filmfanouch

okres Chomutov
15-letý milovník filmů, Student SŠ- Michael- filmová tvorba

<< předchozí 1 2 3 4 6 11 15 20
    • 16.10.2018  00:26

Začali 70. léta 20. století a díky ekonomické recesi dostávali možnosti mladí, nezkušení režiséři. Jedním z nich byl i George Lucas- ten, který si vymyslel příběh o souboji dobra a zla propojený stovkami postav cizích ras z různých planet- Star Wars. Lucas se inspiroval hodně- Ze seriálu Flash Gordon si vzal úvodní titulky, u japonských tvůrců se inspiroval souboji se světelnými mečů, různými designy droidů se inspiroval u kultovního Metropolis a dokonce se u Impéria inspiroval nacisty. Takto vznikl raný scénář Star Wars, který se časem hodně upravoval- Luke Skywalker se původně jmenoval Luke Starkiller a měl být žena, Han Solo měl být výrazně starší a i u Chewbacca nebyl od počátku Wookiee. Stvořit Star Wars bylo náročné, Lucas si prošel hodně ostnatým bludištěm a nakonec se film stal nejenom hitem, ale i kultovní klasikou, které se stala základem pro jednu z nejznámějších filmových sérii všech dob. V čem vlastně tkví kouzlo Nové naděje? Tak především v tom jak je stará a jak nestárne. Nová Naděje (tehdy se jmenovala pouze jednoduše Star Wars) vznikla v roce 1977, ale po 41 letech nemá člověk pocit, že by zestárla. Aby taky ne, když efekty má film dodnes jedny z nejlepších. Když vlastně obejdete nějakou várku lidí a zeptáte se jich jaký film nejvíc ovlivnil jejich dětství, většina vám okamžitě zmíní první Star Wars. A nedá se tomu divit, protože George Lucas opravdu vytvořil výbornou filmovou pecku, která neomrzí ani po několikátém (dnes konkrétně po 22x) shlédnutí. Lucas především dokázal vytvořit postavy, které diváka zajímaví, ať už kopou za dobro nebo za zlo: Luke Skywalker, klasický chlapec, který touží po dobrodružství a stane se hrdinou galaxie. Klidně bych napsal, že byl Mark Hamill castingová trefa ale to bych se pořád opakoval: castingových tref je totiž u Nové naděje hodně. Carrie Fisher jako rozkošná Leia, Harrison Ford jako legendární Han Solo, Peter Mayhew jako přerostlý Chewbacca (bez toho by ten film prostě nebyl kompletní), Alec Guiness jako starý mentor Obi-Wan Kenobi, i tělo Davida Prowse a hlas Jamese Earla Jonese, kteří ve spojení vytvořili jednoho z nejlepších filmových záporáků všech dob: Dartha Vadera. Darth Vader byl vždy zajímavá postava a i když se pořádného nakouknutí do duše dočká až v Epizodách V a VI, právě Epizoda IV pravděpodobně nejlépe vystihuje Vaderův status v Impériu. Vader je prostě pravá ruka nejvyššího zla, která nahání hrůzu nejenom v řadách nepřátel, ale i v řadách spojenců. Jeho osudový souboj s Obi-Wanem Kenobim funguje a především funguje závěrečný střet ve stíháčkách mezi Lukem a Vaderem, který měl dle Obi-Wana zabít Lukeovi otce- to je trochu malinko komplikovanější a pořádně se to vysvětlí až dalších epizodách, nicméně i přesto, že je souboj Vadera a Obi-Wana choreograficky nejméně zajímavý lightsaber duel ze série, pořád má své neuvěřitelné kouzlo. Lucas celkově rozhodí do popředí několik figurek a divák neví s kým chce trávit čas dřív. Ať už je to Obi-Wan ,,Ben´´ Kenobi, Han Solo nebo R2-D2, divák chce prostě trávit čas se všemi. Star Wars: Nová naděje jinak vznikl jako film, který neměl mít žádné pokračování a závěrečná scéna na Yavinu 4 teda měla sloužit jako definitivní tečka za příběhem Luke ,,Hvězdochodce´´ a jeho přátel. Myslím, že by ale tehdy byla škoda takto perfektní ságu s velkým potenciálem zatrhnout. Dnes je to velice hezky vidět, jelikož Star Wars stále žijí a ještě dlouho nepadnou. Dá se kritizovat to, že nové Star Wars postrádají kouzlo těch starých- A to je samosebou pravda, protože ta neokoukanost original trilogie chybí. Na druhou stranu jsme ale pořád daleko od dna. I kdyby ale měl někdo s novými Star Wars filmy problém, staré tu má originální filmy a především ten, který to vše načal- Star Wars: Epizoda IV- Nová naděje. PS: Promítání filmu s živým orchestrem v O2 aréně bylo perfektní a už dlouho jsem nebyl takto upřímně dojat. A i přesto, že se pouštěla speciální edice s novými efekty (další důvod proč originální Star Wars trilogie tolik nestárne) byl jsem spokojen.

• 12.10.2018  23:55

Drew Goddard je především scénárista- jeho nejlepší prací je pravděpodobně 3 roky stará adaptace knihy Marťan, která se sice od knihy výrazně liší, zároveň ale naplňuje stejný pocit jako knižní předloha, má postavy, se kterými diváky baví trávit čas a je to pravděpodobně nejlepší Ridley Scott.... dost možná všech dob? Goddard to ale zkouší i jako režisér. V roce 2012 vznikl jeho horror Chata v horách, ten jsem sice neviděl, ale vím, že jsou jeho reakce rozpolcené a někteří ten film nemusí a jiní milují. A mám pocit, že to tak jednou bude i s El Royale. Goddard se tentokrát vydává do roku 1969 a pokouší se celé Zlý časy v El Royale sjet na nostalgii, takže je to celkem retro a pokouší se to odkazovat na starší dobu. Zlý časy v El Royale mi svým zpracováním (děj rozdělený do kapitol, které se různě prolínají a vracejí v čase sem-tam) a dialogovou stránkou připomněli tvorbu Quentina Tarantina. A v tom je možná můj hlavní problém. Zlý časy v El Royale prostě občas až příliš působí jako pokus o Tarantinovku bez Tarantina a funguje to jenom tak na půl. Rozhodně se nehodnotím jako Tarantinova fanatika (Osm hrozných jsem kdysi celkem kritizoval), přišlo mi ale škoda, že takový nápad nedostal zrovna Tarantino a nepřevedl něco k obrazu svému. Tarantinovy filmy jsou opravdu dlouhé- Jeho nejdelší film, Osm hrozných trvá 167 minut, jeho nejkratší film, Grindhouse: Auto zabiják 87 minut minut- a je úplně jedno, jestli jsou dlouhé nebo krátké, ale rozhodně u nich nepoužijete slovo příliš. Tarantino dokáže vždy udělat chvilku adekvátní a dokáže prodat i dialogovou scénu o 10 minutách. S tím má Goddard v El Royale občas veliký problém i přesto, že si vzpomenu alespoň na 6-8 dialogových scén, do kterých se dalo totálně zažrat a vnímat je od začátku do konce. Jsou ale i dialogovky, které prostě zajímavé nebyli/Goddard je nedokázal prodat tak jak asi chtěl. Další problém filmu je ten, že zápletka je prostě jednoduchá- žádný komplexní příběh, žádné složité vysvětlování, postavení na hlavu, žádný mindfuck- a i přesto, že Goddard různě nahazuje různá témata a vnitřní démony postav, vážnost tím úplně nezvedne. Ačkoliv nerad tento výraz používám, měl jsem opravdu pocit, že při natáčení vznikl pocit nanicovatosti a pocitu, že vzniká velice superkomplexní dílo, které přepíše dějiny filmografie a přepíše všechny možné žebříčky. Ve skutečnosti ale vznikl pouze fajn film ale nic víc. Naštěstí se ale najdou i pozitivní stránky věci. Tak především u Goddarda povinně dobře napsané postavy- Bridgesův ,,kněz´´ je jeho nejzajímavější postava za hodně dlouhou dobu, trošku mě naopak mrzelo to, že Jon Hamm je na plátně celkem málo a nedozvěděli jsme se o jeho postavě. Proti Dakotě Johnson nadále nic nemám, ale svými hereckými schopnostmi mě ještě pořád úplně neutvrdila. A největší bizár je asi casting Chrise Hemswortha, který snad poprvé ztvárnil zápornou postavu, navíc postavu inspirovanou Charlesem Mansonem a..... ne! Hemswortha mám rád a akční hrdinové mu jdou, čím víc ale nad tím přemýšlím tohle je asi castingový fail roku. A navíc celá jeho role spočívá v tom, aby ukázal hrudník. Takže fanynky hrudníku Chrise Hemswortha šupajděte do kina! Mimochodem celkem neznámá Cynthia Erivo předvádí ve filmu asi nejlepší výkon. Pravda je ale ta, že u filmu funguje napětí a Goddard se občas vydá směry, které divák nečeká a za tuhle odvahu si zaslouží plusové body. Klasicky perfektní hudba Michaella Giacchina, nádherná kamera, atmosféra... zamrzí tak jedině fakt, že prostě Goddard nenatočil pecku ale oukey film. Očekávání byla rozhodně větší a spravit náladu nám bude muset asi teprve až samotný Quentin Tarantino v srpnu 2019 s Once Upon a Time in Hollywood. Herci dobře odehraný, řemeslně adekvátně natočený a zajímavě napsaný... problém je tak pouze v podání několika klíčových faktů a celkovému neúspěchů prodat všechny nadhozená témata. Je otázka, jestli je Goddard spíše ten scénárista, který má psát a zároveň si ty scénáře režírovat, nebo by měl zůstat pouze za psacím stolem a práci nechám někomu jinému. Když srovnám Marťana a Zlý časy v El Royale volil bych asi tu druhou možnost. Goddarda nicméně chystá Deadpoolovská týmovka X-Force a tam by to mohlo vyjít: Goddardovi totiž jde minimálně práce s postavami, a když mu s tím píchne Ryan Reynolds, mohl by vzniknout důstojný nástupce obou Deadpoolů. Nad Goddardem tedy ještě zatím hůl nelámat.

• 11.10.2018  22:17

Damien Chazelle se již ve svých 32 letech stal jedním z nejúznavanějších režisérů současného Hollywoodu. K jeho Whiplashovi mám sice pořád své výtky ale jeho La La Land mi 2 roky nazpátek udělal neskutečnou radost a navíc se ve svých 32 letech stal nejmladším držitelem Oscara za režii. Jakmile tedy oznámil, že jeho nový snímek První člověk bude biografie Neila Armstronga a bude pojednávat o celém procesu, který předcházel Apollu 11, na místě se objevila zvědavost jelikož La La Land je vizuálně vypiplaná věc a navíc dopodrobna dokázala vysvětlit o čem je život.Chazellova novinka je konečně tady a..... opět je to neuvěřitelná pecka. La La Land mám sice pořád o trochu radši, První člověk se ale už teď pravděpodobně novou klasickou a mistrovským dílem. Po Whiplashovi a La La Landu, kteří sázeli především na hudbu, Chazelle přeskočil do odlišného žánru a řadí se tak po bok Stevena Spielberga nebo Christophera Nolana, jejichž každý film je jiný a funguje sám o sobě. Zatím co La La Land byl film plný života, První člověk je celkem depresivní záležitost a na sluníčkovou událost v roce 1969 hází trošku temný stín. Film sází na hodně klaustrofobických scén (několik scén se odehrává z pohledu první osoby a divákovi se z toho občas motá hlava). Nečekejte ale další Gravitaci nebo Interstellar- První člověk sází především na dialogovou část, opět geniální hudbu Justina Hurwitze a depresivní pohledy z kokpitu. Vesmír se tu nestává zajímavým postem ale naopak místem na, které by se pravděpodobně nikdo vydat nechtěl. Problém by mohl kvést v tom, že všichni nějak tuší jak úspěšný nakonec let Apolla 11 byl a mohlo by se tedy zdát, že napětí chybí. Jenže, Chazelle dokáže scény kdy jde astronautům o život přesto prodat a divák má o ně strach. Především o Neila Armstronga, kterého hraje Ryan Gosling a pravděpodobně si konečně dojde pro Oscara. Claire Foy pak hraje Armstrongovu polovičku a daří se jí svému manželovi zdatně sekundovat. A to není vše- Kyle Chandler, Corey Stoll i Jason Clarke zase dokázali prodat svoje postavy a potvrzují svůj stav sympaťáků. Především na konci se poté film stane úspěšnou žďímárnou slziček a dokáže prodat pravděpodobně jeden z nejlepších rodičovských vztahů. A celé přistání na měsíci je jedno velké žůžo labůžo. Chazelle prostě opět natočil pecku a potvrzuje svůj stav jakožto jednoho z nejlepších současných režisérů Hollywoodu. Velký palec nahoru, těším se na druhou projekci v IMAXU!

• 8.10.2018  23:02

Šílenec nebo geniální provokáter? Takovouto otázku si snad každý filmový divák pokládá u filmového režiséra Larse von Triera. Jeho novinka Jack staví dům na tom nic nemění, jelikož kontroverze film obklopily již na festivalu v Cannes, A jako ve všech von Trierových případech se najde skupina diváků, které Jack staví dům vonět nebude a druhá, která ho bude milovat. Do jaké patřím já? Já bych řekl, že ani do jedné a spíše se přikláním do skupiny nějak mezi. Jack staví dům je totiž něco mezi totálním filmovým odpadem a zároveň mistrovským dílem a jeden z nejzajímavějších filmů co byl za poslední měsíce vidět. Osobně jsem člověk, který obě von Trierovy Nynfomanky nenávidí a byli do Jacka jedinými filmy, které jsem od von Triera viděl. Bylo mi jasný, že je to slušný řemeslník, Nynfomanky (především 2. část) mi ale hrubě neseděli. Tady mám ale z von Trierovy novinky opravdu radost. Jedná se pravděpodobně o nejdepresivnější a zároveň nejdrsnější film roku. Von Trier totiž sice vypráví příběh sériového vraha, do jeho příběhu ale vloží spoustu jiných témat a a odkazů a především předvede svůj nekonvenční pohled na svět. Jack staví dům je postavený na narážkách a podobenství, něco ve stylu Arafonskyho Matky!, akorát nikdy netlačí příliš moc na pilu. Například to, že Bruno Ganz (Adolf Hitler z Pádu třetí říše) hraje básníka Vergilia dojde samo od sebe jen málokomu. Von Trier ale zároveň potvrzuje status provokatéra, který scény schválně natáčí tak aby diváka co nejvíc šokoval a dostával co nejvíc šokovanější reakce. Von Trier se nebojí detailních záběrů na střílení hlav malých dětí, nebojí se uřezávání dámských poprsí a nebojí se detailních záběrů na rozsekané mrtvoly. Von Trier ale toto vše koná schválně aby mohl diváka do extrému vytočit a vybrat si jestli se mu to nelíbí nebo v duši cítí blaženost. Někomu se tento styl může líbit, někomu ne, vyberte si! Jack staví dům mi občas připomínal divadelní hru, jelikož spočívá v tom, že se skládá z 5 nejoblíbenějších Jackových vražd (na krku jich má doopravdy o hodně více, konkrétně zmíní číslo kolem 60) a v každé oblíbeně vraždě dojde k tomu, že si Jack nejdřív s obětí povídá (aniž by dotyčná osoba věděla, že je budoucí obětí) a teprve poté dojde k brutální vraždě. Ty dialogy nejsou vůbec nudné a i když po pár minutách omrzí a člověk už čeká až se film trochu pohne dopředu, nějak výrazně mu to nevadí. Von Trier do role Jacka obsadil Matta Dillona, pro kterého pravděpodobně půjde o životní roli a je otázka jak se mu to zalíbí. Bruno Gatz v roli Vergilia zaujme a má pořád velké charizma a mihnou se i Uma Thurman a Riley Keough, které hraje zajímavou postavu, která z plátna možná zmizí až příliš rychle. Jack především zvýrazňuje vraždy žen a do jisté míry jsem to chápal jako odkaz na to, že jde o novodobého Jacka Rozparovače. Tato moje teorie se ale rychle rozplynula poté co Jack několikrát zdůrazní, že zabil i muže a nezůstane jenom u slov. Pořád je to ale von Trier a jeho styl prostě nikdo nemůže být stoprocentně rád. Když Jack vypráví, že my lidé nejsme ochotni uznat ikony, které vytváří vyjímečné umění objeví se několik záběrů na Adolfa Hitlera a jestli to von Trier myslí vážně tak fakt nevím. Mimochodem, když Jack vypráví o o smyslu současného umění, objeví se záběry z předchozích von Trierovy filmy včetně Nynfomanek a i když u nich asi budu občas vysoce trpět, měl bych je pravděpodobně dohnat. Problémem je také délka, protože film nedokáže být zábavný celých 155 minut (!!!!). Řeči tom jak je ve filmu revoluční, šokující brutalita jsou taky úplně mimo, protože i když je násilí v Jack staví dům hodně, překvapivě není tak brutální jak jsem čekal a největší WTF asi zůstává uřezávání poprsí. Na jednu stranu odpad, na druhou stranu totální masterpiece, který by měl člověk vidět určitě. Celkové hodnocení za 4/5 ale spíše se jedná o 3+. Von Trier ale dokázal prodat i závěr a kdyby se v jeho současných 62 letech jednalo o poslední film, myslím, že by se jednalo o stylovou rozlučku. Nemám pocit, že bych Jacka staví dům potřeboval nutně vidět znova, rozhodně ale nelituji jeho sledování a jsem mile překvapen. A mám pocit, že Quentin Tarantino bude mít po shlédnutí filmu radost.

• 6.10.2018  23:43
    Toman (2018)

Už jsem se párkrát zmínil, že rok 2018 je bohatý na zajímavé české projekty- Tátova volha, Jan Palach, Úsměvy smutných mužů.... zase jednou byl důvod chodit do kina na české filmy. A není to konec, do konce roku se totiž o slovo ještě přihlásí ambiciozní Zlatý podraz, ne-úplně k zahození pohádka Čertí brko nebo právě teď aktuální Toman. Režíruje Ondřej Trojan, který točil už chválené filmy Želary (ty ty to v roce 2004 dotáhli až na nominaci na Oscara) a Občanský průkaz a já ani jeden z těch filmů neviděl! Bohužel, jedná se o dlouhodobé resty, které musím dohnat, jisté však je, že se jedná o jednoho z nejvychválenějších českých režisérů současnosti což zapříčinilo to, že bude každá jeho novinka hodně zpozorovaná. Tentokrát si Trojan vybral příběh Zdeňka Tomana, člověka, kterého si příliš lidí nepamatuje a je to možná škoda. Zjistit si informace o Zdeňku Tomanovi, pravým jménem Asherovi Zeligu Goldbergerovi je opravdu oříšek (nemá ani vlastní stránku na wikipedii) nicméně jeho příběh je hodně zajímavý a bylo zajímavé sledovat jak se Trojanovi povede Tomanův příběh podat. Naštěstí ne úplně k zahození. Trojan dokáže během pár minut vybudovat slušnou atmosféru, která se drží celým filmem. Problém možná tkví v tom, že jsou všechny postavy stejné- svině, které spíše než o blaho ostatních jde o blaho své a nebojí se šlápnout do hodně špinavých louží. A nějak výrazně jinak na tom ve filmu není ani Toman. Toman je prostě další svině, která je ale na rozdíl od ostatních mazanější a dokáže situace využít ve svůj prospěch a sedí ve stínu jako loutkář, zatím co jeho loutky dělají tak jak píská. A, že měl Toman ansámbl loutek bohatý- Češi, Američani, židové, Rusáci... vše prostě Tomanovi procházelo a okrádal každého a všechny. O nějak komplexní postavu se tedy nejedná a divákovi je vlastně jedno co s ním bude dál. Naštěstí ho ale perfektně hraje Jiří Macháček a divákovi tak není úplně u zádele. Problém je také možná v materiálu- Film trvá 145 minut. Mám rád dlouhé filmy, ale pouze ty dlouhé filmy, které dávají smysl a jsou rozpracované. Tady je ale film v zaseklém kruhu- Toman taktizuje, Toman vydělává další peníze, Toman si s někým vyhraje a to se stane asi pětkrát, i přesto, že už podruhé to bylo moc. Musí se ale ocenit fakt řemeslný- Ve filmu je představeno spoustu poslanců a úředníků a všichni jsou nám představeni prostřednictvím textu- jak jménem, tak funkcí. Toto je velice zajímavý, svěží a neokoukaný nápad a dost výrazně pomohl v zapamatování jmén a v tom abych věděl kdo je kdo. Dále na rozdíl od jiných, známých českých filmů jsou všechny zahraniční dialogy otitulkovány a nejsou post-dabingování do češtiny. Všechno to tak působí reálněji a autentičtěji. Film také velice rychle utíká, problém je, že se asi uprostřed kolem 80-110 minuty trošku zarazí a nějak se nehýbe kupředu, což změní poslední půlhodina, která slušně vygraduje. Ten fakt, že vznikl profesionálně odvyprávěný příběh důležité doby je prostě fajn. Je pouze škoda, že i přes produkční český nadprůměr jde pořád o nevyužitý potenciál. Problém je taky ten, že je ve filmu příliš zbytečných scén, které výrazně děj nikam neposouvají a ve filmu ani nemuseli být. To jak je film reálný a jak to opravdu bylo asi nechám na jiných. Toman je slušně natočená česká filmařina, která pravděpodobně za pár měsíců posbírá alespoň 8 nominací na Českého lva.... a já s tím nemám problém, jelikož jde o s láskou natočený produkt, který dal opravdu zabrat. Na druhou stranu se ale nedá říct, že bych hltal každou scénu, zajímal se o postavy nebo chtěl vědět jak to vše vyvrcholí jelikož je předvídatelný až běda. Herecké výkony, režie hudba, kamera a produkční design ale na jedničku, takže palec nahoru!

• 6.10.2018  00:00

Bradley Cooper si za svá léta vysloužil status jednoho z nejkvalitnějších herců Hollywoodu. Cooper začínal jako komediální herec, především v trilogii Pařba, časem se ale ukázalo, že zvládá i dramatické role. Byl perfektní v Terapii láskou, neztratil se v nabitém Špinavém triku a především válel v Americkém Sniperovi. Stejně jako svého času Kevin Costner či Ben Affleck se nakonec Cooper rozhodl i režírovat. A ambice rozhodně neměl malé...... Původní Zrodila se hvězda vznikla v roce 1937, nová verze poté v roce 1954 a další verze v roce 1976, kde hlavní roli hrála Barbra Straisandová. Její čtvrtou verzi přitom dlouhá léta chystal Clint Eastwood ale nakonec snímek nerealizoval a nahradil ho právě Cooper. Byla otázka jak Cooper svůj režijní debut zvládne a jestli se mu podaří kromě svých hereckých kvalit osvědčit i ty režijní. Po svém boku poté obsadil Lady Gagu, které by roli zpěvačky logicky neměla dělat problém. Nejnovější Zrodila se hvězda je tedy tady a..... je výborná!!!! Vypadá to jako kdyby si Clint Eastwood udělal z Bradleyho Coopera svého režijního učedníka jelikož Zrodila se hvězda je kvalitně natočené prvotřídní drama, které by mělo mít znalou režijní ruku. Cooper jako by opravdu našel svatý grál filmové tvorby a prostě natočil nejlepší možnou pecku. Je to prostě výjimečný film. Podobných filmů vzniklo už mnoho, Cooper ale zkouší jiný a neokoukaný způsob, kdy jsou při všech hudebních vystoupení vidět především detailní záběry na pódiu, což způsobuje, že si divák připadá jako by vedle Coopera a Gagy opravdu byl a klidně by se s nimi spojil do hudebního tria. To je ale jenom jedna velice pozitivní stránka věci. Film je také geniálně napsán. Má tři scénáristy- Coopera, Erica Rotha (Podivuhodný případ Benjamina Buttona) a Willa Fetterse- a přesto působí jako dílo jednoho geniálního tvůrce. Tolik výborných,neokoukaných dialogů o životě a lásce jsem opravdu dlouho neviděl, možná snad od La La Landu. Výborně jsou napsané i scény kdy postava Coopera řeší problémy se svým bratrem v podání Sama Elliota (který na to pořád neskutečně má a snad všechny scény si krade pro sebe) a naopak postava Gagy problémy se svým otcem v Andrewa Dice Claye (který byl dříve komikem, ale nyní zvládá vážnou roli). Stokrát ohrané téma najednou nepůsobí tak ohraně ale spíše svěže. Vlastně si dlouho nevzpomenu kdy jsem byl u filmu tak závislý na každém odvíjejícím se dialogu a čekal co z úst vyjde dál. A především mi u pár dialogových scén neskutečně bušilo srdce. Cooper je pořád výborný herec a dokázal ztvárnit postavu, která by seděla spíše na 10-20 let staršího herce. Naprostým překvapením je ale Lady Gaga, která zvládla ztvárnit tak komplexní a náročnou postavu a i přesto, že vlastně hraje ve filmu ,, sama sebe´´´jedná o nejlepší ženský herecký výkon roku. Film ale především z trailerů neprozradil vůbec nic- Film trvá 135 minut a po 90 minutách se vydá úplně jinou cestou než člověk čeká. Cooper tady rovnou nabídne divákovi obří fuckáč, který vyvrcholí šokujícím finálem, kterým prostě se suchým okem nikdo neprojde. Takhle se to dělá. Není to film pro každého, na to je příliš náročný a neobyčejný. Je to ale perfektní životní chameleon, kterej dokáže bejt zábavnej a zároveň neuvěřitelně realisticky depresivní. Jak jsem měl z La La Landu a jeho sofistikovanosti radost, tady jí mám možná i o ždibeček větší. La La Land a Zrodila se hvězda by si vlastně mohli rovnou podat ruku a odkráčet do klubu nových filmových klasik. Snad v blízké době vznikne více takových geniálních filmů. Je mimochodem jisté, že Zrodila se hvězda v únoru dobije Oscary a kdyby vyhrál konečně by to po letech vyhrál opravdu ten film co si to zaslouží. Ne, ještě jsem neviděl Prvního člověka nebo Green Book. Kdyby ale Zrodila se hvězda vyhrála, bylo by to hodně fér a především by to byla spravedlnost. Takže nejlepší originální song, nejlepší zvuk (v Atmosu je to výbornej zážitek), nejlepší střih, nejlepší kamera, nejlepší adaptovaný scénář, automatické herecké Oscary pro Sama Elliota, Lady Gagu a Bradleyho Coopera, Oscara za režii pro Coopera a nominaci na nejlepší film? Please Academy, please!

• 4.10.2018  20:21
    Venom (2018)

Důležitým bodem dnešního filmového světa jsou komiksové adaptace- nejlíp se asi přitom vede Marvelu, ať už ohlasem kvality nebo finančními výsledky. Marvelu se navíc časem podařilo dostat postavy, které před tím dávno rozprodali. Nedávno Disney zakoupil studio 20th Century Fox a do pár let se tak Marvelu- který Disney vlastní- vrátí do majetku X-Meni i Fantastická čtyřka. A nepřímo se do domovské garáže vrátil i Spider-Man. V Sony se totiž po dvou nejistých Amazing-Spider-Manech rozhodli, že to zkusí ve spolupráci s Marvelem, kterému Spider-Mana zapůjčili v rámci Captain Americy: Občanské války a Avengers: Infinity War a za oplátku jim v Marvelu pomohli s vypracováním úplně nových Spider-Manovských sólovek, Spider-Man: Homecoming a již teď chystané pokračování Spider-Man: Far from Home. Sony ale pořád ví, že Marvel je dost žádaná značka a byli nyní v ošemetné kaši kvůli tomu, že se o Spider-Mana nyní dělí a nemůžou tak jeho potenciál plně vydojit. Dostali ale jiný nápad: Stále jim totiž zůstali práva na všechny Spider-Manovské postavy a rozhodli se proto vypracovat vlastní Spider-Man vesmír........ bez Spider-Mana! Tím statečným hrdinou, který si vytáhl spálenou sirku se stal Venom. Ten se již ukázal ve filmu Spider-Man 3 a schytal celkem velkou kritiku i když zpracování od Sama Raimiho s odstupem rozhodně nebylo zle. Spin-off s Topherem Gracem nikdy nevzniknul a to stejné se týká Venoma odehrávajícího se ve stejném vesmíru jako filmy ze série Amazing Spider-Man. Film Venom vznikl až teď. Režíruje Ruben Fleischer, tvůrce slušných snímku Zombieland a Gangster Squad a do hlavní role byl obsazen Tom Hardy! Tedy ten, kterého byste v podobné látce nečekali, Hardy si totiž své role pečlivě vybírá, avšak Venom ho jednoduše zaujal a šel do toho. Od začátku bylo pak podivné, že by se Spider-Man ve filmu neobjevil a Venom by měl tak vzniknout bez Spider-Mana. Minimálně tvůrčím zázemím to vůbec nevypadalo marně a trailery rozhodně film neposílali do pekel. První dojmy však očekávání přece jen trochu zchladili. Jak to tedy nakonec dopadlo? Na Venoma jsem osobně vyrazil bez žádných velkých očekávání a byl jsem prostě zvědavý co dostanu. Rozhodně jsem ale nečekal film, který mě chytne od samotného začátku a už mě do konce nepustí, film, který zase pojme komiksový žánr tak trochu jinak a především u kterého bude každá tvůrčí pozice tak znát. Začnu u Rubena Fleishcera- Člověk, který mě ani Zombielandem ani Gangster Squadem neuchvátil ale byl jsem si jistý, že má své kvality. Neřekl bych, že jde o úplně geniálního režiséra ale Venom mi přijde jako pevně poskládaný a zajímavý film, což je zajímavé vzhledem k tomu, že se údajně vystřihlo až 40 minut materiálu. Akční scény jsou přehledné, nápadité a zajímavé a i přes to, že je plný digitálních triků nikdy nepůsobí přehnaně nebo odbitě. Jiné technické stránky jsou také na jedničku- Kamera šikovného filipínce Matthewa Libatiquea je nádherná a především na IMAX promítání opravdu zapůsobila. Hudba mého oblíbence Ludwiga Göranssona lahodí uším a především.... i když tomu klipy z filmu nenapovídali, film je velice kvalitně sestříhán a akční scény jsou opravdu přehledné. Tom Hardy je jinak oficiálně bůh! Před filmem jsem slyšel různá témata tipu jak je Hardy ve filmu vtipný a scény s ním jsou k smíchu. Někdo ale jakoby nepochopil to, že ty scény mají být k popukání a k smíchu i když jsou vevnitř smutnou psychologickou dírou do duše zlomeného člověka zmítaného ,, parazitem´´. Hardy si s rolí opravdu vyhrál a potvrzuje status jednoho z nejlepších herců současnosti. Zbytek obsazení je také velice dobrý- Dokonce se stalo to, že mi Michelle Williams nevadila a i když se dle mně pořád jedná o neuvěřitelně nesympatickou herečku, tady mi tolik nevadila a především v jedné scéně se opravdu vyhrála. Kdo naopak potvrzuje své kvality je Riz Ahmed, který ztvárnil hlavního padoucha snímku a i když s ním je ten problém, že nevypadá jako zlý záporák, vůbec mu to nevadí a jeho Carlton Drake sice není jeden z nejlepších filmových záporáků všech dob ale taky není jedním z nejhoších. Další zajímavá castingová trefa. Největší radost mi ale udělal Woody Harrelson, který jako by omládl o 20 let a doufám, že se s ním a jeho Cletusem ,, Masakrem´´ Kasadym ještě uvidíme. Největší radost mi ale udělalo jedné (ne) očekávané cameo, které se najednou z ničeho nic objevilo a vyvolalo mi obrovský úsměv na tváří. Film především zabaví i když slavný Venom chybí. Postava Eddieho Brocka v podání Toma Hardyho totiž děj dokáže zabavit i pouhým detektivním vyšetřováním. Bavila mě Brockova komunikace s bejvalkou, bavil mě psychicky zhroucený Brock, bavilo mě jeho postupné přátelení s Venomem..... Nejedná se sice o nejlepší komiksovku, jedná se ale o nový, zajímavý pohled na komiksovou adaptaci a především podařenou. Dvě potitulkové scény mi navíc udělali radost a už se těším na dvojku s Woodym Harrelsonem, ten chlap na to prostě má. Velký, překvapený palec nahoru!

• 3.10.2018  01:39

Každý kdo se alespoň trochu více zajímá o filmy by si pravděpodobně měl zapamatovat jméno Kevin Smith- Tento scénárista a režisér dost pravděpodobně založil první propojený vesmír všech dob View Askewniverse, do kterého zapadají filmy Clerks, Flákači, Hledám Amy, Dogma, Jay a tichý Bob vrací úder a Clerks 2. View Askenwniverse se od té doby nějak nevyvíjel a z plánových Clerks 3 je pravděpodobně rozplynutý sen. Kevin Smith ale nedávno oznámil, že se JIŽ příští měsíc v listopadu 2018 má začít točit Jay and Silent Bob Reboot, pokračování právě Jay a mlčenlivý Bob vrací úder. Není tedy od věci si tenhle film rozebrat. Píše se rok 2001 a Kevin Smith je na koni. O jeho filmech se sice nedá říct, že by byli nějak velké hity, mají ale obrovskou diváckou základnu a diváci volají po dalších částech. Vzniká tedy Jay a mlčenlivý Bob vrací úder, pátý film z View Askewniverse ve kterém po čtyřech filmech ve kterých Jay a mlčenlivý Bob fungovali jako vedlejší figurky, se rázem stávají hrdiny hlavními. Tady by byla potřeba zdůraznit jedna věc- Jay a mlčenlivý Bob vrací úder je sice film o ničem, film, který nemá ani začátek ani konec a je poskládán především z gagů, ale je zábavný a vtipný. Fajn film to tedy určitě je. Je hrozně zajímavé vidět film zrovna v roce 2018, 17 let po premiéře původního snímku. Ne snad kvůli tomu jak se herecká skvadra- Kevin Smith, Matt Damon, Ben Affleck, Will Ferrell- změnila nebo kolik účastníků z projektu- Carrie Fisher, Wes Craven- už nežije. Spíše kvůli tomu jak je film v současné době aktuální. V roce 2001 totiž teprve vznikal termín troll a je překvapivé sledovat, že nyní je situace kolem trollů nejen díky epizodám ze seriálu South Park aktuální. Především se ale ve filmu řeší filmové předělávky komiksů, které tehdy nebyli v takovém zlatém věku jako v současnosti a nejlepší komiksový film tehdy byli původní X-Meni. Na začátku 21. století prostě ještě téměř nikdo komiksovkám úplně nedůvěřoval a je fajn si tuto dobu připomenout. Zvláště když je toho Marvelu a DC dnes přece jenom moc. Hlavním jádrem pudla je přece jenom humor. Ano ten humor je velice vulgární a drsný a občas je to přece jenom moc. Nikdy ale vlastně nejste schopni říct dost a chcete další sleď absurdních ale fungujících fórů. Ano, vtipů o orálním sexu je možná v tom filmu až příliš, pořád ale z poloviny vtipů zvládne Smith vytěžit komediální zlato takže mu to ani člověk nemůže mít za zlé. Jason Mewes a Kevin Smith jsou oba základním jádrem filmu a jsou výborní. Smith navíc celý film promlčí a téměř celý svůj herecký projev musí odehrát gesty, avšak i přesto zvládne těmito gesty nadhazovat vtipy. Mewes je poté ,, úplně stejně geniální cvok jako Smith´´ a dokáže prodat každý film o orálním sexu. Ben Affleck dokáže odehrát dvojroli a připomíná doby kdy ho lidi neměli zaškatulkováni jako Daredevila/Batmana a nebyl ještě tak úplně pro smích. Affleck tady ještě pořád žije v éře Dobrého Willa Huntinga/ Armageddonu a je výbornej. Seann William Scott, tehdy ještě neznámý Will Ferell, Jason Lee, Chris Rock..... všichni dokáži odehrát své role na jedničku a jsou v nich skvělí. A především je tam Carrie Fisher jako Jeptiška a Mark Hamill jako záporák jménem Koulodrtič..... to chceš!!!! Smith jinak dává v Jayovi a mlčenlivém Bobovi důraz na spoustu filmových odkazů a všechny chytnou. Scooby-Doo a jeho banda v drogovém rauši? Jay a tichý Bob v předělávce ve stylu Planety opic? Parodie na lightsaber duely ze Star Wars? Všechny tyto odkazy fungují a chytnou za srdíčko. Kevin Smith je totiž především jak dává rád najevo velký filmový geek a fanoušek a nebojí se promluvit o kvalitách komiksovek či nových Star Wars. Objektivně asi 3 z 5, srdíčkem ale možná přece jen o trochu výš. Nějak si prostě nemůžu představit, že bych dal Jayovi a tichému Bobovi větší hodnocení. Je to ale jiný a především zábavný, pravděpodobně nejoriginálnější komedie 21. století a především Smith splnil účel. Smith totiž Jay a mlčenlivého Boba pojal jako velkou odvykačku pro Jasona Mewese, který byl závislý na drogách a Smith mu takto chtěl dát druhou šanci. Vyšlo to akorát se Mewes později stal závislejším na alkoholu. V současnosti by ale měl být v pořádku a Smith se po nedávném infarktu opět dává do formy aby mohl vzniknout Jay and Silent Bob Reboot u kterého je sice otázka jak dopadne, vidět by ho ale pravděpodobně měl každý!

• 22.9.2018  23:39

Rudolf Havlík se opět hlásí do služby! Jeden z nejzajímavějších českých režisérů posledních let, který nabídl už dodnes fajn Zejtra napořád nebo slušné Pohádky pro Emu, opět stojí za kamerou a zároveň si opět psal scénář,tentokrát společně s Radkou Třeštíkovou pro kterou jde o první práci na scénáři. A ze začátku to vypadalo nemile! Trailer na Po čem muži touží totiž působil jako klasicky trapná česká komediální hrůza, která má sice solidní casting a zajímavého režiséra, zdálo se však, že ani toto film nezachrání. Trailer ale klame tělem! Po čem muži touží sice má spoustu chyb, zároveň se ale jedná o velice solidní, zábavnou komedii a pravděpodobně nejvtipnější český film roku! U Po čem muži touží jsem se neuvěřitelně bavil a nasmál. Vtipy, které v traileru působili uměle a nezáživně trapně, najednou fungovali. Všechny nechutné sexistické hlášky jsou vtipné/zábavné. Anna Polívková hrající chlapa nepůsobí trapně a navíc hraje skvěle! Kde sakra začít.... Po čem muži touží opravdu táhne nahoru solidní obsazení. Jiří Langmajer se na plátně pochopitelně dlouho neohřeje a typ postavy, kterou hraje hrál už několikrát takže tady nemá moc cenu řešit jak na tom je. Daleko zajímavější je to právě u Anny Polívkové. I přesto, že se Langmajerovi vůbec nepodobá, ho zvládne dobře napodobovat a to ať chováním nebo gestikulací. Polívková opravdu dokáže působit jako muž v ženském těle a zatím se pravděpodobně jedná o její životní výkon. Vždy perfektní je také nadále Matěj Hádek jenž se stává častým vykonavatelem nejlepších hlášek filmu. Zaujme i dcera hlavního hrdiny v podání Sary Sandevy, která potvrzuje status jedné z nejlepších mladých hereček české scény. Zbytek postav není špatný ale nezaujme. Produkční zázemí je na české poměry velice dobré. Kamera, zvuk, střih, hudba..... vše funguje na jedničku, stejně jako u půl roku staré Tátovy volhy. Jestli něco drhne je to asi přece jenom scénář. Ona hlavní zápletka je celkem zajímavá a na českou scénu netypická, zamrzí ale fakt, že film trvá pouhých 95 minut a přesto se v něm buďto objevuje vata nebo by se spousta scén mohlo vystřihnout a zbylý čas by se dal věnovat něčemu zajímavějšímu. Namátkou si vzpomenu na podzápletku kde se Matěj Hádek a Lenka Vlasáková snaží o třetí dítě (protože chtějí) nebo vztahové problémy ostatních členu redakce Playboye. Oboje zápletky jsou něco co by filmu vůbec nechybělo. Daleko zajímavější byla podzápletka o tom jak se dcera hlavní hrdiny pokouší dostat na vysokou uměleckou školu a snaží se cvičit na soutěž talentů aby vyhrála finanční obnos. Této zápletce je přitom věnováno celkem 10 minut a je to škoda jelikož se z ní dalo vytěžit víc. Jistý plus se však musí nechat za to, že film není černobílý a k žádnému pohlaví není vyhraněný. To znamená, že muži a ženy jsou si rovni, všichni muži tu nejsou sexistická prasata a všechny ženy tu nejsou hloupé slepice. Za tuhle genderovou vyváženost palec hore a je definitivně jisté, že každé pohlaví má své kladné i záporné stránky. Po čem muži touží je česká komedie, která neurazí a zkouší v českém žánru něco nového. Nejde sice o novou komediální klasiku, fajn film to ale je. Po traileru se z toho klidně mohlo stát peklo, což se nestalo. Havlíka nadále sledovat!

• 16.9.2018  14:21

Je tu dost silně nastavená látka na nejlepší sérii.. tak snad to neztratí šmak!

• 13.9.2018  00:46

Nový Predátor nikdy nebyl sázkou na jistotu. Ze začátku to však vůbec nevypadalo bledě: Režírovat měl Shane Black, jehož Iron Man 3 patří mezi nejosobitější žánrové komiksovky a navíc má k sérii Predátor speciální vztah (Black si v původním Predátorovi zahrál a je to právě on, kdo v něm vypráví vtip o obří vagíně). Black se prostě roky vypracoval v slibného scénáristu a režiséra a když se jeho jméno zmínilo ve stejné větě s novým Predátorem, málo kdo by prostě řekl ne. Od propagačních materiálů to ale šlo jenom z kopce a byla otázka zda se původní Predátor dočká dalšího nedůstojného nástupce nebo se dočká akceptovatelného protivníka. A ono vlastně někde mezi tím: Predátor: Evoluce rozhodně není špatný film,, má však tolik chyb a vad, že oproti nestárnoucí jedničce působí jako špatný vtip. Kámen úrazu je jasný: I přesto, že si Black vyřval e-rkový rating a malý rozpočet (prý 88 mega!) úplné tvůrčí svobody se údajně přeci jen nedočkal a došlo také na masivní přetáčky po prvních, ne úplně přivětivých diváckých reakcích. Polovina scén z traileru jednoduše chybí a Black to prostě nezvládl! Nalijme si čistého vína a řekněme si, že ani původní Predátor není dokonalý film. Ale funguje! Je na něm vidět, že měl tvůrce, kteří o něj s láskou pečovali, má herce, kteří na své role perfektně sedí, má scénář, který i přes to, že jde o sci-fi blbinu funguje. Párat se v tom kde se stala chyba bude asi na dlouho. Předně je zajímavé, že scénář psal sám Black! Ten Black, který ve většině případech dokázal prodat všechny hlášky, které diváka pobavili. A především Black ukázal, že umí i režírovat. Jenomže víte vy co.... scénář Predátora: Evoluce vůbec nefunguje a s tou režií to není o nic lepší. Black poněkolikáté sází na svůj specifický humor, který tentokrát prostě nefunguje. Jeho režie se poté zdá přímo unavená a akčními scénami jednoduše líná. Opravdu mluvíme o tom Blackovi, který v Iron Manovi 3 dokázal scénu s Air Force One tak osudově? Opravdu mluvíme o tom Blackovi, jehož hlášky z Posledního skauta jsou legendárním komediálním zlatem? Black prostě jednoduše neměl svůj den (no spíš rok) a byla by škoda kdyby to vzdal, pořád jsem totiž přesvědčen, že je to špičkový řemeslník. Co se týče obsazení: Najít novodobého Arnolda Schwarzennegera, novodobého Carla Weatherse nebo novodobého Billa Dukea je prostě nemožné, člověk by ale čekal, že Black prostě najde nové funkční hrdiny. Vždyť i Predátor 2 měl Dannyho Glovera nebo 8-let staří Predátoři Adriana Brodyho. Hlavním hrdinou je tentokrát Boyd Holdbrook a zrovna on je asi největší překvapení filmu. Neberte mně špatně, Holdbrook už dokázal v Narcosu nebo Loganovi, že na to herecky má, přece jenom jsem mu ale nevěřil nového hlavního hrdinu, který by měl navíc nahradit Arnolda. A přitom z celého týmu pošuků funguje nejlíp. Když si totiž odmyslíte Holdbrooka, máte tam nevyužitého Trevanta Rhodese, Keagana- Michaela Keye, který je sice fajn ale sem vůbec nepadne nebo Thomase Janea, který má z nějakého důvodu Tourettův syndrom a já fakt nevím proč. Nejméně mi tak kromě Holdbrooka vadil Alfie ˇˇTheon´ Allen, který ale z plátna zmizí příliš rychle. Daleko zajímavější jsou vedlejší figury: Ne, Olivia Munn je pořád ve filmu zcela zbytečná a scéna s náznakem nahoty je její nejdůležitější scéna, Sterling K. Brown jako novodobý Carl Weathers ale dokáže celkově zabavit a opět zamrzí, že na plátně nezůstane déle, a navíc jak je u Blacka zvykem, tak si dokáže hát s dětskými hrdiny. Black vždy uměl napsat dětské, zajímavé hrdiny: V Posledním skautovi, Iron Manovi 3, Správných chlapech.... Rory McKenna v podání Jacoba Tremblaye, který navíc trpí aspelgerovým syndromem je asi nejzajímavější postava filmu a scény ve kterých komunikuje se svým otcem jsou emočně vykostěny na padrť. Je tak škoda, že jich není víc a i v součtu má Tremblayův Rory bolestivě málo prostoru. To se holt stává, když je v primu asi 12 postav v 108-minut dlouhém filmu a k tomu se ještě hraje se 2 monstry. Zrovna u Blacka prostě zamrzí, že nemá celá další hra na kočku a na myš mezi Predátory a lidmi svůj specificky styl. Je sice vidět, že se Black vydává trochu jinou cestou, zároveň ale dává na plátno celkem hodně WTF rozhodnutí, které navíc nic nikam neposunou. KŘÍŽENÍ PREDÁTORA A ČLOVĚKA?! PREDÁTOŘÍ PSI?! LIDEM NAKLONĚNÝ PREDÁTOR?! Je to vlastně celý nasáklý digitálními triky a očividným množstvím digitální krve, je tam banda 6-8 hrdinů o které se vlastně vůbec nemusíme starat, jsou tam dvě monstra, monstrózní psi, zlý agenti.... Black prostě bere spoustu myšlenek a podává je za 1) nevyužitě a za 2) nepromyšleně. Samosebou je tam jakýsi pokus o naznačení, že příště bude vše větší a ´´lepší´´, když už to ale jednou bolelo, proč jít do stejné věci podruhé? Potěší tak vlastně to, že Predátor je opravdu e-rkový a fuckování a násilí si člověk užije hodně. Vypadá to tak mnohem lépe, než mládeži přístupní Predátoři vs Vetřelci. Je tak prostě škoda, že Black natočil sice brutální krvavou řezbu, avšak zcela postrádající cokoliv zajímavého. Především závěrečná třetina je vztyčený prostředníček divákovi a já už jsem jen čekal kdy na plátno přijde Arnold a řekne: April, Baby! Jenomže nepřišel a tak bylo jasné, že to Black myslí vážně. Celý Predátor: Evoluce je sci-fi béčkový akční výplach, který sice není úplně špatný a pokud divák na něj dorazí bez očekávání může si ho i užít, jakožto snaha o nový kultovní biják navazující na legendární originál je to ale těžkej úkrok stranou. I k originálu jsem si sice musel časem najít čas, tady to ale asi bude o trochu těžší. Objektivně šedesátka, u Blacka si zapisuju vykřičník!

• 6.9.2018  20:59
    Sestra (2018)

Nejspíš ani sám James Wan nevěděl jaký úspěch sklidí první V zajetí démonů: Nejenom, že si okamžitě získal srdce kritiků a diváků a stal se právem hodnocen jako jeden z nejlepších horrorů 21. století ale zároveň šlo o velký finanční hit. To, že došlo na pokračování nepřekvapilo asi nikoho, že ale V zajetí démonů po vzoru Marvel Cinematic Universe dostane vlastní univerzum, nemohl čekat prostě nikdo. Dává to ale smysl, když totiž máte práva na příběhy manželů Warrenových a ty příběhy mají velice velký potenciál, proč prostě nenatočit kvalitní řemeslné horrory a zároveň si tak trochu vydělat? James Wan sice natočil i V zajetí démonů 2, je ale prakticky nemožné aby zároveň stihl natočit i všechny spin-offy. Jak to tedy udělat? Jednoduše: Wan si najme kvalitní, horrové řemeslníky, dýchá jim za zády jako producent a zároveň jim dává tvůrčí svobodu a jejich nápady bere na vědomí. U Annabelle 1 najal John R. Leonettiho a i přesto, že se jedná o nejslabší čast Conjuring univerza, pořád se jedná o nadprůměrnou práci. U Annabelle 2 to byl David. F. Sandberg, jehož pokračování se oproti jedničce výrazně zlepšilo a u Sestry režijní kolík převzal Corin Hardy. Od začátku je poznat, že má Hardy svůj specificky styl a Sestra rozhodně působí svěžím způsobem a nepůsobí jako okoukaná věc, kterou jsme viděli už u minulých částí. Sluší se zmínit, že z prozatímní trilogie spin-offů Annabelle 1, Annabelle 2 a Sestra (na kterou příští léto naváže Annabelle 3 a někdy poté Crooked Man) je Sestra pravděpodobně nejlepší/nejzajímavější film. Jádro pudla možná tkví v tom, že démonická jeptiška Valak je výrazně zajímavější postava než panenka Annabelle. Valak neztratil ani trochu svého nastaveného respektu z druhého Conjuringu a stále působí jako hrozba, kterou nebude snadno porazit. Bonnie Aarons se opět vrací v roli Valaka a jednoduše oficiálně stvořila novou horrovou ikonu. Hlavní role ztvárňují Demián Bichir a Taissa Farmiga. U obou těchto herců mi přišlo zvláštní, že mně nikdy totálně nepřesvědčili a teď mě bavilo s nimi strávit čas. Ať je to Bichirův otec Burke nebo Farmigina sestra Irena, oba to jsou zajímavé postavy se zajímavými motivacemi a přišlo mi líto, že jsme se o jejich minulosti nedozvěděli více. Zajímali mě daleko více než protagonisté z obou předchozích Annabelle. A navíc celkem dobře nahradili Patricka Wilsona a Veru Farnigu (sestru Taissy) o které ale divák ´´úplně nepřijde´´. Na Sestře a celém Conjuring univerzu se vlastně musí nechat, že Wan a spol. se nesnaží situace odlehčovat a servírují depresivní horrory, kde sice dojde na lekačky, zároveň ale prim hraje temně nastavená atmosféra a strach o postavy. Jedinou odlehčenou stránkou filmu je Frantík (tak si opravdu nechá celý film říkat a teprve na konci prozradí své pravé jméno) v podání Jonase Bloqueta, který se ale příliš na plátně neohřeje a tak nějak nebere pozornost. Conjuring univerzum sice stále není strop horrového žánru, jedná se ale pořád o dost dobré horrové fláky a jestli se ta kvalita bude držet, holt nebude vadit, že se ještě těch pár let Conjuringu nezbavíme. Podtrženo, sečteno, další povedená horrová kapitola Conjuring univerza, zatím nejlepší spin-off a nejzajímavější horror za poslední dobu. O totální pecku se sice nejedná, o průměrnou šlichtu ale taky ne, takže někde mezi tím. Po dlouhém zamyšlení zvyšuji na plný počet, je to nejlepší film ze série. Sestru 2 určitě!

• 6.9.2018  00:29
    Predátor (1987)

Za týden tu bude nejnovější Predátor, tak není na škodu připomenout si toho původního. Psal se roce 1987 a bratři bratři Thomasové se inspirovali Rockym IV a vytvořili mimozemského zabijáka, kterého by neporazil ani Rocky Balboa. Na režijní sesli usedl John McTierman, do hlavní role připadl Arnold Schwarzenneger, do vedlejších úloh se dosadili zajímavé tváře a samotnou roli Jungle Hunter Predátora obsadil basketbalista Kevin Peter Hall, který působil jako ideální protivník proti neporazitelnému Arniemu. Jak si Predátor stojí po letech? Musí se mu nechat, že nestárne.... nebo nestárne alespoň tak moc. Efekty sice ještě trochu drhnou, na tu dobu se ale jedná o perfektní práci a kromě nich a mladého Arnieho bych možná ani nemusel mít pocit, že se film odehrává v 20. a ne v 21. století. Predátor je rozhodně poctivé akční řemeslo: McTierman, který se na Predátora vrhl ještě před Smrtonosnou pastí dokázal, že mu akční scény nedělají problém a akční scény z Predátora jsou dost možná jedny z nejlepších akčních scén všech dob. Predátora dělí 31 let od premiéry a dodnes je to funkční akční řemeslo, ve kterém funguje práce s postavami, akce i perfektní hudba Alana Silvestriho. Hlavní hvězdou snímku je samosebou Arnold Schwarzenegger, jehož Alan ´´Dutch´´ Schaefer je jedna z jeho TOP 5 nejznámějších rolí a jestli se někdo má postavit šmejdovi z vesmíru, měli byste zavolat právě němu. Arnold nefunguje jen jako silný rváč ale také inteligent, který pochopí Predátorovy slabiny a důkladně je využivá. Kromě Arnolda je tu samosebou i zbytek komanda, o tom si ale promluvíme až později a promluvíme si o druhé hvězdě filmu: Jungle Hunter. Právě Jungle Hunter z původního Predátora je první Predátor v historii série a naštěstí se podařilo bratrům Thomasovým i McThiermanovy z Jungle Huntera nejen udělat silného protivníka ale zároveň, reálně smrtelnou bytost. Dočkáme se totiž pár scén exkluzivně z pohledu Predátora kde ho například můžeme vidět krvácet a víme tak, že je smrtelný. Divák tak snadno pochopí, že Predátor není nesmrtelný a Arnie ještě neztratil naději. A i když je Jungle Hunter především záporák, divák si k němu snadno najde cestu. A jdeme ke zbytku komanda: K Arniemu se do jeho týmu přidává Carl ´´Apollo´´ Creed, jehož Al Dillon funguje jako Schaeferův blízký přítel ale zároveň jako rival. Je tu Bill Duke , Jesse Ventura, Sonny Landham, který byl znám především z pornofilmů a ochránka u něj nebyla proto aby chránila jeho ale všechny ostatní. Je tu Richard Chaves ale především je tu Shane Black, jenž dal sérii legendární vtípek o obří vagíně. Predátor je právě plný dodnes kultovních a legendárních hlášek, které zná snad každý filmový divák. Bude otázka jestli to nejlepší co dal Shane Black sérii Predátor, bude za týden stále vtip o obří vagíně. Jeho Predátor: Evoluce totiž nevypadá jako něco za co bych strčil ruku do ohně. Už Predátor 2, oba crossrovery Vetřelců a Predátorů a Predátoři, se k původnímu Predátorovi nepřiblížili ani z rychlíku a u Evoluce to na nějaké velké zlepšení nevypadá. Možná Black opravdu nabídne důstojné pokračování originálu, kdyby ale ne pořád máme původního Predátora, kterého nám nikdo nevezme.

• 31.8.2018  23:23
    Armageddon (1998)

Jeden z nejlepších akčních filmů všech dob.... neuvěřitelně sehraná banda herců, Bayova povedená režie a především jeden z nejdojemnějších konců v dějinách. Kult!

• 31.8.2018  23:21

Mám pocit jako kdyby byl Humr jakýsi Lanthimosův špatný vtip, jelikož jeho následující film je jiný kafe. Vše je lepší: Herecké výkony jsou perfektní a především Farrell a Keoghan hrají v plné síle. Jak mi u Humra přišlo, že už sami herci látce nevěří a prostě odříkávají repliky, tady všichni hrají v plné síle. Scénář daleko více funguje a nepůsobí jako výsměch. Napětí, nepříjemný pocit.... k dokonalosti to má pořád daleko, po první půlce jsou vlastně všechny karty rozdány a Lanthimos jako by nevěděl kudy dál, po Humrovi ale ukázal, že na to má a sledovat jeho kariéru budu.

• 30.8.2018  21:40
    Alfa (2018)

Alfa byl od začátku oříšek- Poslední rok se neustále hýbalo s premiérou, trailery nevěděli jak film prodat a každý se tvářil tak trošku jinak, film v kinech velice prošuměl a navíc musí všichni diváci z celého světa číst titulky kvůli tomu, že v něm pravěcí lidé mluví autentickým pravěkým jazykem. Přes to všechno to vypadalo velice zajímavě a jako něco o co by asi byla škoda přijít. Otázka jestli je to dobrý film však zodpovězena nebyla... a dá se říct, že je to opravdu docela dobrý! Režíruje Albert Hudges a jedná se pro něj o první film, který točil bez bratra Allena Hudgesa. Spolu natočili již například detektivku Z pekla s Johnnym Deppem pojednávající o řádění Jacka Rozparovače nebo post-apokalyptickou Knihu přežíti s Denzelem Washingtonem. A i přesto, že u těchto filmů nemám nějakou touhu je znova vidět musí se nechat, že to jsou po vizuální stránce strhující podívané. A nějak takto na tom je i Alfa. Řekl bych, že dětem vstup zakázán, čistý pohádkový příběh totiž nečekejte. Jedná se sice o příběh ve kterém se mladý, nezkušený pravěký lovec při cestě domů setká s vlkem a postupem času se z nich stávají přátelé. Je to ale cesta, které by se většina Disneyovek vyhnula, tady se totiž odehrává před 20 000 lety, ve velice tvrdém,špinavém a drsném světě. Nikdy se sice nejde tak do morku kostí a brutální násilí ve filmu chybí, děti ale možná z toho zabíjení zvířat přece jen dobré spání mít nebudou. Jinak mám ale pocit, že film dokáže zaujmout každého. Alfa mi ze začátku připomínala jakýsi prequel 10 000 př. n. l. od Rolanda Emmericha, vyložené opisování ale nečekejte. Ten 10-tisícový rozdíl jde hodně vidět a potěší, že Hudges zase nabízí jiný pohled do dávné historie. Vizuál je opravdu vládcem tohoto snímku: Hughes si hraje s barvami, nabízí nejzábavnější zpomalovačku od dob 300: Bitva u Thermopyl a na celou krajinu se nádherně dívá a jde vidět, že nejde o green screen. Tady by IMAX projekce určitě stála za to, bohužel mě čekala klasická 2D projekce, která ale zážitek neubírá. Trošku větší problém je s tempem: Film není dlouhý, trvá pouze 97 minut, jakoby ale už u 70 minuty nevěděl co chce vyprávět. První půlka s výcvikem náčelníkova syna se totiž se v druhé půlce změní v již zmíněné navazování přátelství s vlkem a ta druhá polovina bohužel jakoby mohla být výrazně kratší, méně roztahanější a mi mohli dostat delší verzi té první části, která je i bez absence vlka výrazně zajímavější. Trošku také zamrzí, že v druhé půlce vlastně chybí jakékoliv napětí: Keda potká vlka, naváže s ním partnerství, pojmenuje ho Alfa a vydávají se vstříc domovu. Během celé cesty domu ale chybí jakákoliv větší výzva a vše to působí příliš jednoduše na údajně nebezpečnou pravěkou pustinu. Problém jsem měl taky s postavami. Kedha v podání Kodiho Smit-McPhee je ztvárněn velice dobře, postavě ale chybí jakýsi vývoj, kromě čím dál tím lepšího vztahu s vlkem. V první půlce má také problémy se zabitím zvířete... aby následně v druhé půlce začal zabíjet zvířata bez problémů. Nejvýraznějším hráčem kromě Kedhy je pak jeho otec Tau v podání Jóhannese Haukura Jóhannessona, jehož otcovská figura není propracovaná až tak jak by mohla. Pořád je to ale fajn výkon jako u Smit-McPheeho. Nejlepší hercem snímku je ale upřímně představitel vlka Alfy... jehož pravé jméno je ale neznámý. Alfa je překvapivě fajnovým dobrodružstvím s výbornou kamerou a výpravou a trošku temnějším přístupem. Zároveň ale chybí jakýsi šmak a pokus to vše udělat jinak. Je to ale pořád fajn a výtky k tomu, že film není autentický k podobě Evropy před 20 000 lety jsou úplně mimo . Zároveň zamrzí, že ve verzi promítané v Česku chybí vypravěč s hlasem Morgana Freemana, který je evidován v americké promítané verzi. Vyprávění Morgana Freemana totiž vždy dá filmu něco extra.

• 29.8.2018  08:56
    Ratatouille (2007)

Na něco tak po všech stránkách geniálního člověk nenarazí každý den. Poctivě servírovaný hlavní chod, který Birda definitivně šoupl mezi nejtalentovanější filmaře Hollywoodu. A pravděpodobně životní výkon Michaela Giacchina, jehož soundtrack k Ratatouille mám pravděpodobně ze všech nejvíc celkově puštěn k poslechu.

• 25.8.2018  14:03

Nejzdařilejší adaptace Dickensovy Vánoční koledy

• 23.8.2018  20:08

Každý má to první osudové setkání se světem kinematografie. U mně to první setkání bylo právě s příběhy Medvídka Pú. Animáky s ním sice nepatří k žádným vrcholům, jsou to ale všechno milé příběhy za které se Myšák nemá stydět. Když jsem pak před 2 roky zjistil, že se chystá nový hraný film se známými hrdiny ze stokorcového lesa byl jsem zvědavý. Ano, opatrně jsem se těšil, především jsem ale byl zvědavý jak se vlastně pokusí ty známé a oblíbené hrdiny oživit. A jsem překvapen co jsem vlastně ve výsledku dostal. Disney jako by od začátku vědělo, že snímek není obyčejný a režisérem se stal Marc Forster, který je znám tím, že i z velkých ačkových produkcích dělá arty. Dokázal udělal artový film z Bondovky Quantum of Solace a dokonce se mu povedlo udělat i art ze Světové války Z. Klíčový je tedy ten fakt, že Disney pro outsiderový projekt najal outsidera. A dopadlo to jak je u Forstera zvykem. Mám pocit, že většina režisérů by jednoduše chtěla Medvídka Pú pojmout jako barevnou zábavu pro celou rodinu se spoustu barviček a infantilních odkazů. Forster ale na toto vše kašle a místo toho servíruje míry depresivní a smutně atmosférou pojatý film. Nedivil bych se kdyby se na Forstera opět plivalo, že zvládl zkazit barevnou podstatu Medvídka Púa a natočil něco co jejím dětem akorát přivodí noční můry. Já jsem ale spokojen. Forster se totiž rozhodl pojat Kryštůfka Robina jinak a odvážnějším způsobem na který bych děti vůbec netahal. U nás v Čechách třeba překvapivě film vůbec nejde do kin s dabingem, protože mám prostě pocit jako by Disneymu samotnému došlo, že natočili film orientovaný především pro starší diváky. Děcka prostě radši nechte doma a běžte si to užít sami. Kryštůfek Robin je film pro ty, kteří si bohužel uvědomují, že jsou nyní dospělí a dětství jim proteklo mezi prsty. Hlavní hrdina je zničený rodinou ztrátou z dětství a bývalou vojenskou kariérou ve 2. světové válce. Jeho jedinou snahou je nyní při tom uživit rodinu a udělat jí zajištěnou i přesto, že to znamená, že na ní kvůli tomu nemá tolik času. Kryštůfek Robin do jisté míry funguje jako psychologický film o sebepoznání a nálezu sebe sama. Akci byste hledali těžce a divák, který chodí do kina jenom na CGI bitvy pravděpodobně odejde zklamaný a velice naštvaný. Místo CGI akce jsou tu pouhé dialogy dospělého muže a plyšového medvěda,které ale fungují a stojí sami na sobě. Kdyby mi někdo před projekci řekl, že budu dojatý ze vztahu Kryštůfka a Púa nevysmál bych se mu ale řekl bych mu, že si nejsem jistý. A stalo se. Rozpočet je rozumných 70 milionů dolarů což znamená, že obrovsky drahé kulisy byste hledali marně. Menší zpracování ale Kryštůfku Robinovi sedí a myslím, že bylo rozumným řešením. První půlka si přitom vystačí pouze s Púem a Kryštůfkem Robinem řádícím v Londýně, aby se v druhé polovině přidal zbytek stokorcové party a vše směřovalo ke komornímu finále v Londýně. Jedná se vlastně o zdařilé rodinné drama, s nadprůměrným rozpočtem a pár CGI postavičkami navíc ale nikdy to nepůsobí uměle. Přitom teprve v té druhé půlce mi přišlo, že Forster ukázal to co filmem chtěl říct. Kryštůfek Robin si opět musí hrát aby stokorcové partě dokázal, že je Kryštůfek Robin a probudí v sobě dávno ztraceného chlapce. Člověk na hranici plnoletosti-člověk kolem 35 let si tak film podle mně užije daleko víc než kdokoliv jiný a celé to poselství je vlastně hrozně milé. Překvapivě i CGI zasazení postav je velice fajn a všichni až na Králíčka (který je najednou hnědý aby byl asi film rasově korektní) připomínají své staré animované podoby a jak jsem se bál jak budou postavy zpracovány, jsem potěšen. A Ewan McGregor je castingová trefa a opět ukázal, že na to má. Jeho sólovka Star Wars by měla být povinností. Výrazně menší, levnější a civilnější film, za to však má originální, temnější a nápaditější. Nejedná se o žádnou další pohádku, spíše o náhled do duše stárnoucího muže. Vše přitom může být jak pravé, tak falešná iluze šíleného Kryštůfka Robina. Film toto vlastně nikdy přímo nevysvětlí a já jsem za to rád. Jakékoliv vysvětlení- stalo se, nestalo se- by totiž jenom zničilo kouzlo Kryštůfka Robina. Forster prostě nabídl trochu jiný film a já jsem za to rád. O novou klasiku se nejedná, je ale velice dobrá. Děkuju moc Forstere, zvládl si nezničit Púovo kouzlo.

• 22.8.2018  22:57
    Jan Palach (2018)

50. výročí okupace, tak proč si to nepřipomenout nějakým filmem? Člověk si na jednu stranu asi řekne proč jestli tento film není zbytečnost, když se Palachovi a jeho odkazu věnovala už 5 let stará výborná televizní mini-série Hořící keř, Jan Palach má ale od Hořícího keře pořádně daleko a více než na politický aspekt věci se více věnuje Palachovi samotnému jako postavě. Režie se ujal Robert Sedláček a z počátku mi ten výběr smysl nedával. Viděl jsem od něj totiž pouze Dědictví 2 aneb Kurva se neříká a na tom filmu je smutné to, že nejlepším je na něm samotný název. Především jsem si ho ale pamatoval jako toho režiséra, který si přišel pro státní vyznamenání ve v mikině. A i přesto, že bylo od Miloše Zemana, pořád to bylo tak trochu skandální. U Palacha ale Sedláček dokazuje, že umí. Pořád je to dle mě režisér, který je perfektní v jednotlivých sekvencích ale to funguje o poznání lépe. To je asi největší slabost filmu samotného. Sedláček nabídne perfektní scény- Konfrontaci Palacha a varšavských vojsk, několik pár dialogových perfektních scén a především osudné zapálení Palacha je podáno excelentně. Jako celek ale zamrzí, že film je příliš rozlítaný. Příliš skáče v čase a občas se v něm těžko orientuje (někdy jsem nepobral jestli je pořád ten samý den nebo pár dní uteklo). Měl jsem taky taky problém v postavách: O hereckých výkonech budu mluvit za chvíli až se dostanu ke kladu snímkům, nejdřív bych ale rád projel negativa. A negativa jsou ty, že mi přijde, že si s nimi Sedláček nepohrál jak šlo a má od ní příliš daleký odstup. A to i u samotného Palacha. Jan Palach je důležitá osoba českých dějin a právem nebyl dodnes zapomenut a snad nikdy nebude. Z filmu jsem ale vůbec nepobral několik věcí:Jakožto velký sluníčkář nemá vůbec problém s topením štěnat, zápletka s milenkou jakoby tam vůbec nemusela být, Jeho vztah s matkou je podán hrozně podivným způsobem, že po filmu vůbec nemáme ponětí jaký vztah s matkou vůbec měl a to jsem ještě nezmínil to, že jeho vztah s přáteli ve filmu téměř není vysvětlen. Jediný co chce film podat je to, že byl Honzík Palach, citlivý chlapec toužící po spravedlnosti a světovém míru (scénka ve které si ho v hospodě objedná je geniální) A poslední problém který s Janem Palachem mám je ten, že je natočený hrozně poklidně, vůbec nevybočující z řady a zamrzí, že Sedláček prostě pomalu odvypráví příběh jednoho takového neobyčejného kluka a pak skončí. Je to škoda, když totiž srovnám s Hořícím keřem, pořád bych radši strávil ty 3 hodiny u něj. A teď ke kladům: Scénář Evy Kantůrkové je velice fajn a celkem účinné reflektuje skutečnost českou minulost. I přesto, že první půlka je především poklidný dobový výjev, druhá je o hodně lepší, prodaná perfektně a především posledních 15 minut nedá divákovi vydechnout. A především Viktor Zavadil jako Jan Palach a Zuzana Bydžovská jako jeho matka jsou castingové trefy, které do svých postav dávají všechno. U Bydžovské to zas tak nepřekvapí, je přece jenom už dlouho stálicí české scény, Zavadil je ale herecký objev roku a snad se o něm ještě uslyšíme. Sečteno podtrženo, Sedláček zvládl látku nepodělat ale ani jí z ní bohužel neudělal nový český klenot. Řemeslné zpracování sice vypadá jako dražší díl nějakého historického seriálu typu Vyprávěj či První Republika, péče a láska tvůrců to ale bohatě vynahrazuje společně s perfektními hereckými výkony. A i přesto, že to celé perfektně nefunguje, tu osudnou finální fázi Palachova života tvůrci prodat zvládli. Palec nahoru, za shlédnutí to asi stojí.

• 21.8.2018  22:03

Jako celek to úplně nefunguje. Jako spojení několika zajímavých úseku a částí to funguje o poznání lépe. Atmosféra ze které by měl divák strach několik dnů bohužel chybí, atmosferická je ale dostatečně. Do jisté míry se jedná o nedomyšlený film, což je bohužel jeho velká slabina. Atmosféra (i když diváka nevyděsí k posrání) je ale především v druhé polovině velice fajn, postavy jsou velice fajn podkreslené (Ralph Ineson konečně dostal pořádný prostor) a Anya Taylor-Joy je talentovaná květinka. Mohl jsem chtít víc, výsledný produkt je ale oukey. Ne perfektní, ne výborný ale oukey.

• 21.8.2018  21:57
    Annihilation (2018)

Rád bych vysvětlil proč mám s tím filmem takový vážný problém: Tváří se totiž sice jako super komplexní dílo o všem, nakonec se však stane jen pouhým velkým načančaným hovnem, které samo obnaží svoji banalitu. Garland se příliš nechal unést svými ambicemi, ukousl si příliš velké sousto a z několika motivů a zápletek, ani k jednomu neřekne zhola nic. Celkový výsledný produkt je otravný,sázící pouze na nádherné záběry, perfektní obsazení a občas slušnou atmosféru. Jinak se jedná o opravdu načančaný výkal bez kterého by se vlastně všichni obešli. Věc, která se prezentuje jako hrozně chytrá věc, když je ve skutečnosti banální a ne tak chytrá jak si Garland za scénáristickým stolem myslel. A je pak úplně jedno, že kamera (a s ní spojené barvy) , zvuk a solidní casting fungují. Garland mi v tomhle vlastně přijde, že se hrozně opájí sám sebou přesvědčený o své scénáristické dokonalosti a doslova nad ní onanuje, i přesto, že se výrazně nedaří posouvat děj, není bohužel dostatečně zajímavý, dostatečně nevykreslí postavy a téměř vůbec ve svém závěru nedává smysl. A řeči o tom jak se jedná o geniální dílo a vůbec jsem ho nepochopil si prosím narvěte tam, kam já posílám tento film :)

• 20.8.2018  22:43

Předem upozorňuji, že ten film není dokonalý. Trvá tak půl hodiny než začnou zastrčené baterky pořádně fungovat, společně s Black Pantherem se ale pravděpodobně jedná o nejdůležitější film roku. A i to se počítá. Největší pikantností tohoto filmu je, že všechny ty šílenosti opravdu stali a opravdu dějí. Opravdu se černému policistovi povedlo infiltrovat Ku-klux-klan a po konci akce chtěli šéfovské orgány zahrabat a pravděpodobně by zůstalo dále hluboko v archívech paměti kdyby pravý Ron Stallworth nevyšel s pravdou ven se svojí knihou. Stallowrthův příběh je prostě neuvěřitelný a bylo jisté, že se musí dočkat stříbrného plátna. A já si vlastně říkám, že rok 2018 je ideální doba proto tento film vypustit. Kdy jindy než teď, v době plné Donalda Trumpa, loňského útoku automobilem v Charlottesville, v době vzestupu afroameričanů kdy už by se dalo jakž takž říct, že jsme si jakž takž rovni. Politický dopad samosebou nedělá dobrý film a plést politiku do kvalit filmů je blbost, BlacKkKlansman je ale pravděpodobně nejfunkčnější satyra od.... loňského Uteč. Spike Lee, kterému se před 5 lety povedlo natočit průměrně odfláklého Oldboye, je najednou v plné síle za kamerou a servíruje dostatečný filmový zážitek. Scénář, který psali hned 4 lidé není bordel a je dostatečně funkční a nenudí. Kamera, hudba a kostýmy jsou kvalitní. Tady velký palec nahoru! I v obsazení má film kliku.I v obsazení má film kliku. Syn Denzela Washingtona, John David Washington ukazuje, že má talent po tátovi a rozhodně po něm ještě někdy v brzké době uslyšíme i přesto, že i když hraje hlavní roli, hraje spíše druhé housle, Adam Driver je jako vždy výborný, Laura Harrier je sice ve filmu tak trochu napůl-zbytečná ale i ona je přece jenom castingová trefa, Topher Grace po dlouhé době v roli skóruje a je mi líto, že poslední dobou míří z jedné průměrné břečky do druhé. Film navíc dokáže fungovat v několika rovinách: Dokáže fungovat i jako zábavná komedie, i jako drama, ze kterému se člověku udělá špatně a řekne si: Tohle se přece do hajzlu nemohlo dít ne? No dělo. BlacKkKlansman není pouhým filmem, ale zároveň také silným poselstvím, které sice fungovalo v 70. letech ale plně funguje dodnes. Detektiv Stallworth si v 70. letech dělá srandu z toho, že člověk typu Davida Dukea nemůže skončit v Bílém domě. A o čtyři dekády později tu máme Donalda Trumpa. Ve filmu je několik odkazů na Martina Luthera Kinga či film Zrození národa z roku 1915, který je sice po vizuální stránce pastva pro oči ale po té lidské stránce je to totální propagandistická zrůdnost. I když mi teda nějakou doby nebyli nějaké afroamerické figurky v příběhu sympatické, chápal jsem proč dělají to co dělají a představoval jsem si bělochy (tedy i sebe) v jejich kůži. Komedii byste hledali těžce. Jedná se velice depresivní podívanou jenž nezamává jenom necitou. Inteligentní myšlenky, občas nějaký ten fajn humor. Paul Walter Hauser, který prostě umí hrát postavy buranského typu. Přesto, že to není perfektní film, měl by ho vidět každý. O perfektní film nejde už jenom kvůli tomu, že hudba sice zní dobře, ale chybí u ní něco originálního, šokujícího, něco co by bouralo pravidla filmové hudby. A především i když je film inspirován skutečnými událostmi není kompletně dle nich. U pár věcí je přitom jasné, že se nestali, protože se ani logicky stát nemohli, avšak působí to jako by jinak geniální scénář na chvilku převzal 12-letý kluk, kterému nezapadali fakta a udělal tak u chytrého filmu občas příliš bizarní kroky. Na rozdíl od ostatních kritiků jsem ale ochoten přijmout fakt, že členové Ku-klux-klanu nepoznají, že na drátě mluví s někým úplně jiným, než s tím jímž se potkají na místě. To už bych ale do filmu příliš brutálně rýpal a zasahoval do spoilerů. Teď, je úplně jedno jestli BlacKkKlansman vyhraje tři nebo pět Oscarů. Tohle je film, který má co říct širokému publiku a nepotřebuje doporučení novinářů. Je nápaditý, pro dnešní dobu důležitý a mohlo by zaujmout i někoho kdo se tipům menšího filmu vyhýbá. Palec nahoru, tohle totiž mohlo skončit buďto jako totální bomba nebo ztráta potenciálu. A totální bomba z toho sice není, ztráta potenciálu ale taky ne. Takže u mně dobrý.

• 20.8.2018  14:30

Something cool...

• 18.8.2018  20:53
    Equalizer 2 (2018)

Druhý Equalizer je jiný než jednička, lepší. Tvůrčí stůl se přitom nějak zásadně nezměnil- Vrací se hlavní hvězda Denzel Washington,režisér Antoine Fuqua, scénárista Richard Wenk, skladatel Harry Gregson-Williams, jenom za kamerou Maura Fioreho vystřídal Oliver Wood (nepleťte si se stejnojjmenou postavou z Harryho Pottera). Pro Fuquu a Washingtona se přitom jedná o první pokračování na kterém se podílejí a bylo zajímavé čekat na to co přinesou ve dvojce. Equalizer 1 je fajn akční oddechovka, která fajn odsýpá, má zručně vypracované postavy a především v ní Denzel Washington a Marton Czokas hrají jako bohové a navzájem si hrajou na kočku a myš. Czokas se po konci jedničky přitom samosebou nevrací a celkově je Equalizer 2 stand-alone a do jisté míry jedničku ignoruje jako by se nikdy nestala. Dvojka má dovolím si tvrdit na rozdíl od jedničky komornější příběh ve kterém bude muset McCall nejenom zjistit kdo ho připravil o velice dobrou přítelkyni ale také se porvat s hříchy minulosti. Kromě hlavní linky ale tu také je několik vedlejších epizodek McCallovových eskápad, které fungují sami o sobě: V úvodu filmu si odskočí do Turecka aby zachránil unesenou holčičku, snaží se mladého chlapce držet co nejvíce u školy a co nejdál od kriminálního života, mlátí se s rozmazlenými parchanti, kteří si dovolují na mladé stážistky a pomáhá starému důchodci najít jeho dávno ztracenou sestru. Nedivil bych se kdyby pár lidí mělo k ději Equalizera 2 výtky, jelikož se snadno od hlavní dějové linie uniká k vedlejším dějovým obloukům. Zrovna tyto mise ale dávají rozpětí Robertu McCallovi a jeho osobě a rozhodně tak nejsou zbytečné. Dovolím si přitom dovolit, že jsou tyto vedlejší dějové oblouky zábavnější než hlavní dějová linie, která se příliš drží stereotypů a vlastně ničím nepřekvapí a ani nešokuje (odhalení kdo je tu ten hlavní záporák přijde až příliš snadno, ještě před tím než to film sám prozradí). Dějová linie začne daleko více fungovat asi po půlce filmu a ve finální části už je velice fajn. Zamrzí jenom, že ve výsledku nebyla komplikovanější a zábavnější než jak se tím mohla třeba pochlubit jednička. Na rozdíl do jedničky ale musím na dvojce pochválit, že se daleko více věnuje charakteru McCalla samotného a i přes to, že to jde občas na ublížení dějové linii ve výsledku to ani tak nevadí. Denzel Washinton prostě opět hraje na 100% a opět funguje jako hodný dědeček hříbeček i zlý motherfucker zabiják. Dokáže geniálně vyhrožovat hlavnímu záporákovi a poté si pohrávat s dětmi. Všechny Washingtonovy linky jsou prostě zahrány jak od boha a paradoxně nejlépe napsány z celého filmu (Wenk není špatný ale ani geniální) Marton Czokas je sice pryč, nový hlavní záporák mě ale bavil téměř stejně. Vyzradit kdo je oním Main Evil by byl možná trošku spoiler, můžu ale prozradit, že i přes fakt, že je prokouknutelný funguje. Hrozně fajn akční práce, kterou táhne boží Washington, opět velice fajn akce, komornější dějové linky a fakt, že se jedná o trošku jiný film než byla jednička. O ždibeček i lepší než jednička a dokonce bych řekl, že nejlepší Fuquův film. Pokud to Washington a Fuqua u trojky opět zkusí trochu jinak, uvidím to rád.

• 16.8.2018  02:52

Mám pocit, že série Indiana Jones je na tom úplně stejně jako série Star Wars nebo kupříkladu Pán Prstenů- to znamená, že i kdyby je náhodou nikdo neviděl, protože pravděpodobně žil někde zalezlý, minimálně o nich někdy slyšel- tudíž asi nemá asi moc cenu vysvětlovat o koho jde, pár fakt by ale ujít nemělo. Za Indianou Jonesem stojí pravděpodobně dvě nejsilnější perzóny tehdejšího (rozumějte jako 80. léta) Hollywoodu Steven Spielberg a George Lucas. Už tehdy geniální režisér ,který už měl za sebou perfektní Čelisti nebo dost dobrá Blízká setkání třetího druhu, Steven Spielberg vždy toužil Bondovku, ale tehdy se mu to nesplnilo a pravděpodobně už nikdy nesplní. Jednoho dne za ním přišel jeho přítel a tvůrce Star Wars George Lucas a řekl mu, že vymyslel postavu archeologa bondovského typu, který se bude jmenovat Indiana Smith a právě Steven by se ho uměl ujmout jako režisér. Spielberg přijal a z Indiana Smithe se později stal Indiana Jones. Kolem role se samosebou motali zajímavá herecká jména a nakonec prst osudu ukázal na Harrisona Forda. Problém byl v tom, že Ford už s Lucasem spolupracoval právě na Star Wars kde ztvárňoval Hana Sola a Lucas odmítl s Fordem až tak silné filmové partnerství. Když se ale ukázalo, že Ford je prostě Indiana, Lucas svolil. Ford ale nesouhlasil s tím aby byl Indiana Jones James Bond 2.0, tudíž se zásluhou Forda se se z Henryho Jonese Jr. stal člověk, který není z oceli, utrží nějakou tu tvrdou ránu a ne vždy dopadne vše podle jeho představ. Výsledek už známe: Velký úspěch v pokladnách i u kritiků, 8 nominací na Oscara (4 dokonce proměnil) a především 3 další pokračování (s tím, že čtvrté by se mělo objevit v roce 2021). Dobyvatelé ztracené archy jsou prostě a jednoduše jedním z nejkůltovnějších filmů všech dob, jedním z nejoblíbenějších filmů 20. století, jeden z nejlepších filmů Stevena Spielberga a především základ jedné z nejstabilnějších filmových sérii všech dob. Proč přesně jsou ale Dobyvatelé ztracené archy žůžo labůžo? Dobyvatelé ztracené archy jsou především poctivé filmařské řemeslo. Talentovaný šikula Štefan Spielbergů za kamerou, scénář psal Lawrence Kasdan, hudbu skládal vždy perfektní John Williams (řeči o tom, že se poslední dobou jen neustále opakuje jsou břečka nesmyslů) a především se Spielbergovi povedlo před kameru dát kvalitní herce, kteří do svých postav dávají co nejlépe možného. Nedovedu si představit, že by mohl být Indianou Jonesem kdokoliv jiný než Harrison Ford. Ford je totiž Indiana. Nejlepší je na něm je, že se vůbec nedá srovnávat s Fordovou druhou nejslavnější rolí Hanem Solem. Tito dva sice spolu možná mají společný obličej, jinak se ale jedná o odlišné postavy, ať už morálkou či čímkoliv jiným. Už úvodní scénou s honbou na zlatou sošku Ford ukazuje, že má jeho Indiana Jones pro strach uděláno a nejedná se o žádnou lacinou kopii Jamese Bonda či Hana Sola. Že, by tohle dokázal prodat takový původně zvažovaný Richard Drayfuss se mi opravdu nezdá. Zmínit jenom Forda by byl ale omyl. Nesmíme zapomenout na další důležité postavy Indyho ságy: Karen Arren jako Marion, která dokáže fungovat jako žena v nesnázích a zároveň jako akční parťák, bez které by dost možná Indy dříve nebo později selhal. John Rhys-Davies jako Sallah, nejzábavnější postava celého filmu. Paul Freeman jako René Belloq, Indianův rival, který dokáže být šarmantní a zároveň velice nebezpečný.... nedokážu si vybavit jedinou postavu, která by nebyla obsazena správně. A, že je takových filmů, ve kterých je každý perfektně obsazen pramálo. Takže za to hodně plusových bodů nahoru! Akční sekvence jsou nápadité, svižné, zábavné. Ať už se jedná o pěstní souboj pod letadlem, přestřelku v hospodě v Nepálu nebo rychle zbavení protivníka na tržišti v Káhiře (hláška běž do hajzlu, je dílem českého dabingu a v originálně byste jí hledali marně) všechno baví očima, nezačne to nudit nebo deprimovat. V Dobyvatelích ztracené archy je také spoustu skrytých významů. Například, že Indiana Jones je archeolog a jeho hlavním úkolem je hledat ztracené památky jenže u ztracené archy úmluvy hrozí, že by mohl Indiana ohrozit celý svět. René Belloq si napříč celým filmem svého soka dává podat a vysmívá se mu do obličeje s tím, že nejsou od sebe tak odlišní jak si Indy myslí. Celé ty řeči o velké síle a armádě poté dají ještě více na významu ve finální sekvenci při ´´rituálu´´. O Dobyvatelích ztracené archy se toho dá vlastně říct strašně hodně a bylo by to na dlouhé rozebírání. Stačí tak říct klasické: Jeden z nejlepších akčních filmů všech dob, jeden z TOP dobrodružných filmů filmů všech dob, jeden z nejlepších filmů Stevena Spielberga, nejlepší film roku 1981 (ten Oscar tomu utekl opravdu nezaslouženě), jeden z nejlepších soundtracků Johna Williamse (a, že jich má kvalitních požehnaně)... těch titulů, kterými se můžou Dobyvatelé chlubit je prostě hromada. Debaty o tom, který díl ságy je poté nejlepší je poté těžké. Každý má totiž něco. Čtyřka (čtyřku zbožňuju a beru úplně stejně jako předchozí 3 díly) INDIANA JONES KRÁLOVSTVÍ KŘIŠŤÁLOVÉ LEBKY má výborný útok na emoce a nostalgii, která čiší z téměř každého záběru (i když je dost možná dána z té 19-leté pauzy), trojka INDIANA JONES A POSLEDNÍ KŘÍŽOVÁ VÝPRAVA je poté nejzábavnější díl série, dvojka INDIANA JONES A CHRÁM ZKÁZY) zase díl s největším spádem... jednička INDIANA JONES A DOBYVATELÉ ZTRACENÉ ARCHY má nejlepší atmosféru. Je to prostě geniální série a snad jí (pořád oficiálně s Fordem chystající se) pětka neudělá ostudu. A i kdyby ano, stále máme čtyři perfektní filmy, které nám nikdo nevezme. Především bychom si ale měli i když třeba není nejlepší díl série na Dobyvatelé ztracené archy jelikož to je ten film, který vše započal a daroval nám jednoho z nejlegendárnějších hrdinů stříbrného plátna. Díky Stevene, díky Lucasi a především díky Harrisone Forde!

• 12.8.2018  13:26

Nejslabší díl série ale pořád výborný. Ta akce v dolech, druhá polovina, Indyho klasické charizma.. smekám, jedná se o jednu z nejstabilnějších filmových sérii všech dob

• 11.8.2018  21:05
    Miss Hanoi (2018)

Ještě před rokem jsem se dušoval, že české filmy v kině jenom jednou za čas. Letos je tu už přitom čtvrtý a to mně za 2 týdny čeká Jan Palach. Nicméně musí se nechat, že jsem hodil bobek na všechny české komedie se známými jmény a rozhodl jsem se chodit pouze na ty české filmy které vypadají zajímavě/nemuseli by stát za hovno. Jedním z takových se z ukázek stala i Miss Hanoi. Jak je na tom ale Miss Hanoi ve výsledku? Režíruje Zdeněk Viktora jenž předtím natočil pouze Ralucu, která mu utekla v kinech i v televizi a nějak jsem do dnešní doby neměl odvahu/čas/náladu jí hledat online. Jako režisér byl pro tedy velký neznámý. U tohoto filmu přitom zastává pozici nejenom jako režisér ale i spolu-scénárista a producent. A musí se mu nechat, že je zručný. Jestli něčím dokáže Miss Hanoi zaujmout tak tím, že je jiná. Dost za to může samotná zápletka ´´první vietnamská policajtka v Čechách´´. Na očích tak máme vietnamské prostředí a zákulisí. Zajímavé lokality, zajímavé kulturní pozadí a něco co někde jen tak neuvidíte. Herecké obsazení je v pohodě: David Novotný zase válí a potvrzuje status jednoho z českých nejspolehlivějších herců, Ha Thanh Špetlíková je poté dost slušná. Zbytek obsazení asi nějak celkově nestojí za zmínku. Ne však proto, že by hráli špatně jenom tím, že nezaujmou. Většina vietnamských rolí poté plní ne-herci což má za následek to, že některé věty nejsou úplně kvalitně odnesené a většinou ´´herci´´ při scénách drmolí a moc jím není rozumět. Naštěstí ale vietnamci nemluví česky celou dobu a dojde i na vietnamské znění s českými titulky. Což rozhodně působí lépe než kdyby mluvili vietnamci celou dobu podezřele česky nebo byli předabováni čistě českými herci a působilo by to nevěrohodně. Koncept je poté jednoduše zajímavý. Tradiční a ničím nevýjimečná zápletka totiž skrývá rasový podtext a s tím jak se vietnamci reagují na čechy a obráceně. A je tak pak vlastně vedlejší, že detektivní zápletka funguje jenom na půl jelikož ty scény s odlišnou kulturou to vynahradí. Vietnamská policajtka která si musí vybrat mezi lojalitou ke svému povolání nebo své kulturní oblasti kde se každý zná a jsou si bližní. Problém je ale ten, že hlavními dvěma hrdiny jsou vietnamská policajtka a český policista, který se netají svým rasizmem. A i přes to, že mezi nimi dochází ke sporům a hádkám nikdo to nevyvrcholí do něčeho extrémního/zajímavého. Především jeden zásadní motiv v jejich ´´vztahu´´ zůstane po konci filmu zcela nevyřešen. Z nějakého důvodu pro český film podmíněná nahota je jinak v tomto filmu nejzbytečnější za dlouhou dobu, že ani nestojí za zmínku za to jak je očividná. Problémem je také to, že se Miss Hanoi nikdy nezbaví nálepky vypadá jako televizní film. Občas to opravdu působí jako epizoda z seriálu Kriminálka Anděl/Policie Modrava, akorát řemeslně o ždibeček kvalitnější, jako jakési finále řady. A možná že by i ten televizní ksicht slušel Miss Hanoi víc. Průměrná scénář, nadprůměrná produkce, perfektní Novotný, slušná Špetlíková, podařené lokality aneb Miss Hanoi v kostce. Za rok, jednoho večera na TV Nova možná jo.

• 9.8.2018  22:41

Venku právě probíhá obrovské horko a na takové horko to chce nějaký letní film. A myslím, že ultimátní kombinace je nejdřív zajít na koupání a po něm rovnou na MEGA. Film na kterém se pracovalo téměř 20 let je konečně tady. Hlavní roli plní vždy perfektní drsňák Jason Statham, režíruje zručný Jon Turteltaub... a nějaké zajímavější jméno v podstatě chybí. Celé to vzniká podle knihy, kterou jsem nečetl ale co jsem tak slyšel má s adaptací pramálo společného. A jak se asi čekalo, je to blbina, na druhou stranu jak se doufalo, je to zábavná blbina. MEG je pravděpodobně nejbéčkovější blockbuster roku, který ale za vidění rozhodně stojí. Tenhle ten odlehčený mix Čelistí a Jurského parku totiž vidí jaký typ filmu je a dává v sobě na obrazovku ty nejlepší vizuální nápady, které se mohli objevit. Ten film stál 150 milionů dolarů a dá se říct, že ty peníze jsou na tom vidět. Na dně neprozkoumaného dna oceánu to nádherně vypadá, akční scény mají drive a výborný Jason Statham táhne celý film nahoru. Meg zvládne celou délku nenudit a především nadělí jeden velice překvapivý zvrat. Hlavní hvězdu Megadolona si přitom užijeme dost protože zatím co Steven Spielberg se při natáčení kultovních Čelistí držel pravidla divák se bojí toho, co nevidí, Turteltaub na toto kašle a především servíruje Megamolodona. Na jednu stranu je možná škoda, že máme vzhled této potvůrky po chvilku zapamatovatelný, na druhou stranu se na něj hezky dívá a společně se Stathamem je hlavní hvězdou filmu. Je možná trochu škoda, že v MEGOVI chybí trošku větší šňůry šíleně vizuálních nápadů než kolik jich ve výsledky je, přičemž si je tento film mohl dovolit. Stathama dávajícího do nosu žralokovi nebo Stathama rozřezávajícího žraloka zevnitř byste ve filmu hledali marně, při tom by to byli nápady, které by byli zároveň tak blbé ale takové aby si je takový typ filmu mohl dovolit a zároveň takové aby byli zajímavé a zábavné. I tak se ale na vizuální stránku věci hezky kouká, ať už Megalodon útočí na na lodě, loví ve vodě potravu nebo po něm pálí z helikoptéry. Trošku film strhává fakt, že není R-ko a tudíž je mládeži přístupný. Ve filmu je krve dost, hodně jí ale pochází z mrtvých vodních živočichů a ne od lidí, a především utrhané končetiny vidíme až chvíli po sežrání a ne živě. Při aktuálních situacích žralok lidi polyká vcelku, než aby je trhal na kusy. I tak, krve je tam na PG-13 dost, lekačky jsou slušné a celá sekvence na pláži v Číně je zábavná. Na druhou stranu by to při R-ku mohla být zapamatovatelná řezničina. Jestli film něco táhne, jsou to herci- Statham je tahákem celého projektu a dokáže utáhnout i film, kde se s nikým nepere (snad poprvé od camea v Collateralu). Fan Bingbing ale dokáže, že je jedna z nejlepších čínských hereček, na Ruby Rose se jako vždy dobře dívá a i takový Rainn Wilson nebo Cliff Curtis jsou hodně fajn. MEG je prostě typ filmu, kterých už v současnosti moc nevzniká a způsobí tak kousek nostalgie. U žádné pasáže mi nepřišlo, že by se brzdilo, od druhé části se navíc více řadí až do divoké třetí. Napadne mě spousta způsobu jak to mohlo být lepší, na druhou stranu je to ale pořád fajn jízda se kterou nebudu mít problém, když mi jí někdo pustí. Nové Čelisti z MEGA nebudou, na to jim chybí dodnes geniální Spielbergova atmosféra a ten správný děs s geniálním finále jako má Čelisti, na druhou stranu se ale jedná o dosti fajn vzdáleného duchovního nástupce a dokonce mě i možná trošku mrzelo, že na konci Stathamův Taylor neřekne, že je vnukem jistého Martina Brodyho, který měl kdysi na ostrově Amity problémy s jedním takovým žralokem bílým s krycím jménem Bruce... po zamyšlení docházím k názoru, že jde o jeden z nejlepších letních filmů za poslední roky, který v těchto vedrech velice zchladí. PS: ve filmu bohužel chybí píseň Somewhere Beyond the Sea od Franka Sinatry, která byla v traileru a chybí i nějaký odkaz na klasickou Jaws Theme. Jason Statham si ale jednou při plavání zpívá Just Keep Swimming z Hledá se Nemo. Takže aspoň něco....

• 2.8.2018  19:55

Čekali jsem 14 let ale je to tady: Úžasňákovi se vrací. A i když opravdu nerad začínám recenzi obligátní větou Pixar to zase dokázal ale fakt je, že to prostě ehm dokázal. Je to dokonalé pokračování dokonalého filmu a rozhodně se nejedná o nějakého nepovedeného sourozence. I když dvojka vzniká 14 let po jedničce, dějově navazuje rovnou na konec jedničky kde se rodina Úžasňákových rozhodla porazit Podkopávače. Byla otázka zda 14 let očekávání nebude zklamáním a mi se nedočkáme zbytečného pokračování. K filmu se ale vrátil režisér a scénárista Brad Bird a tak se očividně nebylo čeho bát. A i když trailery nebyli úplným lákadlem a menší děs vzbuzovali a očekávání prostě nebylo úplně na maximu, zvědavý byli snad všichni. Očekávání, že by se ale dvojka mohla rvát s jedničkou už ale měl málokdo. Jenomže víte co jako by si Pixar řekl nasrat diváku, mi ti ukážeme, že na to máme! To, že jsme na pokračování Úžasňákových čekali déle než na ostatní Pixarovské sequely jistě zamrzí, nicméně je fakt, že Birdovi to čekání na perfektní příběh stálo za to. Dvojka je jiná než jednička: Jiný typ záporáka, jiné osobní problémy, jiné problémy, jediné co zůstává při starém je skvěle dokonalé provedení celého filmu. Animace se jinak za těch 14 let vyvinula ještě překvapivějším způsobem a jak mě u Coco děsilo, jak už některé věci jako vrásky či sklenice působí živě, tady bylo ještě děsivěji několik až podivně živě vypadajících věcí. A já už se jenom bojím až jednou půjdu na novou animovanou Pixarovku, která bude vypadat jako kompletně hraný film. Vrací se i skladatel Michael Giacchino a jak u jedničky jeho hudba lahodila uším, tady už dvojka přímo příjemným způsobem uši zneužívá. Nevím jak bude hudba poslouchatelná na soundtracku bez samotného filmu, nicméně ta klasická Incredibles Theme i po letech způsobuje husí kůži. Bird se jinak stihl za těch 14 let vycvičit třeba i Mission: Impossible-Ghost Protocol a jako by mu tato akční pecka (která byla do včerejška před Falloutem ještě nejlepší díl série) prospěla. Tady se může Bird navíc v animované podobě vyřádit ještě více a jakákoliv akce je lahůdková a takové Marvelovky by se od ní mohli učit. Bird navíc ale zvládá i dialogové scény, které dokáže prodat. Jestli si někdo krade pro film pro sebe je to jasně Jack-Jack. Nejmenší člen rodiny, který měl v jedničce zároveň nejmenší-až malou, téměř bezúčelovou roli, tady dostává více prostoru a stává se právoplatným členem Úžasňácké rodiny. Tenhle prcek si pro sebe ukradl už vlastní kraťas Jack-Jack útočí či samotné finále prvních Úžasňáků, tady ale dostává opravdovou příležitost zazářit a stává se nejlidštější postavou příběhu, která dokáže prodat všechny své emoce i přes to, že má trošku omezený slovník. Vrací se i specifická Edna Módní a jako v jedničce je s ní zábava. V tomhle filmu se navíc podíváme na jinou stránku její osobnosti a měla by si brzo zasloužit alespoň vlastní kraťas. A to není všechno. Dash sice nemá jako jediný z rodiny vlastní linku ale na svém písečku dokáže zaujmout. Violet pak musí bojovat s tím, že je pořád superhrdinka a nedokáže kvůli tomu zvládat osobní vztahy, Helen se po letech vrací na sólovou dráhu Elastičky a není si jistá sama sebou a naopak Bob pustí Pana Úžasňáka na nějakou dobu na hřebík a pracuje jako táta v domácnosti. Každý člen rodiny (svým způsobem i ten Dash)je tak něčím zajímavý, výrazný a především propracovaný. Záporák Hypnotizér je poté velice zajímavý ale to bez spoilerů se detaily neobejdou. Jediné co řeknu je, že dokáže vzbudit respekt i strach, že by to tentokrát hrdinové zvládnout nemuseli. Jsem z toho filmu vlastně hrozně nadšený a to i tak moc, že bych zvažoval jestli je jednička lepší nebo spíš dvojka. To si ale budu muset ještě projít hlavou. JO, PIXAR TO ZNOVU DOKÁZAL! BERTE PAPUČE A PALTE DO KINA! A já už jenom doufám, že na Úžasňákovi 3 nebudeme muset čekat dalších 14 let. Režiséru Bradu Birdovi je totiž už 60 let a je jasné, že především on je jeden ze stavebních kamenů série. PS: Viděno v dabingu.... a jako vždy u dabingu od Virtualu palec nahoru. Viděno v kině:2x

<< předchozí 1 2 3 4 6 11 15 20