Pustina (2016) (seriál)

Skvělá Atmosféra, skvostné dialogy, napětí, dechberoucí příběh, strach, mysteriozita a oči přilepené stále na obrazovce, to je Pustina. Prvních sedm dílů jednoznačně 5/5, ale popravdě poslední díl mi zkazil celý dojem ze seriálu (3/5). Konec a vrah je nemastný neslaný, v průběhu děje se na něj moc nedostává, motiv také ušláplý. Přijde mi to jako kdyby si tvůrci nevěděli rady jak příběh ukončit, to se mi ale nezdá, jelikož jinak jde dle mého po dlouhé době o kvalitní seriál z české tvorby. S koncem si dle mého mohli dát tvůrci zkrátka více práce, přece jenom nabízela se velká řada “adeptů na vraha” :). Obrovská poklona patří paní Stivínové, která se dokonale vžila do role a mimickou výrazovostí jen prohlubovala už tak silnou atmosféru. Co dodat k Jaroslavu Duškovi? Geniální! I přes poslední díl, který mě pár dní po zhlédnutí trápil a užíral, v celkovém součtu nemohu jinak než 5/5, něco takového se u nás málokdy vidí a proto si zde takovéhle skvosty musíme pěstovat a jejich podpora je klíčová.

1890 (2017) (seriál)

Sherlista, jak jsem si hlavního hrdinu nazval já, je zmítán někde na pomezí elegance Sherlocka Holmese a důvtipu Mentalisty, dohromady to každopádně moc nejde. Dialogy jsou suché, bez energie. Nedokážu si představit, co se bude dít dalších 12x60min. Jednou stačilo.

Babovřesky (2013)

I já jsem podlehl nátlaku a byl donucen sledovat toto neuvěřitelné zvěrstvo. Nechci urážet tvůrce, patří jim můj respekt, každopádně takovýchto filmů by mohlo být o „trošku“ méně. Pan režisér Troška sype nápady z rukávu jako když nesype. Podle mého názoru by si ty své nápady měl nejdříve pořádně rozležet v hlavě a místo tří filmů za tři roky natočit za ty tři roky jen jeden, pak bych i věřil tomu, že by to mohlo mít hlavu a patu, ne jako tohle. I když i o tom se dá pochybovat. „Děláme to přece pro lidi, a ne pro peníze, pane režisére.“

V pohodě (2017)

Tento film jsem poprvé viděl na 52. MFF v Karlových Varech. Upřímně jsem od něj moc nečekal, ale svým způsobem mě uchvátil. Řada z vás možná nebude souhlasit, ale i přesto, že film čítá všehovšudy do deseti herců včetně komparsu, jsem se skrze nenucený, mně neznámý orientální humor poměrně bavil. Není to žánrově komedie, tak jak ji známe my, pravda. Atmosférou bych film přirovnal spíše k filmovému žánru drama, ale ty lehké vtípky do té pochmurné atmosféry zkrátka sedí a jsou dle mého geniální.

„Marečku, podejte mi pero!“ (1976)

Hvězdně obsazenou českou komedii si vzali na starost, a scénář zpracovali dva, nebojím se říct, legendární Cimrmani – Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák. Což už o něčem svědčí :). Sami si v seriálu zahráli, avšak pouze vedlejší role otravných studentů – Tučka (Ladislav Smoljak) a Šlajse (Zdeněk Svěrák). Promluvy postav jsou věcné a vtipné. Už jen mimická výrazovost dává filmu ten správný šmrnc. Jiří Sovák předvedl opravdu neskutečný herecký výkon. I já sám jsem byl překvapen kolik notoricky známých hlášek pochází z úst Jiřího Kroupy. Spolu s dalšími, elegantně lehkými a humornými postavami jako je například: Plha, Hujer nebo Profesor Hrbolek, pak snímek tvoří základy českého filmu. Film nasadil laťku velmi vysoko a novodobé komedie ho rozhodně nepředčí, nebojím se říct, že se jedná o možná nejlepší komedii české kinematografie. Oldřich Lipský byl neuvěřitelný a dodnes mu patří velký dík za to, co pro náš český film udělal.

Ranhojič (2013)

Po neuvěřitelně dlouhé době je tu něco konečně „koukatelného“ z dílny německé produkce. Poprvé od dob Vinnetoua přišel film, který stojí za to. Originální příběh, který má spád a atmosféru. Ač se může zdát, že 2,5 hodiny jsou dlouhá doba, film vás vtáhne do děje poměrně rychle a poté už jen napjatě sledujete, co se bude dít. Můj obdiv patří i maskérům, bravurně namaskované mrtvoly, zkrátka po dlouhé době něco, za co se Němci nemusí stydět, rozhodně ne nic v podobě „…. podle bratří Grimmů“. Jediná výtka je u mě pak jen ten nesnesitelný český dabing.

Anděl Páně 2 (2016)

Po dlouhých jedenácti letech přišla „dvojka“. Upřímně nejsem velkým fandou „dvojek“, každopádně Anděl Páně 2 je milým překvapením. I přesto, že hlavní role jsou obsazeny tak silně a film se zprvu tváří, že všechna pozornost bude patřit jen I. Trojanovi a J. Dvořákovi, není tomu tak. Film je režisérsky zvládnut, dle mého, na jedničku a Jiří Strach dává prostor všem postavám, každý si zde tedy najde to své. Po dlouhých letech je tu opět film s vánoční atmosférou. Jen snad jedna malá výtka, první díl byl dle mého zpracován lépe dramaturgicky.