Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Krimi
  • Akční
  • Western

Psanec (1943)

Milionář bez zábran na válečné výpravě proti jedné westernové legendě a Haysovu zákoníku. Jeho rozklad tří žánrových ikon je klukovský, nicméně místy pobaví. Nechce se mi věřit kritikům, kteří humor "Psance" vnímají šmahem jako nechtěný; je ovšem obtížné stanovit, kde předcházel záměr, a kde nikoli. Film - mimochodem snad nejukecanější western, jaký jsem viděl - začal natáčet Howard Hawks, ale po dvou týdnech převzal režii sám producent; pro výhrady cenzury, týkající se hlavně předmanželských aktivit a výstřihu devatenáctileté Russellové (Hughes prý pro svůj čerstvý objev navrhl zvláštní podprsenku), zobrazení násilí a náznaků homosexuality ústředních hrdinů, se k řadovému divákovi dostal v sestříhané podobě až několik let po dokončení.

Byt (1960)

Wilder a Diamond v nadprůměrné formě. Osobně bych uvítal ještě o něco víc kousavého humoru - ne ovšem na úkor trpkosti a jímavosti. Díky MacLaineové (který chlap by nechtěl to rozkošné stvoření tahat z bryndy?) jsem snesl i Lemmona.

Vyžilý Boudník (1991)

Připadá mi namístě na "Vyžilém Boudníkovi" ocenit to dobré (víc než obraz politického vývoje mě zaujaly soukromé vztahy obou titulních hrdinů a jejich společné ženy na pozadí tohoto vývoje), a zároveň si postesknout nad neschopností dotáhnout to dobré k uspokojivému celkovému tvaru. Spíš tři než dvě hvězdičky, včetně oné sporné "revoluční" vložky. Málem bych zapomněl: Zedníček bez toho svého zástupného přirození působí svěže.

Zvířata ve městě (1989)

Česká filmová tvorba sklonku osmdesátých let mě svého času míjela, a když jsem Křístkův snímek viděl poprvé, připadal mi v nejednom ohledu jako malý zázrak. (Výhrady některých uživatelů pokládám vzhledem k četným a nápadným kladům díla za malicherné. Namátkou vstupy autora do děje, o nichž píše RADEK99: nezařadil bych je k oněm kladům, ale co na tom, že je má Křístek nebo Vanča od Vonneguta? Dotyčný ovlivnil leckoho. A co když scénáristé jako správní Evropani četli dřív Sterna než Vonneguta?) Dnes jsem se k "Zvířatům" vrátil už asi potřetí a ani po letech mě nezklamala. S přihlédnutím k danému časoprostoru přinejmenším čtyři hvězdičky.

Hry na cestě (1981)

Čím dál chatrnější napínák tvůrci bohudík průběžně odlehčují nenáročným, ale často docela milým humorem; s Keachem v hlavní roli a výzdobou interiéru jedné zájezdní putyky se u mě film vyšplhal na bezmála celé tři hvězdičky.

Daïnah la métisse (1931)

Lhal bych, kdybych tvrdil, že jsem jaksepatří prohlédl společenskokritický záměr Grémillonova druhého zvukového filmu "Míšenka Dainah". Polehčující okolnost: výrobce dílo sestříhal z původních devadesáti na zhruba padesát minut, načež dal režisér od snímku ruce pryč - jeho jméno se ani neobjeví v úvodních titulcích. Co zůstalo: mimořádně svůdně nasnímaná miniatura na othellovské téma.

Unter den Brücken (1945)

Není mi tak docela jasné, nakolik by se mělo při hodnocení tohohle filmu přihlížet k tomu, že si režisér dovolil okázale ignorovat nacistickou skutečnost kolem sebe (čímž vyjádřil svůj postoj k režimu); v souladu s mnohými přede mnou to ale ocením. Samotný příběh ničím nepřekvapí, cesta k šťastnému konci je trochu laciná, zato atmosféra silná a autentická. Kdybych si měl vybrat z trojice "Pod mosty", "Atalanta" a "Na březích modrého moře", po Käutnerově filmu bych sáhl až naposled.

Peněžní poukázka (1968)

Hořká komedie o tom, že je leccos shnilého ve státě senegalském. Někteří kritici v ní viděli prolnutí neorealismu a Kafky; to první můžu potvrdit. Písaře na poště si zahrál sám režisér.

Hejtman z Kopníku (1956)

Käutnerovu satiru na prušáctví asi ocenil víc domorodý pamětník; přesto bych řekl, že  je dost dobrá i pro nás a budoucí. Obzvlášť se mi líbil motiv postupného společenského sestupu jedné uniformy - velká škoda, že producenti vystřihli poslední záběr, v němž prý ta svátost končí na zahradním strašákovi!

Big Lebowski (1998)

Bratři Coeni nepatří k mým oblíbencům, ale "Velkej Lebowski" se jim opravdu povedl. K tomu, co přede mnou napsali jiní, bych rád dodal jen jedno: že zmrzačenou "nihilistku" si zahrála skvělá zpěvačka/kytaristka Aimee Mann, mj. autorka písní v Andersonově "Magnolii".

Ovládací panel