Agatha

Agatha

Ondra Dvořák

okres Jihlava

44 bodů

Moje oblíbené seriály

 • poster

  Četnické humoresky (TV seriál) (2001)

  Určitě nejlepší TV seriál za posledních 20 let. Doba a prostředí 1. republiky je vděčné téma. Velmi kvalitní český seriál - což se o většině našich seriálů říci nedá. Vedle výborné režiie pana Moskalyka vyniká také výborný scénář jeho dcery, dále pak velmi krásná a slušivá móda z poválečné doby (což se o dnešním ošacení nedá tvrdit), skvělé herecké výkony nejen hlavních protagonistů (obzvláště pak T. Töpfera, I. Trojana, A. Antalové, P. Kostky, L. Šafránkové a J. Bohdalové - která v 1. dílu 3. řady excelovala). Herecké obsazení je vůbec výjimečné, jen ten výpis zaslouží obdiv, výborně obsazené a především skvěle zahrané jsou i jednotlivé epizodní role, leckdy ikonami českého filmu, televize a divadla. K tomu ještě vynikající kamera, nádherné, poctivé exteriéry a vůbec celá výprava, vkusná a příjemná hudba. A nakonec musím uznat, že i počáteční zdání klame: 3. řada se mi totiž po premiérovém shlédnutí jevila tak nějak nedostatečně, ale napodruhé to pro mě bylo úplně něco jiného. Daleko více jsem si to vychutnával a užíval. I přes těch pár maličkostí nemůžu hodnotit jinak. Velký dík patří všem tvůrcům tohoto velkolepého díla, které má svou krásnou duši. Viděl jsem to snad víc než 10x a stále mě to nepřestává fascinovat! Důvod je jediný - je to poctivé v každém směru.

 • poster

  Dexter (TV seriál) (2006)

  Dexter u mě přišel na řadu teprve loni, ale jsem hrozně rád, protože si nedovedu představit to týdenní čekání na každý díl. Takhle jsem zfoukl 5 řad asi během měsíce a byl jsem blahem bez sebe. První 2 řady bez debat na 6*, napětí by se dalo krájet a vůbec je zde všechno až nebetyčně vyvážené. Další řady jsou taky fajn, ale je vidět, že nápady a zápletky docházejí...prostě už to není ono. A 6. řada zatím bohužel zklamání, nevím jestli je to právě tím týdenním rozestupem, ale čekal jsem prostě víc. Zdá se mi to překomplikované, místy až absurdní a čím dál víc nelidské a bez emocí. Rád se sice podívám, ale zdaleka už to tak nežeru a i samotný Dexter mi přestává být sympatický... Ale za první 2 řady musím dát 5*!

 • poster

  Hercule Poirot (TV seriál) (1989)

  Další výborný britský seriál, tentokrát natočený podle díla mé nejoblíbenější autorky Agathy Christie. Hercule Poirot v podání Davida Sucheta (musim se pochlubit, že mám od něj autogram) je asi nejlepším hereckým ztvárněním tohoto slavného detektiva. Nikdo do této doby ho nezahrál tak dobře jako D. Suchet (tak nějak si ho asi představovala i jeho slavná tvůrkyně). Prostředí staré dobré Anglie zde sálá z každého rohu, každý ze 38 dílů se točí kolem něčeho jiného a v jiném prostředí. Některý je napínavější, jiný zase složitější, romantičtější nebo vtipnější. Naleznout se tam dá skoro všechno. Nikdy nikdo už tyto povídky lépe nenatočí, zato dám ruku do ohně.

 • poster

  Home Fires (TV seriál) (2015)

  Jak je možné, že tak skvělý seriál zapadl do nejspodnějšího šuplíku zdejší databáze? Tolik fajnšmekrů a nikdo si ho nevšimne... Vaše škoda. Mě očaroval hned 1. dílem. Především je skvěle obsazen výbornými britskými herečkami, které narozdíl od těch našich, spolupracují a táhnou za jeden provaz. Zajímavé je zasazení příběhu do malého britského městečka na počátku 2. sv. války, kde skupinka tamějších žen s obavami očekává co jim přinese a vezme válka. Možná by se dalo čekat, že půjde o červenou knihovnu, ale zdaleka tomu tak není. Ať se na mě nikdo nezlobí, ale česká tvorba tomuto nešahá ani po kotníky.

 • poster

  Panství Downton (TV seriál) (2010)

  Seriál podobného ražení jako byla Sága rodu Forsytů, tudíž perfektní ve všech směrech. Tento má však navíc lehký humor, jehož největší nositelkou je zde samozřejmě Maggie Smith. A ačkoliv je tato dáma s promínutím stará jako Jeruzalém, její charisma je odzbrojující. Její mimiku by měli studovat všichni ti rádoby herci, kteří umí sotva mluvit. Zato stará veteránka Maggie dokáže pouhým pohybem tváře vyjádřit to, co jiní ani slovy neumí. Nemám žádné výhrady, je to natočené s lehkostí, vkusem, poctivě a hlavně se to nechce zavděčit všem. Navíc je to laskavé a intriky tu nejsou na prvním místě. Nedivím se, že se v Británii tento seriál stal v minulém roce nejúspěšnějším. Vražd už totiž bylo dost!

 • poster

  Putování s dinosaury (TV seriál) (1999)

  Po všech stránkách nejlepší dokument o životě nejzajímavějších tvorů, kteří kdy chodily na planetě Zemi. Prvotřídní filmařská práce s cílem co nejvěrohodněji informovat širokou veřejnost o životě legendárních dinosaurů. Z celé série mě nejvíce zaujal díl Duchové polárního lesa odehrávající se na dřívě ještě nezamrzlé Antarktidě.

 • poster

  Řím (TV seriál) (2005)

  Velmi věrohodné pojetí nejslavnější a mnohokrát zpodobňované doby legendárního Římského impéria. Období plné intrik, zvratů, krveprolévání a mocichtivosti. Seriálové zpracovaní se v tomto případě vyplatilo a rozhodně nebylo na škodu, přeci jenom se tu dostává daleko více prostoru než ve dvouhodinovém filmu. Mohlo by se zdát, že na historický seriál obsahující i politické praktity tu pro diváka nebude dost zajímavých míst, které by ho udržely v napětí a zaujaly jeho pozornost až do posledního dílu. Ale alespoň v mém případě se to podařilo. Dějové zpracování se mi zamlouvá daleko více než v nějakém filmu, který nestačí pochytit všechny souvislosti a snaží se upozornit jen na to "nejdůležitější". Proti hereckému obsazení zatím také nemám žádných výhrad. Zdá se, že všichni byli na svých místech umístěni s velkou pečlivostí a své role zvládají výborně. Tentokrát se povedlo i české znění. Hlas Césara byl pravděpodobně také tou poslední významnější úlohou v oblasti dabingu pro vynikajícího Borise Rösnera. Všechna čest za jeho výkon. Na pozadí mocenských a politických zvratů je také velmi vhodně umístěno několik milostných či rodinných příběhů. Výprava a hudba působí také velmi dobře. Kostýmy jsou také velmi působivé. Nevím zda by se v televizi v pátek ve 22 hodin našel lepší pořad...

 • poster

  Sága rodu Forsytů (TV seriál) (2002)

  I když tento seriál nevylidnil ulice jak tomu bylo u jeho staršího předchůdce z roku 1967, tak při prvním vysílání úspěšný rozhodně byl. Tvůrci samozřejmě věděli, že dílo oceněné Nobelovou cenou je pro ně lákavou výzvou pro filmové zpracování. A musím uznat, že se jim to povedlo na jedničku. K vidění jsou zde mistrovské herecké výkony nejen ve všech hlavních rolích v popředí s D. Lewisem a G. McKee, ale i ve vedlejších - což se u prvních Forsytů z roku 1967 tedy rozhodně tvrdit nedá. Dále je zde celkem pěkný výprava, oslňující kostýmy (hlavně dámské), tajuplná instrumentální hudba a výborná kamera. Z krásných záběrů anglického venkova a okolí Robin Hillu se mi tajil dech. Stále se je na co dívat a brilantní jazyk Johna Galsworthy je patrný i ve scénáři, který je napsán přesně podle mého gusta. Vyzdvihnout si zaslouží i dabing, na kterém si dali jeho tvůrci hodně záležet. Po celkovém shlédnutí jsou skutečně patrné jiné dojmy než po shlédnutí exotických telenovel, amerických slátanin a krvelačných krimi... Jediné co bych vytknul jsou špatné masky, některé postavy vůbec nestárly, až to bylo do očí bijící. Nedá mi to, ale musím se zmínit i o rozhlasové realizaci Ságy rodu Forsytů z roku 1999, která je prostě fantastická. Obzvlášť pro ty, kteří mají velkou představivost a fantazii, je podle mě tato rozhlasová dramatizace na 6 CD jako dělaná. Malá ochutnávka úžasných hlasů, které alespoň na mě magicky zapůsobily: Viktor Preiss, František Němec, Daniela Kolářová, Jiří Holý, Stella Zázvorková, Blanka Bohdanová, Vladimír Ráž, Marie Drahokoupilová, Jana Drbohlavová ad.

 • poster

  Spartakus (TV seriál) (2010)

  Plnýmu hodnocení jsem se bránil dlouho, ale nemůžu jinak, prostě mě to baví, i když mi na tom občas něco vadí a vím, že by tam to či ono nemělo být... Ale co z toho?! Tentokrát mi je to šumák a užívám si ten skvěle vygradovanej příběh a zpracování, který má šťávu ve všech směrech. Ale nechybělo málo a celý by mě to minulo, protože 1. díl mě jako mnohé jiné vůbec nenadchnul a váhal jsem zda mám zkusit další díl. Pak už to ale nabírá obrátky a já po posledním dílu okamžitě jel celou sérii znova...a to už myslím mluví za vše... Dodatek: Zdálo se, že nečekaným odchodem Andyho Whitfielda šel celý seriál do kytek, ale tvůrci šli do rizika a naservírovali nám další neskutečné 3 řady! Andyho charisma tu sice chybí, ale zůstala po něm památka, na kterou mohl být právem pyšný a i jeho děti budou mít jednou na taťku krásnou vzpomínku. Jeho Spartaca už prostě nikdo ze stolu nesmete. Nabízí se jeho srovnání s výkonem Liama McIneryho, ale to by nebylo moc fér. Každý je jiný a já osobně jsem rád, že seriál neskončil 1. řadou. Liam se se svou nelehkou úlohou popral dost dobře a v poslední sérii se se svou rolí ztotožnil natolik, že se nakonec dostavilo i jeho vlastní osobité charisma, které do role vložil. Jako celek to na mě působí tak nějak nadčasově a jsem hrozně rád, že se někdo pustil do zpracování slavného Spartacova povstání, z kteréhož historicky nelze doložit téměř nic... Římu tenkrát muselo dát hodně práce, aby to všechno vymazal z proudu času. Tak moc se báli....Spartacova "...KILL THEM ALL..." :-)

 • poster

  Ve jménu vlasti (TV seriál) (2011)

  Na začátku jsem si jak velký kápo na seriály říkal...stejně to nebude lepší než Dexter...má cenu se tim vůbec zaobírat?... Po pár dílech mi začala zvolna padat čelist, kterou se teď po 10. díle pracně pokoušim dát na původní místo:-) Dextera to v mnoha hlediscích překonává (6. řadu každopádně), hlavně vraždy jako takové jsou seriálovou každodeností, chce to něco víc. Ale nečekal bych, že to "víc" mi přinese spletitost terorismu, diplomacie a tajných služeb. Bavím se náramně, jen tak dál! Dodatek (4/01/2013) - 2. série = absolutorium! Dodatek (10/12/2014) - 3. série = 90% - 4. série = rozjezd slabší, ale pak nastává neskutečná jízda 100% - 5. série = opět neskutečných 100% se sviní jaksepatří Mirandou Otto!