hanikrivi

Česko

1 bod

<< předchozí 1 2 3
    • 5.9.2019  23:52

Přála bych si, aby tento díl vysílali bez dabingu jen s titulky. Mám ty hlasy herců již tak naposlouchány, že ten originální zvuk už bych si doplnila. Nejlépe se povedlo napodobit paní Vostrčilovou, opravdu dobrá práce. Díl je spíše smutný, díky tomu že reaguje na smutnou dobu. Taky už v něm neúčinkuje takové množství "hvězd" jako v některých předchozích dílech a nezasahují do děje. Myslím, že i hodně humoru se vytěžilo z intonace pronesených vět. Třeba se za 50 let najde i zvuk.

• 27.1.2018  00:32
    Tajemství ďáblovy kapsy (TV film) (1980)

Znala jsem zatím jen rozhlasové zpracování, ve kterém se příběh odehrává skutečně v Anglii. Šlo o zábavně dobrodružnou , lehce naivní hru pro děti. Film je spíš drama s tísnivou atmosférou, kde člověk tuší, že válka už je za rohem. Vadilo mi zrecyklování hudebního motivu Pánů kluků, protože zde se v žádném případě nejednalo o zobrazení bestarostného mládí. Ani dvojka kluků nebyla tak sympatická. Po filmu mi zbyla pachuť příkoří a nespravedlností, která všechna nebyla ve filmu potrestána. A samozřejmě na to, že jsme měli výborné herce. Film ale na mě působil víc jako procházka skanzenem. Neživotně.

• 28.11.2017  00:14
    O pradědečkovi (TV seriál) (1965)

Krásný klavír Petra Hapky. Milý a laskavý Matuška.

• 17.11.2017  02:13
    Malvína z Bretónska (TV film) (1983)

Příběh o víle z Bretaně je půvabný. Sama mám nejraději rozhlasové zpracování, televizní adaptace škodí svižnosti a vtipu příběhu. Taky se tu vytratila linka pochybností, jak to s těmi kouzly vlastně je. Ovšem půvab Magdy Vašáryové je nepřekonatelný.

• 4.11.2017  21:59
    Malá mořská víla (TV film) (1966)

Divadelně contemplativní baletní pohádka, kde má výraznou roli vyprávěné slovo a scéna je takovým doprovodným vizuálem. Škoda, že to není lépe technicky zpracováno (kamera, střih, zvuk). Potěší hudba i verše z ust Felixe de Breux. Jinak asi nejdoslovnejší přepis této pohádky.

• 7.8.2017  05:28
    O třech vandrovnících (TV film) (1976)

Písničky pěkné, Marta Vančurová také. Zpracování hrozné - i na poměry televizní kulisovky. Nechtěně jsem se musela zasmát replikám těch tří hochů. Herecky velmi nezvládnuté. Pokud to měla být spíše "moderní" realizace klasiky, proč neupravit i scénář? Když je řeč o nádherných šatech a máte před očima zvláštně "nastříhaný" model, tahá to za uši i oči. Ostatně scéna Martina se soškou vypadá poměrně jako velký fetišismus - a snaha oživlý fetiš prodat panu králi a nechat za sebou mrtvolu také není moc zábavná látka. Přesto stylizace chce působit zároveň komicky i vážně.

• 26.7.2017  04:54
    Brouk v hlavě (divadelní záznam) (1998)

Hra je nadupaná, nemá prázdné momenty, je zde přehršel nápadů, slovních narážek. Určitě bych vyzdvihla paní Herfortovou - zvlášť v jejím "upraveném" stavu. Ta zde exceluje. I pan Ondříček. Ten je jako Kamil zdaleka nejlepší. Srovnávám se záznamy s panem Brodských i Preissem a nejvíc mě uchvátila právě ta Zelenkova verze. Pokud je tím nejlepším na celé hře postava Chapboisy/ Boutona, tak jsem byla u brněnské verze mírně zklamaná. Těšila jsem se na pana Dvořáka, ale pořád jsem mu tu postavu (hlavně sluhy) nemohla věřit. Je to ale velmi dobré divadlo na které rádi půjdete, a budete se bavit a necháte se překvapovat. Přes televizní obrazovku to bohužel úplně tak nefunguje.

• 12.6.2017  17:15
    7 pádů Honzy Dědka (TV pořad) (2012)

Tato show zavisí na tom, jak moc silná, sebevědomá nebo schopna sebe-zesměšnění je pozvaná osobnost. Uvolněná atmosféra, necenzurovaný obsah, kratší stopáž, jsou výrazným plusem. Formát je rozhodně zatím nejlepší na naší domácí scéně. Evidentně se hosté nebojí přijít a nevyužívají pozvání jen pro propagaci své práce (tak jako u pana Krause). Bohužel pan Dědek občas zapomene, že nemusí být vtipný, když host není, nebo něco bere vážně. Nejvíc mě mrzel díl s paní Bárou Seidlovou, kdy otázky byly víc a víc nepříjemnější a pan Dědek se jí snažil vykreslit jako "divnou" a "bláznivou" místo jako zajímavou a inspirativní. Hodně má pak vliv na kvalitu pořadu co si pan Dědek myslí o svém hostu, a do jaké míry ho dokáže respektovat. Ovšem díly např. s panem Langmajerem, Dvořákem, Strachem nebo paní Chýlkovou stojí určitě za shlédnutí.

• 9.5.2017  04:27

Pohádka "vykradla" nápady skvělou rozhlasovou hru Princezna na vdávání z roku 1965 (Marvan, Jerneková, Navrátil). Ošklivá princezna, kterou se rodiče urputně snaží provdat, přeskakování příkopu, hádanka jak dělá pes... Změna je však podstatná: princezna byla milá a ošklivá - nikoli tlustá a hloupá. Drak a "hloupý" Honza jsou přidaní. Ovšem oproti rozhlasu postrádá televize překvapivou pointu a právě kritiku bezduché líbivosti. Naopak nabízí scénář, že všechny ženy, které jsou tlusté, jsou ošklivé a hloupé. Muži jsou tu možná chytřejší zato nehorázní zbabělci.

• 8.5.2017  01:27
    Ivanka a Marijka (TV film) (1976)

Kulisovka. Variace na Popelku, paní Zimu a další v bulharském koloritu. Kmotra medvědice a kreslené dekorace vypadají, že jsou určeny dětem tak do tří let. Jinak příjemná oddechovka. Potěší Štěpnička jako nápadník. 65%

• 2.4.2017  00:03
    Skapinova šibalství (TV film) (1961)

Ladislav Pešek se mi líbil jako Šibal více, než jak ho ztvárnil Menšík. Ale s Moliérem mám zatím problém stejně jako uživatel D.Moore, a to i v případě rozhlasového zpracování. František Filip je zkušený režisér, herecký výběr kvalitní, ale komedie jako by postrácela švih a dokázala vyvolat maximálně lehký úsměv. Žádné salvy smíchu. (Ostatně ani novější zpracování.) Ale jako archivní, spíše divadelní záležitost stojí za zhlédnutí.

• 3.2.2017  03:53
    Lakomec (divadelní záznam) (1972)

Miloše Kopeckého jsem si jako Lakomce vždy představovala. Hraje s chutí. Představení ale velmi sází na jeho výkon, a za celou dobu jsem se nedokázala přenést přes prázdné publikum. To by už nikdo nikomu neměl dělat (chudáci herci, chudáci diváci). Hra tím ztrácí švih, a v místech kde by měl následovat povinný smích je trapné ticho. Navíc mi tu je dvojice Hanzlík a Kolářová nesympatická (jinak velmi oblíbená). Verze s panem Filipovským mě bavila o hodně víc, víc byla komedií. Vinohrady nabídli spíše ukřičené civilní divadlo. Zážitek z živého vystoupení bych ale hodnotila určitě lépe.

• 29.1.2017  21:59
    Kalif čápem (TV film) (1969)

Obě rozhlasové verze jsou zdařilejší. Pohádka postrádá spád, záběry na jednu scénu jsou neskutečně dlouhé - a nudné. Také mám pocit jakoby herci neměli jasně dáno co mají dělat a my se dívali spíše na improvizované divadlo s tanečky. Pan Hlinomaz to pojal svérázně a po svém - a je asi nejlepším kladem pohádky.

• 27.1.2017  03:14
    Tři životy (TV film) (2007)

Myslím, že jsem sledovala Rosamunde Pilcher. Aspoň první půl hodiny (vlastně Princeznu ze mlejna střihnutou s Čerty nejsou žerty). Ovšem bez vtipu. Božena Němcová takové báchorky psala, takže erotika a násilí? Proč ne. Jen posunout vysílací čas. Vadila mi plytkost příběhu a absence výborných herců. (U paní Hlaváčové a Vránové jsem zajásala.) Jiří Dvořák záběry ve kterých není nezachraní. Takže 4/10.

• 29.12.2016  23:46
    Pravý rytíř (TV film) (2016)

Pravý rytíř je Lukáš Vaculík. Tečka. Ostatní byl balast. (Včetně pana Hanzlíka, bohužel.) Ale pohádka nebyla tak blbá, takže 2*.

• 16.12.2016  19:32
    Žena z Korinta (TV film) (1986)

Herecky a obsahem vynikající. Škoda že kulisy, oděvy, absence pohybu a ZELÍ, ubírají hře na hodnotě. Přitom paní Hlaváčová je zde úchvatná a pan Adamíra sympatický. Věřím tomu, že dnes by pan Daněk dostal k sobě i odpovídající tým, který by dohlížel na scénu a korigoval příliš divadelní vzhled. Otázka je, zda by to tak chtěl - protože si pohrával s myšlenkou divadla na divadle opravdu rád. 9/10

• 14.12.2016  02:59

Bohužel - mě to silně připomnělo pohádku Husličky z javora z r.2000, ovšem na motivy slovenské balady. Tam se to obejde i bez porodů (zato naznačují sebevraždu). Tady jsou dvě linky (zámek, chalupa) dost nevyvážené. Náprava se děje nějak zázrakem, a chudák starý otec ani nedostal šanci. Rozprávka pracuje s psychologií houslaře, chutí něco dokázat, zbohatnout, proslavit se - a tvrdé procitnutí, že bez lásky to nic není. Česká pohádka nabízí "fracka", který zřejmě umí jen ohrnovat nos a svést děvče. Také k čemu bylo to celé muzicírování a stavění houslí, když se pak živil povoznictvím? Na co tedy dar Ducha dřeva? Z mého pohledu to bylo dobré jen na to, aby se otec na syna nevykašlal a vychoval ho. A aby měli autoři co točit.

• 4.11.2016  19:52
    Válka vypukne po přestávce (divadelní záznam) (1978)

Pokud to, co jsem viděla byl divadelní záznam, nikoliv televizní inscenace, tak klobouk dolů. Daněk má určitě lepší hry. Ale pan Vinklář byl famózní a do divadla bych na to rozhodně šla.

• 24.10.2016  21:27

Velice opulentní film. Jde vidět že dlouhé pomalé záběry mají Indové rádi - až to působí směšně. Ostatně úvod ve stylu PC her také. Jinak písně, tance, kostýmy, scenérie jsou nádhera. Usuzovat dle filmu na historii ale nelze, ani na nějaký velmi silný příběh. Stejně tu je také nejsympatičtější postava Priyanky Chopry, která ale i na plakátech je v pozadí, protože jak jsem pochopila má jít o tragicko-romantický milostný vztah k jiné ženě. Jenže se to člověku nechce věřit. Válečník, nájezdník bude hlasatelem náboženské tolerance? Proč ne, tady to ale nesedí. Za půvabné představení indické kultury dávám 3*.

• 21.9.2016  02:14
    Drátenická pohádka (TV film) (1987)

Jiří Zahajský v netypicky negativní roli. Jinak klasická televizní pohádka.

• 20.9.2016  21:33
    Pekelná maturita (TV film) (2003)

Je to další nepovedená šílenost, která těží z námětu rozhlasové pohádky. Neúspěšně. Hra "Z pekla štěstí" z roku 1989 je skvělá a vtipná, kde Felixe hraje Marek Eben. Považuji to za selhání České televize, která měla k dispozici dobrý scénář, ale sáhla po "moderním" zpracování. A použít Vilmu Cibulkovou jako "bohdalku" považuji za nevkusné.

• 20.9.2016  19:23
    Na vysokej skale: Spievanka (TV film) (1978)

Další pokus o inscenaci slovenské pověsti - další zpěvy. Tentokrát je zpěv v hlavní roli. Kdyby to byla série Večerníčků do 15 minut, bylo by to milé. Hodina je neúnosná.

• 20.9.2016  02:23

Je to jen taková vyprávěnka prokládaná zpěvy. Jako seznámení s pověsmi funguje dobře. Happy end nastane, jinak žádné drama.

• 26.2.2016  22:35
    O bílé paní (TV film) (2008)

Kdyby se to víc točilo okolo Molavcové s Vydrou, tak snad. Byli krásně civilní. Ty loupežníci byli poděs. Přeskakovala jsem je pilně - myslím, že dalšího Lišku bych už v pohádce nesnesla. Bohužel tu Zadražil lépe vypadá než hraje. Issová to celé docela zajímavě propojila. Respektive spojila díry ve scénáři. Celá snaha mi připomněla jeden díl Čtyřlístku. Ovšem co se povedlo v komiksu.. tady to působilo jako školní představení.

• 25.2.2016  19:35
    Princezna Lada (TV film) (1969)

Je až neuvěřitelné kolik herců zde hraje špatně. Ostatně scénář není o nic lepší, o výpravě ani nemluvě. Jen Jana Preissová je krásná.

• 23.2.2016  19:04

Tohle byla hodně rozvláčná pohádka. Nejlepší byla Hana Maciuchová. Ostatní herci už hrali příliš teatrálně. Pointa by se dala zkrátit do půl hodiny. Pasáž s nebeskou poštou mě nudila už jako malou. Teď to působilo, že se nechtěli pustit vytvořené scény, když už jí jednou udělali.

• 15.2.2016  02:10
    Paví pírko (TV film) (1987)

Spíše psychologizující vyprávěnka se zajímavou variantou na téma Tři vlasy děda vševěda. Ty kostýmy byly krásné, sníh i kopce také. Něco na té stylizaci je, že vás to upoutá, i když klidně by pohádce stačila i hodina. Musím říct, že ta scéna Očka se služebnou byla poněkud zbytečná. Ale aspoň vyniklo, že je to hajzl, když později chtěl princeznu za každou cenu.

• 9.2.2016  20:46

Patetické, ale krásné.

• 4.2.2016  19:29
    Hrad stínů (TV film) (1994)

Nikdy jsem ji v televizi nezaznamenala. Být kratší a hlavně nemít v obsazení tu kreaturu vodníka a šaška, námětem by to bylo obstojné. Hlaváčová s Vaculíkem to drží na snesitelné úrovni. Paradoxní je, že závěr by měl vypadat dramatičtěji, ovšem přítomností Mária Kubce pohádka dostala vtipnější ráz, jako by si dramaturg uvědomil, že už to bylo dlouho monotónní a o ničem. Nejlepší z celé pohádky je věta: "Do zrcadla se dívají jen děti a blázni." A podle toho hodnotí.

• 26.1.2016  17:58
    Německé pohádky (TV seriál) (1973)

Pohádky jsou hezké, milé. Nevím jestli fungovaly jako Večerníček? Každopádně představují u nás méně známé pohádky bratří Grimmů. Výběr herců je opravdu kvalitní. Na tehdejší poměry jsou kulisy a dekorace velmi dobré. Dnes už by musely být natočeny v svižnějším tempu.

<< předchozí 1 2 3