Checht

Checht

Jan Hecht

okres Praha

36 bodů

Moje oblíbené filmy

 • poster

  Intimní osvětlení (1965)

  Krásný snímek

 • poster

  Největší z Čechů (2010)

  Takhle neskutečně osobní film jsem snad ještě neviděl. Na příběhu velmi konkrétních čtyř filmařů, kteří se snaží vytvořit v rámci možností alespoň trochu hodnotné filmové dílo, je krásně vidět cosi obecného o člověku. I o filmu.

 • poster

  Návrat idiota (1999)

  Pro mě nejlepší český polistopadový film. Pan režisér Gedeon vzal již existující literární postavu a nasadil ji do úplně nového a zcela jiného prostředí a funguje to báječně. Film funguje úžasě jako celej, nic z něho nevybočuju ani v něm nic výrazně nekulhá. Je tolik český, aby nám byl blízký a tolik nečeský, abychom si z něj tradičně nemusli dělat srandu. Nevnucuje se, nabízí, škoda že Saša Gedeon toho nenatočil víc, snad se brzy vrátí.

 • poster

  Mistři (2004)

  Film, který se naštěstí nebojí být jiný a má proto moje sympatie. Tvůrci se pokoušejí o metaforu na Česko a Čechy a přitahují ji za vlasy, abychom si to spíše uvědomili. To se nedá soudit, protože vztah k vlastnímu národu, je něco tak specifického, že se nedá shrnout v jednom filmu, přesto za to mají ode mě tvůrci velké plus, šli proti davu, proti konformitě, a snažili se jít do hloubky. Další z filmů, který dobře funguje jako celek, mám tím na mysli zejména to, že žádná jeho část výrazně nehapruje, a to ani směrem nahoru či dolu. Obvzláště transparentní je scéna, kdy je z hospody vyhozen Cikán a Němec.

 • poster

  Americká noc (1973)

  S tímto filmem jsem se setkal na kurzech Cinema Studies, kdy nám ho představil pan režisér Hřebejk. Francois Truffaut ve mně do té doby nevzbuzoval mnohé sympatie, ale po tomhle díle jsem se do něho musel zamilovat. Film o filmu v pravém slva smyslu, tepe do všechno, co se kolem filmu od jeho objevení děje. Postavám se smějete i fandíte, ikdyž je všem jasné, že dílo, které vytvářejí, se jasně žene do záhuby. Nádhera. Takové filmy se už dneska bohužel nedělají.

 • poster

  Pravidla lži (2006)

  Moje první setkání s Robertem Sedláčkem a už tehdy to byla láska na první pohled. Příběh je sice v závěru překombinovaný, ale naštěstí nijak neubírá vybudované atmosféře a dobře vystiženým nekarikaturním charatkerům. Taky první polistopadový film, ve kterém mně přišla střelba z pistole věrohodná...ale to je jen na okraj.

 • poster

  Bílá nemoc (1937)

 • poster

  Americká krása (1999)

  Pro mě jeden z nejlepších, ne-li nejlepší, film, který jsem doposavad viděl. Navzdory vyumělkovanosti, která je mu zde vyčítána a kterou z filmu necítíim, se jedná o počin, jenž mě emočně silně zasáhl. Vůbec nenabízí pohled pouze na Ameriku samotnou či jejího ducha, ale odkrývá nitro duše vyhořelého člověka, který by se mohl objevit s obměnami v jakékoli době na jakémkoli místě.

 • poster

  Rozchod Nadera a Simin (2011)

  46. MFFKV - pro mně nejlepší letošní film ve Varech a jeden z nejlepších filmů, co jsem kdy viděl. Tady se dokonale ukazuje, jak každý film přes sebelepší herecké výkony a zpracování stejně sotjí a padá se scénářem. Děj který tepe, herci kteří hrají neskutečně civilně a hlavně věrohodně, a "posraná" situace, která se může stát každému z nás lusknutím prstu. Strašně by mě zajímalo jaké k běmu byly postoje v Iránu.

 • poster

  Rok ďábla (2002)

  Tohle je taková nádhera. Rozhraní reality a fikce zde neexistuje a je to dobře, protože obě části se nádherně spojí a my, pokud nejsme životpisci Jaromíra Nohavici či Karla Plíhala, nevíme, kde se bere z jejich životů a kde z imaginace pana režiséra Zelenky. Krásný přiklad toho, kdy se střípky dokážou spojit ve velký nosný celek.