Kivis

okres Brno

1 bod

<< předchozí 1 2 3 4 7 10 13
    • 17.10.2018  02:22
    Adidas versus Puma (TV film) (2016)

Viděno jen pár týdnů po Rivalové navždy, takže se těžko ubránit srovnávání. Tohle pojetí je filmovější kamerou, střihem, hudbou,... ač TV film, působí jednoznačně víc "kinově" než Rivalové navždy. Oproti nim si musí vystačit se sotva dvou třetinovou stopáží a to je přesně to, co se tomuto snímku moc nedaří. Přitom za skoro dvě hodiny se strhující příběh odvyprávět dá. V tomhle případě si ale myslím, že by mě Duel bratrů nenadchl, ani kdyby pracoval s podobnou délkou jako Rivalové navždy. Místo toho, aby dával houšť a větší kapky, totiž zůstává dost povrchní s několika delšími zbytečnými scénami a pasážemi. Navíc mě nenadchlo vykreslení postav, když Adi vyzníval jako kladný hrdina a Rudy jako záporák. Možná to tak bylo i ve skutečnosti a možná se tento film drží víc reálií, ale i kdyby - v tomto typu filmů mám mnohem raději, když člověk nefandí nikomu a vlastně všem. Přesně to se daří Rivalům navždy, zatímco Duel bratrů na tom ztroskotává. Jediné, v čem Duel bratrů konkurenta předčil, bylo vrcholení rodinné krize. To bylo opravdu na dřeň a škoda, že po rozdělení firmy na Adidas a Pumu už spadl film zase jen do průměru.

• 15.10.2018  21:58

Kdysi jsem na toto téma viděl zajímavý dokument, který mám od té doby v "ČSFD budíčku", ale už ho roky nedávali. Shodou okolností se téměř současně pustily dva německé štáby do filmového zpracování a další shodou okolností běžely oba filmy téměř současně na dvou českých televizních kanálech. Tento dvoudílný film jsem viděl jako první a moc mě bavil. Začnu od detailu - ostatně o detailech jsou i boty. Maskéři jsou profesí, kterou hodnotím málokdy, jestli vůbec někdy. Nicméně tady odvedli skvělou práci a stárnutí všech hlavních hrdinů bylo dokonalé. Pokud jde o pojetí děje, oceňuji, že jeden bratr nebyl vylíčený jako hodný a druhý jako ten špatný. Divák našel pochopení pro oba a oběma svým způsobem tak trochu fandil. Jak moc se film držel historických faktů, nemůžu posoudit, protože už je to opravdu dlouho, co jsem dokument o Adidasu a Pumě viděl, ale ono to není zas až tak důležité (, pokud nejste součástí rodiny Dasslerů). Protože ať už fabuloval více či méně, tak jako film fungoval na jedničku. Nemůžu říct, že bych tam za těch 180 minut našel nějakou delší slabší pasáž a nastavovanou kaši. Jinak mě hned zaujala Dasslerovic továrna, která jakoby z oka vypadla barrandovské hale ze seriálu Bohéma. A vzhledem k tomu, že se točilo hlavně u nás, tak to asi byla ona. Jediné, na co jsem za ty tři hodiny nepřišel, bylo, proč jsem už od útlého dětství měl averzi ke značce Adidas. S přibývajícími roky sice trochu opadla, ale boty jsem si od nich - na rozdíl od Pumy - nikdy nekoupil. Takže gratulace Rudimu. Možná to bylo ale mojí averzí vúči Německu a tím, že jsem Adidas vnímal jako vlajkovou loď německé výroby, dával přednost Nike nebo Reeboku, zatímco Pumy pro mě byla značka typu "jednou za čas dobrý", takže gratulace Adimu.

• 30.9.2018  11:54
    Toni Erdmann (2016)

Za celých 160 minut jsem nepřišel na to, jak se Toni Erdmann dostal na seznam filmů, které chci vidět. Výhoda stopáže je ta, že stihnete o jednoho Bernarda víc, ale ani s lehce zvýšeným množstvím alkoholu se mé vnímání filmu nijak převratně nezměnilo. Co se Toni Erdmann snaží říct? Že je dnešní doba pokřivená, a že pro všechny ty peníze, kariérní růst a úspěchy zapomínáme vnímat maličkosti každodenního života? To je pěkné, ale s tímhle poselstvím přicházejí snad desítky filmů každý rok a nepotřebují na to takhle rozplizlí scénář. Ano, jsou tam i zajímavé momenty - atmosféra v nočním klubu byla tak skvěle navozená, jako bych tam vážně seděl, nahá party kdy ze sebe hrdinové shodí všechny ty masky, které na sobě musí mít nasazené v každodenním divadle svých životů... Ale to všechno by vystačilo tak na krátkometrážní film kolem dvaceti minut a účel by to splnilo možná ještě lépe. Jsem člověk, který se docela vyžívá ve zvláštních filmech, ale poslední dobou na ně nějak nemám štěstí. Jestli jsem dal nedávno Gattace dvě hvězdy, musím jít tentokrát s hodnocením ještě níž.

• 29.9.2018  10:58

Tahle akce byla v realitě tak napínavá, že k ní v rámci filmového zpracování težko přidat něco navíc. Vzpomínám, jak jsem to tehdy do noci sledoval a hned si na Google mapách hledal, kde se akce odehrávala. Den patriotů opravdu nic navíc nepřinesl, ale zároveň nic nepokazil. Velmi kvalitně zpracované akční scény, proložení skutečnými záběry a na konci výpovědi skutečných hlavních hrdinů. To jsou filmařské techniky, které se nabízejí na první dobrou a je vlastně dobře, že do nich filmaři šli.

• 24.9.2018  21:58
    Gattaca (1997)

Lehce znaven jsem si říkal, že si pustím něco s kratší stopáží, abych to dodíval až do konce, ale Gattaca zafungovala jako dokonalá ukolébavka. Beru, že ten unylý styl vyprávění je součástí hry, ale mně to opravdu výsostně nudilo. Ani když jsem to další den, už čerstvý, dokoukával, nic se nezměnilo. Na tuhle vlnu jsem ani dodatečně nenaskočil. Poměrně tuctový a předvídatelný závěr jen utvrdil pocit, že si tenhle film hraje na víc, než je. Jediné, co si z něj odnáším, je varování, že pravák si ho přece nikdy nedrží levou rukou. I přes nízké hodnocení jsem rád, že jsem Gattacu viděl. Řemeslně je to originální film. Jen se se mnou úplně minul.

• 23.9.2018  12:41
    Spojenci (2016)

V Casablance mě ze začátku trochu rušila až moc viditelná filmařina (triky apod.), ale po čase to člověk přestane vnímat, protože si ho děj začne omotávat kolem prstu. I tak bych ale takových dvacet minut před koncem dokázal vyjmenovat celou řadu filmů z válečného prostředí, které mě vtáhly do děje ještě víc. Jenže pak Marion nahodí smutný výraz a dílo je dokonáno. Téhle herečce opravdu stačí sotva pár vteřin, aby vyjádřila celou podstatu své role.

• 23.9.2018  00:58

Robin Williams naprosto strhující. Dokument víceméně standardní. Oceňuji obrovské množství archivních záběrů, které běžný český divák neměl šanci dřív vidět. Před dokumentární kameru se také povedlo přivést zajímavé spektrum pamětníků. Robinův život sice připomíná svým způsobem docela obvyklou cestu z vesnice do Hollywoodu, pobláznění slávou, následné vystřízlivění a postupnou přeměnu na moudrého muže, ale stejně to baví. I přes úžasný výkon v Dobrém ránu, Vietname, nezapomenutelné Jumanji i nekomické, ale charismatické postavy v Insomnii nebo Dobrém Willu Huntingovi, budu mít Robina Williamse vždy v první řadě spjatého s FLÁknutým BRáchou Flubberem. Květen 1998, moje první rande. Robin nám byl dobrým společníkem. Zjistil jsem, že jsem zatím viděl devět filmů s Robinem Williamsem a všem jsem dal čtyři hvězdy. Jiné to nebude ani při tom desátém, kde Robin "hraje" svůj život.

• 16.9.2018  16:52

Vtipná akční jízda plná jiskřivých dialogů a překvapivých (jak jen to v rámci žánru jde) situací - například skoku ze střechy nebo průletu čelním oknem jsme se smáli opravdu dlouho. Ideální film na páteční večer.

• 15.9.2018  14:04
    Čtverec (2017)

Film, který zdánlivě nedrží klasický postup vyprávění. Nesledujeme žádnou dramatickou zápletku, která by přes krizi vedla k rozuzlení a závěrečnému poučení. Až po skončení si člověk uvědomí, že tam všechny ty složky vlastně byly, ale vznikají v několika linkách nenápadně a jakoby mimoděk. Film se táhne jako ten nejvšednější lidský den, směřuje jakoby odnikud nikam. Během dlouhé stopáže se divák nenudí, ale ani nebaví. Čtverec je přehlídkou lidských vlastností, předsudků a ze všeho nejvíc asertivity a ignorace vůči dění v našem okolí. K tomu režisér využívá celé řady působivých i prachobyčejných scén i způsobů jejich pojetí. Velmi zvláštní, typicky festivalový, film. Pro mě na pomezí tří a čtyř hvězd. Nakonec zaokrouhluji dolů především kvůli velkolepé scéně u slavnostního banketu. Některé scény mi přišly prvoplánové a čistě na efekt. A tato je úplným vrcholem. Točila se čtyři dny, opičí muž předvedl úchvatný výkon, ale ta prvoplánovost z toho ve výsledku prostě čišela. Naopak třeba postelová scéna s následným dialogem patřila k jedněm z nejlepších.

• 14.9.2018  00:03

Jeden z těch filmů, na které jsem se z nějakého důvodu (v tomto konkrétním případě tím důvodem byla hudba) hodně těšil, a proto jsem o něm chtěl dopředu vědět úplné minimum, nejlépe nic. A to se mi povedlo. Takže jsem byl docela překvapený tím, že hlavním tématem filmu je boj s metlou lidstva - alkoholem. David Švehlík exceluje, scénář a režie taky na jedničku. Silnými scénami se tu nešetří. A hudba, kvůli které jsem na film do kina vyrazil, byla taky velmi povedená. Až na scény s beatboxerem, který je tam tak trochu prvoplánový, mě hudba nadchla především tím, že nevyčnívala, ale filmu dokonale sloužila. Nepřekvapivě mě bavil i Jarda Dušek hrající tak trochu sám sebe, čímž mě jeho dialogy bavily hned ve dvou liniích. Jen zakončení filmu seznamem toho, jak který hrdina dopadl, aniž by se u textů objevily obličeje jednotlivých postav, je vůči nám, co jména při filmu moc nevnímáme, dost zákeřné. Až se na film podívám znovu, a to si pište, že podívám, připravím se na to lépe a těch asi osm jmen si budu v průběhu memorovat, abych se v tom závěrečném přehledu zorientoval :o)

• 10.9.2018  06:57
    Kouř (1991)

Kultovní film, hláška za hláškou, Herec vedle Herce, trubky, roury, komíny, jeden džus, druhý kolu. Navrhuji čtyři hvězdy. Kdo je pro? Je někdo proti? Zdržel se někdo? Výborně, schváleno.

• 9.9.2018  10:19
    Vlak dětství a naděje (TV seriál) (1985)

Příjemný seriál, ale že by mě posadil na zadek, to ne. Vadil mi především herecký styl. Většina herců hodně přehrávala, pár až nechutně - za všechny bych jmenoval Langmajera, kterého mám jinak docela rád. Ještěže byla jeho role jen epizodní. Do divadla by to bylo fajn, ale v televizi ten herecký styl opravdu často vyzníval dost křečovitě. Jediný, kdo mi tady dělal radost, byla Helena Růžičková. K ní to přehrávání patří a k této postavě "herdek baby" se dobře hodilo. Stanislav Zindulka docela milý, ale taky se mohl občas krotit. No, je to asi holt Kachyňův rukopis, který mi úplně nesedí. Pokud jde o děj, překvapilo mě, že v seriálu s dějem z 2. světové války nakonec nebylo zas až tak moc dramatických momentů. Ale i tím vlastně Vlak dětství a naděje získává své specifikcé kouzlo.

• 2.9.2018  12:11
    Silnější (2017)

Silnější měl potenciál být silnějším filmovým zážitkem, než se mu ve skutečnosti daří. První útrapy s hendikepem po návratu domů se smrksnou defacto na pár tvrdých pádů. Poměrně klišoidní milostná zápletka okořeněná "jen" o hendikep hlavního hrdiny. Ani jeho psychické výkyvy nejsou tolik nahoru a dolů, aby to diváka opravdu pohltilo a se zatajeným dechem sledoval, co bude dál. Herecké výkony s výjimkou hlavní role mi přijdou jako šedý průměr. Největší slabinou je však scénář a režie. V dialozích se objevuje pár perliček, které jen utvrzují v pocitu, že film měl na víc. Už jsem u několika lehce nadprůměrných filmových zážitků kvůli Gyllenhaalovi zaokrouhlil na čtyři hvězdy, ale tentokrát to neudělám. Silnější totiž i přes skvělý Gyllenhaalův výkon zůstává pouze průměrem.

• 26.8.2018  23:31
    Baby Driver (2017)

K sedmičce vína a rozpoložení, v kterém nechcete nad ničím přemýšlet a prožívat dramata, naprosto ideální. Takže jsem si Baby drivera užil. Dobrá akce, fajn soundtrack, občas se člověk i zasměje. Čtyři hvězdičky. Tu čtvrtou si ale nechávám pro sebe za to, že jsem si Baby drivera pustil přesně v té pravé chvíli.

• 26.8.2018  01:08

Nějak jsem se do toho příběhu pořádně nedostal. Přitom to tak nadějně začalo. A vlastně i v průběhu se objevilo pár silných momentů. V poměru k délce a námětu jich ale bylo přece ne poskrovnu. Kromě bičování otroka otrokem mi v paměti asi nejvíc utkví role Brada Pitta. Takovou slabotu jsem v jeho podání dlouho neviděl.

• 13.8.2018  22:13
    Coldplay: Live 2012 (koncert) (2012)

Tohle turné bylo... (domysli si jakékoliv superlativy tě napadnou)... Koncert v Edenu byl jedním z mých nejsilnějších live hudebních zážitků. Už po koncertě jsem říkal, že je to dokonalá ukázka toho, jak balancovat na hraně kýče a nespadnout do něj. Když jsem pak asi po roce šel na tento dokument do kina, jen mě to utvrdilo. A teď, když jsem si koncert s pár prostřihy do zákulisí pustil po několika letech doma, znovu bych se pod to podepsal. Nemluvě o těch emocích, které ve mně film s několikaletým odstupem vyvolal. Pěkně jsem osolil repráky a užil si to opravdu ve velkém. Takže nejen jeden z mých nejsilnějších live hudebních zážitků, ale zároveň i jeden z mých nejsilnějších TV hudebních zážitků. Samozřejmě jedno by nemohlo existovat bez druhého a těžko říct, jak bych tento sestřih hodnotil bez živé zkušenosti. Ale to je teď jedno. Viděl jsem živě, viděl jsem v kině, viděl jsem v TV... a nemůžu hodnotit jinak než za plný počet.

• 28.7.2018  20:37
    Domek z karet (TV seriál) (2013)

Po dlouhé době jsem dal šanci nějakému seriálu. A jak mě to rychle a pořádně chytlo, tak mě to někde v polovině druhé série zase pustilo. Ne, že by to začala být totální nuda, ale najednou se vytratilo to nutkání pustit si další díl. A tak šly dny, měsíce, teď už asi i roky a já si další díl pořád nepustil...

• 17.6.2018  20:52
    Coldplay: Live 2003 (koncert) (2003)

Syroví Coldplayáci. Pár songů z tohoto koncertu jsem ani neznal. Příjemná podívaná, Mylo Xyloto turné mě ale stejně dostalo víc. Určitou roli v tom hraje asi i živý zážitek, ale i bez něj by mi asi Mylo Xyloto sedlo víc.

• 17.6.2018  20:30
    Deadpool 2 (2018)

To bolelo. Nejvíc to odneslo svalstvo kolem úst a i břicho dostalo trochu zabrat. Deadpool 2 nezklamal. Nebyl horší ani lepší než jednička. Hlavně ale nebyl ani stejný, což v tomhle žánru podle mě není nic jednoduchého. Jo, a ze závěrečného chorálu u titulků naskakuje husina. You can stop him, you can stop this mother....er!

• 3.6.2018  21:43
    Futurama (TV seriál) (1999)

Ještě hutnější a odvážnější než Simpsonovi. Takovou chtějí autoři Futuramu mít a taková skutečně je. Ale mně sedí Simpsonovi stejně o hodně víc. Futurama si mě nikdy tak nezískala, i když pár kultovních dílů si taky dokážu dát znovu a znovu. Třeba ten poslední.

• 2.6.2018  14:46
    Teorie velkého třesku (TV seriál) (2007)

Po těch letech, co nám Big Bang docela často běží jako kulisa k jiným činostem, už si troufám hodnotit. Pamatuju, jak z toho bylo spousta lidí uhranutá už někdy kolem roku 2008, ale já nějak neměl chuť tento seriál objevovat. Poprvé jsem asi tři díly BBT viděl až někdy v roce 2010 a přes pár dobrých vtípků mě to nijak moc neoslovilo. Na chuť jsem téhle partičcce přišel až kolem roku 2014, když nám doma díky Prima Cool začal sloužit jako ona zmíněna kulisa. Směju se u něj docela pravidelně, někdy i víc než přítelkyně, která se mi ho před těmi mnoha lety jakožto velká fanynka snažila podsunout. Mám i své oblíbené díly a oblíbené hlášky, kterým se zasměju, i když už to opakují třeba popáté. Z BBT se nikdy nestal seriál, ke kterému bych si pravidelně sedl s brambůrkami a těšil se na každý další díl, ani seriál, u kterého bych zhltnul deset nebo dvacet dílů v kuse. Jako podkres je to ale více než dobrý.

• 1.6.2018  23:57

Jako knížka k letnímu relaxování u bazénu může Veronika asi docela dobře fungovat, ale na strhující nebo alespoň neotřelé filmové zpracování tenhle příběh podle mě nemá. Hlavní poselství tohoto díla jsme už slyšeli, viděli, četli nesčetněkrát, a troufnu si říct, že ve většině případů v originálnějším provedení než přináší Veronika. Navíc finální scéna poněkud odporuje logice. Jen velmi lehce nadprůměrný film, a pokud nejste ze S.M. Gellar pokaždé stejně očarovaní jako já, odmyslete si od mého hodnocení jednu hvězdičku. To pro mě vlastně byla nejsillnější linka - S.M. Gellar a skutečnost, že nedostala víc příležitostí v podobných nebo ještě lepších filmech a rolích. Smutnil jsem nad tím prakticky celých 100 minut.

• 27.5.2018  16:38

Příjemná oddychovka s typickým Sorrentinovým rukopisem. Sean Penn si nás pomalu, ale s přehledem omotá kolem prstu. Během putování po USA s ním zažijeme řadu momentů protkaných neotřelým stylem humoru a také pár velmi silných scén.

• 24.5.2018  20:20
    Život (2017)

Když jsem film zapínal, nacházel jsem se ve stavu, kdy to bylo tak 50 na 50, jestli usnu, nebo ne. Ale Život ve mně probudil život, zbystřil smysly, dokonale mě probral a udržel moji pozornost až do konce, který mě navíc mile potěšil. Tak proč jen průměr? Zůstává ve mně pocit, že tenhle film byl takové "akcí nadupané nic". Dojem tentokrát nepozvedl ani můj oblíbenec Gyllenhall.

• 21.5.2018  21:35

Mám pocit, že filmů s podobnou zápletkou musely být natočené už desítky. Ale vlastně jsem žádný film s takovou zápletkou ještě neviděl. Bavil mě od začátku do konce, a přestože v některých chvílích bylo jednání postav nelogické a zároveň v rámci žánru očekávatelné, byla to zábavná a poutavá podívaná prakticky po celou dobu stopáže. Jo a jsem moc rád, že jsem si o filmu naprosto nic nezjišťoval. Trailery (i některé verze názvu) jsou neuvěřitelně spoilerovité.

• 19.5.2018  20:06

"Dojemný a zároveň tragický příběh slouží též jako memento pro dospívající a rodiče." Takto končí anotace. Už poměrně dlouho nejsem dítě a ještě nejsem rodič, takže jsem možná dalek toho hodnotit naplnění autorova cíle, ale takhle na mě film nepůsobil. Vlastně mi ani nepřijde, že má tento dokument nějaký obecnější přesah. Vnímám ho jako atraktivně natočený příběh jednoho pestrého osobního osudu. Pestrého především v temných odstínech barevného spektra. Kladné hodnocení vlastně ani není záslouhou řežiséra, pokud jeho cílem bylo opravdu jakési memento rodičům a dětem. Dávám ho především proto, že mně dokument a jeho hlavní hrdinka zatraceně dlouho vrtá hlavou. Jak dalece je Lucka opravdu nešťastnicí a obětí okolností a rodinných poměrů? Na kolik si za všechno může sama? Na kolik se Michalu Herzovi daří být objektivní a na kolik se nechal okouzlit Lucčiným nakažlivým charisma? Tyto otázky člověku běží v hlavě hned po konci dokumentu a ještě více rezonují po přečtení diskuze pod iVysíláním ČT, do níž se zapojil i režisér a Lucčina rodina. No asi si nikdy neudělám jasný názor na Lucku, její rodinu, režisérův přístup a vlastně ani na celý tento dokument. A za ten guláš v hlavě jsem vlastně rád.

• 12.5.2018  18:58

No, nebudeme si nic nalhávat. Osm statečných mělo těch pět hvězd víceméně v kapse už ve chvíli, kdy jsem uviděl plakát. Trvalo to ale pěkných pár let, než jsem je konečně viděl. Dokonce jsem dřív stihl i to vytoužené svezení psím spřežením, a to 200km severně od severního polárního kruhu. Sníh, led, zima, tučňáci na jihu, lední medvědi na severu, tuleni (ale ne takhle děsně digitální - nejslabší místo filmu)... jo, tak to mě pokaždé spolehlivě dostane. A severská psí plemena nejsou výjimkou. Smekám před psími herci, protože právě scény bez jejich lidských kolegů mají opravdu sílu. Paul Walker se taky nemusí za nic stydět, škoda jen, že příběh jeho postavy je napsán dost šablonovitě. Trochu víc syrovosti by té "člověčí" lince vůbec neuškodilo a pak by to u mě bylo i na pomyslnou šestou hvězdu (, kterou má momentálně 19 filmů). Obzvlášť, když skutečný příběh, kterým se film inspiroval, opravdu ještě mnohem krutější a syrovější byl. To by pak ale film ztratil komerční potenciál a šel by spíš do menších kin a teď by ho dávali v pozdních večerních hodinách na ČT2 a ne na Nova Cinema. Možná mi takový zážitek ale přinese japonská Antarctica z roku 1983. Hned si ji přidávám na seznam filmů, které chci vidět.

• 12.5.2018  14:26

Skvělý film, který si dám klidně dvakrát do roka a pořád mě baví. Herecká extraliga si účast v této komedii očividně užívá. Kultovní postavy a ještě kultovnější hlášky. Vlastně ani nevím, proč nedávám pět hvězd. Možná mi přijdou nedostatečné operní výkony hraběte Tööölööökööö z Teleke a jsem lehce zklamaný, že mu baron Gorc z Gorců nedal ještě víc za uši.

• 11.5.2018  22:57

Taková filmová reality show z prostředí kultovního českého divadla. Film o divadle ve stylu filmů o filmu. Nejistá sezóna sází na jistotu a velkou část filmu tvoří osvědčené pasáže z divadelních představení. I zákulisní linka spolehlivě baví. A při pohledu na rok vzniku si člověk uvědomí, že minulý režim ve svých posledních letech už zdaleka nedržel otěže pevně v rukou. Sečteno, podrtženo - zlatý prciny.

• 1.5.2018  22:02
    8. míle (2002)

Kdyby v 8 Mile nehrál Eminem a film nebyl částečně životopisný, bylo by to dost o ničem. Hrozná tuctovka, v které se sice pořád jakože něco děje, ale na konci si uvědomíte, že se vlastně za celou dobu nic zásadního nestalo. Nebývale mělký příběh, žádný vývoj postav, vše se pořád plácá tak nějak na jednom místě. Eminem a souboje v rapu to vytahují alespoň na průměr. Škoda. Myslím, že z detroitské periferie šlo vykřesat mnohem silnější příběh.

<< předchozí 1 2 3 4 7 10 13