Kodaňský kovboj (2022) (seriál)

Copenhagen Cowboy je vynikající audiovizuální porno pro všechny otvory na těle, ale jinak se jedná o Refnův slabší počin. První dva díly hodně dají připomínat na The Neon Demon, třetí a čtvrtý zase na Only God Forgives a poslední dva jsou Refnův experiment o něco unikátně mysteriózního a z diváckého hlediska kontroverzního. To, že Refn nikdy nepřekoná svůj masterpiece Drive vím už dlouho a proto každej jeho další snímek či seriál beru trochu s rezervačním očekáváním. Takže to, co jsem dostal mi stačí, protože se furt jedná o něco, co mi zůstane ještě nějakou dobu v paměti. Absence násilí je oproti Too Old To Die Young bohužel vyšší a všechno se většinou koná z estetických záběru, které nejdou popsat slovy, ale i přesto je to sakra unikátní představa o úmrtí některých postav (i tak počin nepostrádá pár šťavnatých úmrtí z reálnějšího pohledu, dekapitace těla motorovkou, lovec v lese, přestřelka na ulici, pasák v bordelu). Hideo Kojima cameo na konci super, vzájemná inspirace na nový Death Stranding 2 je tam vidět a tohle byla taková předehra k tomu, co se ještě chystá Kojima a Refn spolu vytvořit za propojené universum, což nejspíše z diváckého hlediska nebude možné, protože CC klesne na hodnocení šíleně dolů, ale fuck my thoughts, DS1 byl flop a stejně bude DS2, takže o pokračování zmíněného CCowboye během 3 let není nouze (proč by jinak mluvil o Giantech, že?). Silné čtyři hvězdy.

4 gauneři (2022)

Timo Tjahjanto je můj top 3 režisér a dokázal to potvrdit skoro všemi filmy, co doposud natočil. Ale tohle byl trošičku větší krok vedle. Diskuzi o žanru komedie rovnou přeskočím, protože to nemá ani cenu komentovat tenhle cringe (což jsou pro mě vesměs skoro všechny komedie). Timo jednoduše udrží kontrolu jenom nad akcí, jinak v ostatních aspektech nezvládá skoro vůbec nic. Zbytečné CGI výbuchy, když mohlo v klidu dojít na řezničinu ve stylu jeho delikátního počinu The Night Comes For Us - jediné, co se ptám je, proč? Nechal se Timo snad uchlácholit netflixem pro rodinou komedii nebo už to není ten mladý nelítostný filmař přes brutální akci se spoustu gore? Kdo ví... Každopádně doufám, že tahle chyba už se nebude opakovat a tenhle "krok-vedle" mu odpustím se zavřenými oči. Film bych pojmenoval spíš The Big One, protože jedinej hlavní protagonista, kterej stojí za zmínku, je Abimana Aryasatya, kterej si střihl svoji významnou roli Fatiha v již zmiňovaném TNCFU, zbytek skupinky se tvoří z absolutních ne-herců, kterým sem nevěřil skoro vůbec nic (jenom snad to, že jsou to klauni). I přes všechen hate, co jsem tu napsal, budu snímek brát jako takovou pod-až-průměrnou jednohubku, kterou Timo NENATOČIL, ale úplně někdo jinej. Snímek má pár významných momentů, ale vcelku to tvoří tak 30% stopáže... a to je sakra málo! PS: Co se ještě týče gore, pár scének tam je, ale jinak je to CG blood all over the place a ještě tak hnusně vypadající ve stylu levných Čínských akčnáku, ach jo. Příště pořádně Timo! Slabší tři hvězdy.

Šílená noc (2022)

Home Alone meets Die Hard, akorát místo badass Willise tu máme "badass" komediálního Santu a malou holčičku, která si hraje na Kevina. Ono by to fungovalo perfektně, kdyby snímek nestřídal všechny možný žánry každý 2 minuty a spíše se zaměřil na samotnou akci, které je zde celkem málo (ke všemu na R-Rating málo brutální a celkem nepřehledná, takže žádné gore jatka s obřím kladivem nečekejte - tmavé lokace tomu také moc neprospěly - jo, vím, že je to "violent night", ale mohlo to být prostě líp zpracované). Jak to tak vypadá - Tommy Wirkola svůj počin What Happened to Monday jen tak nepřekoná. Tím nechci házet na snímek špínu, ale mohlo to dopadnout lépe a popravdě jsem od Wirkoli s vyšším rozpočtem čekal víc. Ale jinak se jedná o příjemnou béčko jednohubku, která neurazí a má svojí "kouzelnou" zábavu a dostačující stopáž. Párkrát se zasmějete, párkrát cringnete a potom se ukojíte nad rozdrceným Johnem Leguizamem. Toť vše milý diváci, Santa jede zpátky domu pro pár piveček za paní Clausovou. Čisté tři hvězdy.

Amsterdam (2022)

Amsterdam vlastně neví, jakým filmem chce být. Protože mixuje všechny možné žánry a režisér dokáže mít kontrolu snad jenom nad jedním (komedie) a tou ani snímek nemá být, což už samotné je trochu k smíchu. Zápletka se motá okolo nejvíce klišé tématu (záhadný vražedník). Jenže skoro celý průběh vyšetřování je střídán i s "flashbacky" o poznání hlavních postav, které melou tolik zbytečných věcí od tématu vedle, že už je vám vlastně celá hlavní pointa filmu naprosto u prdele, a tak koukáte jenom s radostí na herecké výkony výborných herců (DeNiro, Bale,´Robbie, Anya, Olyphant, Malek), prostě všechny herecké esa! A právě proto jako celek nějakým způsobem snímek funguje a nudí jenom někde v polovině (zkrácení na slušných 100 minut by vůbec neuškodilo). Poslední 15 minutovka konečně trošku zatahá za nitky a vytahuje film z podprůměru na slušnou jednohubku. Násilí zde nečekejte. Neukápla ani kapička:)

Gangs of London - Season 2 (2022) (série)

Jakmile nemá Gareth Evans svojí režijní ruku ani nad jedním dílem v sérii, jedná se jednoduše o průser, protože jeho osobitý styl natáčení nikdo nedokáže nahradit. Druhá série určitě nepostrádá zvraty, ani emocionální hrátky s divákem, ale nepřináší skoro vůbec žádnou významnou akční scénu, která by stála za zmínku. A to přesně fanoušek první série postrádá nejvíce (viz. 5 epizoda 1.série), kterou režíroval již zmiňovaný Evans a dokázal diváka připoutat ke gauči. Druhá série to nedokázala ani jedním dílem, což je obrovská škoda a upřímně se na třetí ani moc netěším (pokud se samozřejmě Evans nevrátí na režijní stoličku, to už bych radostí opět plesal a nemohl se třetí dočkat). Jednoduše řečeno mám velice smíšené pocity a bojím se, kam se seriál bude posouvat dál, protože po scénáristické stránce se furt točí skoro v těch samých kruzích, ale zároveň furt diváka nějakým zvláštním způsobem baví. Koba je zmrd! Čisté čtyři hvězdy s divnou pachutí v ústech dám, ale potřebuju víc Evanse a míň Corina Hardyho.

Terrifier 2 (2022)

Terrifier 2 překračuje všechny hranice a tahá diváka do světa plného gore a hnusu! Love IT! Dream sekvence připomene (teda aspoň za mě) Tarantinovi kontroverzní přestřelky (viz. Django Candyland Shootout) a postelová scéna překračuje všechny hranice filmařství a dodává až dalo by se říci směšnou gore-fest podívanou, kterou jste ještě neviděli! Jednoduše se pokusím popsat většinu filmu: skalpovat, rozstřílet, rozmrdat, nasypat sůl na holej mozek, rozbodat, ustřihnout přirození, roztrhnout lebku na sračky, že z toho potečou všechny možný prasečiny = mňaminka pro gore milovníky (a to jsem nenapsal všechno!). Přesto Terrifierovi s čistou hlavou pět hvězd dát nemůžu, protože se přece jenom jedná o nataženou amatérštinu, která se snaží hrát na celovečerák (to dokazuje většina scén - táhnoucích se bezduše dialogů, stopáž 90 minut by bohatě stačila, jako u původního počinu). Mít to budget třeba nového shit Halloweenu ENDS, jednalo by se o jeden z nejlepších gore slasherů všech dob! Jednoduchost ve které si budete libovat, pokud máte silnější žaludek! Čisté čtyři za tohle divadílko s radostí dám.

Barbar (2022)

Spíše thriller, než horor, ale to vůbec nevadí! Jelikož celý film napětím plesáte a čekáte co bude dál. Nechci spoilerovat, ale tohle twistovalo fakt hezky! Jakoby snímek byl záměrně natočen pozpátku a zároveň dával opravdu hlubší smysl, bez zbytečného bordel scénáře, rovnou k pointě a budovaní sympatii k hlavním hercům. Bill Skarsgard předvedl opravdu vynikající představení! Zach Cregger je odteď režisér, od kterého budu potřebovat víc, protože lepší "thrillerohoror" jsem snad letos ještě neviděl. Jen je škoda té stopáže, občas se trochu zbytečně natahovalo slow-burn tempem bez dialogů či lekaček, na dané téma by stačil hodinový kraťas, který mohl klidně vzniknout v sérii American Horror Stories. Díky tomu nemůžu jít do plného počtu, i když si to snímek zaručeně zaslouží. Ty hluchá místa tam prostě jsou. Na druhou stranu musím ještě pochválit práci s kamerou, opravdu úžasné! Vizuálně špičkové, soundtrack občas dokázal nahnat husí kůži. Silné čtyři hvězdy Barbariánovi s radostí napálím a můžu doporučit všem milovníkům spíše mysteriózních thrilleru.

Halloween končí (2022)

Narychlo ucraftěný blivajz bez špetky snahy tuhle sérii zakončit, jak si zaslouží. Kdyby snímek měl jakýkoli název, jenom ne "halloween", dostal by od diváků aspoň 60%. Proč? Protože sledujeme vesměs úplně jiný film, než předchozí 2. Michael je zavřený v kanalizaci po celé 4 roky, i přestože je to "nezastavitelné" zlo, které v Kills zabilo celou smečku lidí. Zde ale Michaela přepere jeden mladík a sebere mu masku, aby mohl vraždit místo něho, woow! Takže sledujeme jenom traumatizovaného týpka jménem Corey, v němž se údajně probudilo Michaelovo "zlo". Laurie se schovávala 40 let opuštěná v domě čekající na Michaela až uteče z blázince. Nyní žije spokojeností života, i přestože ví, že Michael je někde puštěný venku. Scénáristé se jednoduše posrali! Pamatují si vůbec svůj hitovní reboot z roku 2018? Michaelovo smrt je až hnusně klišovitá a jednoduchá (navíc jeho celkový screen-play tvoří 5 minut stopáže, what??) Přišlo mi jakoby si tvůrci řekli: Jo, ty vole, to bude hit! Čum na ten scénář, ty vole! Cože? Jo, aha, my děláme Halloween film... hm... jo tak tyhle řádky škrtnem a napíšeme tam něco, co by asi mohlo fungovat jako zakončení trilogie... Jednoduše řečeno se jedná o zbytečně natahovanou sračku, která ždíme z lidí peníze. Nic nezaujalo, nic neuspokojilo! GORE skoro žádný a killy převážně off-screen. Jedna hvězda za zajímavý koncept vložený do špatného filmu.

American Horror Stories - Season 2 (2022) (série)

Tak druhá sezóna vyprávění ve "VHS" stylu je za námi a bohužel je na tom podobně jako ta první. Naštěstí se oproti první sérii opustilo od homoušství a propagace naší oblíbené lgbt komunity. Jenže námětově jsou celkově díly snad až na "necro" a "drive" hrozně slabé, i přestože se snaží poutat "twistíkama". Tím chci říci, že přeskočit epizody jako jsou "facelift", "Aura" či "lake", vůbec nevadí. Osobně ale korunuji pěti hvězdou "Necro", protože to je díl, co napsal další génius horor žánru. Výborně zrežírované twistovní horor drama o ženě nekrofilce. Za druhou nejlepší bych považoval "Drive", jelikož jsem hlavní pointu nedokázal absolutně odhadnout. To, co se na mě vyflusnul díl nakonec, bylo něco krásně gory a nečekané. Jiné epizody za zmínku moc nestojí. Možná ještě Dollhouse, jenže u téhle epizody mi vadilo příliš klišovité zakončení. Čisté tři hvězdy za celek s radostí dám. Jednotlivé díly určitě jako oddechovka neurazí (navíc si je můžete pustit v jakém chcete pořadí). PS: Hned si jděte pustit Necro!

American Horror Stories - Season 1 (2021) (série)

Tak nakonec i American Horror Story přišel se svým "VHS" stylem vyprávění různých příběhů. Tentokrát s podtitulem Stories. Jenže až moc jde s davem a proto se skoro v každé epizodě vyskytuje homoušek či lesbička. Proto vám z tohohle hlediska doporučuji totálně přeskočit první, druhou, třetí a sedmou epizodu (pokud teda rádi nezvracíte). Ale i přes tenhle fact, jsou zmíněné epizody námětově velice poutavé a gory, což se dá jediné ocenit. Za nejlepší ale považuji určitě epizodu pátou "Baal", která neskutečně twistuje celý díl ve stylu Korejského Forgotten (navíc v ni hraje výborná Billie Lourd, kterou si můžete pamatovat už z AHS 1984). Tenhle díl je naprostá špička ve svém oboru a můžu aspoň jako jedinou epizodu nejvíc doporučit na oddechový horor večer, jelikož se jedná o čistou 40 minut dlouhou nezávislost na ostatní díly či série AHS. Ta si za mě odnáší čistě dokonalých pět hvězd. Bohužel jako celek první série nemůžu jít s hodnocením na více jak čisté tři hvězdy. Epizodu Feral můžu také doporučit, takhle měl dopadnout nový Wrong Turn.