-bad-mad-wolf-

-bad-mad-wolf-

okres Domažlice
pozorovatel

105 bodů

Moje oblíbené seriály

 • poster

  Hra o trůny (TV seriál) (2011)

  Navzdory vlažnému startu a občasným na efekt postaveným kontroverznostem je Hra o trůny kvalitativně unikátní seriál - bezkonkurenční casting, skvělé herecké výkony a dialogy, kvalitní předloha, perfektní podpora od vymazlené trikové, kostýmní i hudební stránky + famózní úvodní znělka/titulková sekvence. Otázkou je, zda za superlativy ověnčenou tváří bije také nějaké to srdce. Někdy v průběhu druhé série jsem musel přiznat, že bije - a docela nahlas. Přestože je seriál užvaněný až na kost a často šustí KVALITNÍM papírem, v zásadních chvílích dokáže rozproudit krev, vyvolat vzruch a rozpumpovat emoce do nejvyšších obrátek. Nedělá to přehnaně často a je to tak dobře, protože pokud by měl bombardovat smysly po vzoru blockbusterů, zůstal by v půli cesty. Je pravda, že ve strašlivé záplavě postav je při troše nepozornosti problém se vyznat (zvláště, pokud ve sledování uděláte delší pauzu), nicméně za přehršel inteligentně sarkastické bžundy, topící se v přílivech krve a dračího ohně (jelikož Tyriona a Daenerys mám nejradši), nedokážu dát nic menšího, než absolutorium.

 • poster

  Černobyl (TV seriál) (2019)

  Nemám slov. Kontext historických skutečností tu jen podtrhuje sugestivní sílu příběhu arogance kolosu vůči jednotlivci. Některé momentky působivé až za hrob (doslova), přičemž seriál výživně kombinuje obrazy s povědomím (nebo tušením), co se to vlastně právě děje. Most smrti, nesnesitelně bzučící dozimetry při práci biorobotů, rakve topící se v betonu, prázdné pohledy zoufalé matky, Legasovova obžaloba černého svědomí hrdého sověta - to všechno bere dech a kazí dobrou náladu přesně tak, jak má. Tvůrci dobře věděli, kdy být lhostejným pozorovatelem, kdy filmařsky zatlačit na pilu, kdy dokumentaristicky vysvětlit a kdy jednoduchým gestem podtrhnout význam okamžiku (Legasovova tíživá nervozita před osudovou výpovědí znázorněná jednoduše tak, že se kamera chvíli pohybuje jinak). Seriál Černobyl je ryzí důkaz, jak silné může být zábavní médium, pokud silně zpracuje silné téma. Seriál s dopadem o věcech, který měly dopad. Podobný dojem ve mně naposled zanechal film JFK, ale Černobyl je mnohem, mnohem intenzivnějším zážitkem. "Kdysi jsem se bál, jaký je význam pravdy. Teď se jen ptám - jaký je význam lži?"

 • poster

  Živí mrtví (TV seriál) (2010)

  První série: nápaditá demoverze. Více než v pozdějších sériích zde jdou rozpoznat limity televizní produkce (slabší efekty, lacinější look). 7/10 (nejlepší epizody: 1, 2, 3) Druhá série: FUNKČNÍ a nevyzpytatelné mainstreamové drama s nejedním morálním otazníkem a bezchybnými charaktery. Několik nečekaných zvratů je OK, táhlé napětí mezi dvěma ústředními kohouty taky. 8/10, přestože chápu, proč je tahle melodramatická série často nenáviděná (nejlepší epizody: 7, 11, 12, 13) Třetí série: pohrává si s morálkou, nečekaně likviduje hlavní postavy, přináší latentně supraodporného záporáka a atraktivní prostředí postapokalyptické věznice, navíc udržuje napětí na několika frontách (konflikty, rozloučení postav, nejednotnost postav, nečekaná setkání a objevy). Zajímavý scénáristický tah se jmenuje Andrea - rozporuplná postava, která je napsána tak, aby ji většina diváků nenáviděla, je ve skutečnosti ve svých slabostech a subjektivních rozhodnutích nejživotnější a nejpřesvědčivější osobou. 9/10 (nejlepší epizody: 1, 2, 3, 15, 16) Čtvrtá série: mezisérie (jelikož první půle dokončuje sérii předchozí a druhá vyhřívá fleka té následující). Precizně rozvržená a promyšlená, mající tu nevýhodu, že prostřední díly obou polovin jsou samy o sobě příliš vatové. Hojně diskutované je tankové finále první půle (utnutí jednoznačné hrozby, ale taky nastolení nejistoty), nicméně mnohem silněji rezonuje finále úplné, završené perfektním cliffhangerem. 7/10 (nejlepší epizody: 1, 8, 14, 16) Pátá série: Deformace. Civilizace už není možná, svět se změnil, lidi se změnili, pravidla serou humanismu do ksichtu a křehká iluze obnovy se hroutí. Zatím nejsilnější série. 9/10 (nejlepší epizody: 1, 3, 9, 14, 16) /// SERIÁL JAKO CELEK /// The Walking Dead má nečekaně silnou zpětnou vazbu a především skvěle funguje na dlouhé trati, na čemž se podepsala jak kvalita původního komiksu, tak i přístup scenáristů. Ti sice místy selhávají ve výplni jednotlivých epizod, nicméně v celkovém rámci vytvářejí dílo, jež ve své práci s charaktery a kontexty nemá v současné seriálové produkci příliš početnou konkurenci. Zatímco první série vykreslovala skupinku přeživších jako roztěkanou, nejistou bandu, jež zcela pochopitelně selhávala v náhlých afektech a v nejistotě z apokalyptické situace, druhá série přinesla ustálení stavu a nevyhnutelné vyhrocení konfliktů uvnitř skupiny (Rick vs. Shane, rozpory ohledně zacházení s nemrtvými, morální dilemata kolem potenciálně nebezpečného zajatce). Třetí série přinesla poznání, že morálka dosavadního lidstva odešla dávno do hajzlu, přičemž ochrana vlastních krků stojí za všech okolností na prvním místě. Ti, kteří nenáviděli farmářský melodramatismus série druhé, těm zavře hubu nihilistická a brutální série pátá (a naopak). Šlape to.

 • poster

  Stranger Things (TV seriál) (2016)

  Doteď to bylo čirý sorry jako, jelikož jsem se fenoménu Stranger Things vyhejbal a neměl jsem v plánu plavat v časovým průseru s dalším seriálem. No. Pak přišel nudnej večer, já stáhl první epizodu první série... a zastavil jsem se až na konci série třetí. Kdybych byl Hudson, řekl bych "co tady teď kurva budeme dělat?" jelikož čtvrtá řada je v nedohlednu. Jo, až tak moc mě to vzalo. Vosumdesátkový žrádlo jak sviňa. První série se ještě drží na uzdě co do velkoleposti, zato fenomenálně pracuje s pozvolným odhalováním fungování zdejšího fikčního světa, kdy si ještě v polovině říkáte WTF, abyste ho na konci vyměnili za tučný OMFG. Začátek druhý série je patrně největší zámrz, každopádně ledy povolí a epický finále je už vlastně taková návnada na řadu třetí, kde zábrany tvůrců totálně explodujou a servíruje se nevídaná nálož. Jo, chápu, že pro někoho je to už přes čáru a bude si stejskat po napětí a komornosti jedničky, ale... Vodumdesátky full feel! Strašlivě zlí sověti! Krev! Vybuchující krysy! Obří příšera alá Věc od Carpentera! Nevkusný košile! Den nezávislosti! Ohňostroj! Vysílačky! A prostě SUPER NERDY BRAK!! Když v poslední epizodě došlo na naprosto šílenou momentku se zpíváním Neverending Story, smál jsem se jako retardovaná hyena - ne proto, že by to bylo kdovíjak vtipný, ale protože jsem si hned představil scenáristu, jak tříská smíchy pěstí do stolu, když tuhle úžasnou kokotinu píše. A to jsou celý Stranger Things, spousta emocí i zábavy v uvědomělým braku, kterej je nářezovej předevšim kvůli tomu, že je v něm celej vagon super postav a famózního fanservice. P.S. Hopper je teď asi moje nejoblíbenější seriálová persona - tohohle tlučhubu, kterej osciluje mezi zpomaleným starým vožralou, bezradným sitcomovým fotrem a příležitostným násilníkem bez zábran, prostě nejde nemít rád.

 • poster

  Krajní meze (TV seriál) (1995)

  Seriál, jehož největšími přednostmi byly nabušené scénáře, béčková zabarvenost, výborné nápady a nečekané pointy. Některé díly byly zajímavé, jiné tuctové, další originální, pak zase zcela ujeté... občas se rylo do skutečných postojů lidstva, jindy se zůstávalo v rovině smyšlené... Pro fanouška sci-fi a mystérií totální lahůdka. Na přetřes přišlo téměř vše, od bubáků pod postelí, riskantních experimentů na člověku a strašidelných domů až po apokalypsu, mimozemskou invazi nebo kosmonauta, který skončil v mimozemském vězení. Některé pointy překvapovaly, jiné dávaly podnět k zajímavým úvahám. Co víc dodat k seriálu, u nějž zkultovněly i úvodní titulky...

 • poster

  Simpsonovi (TV seriál) (1989)

  Zlatá éra seriálu, která s plnou švandoidností explodovala někde mezi osmou a patnáctou řadou, se možná už nevrátí. Faktem ovšem je, že i v nejnovějších sériích se najdou epizody, které z bránice udělají trampolínu.

 • poster

  Kořeny (TV seriál) (1977)

 • poster

  Báječná léta (TV seriál) (1988)

 • poster

  Dobrodruzi z vesmíru (TV seriál) (1986)

  Ještě před Arthurem C. Clarkem, Vetřelcem, Hvězdnými válkami a jinými velkými jmény žánru sci-fi vstoupila do mého vesmíru posádka kosmické lodi Střelec. Bylo mi nějakých pět let, pachatelem byla již neexistující TV stanice OK3 a já si pamatuju spoustu fragmentů dodnes. Spolu s katalogem vesmírných modelů lega System zakladatel mé science fiction éry. ;-)

 • poster

  Akta X (TV seriál) (1993)

  Asi nedokážu najít vhodná slova pro to, co tenhle seriál znamenal pro mé dětství. V pozdějších sériích začaly všechny ty tajnosti s mimozemšťany a spiknutí uvnitř jiných spiknutí působit poněkud z prstu vycucaným a nechtěně úsměvným dojmem, každopádně za epizody typu Darkness Falls, Ice, Dod Kalm, Humbug, Spueeze, Blood, Soft Light, Anasazi, Quagmire, Apocrypha, Detour, Leonard Betts, The Calushari... a za spoustu dalších... za ty patří Akta X do mého seriálového zlatého fondu.