch (2010)

Nebudu vám lhát, Despicable Me je dobrý animák, hravý, vtipný a po většinu stopáže nenudí, ale bohužel, jsem asi moc zhýčkaný špičkami žánru (Finding Nemo, Ratatouille či novější Up) a proto nemůžu dát tomuto filmu plný počet. Nicméně pokud bude pokračování, nebudu se mu bránit. Navíc dabing Stevea Carella je bez nadsázky geniální. 80 %.

Zkažená úča (2011)

Po dlouhé době opravdu snesitelná a místy i opravdu vtipná komedie z USA, kde je minimum fekálního humoru. Navíc, když v hlavní roli je má nejoblíbenější herečka, Cami Diaz, (doufám, že tenhle film uvidí všichni ti trollové, co na její adresu prohlašovali kecy ve stylu "je to už důchodkyně" a podobná moudra) a ve vedlejších jsou dva skvělí přihrávači, ale co je lepší, každý to hraje (přihrává) jinak, no to se na film opravdu lépe kouká. Zatímco Justin je zde za debílka, Marshall, teda, Jason, má ve filmu hodně drsné a hlavně trefné komentáře. Ke konci filmu jsem uvažoval i o plném počtu, ale to si nechám do zálohy na další zhlédnutí. Do té doby nezbývá než vyjádřit obdiv k člověku, který do dnešního pruderního světa plného debilních a nudných "komedií" pustí živel ve formě Cameron "fucking" Diaz a dal jí k dispozici výborný scénář. Jak říkám, jsem spokojen, ale druhá projekce napoví víc. 80 %.

České nebe: Cimrmanův dramatický kšaft (2010) (divadelní záznam)

Kdybych psal komentář před rokem a půl, tak bych napsal "poslední cimrmanovská hra?", ale vzhledem k tomu, že Ladislav Smoljak už v českém nebi nepochybně je, tak ten otazník není potřeba. Upřímně doufám, že vzhledem k jeho památce tohle bude poslední Cimrman a pan Svěrák se nepokusí napsat nic sám nebo s někým jiným. I když ho považuju za skvělého scenáristu, už by to nebylo ono. Ale věřím, že on, člověk velkého intelektu, to nepochybně ví. _______ Jeden z mála Cimrmanů, u kterých můžu hodnotit naprosto stejně jak seminář, tak samotnou hru. Oba (takže i film) ode mě dostane 80 %. Chvíli jsem přemýšlel i o vyšším hodnocení, ale to by nebylo fér vůči opravdu geniálním hrám, při kterých jsem se opravdu a dlouho smál. Zde to taky nebylo špatné, především vtipy o ohni a Husovi byly skvělé, ale něco mi tam chybělo. Navíc, ty pěvecké scény mě nebraly, stejně jako scény se sokolským cvičením. Takže, abych to nějak uzavřel, tohle je důstojný kšaft, který sice nedosahuje geniality ostatních her, ale to mi nevadí. A nedá mi, musím to napsat - sbohem, pane Smoljaku, je mi líto, že jsme vás ztratili a doufám, že se teď s Janem Husem, svatým Václavem i s tím praotcem Čechem v českém nebi pořádně smějete.

Melancholie (2011)

Co napsat… Larsův předešlý film mě naprosto minul, ale tohle mě pohltilo. Místy mi až přišlo, jako by Lars neměl kameru, ale štětec a maloval nám různé obrazy, které byly podkresleny skvělou hudbou. A já je se zatajeným dechem sledoval, co všechno "namaluje”… Jinak jsem rád, že konečně Kirsten pořádně předvedla své… (herecké) přednosti a opravdu bych jí přál, aby z toho vytěžila alespoň nominaci na zlatého plešounka. Je mi jasné, že to se asi nestane, ale i tak bych jí to přál. Nezaostávali ani ostatní herci (Sutherland, Gainsbourg) ale Kirsten tahle role opravdu sedla. Myslím, že tohle jsem určitě neviděl naposledy. 100 %.

Level (2008)

Pokus o drsnou gangsterku vyšel tak napůl. Z jedné části mě film bavil, i přes levnou kameru či herce, které jsem ani neznal. Potěšilo mě, že film má i pár dost solidních zvratů. Ale co mě nepotěšilo, byl například scénář (teď nemluvím o větách, ale spíše situacích typu "necháme podezřelého stát, nemusí jít s námi dovnitř, určitě se neopováží utéct, ne?" a to mi dost vadilo. Navíc i přes poměrně krátkou stopáž se sem tam stihnete i nudit. Takže film mě sice překvapil a solidních 60 % mu dám s čistým svědomím, ale pochybuju, že tohle budu potřebovat vidět znova.

Kung-fu mela (2004)

Vynikající pocta všem kung-fu filmům, to bez debat. Některé scény byly neskutečně vtipné (hlavně házení nožů) to je taky bez debat. Ale přišlo mi, že od poloviny stopáže film neví, co chce. Plácá se od rohu k druhému rohu a to mě zase tak nebavilo. Možná to bylo tím, že jsem to viděl s pofidérním dabingem, nevím, dneska za 70 %, ale myslím, že tomuto filmu dám šanci ještě v originále.