Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Akční
  • Krimi
  • Dobrodružný

plakát

Horizont: Americká sága (2024)

Tak konečně ! Musím říct, že do kina jsem šla s velkými obavami, že prostě Tanec s vlky nemůže být překonán. Od chvíle, kdy jsem jej viděla poprvé, jsem si zamilovala film i Kevina. Ale taky jsem novému filmu přála, aby byl mi ukázal divoký západ trošku jinak. Splnilo se obojí. Hned úvodní hudba a pár scén mě vtáhly do děje . První hodina byla hodně náročná, protože se stále objevovaly nové a nové postavy a napjatě jsem čekala, až se objeví ON, Přesně takový, jak ho mám nejradši. Myslím, že hrdina v Yellowstonu mu  k srdci nepřirostl. V Horizontu nic nehraje, on takový prostě je, čiší to přímo z plátna, že to je jeho ryzí charakter. Proto asi tak toužil filmovou ságu natočit. Miluje divoký západ a chce být jedním z nich...Oceňuji nádherné scenérie přírody, detailní záběry při bojových scénách ( jde to i bez stříkající krve ). i některé vtipné dialogy. Na druhé straně se asi nešlo vyhnout některým scénám, které se nápadně podobaly filmu Tanec s vlky. ( Indián smutně pozorující zabitého bělocha, hrdinka schovávající se za strom ), ale ty se nedají překonat. Proto dávám jen 4 hvězdy. Pak tam ale byly i scény úplně odlišné - třeba kluk , který pozoruje  boj indiánů s bělochy  a evidentně je čím dál víc na pochybách komu má vlastně fandit...nebo scéna s Kevinem v krámě ( Víte co ? Obslužte nejdřív ji. )  - tak ta byla obzvlášť povedená. Nechce se mi věřit, že mu táhne na 70 ... Ve filmu mnoho   příběhů, které bych ráda viděla až do konce.  Třeba co se stane se Samem nebo s adoptivním synem indiánského náčelníka. A možná se na film podívám brzy ještě jednou a ocením ho víc...kdo ví ?

plakát

Tajemství a smysl života (2023)

Dlouho jsem váhala, než jsem film shlédla a to ze dvou důvodů. Tím prvním byla délka filmu a tím druhým smíšené recenze. Nečetla jsem sice žádnou, jen jsem občas něco zaslechla o hloupém čmelákovi a pak někdo prohlásil, že film má úžasnou hloubku. A pak uzrál čas a já se ponořila do děje. Ze začátku mi ten způsob vyprávění trošku vadil, pak jsem si zvykla a pomalu začínala chápat souvislosti. Nedovedu si představit tu mravenčí práci, která filmu předcházela a docela tvůrce obdivuji. Ale pokud to bylo určeno všem lidem, myslím, že se to dalo zkrátit. Člověk se úplně nedokáže soustředit 2,5 hodiny a tento film soustředění vyžaduje. Na druhé straně chápu, že všechna ta moudra, co ve filmu zazněla, by se třídila těžko. Přesto si myslím, že by to filmu prospělo a délka je to jediné, co by se dalo vytknout. Za všechny krásné myšlenky a souvislosti , které nutí k zamyšlení a zastavení se uprostřed našeho uspěchaného života   D Ě K U J I  .

Sbohem, baby (2007)

Nebýt tak dlouhé stopáže a nevýrazného hlavního hrdiny, tak je to na 5 hvězd. Nějak mi prostě Cassey v té roli neseděl. Něco mi na něm vadilo a nakonec se ukázalo, že  to nebyl Cassey, ale role, kterou hrál. Možná by bylo lepší, kdyby si vyměnili role s Edem Harrisem. Tomu bych uvěřila cokoliv. Příběh bude ve mně doznívat ještě dlouho a to dilema co viselo ve vzduchu, pro mě ani dilema vlastně nebylo...Ale kdo ví ? Kdo může někoho soudit ? Kdo je bez viny aby ´mohl hodit ten pověstný kámen ?Já mám tedy jasno. Amandě by bylo líp tam, kde se ocitla na začátku filmu.  Ale prošlo by jim to ? Co její identita ? Zfalšovali by rodný list ?

Buko (2022)

Rozhodně milý film, místy dost naivní, místy trefný, ale vesměs povedený. Nicméně Alice Nellis umí i líp. Výborná Martha Issová.

Love.net (2011)

Velmi příjemné bulharské překvapení. Každý si najde svůj blízký příběh. Mě osobně nejvíc zaujal vztah matky a dcery ( Kdybys někdy něco uvařila, nemusela bych jíst tu zasranou pizzu! ). Pro největší romantiky byl příběh o muži, který se zamiluje na seznamce do své vlastní ženy ( ono to má i bolestné momenty, není to jen romantika...) Ale moc krásný byl i příběh bývalého rockového zpěváka.

Veteráni (2009)

Tento film naprosto splnil mé očekávání severské komedie. Černý humor, malinko romantiky, a k tomu ještě na cestě. Čím to je, že seveřani umí ozvláštnit úplně obyčejnou postavu, které by si nikdo v životě nepovšiml ? ( Bezva chlap ) Možná jediná postava, která se vymyká jejich obsazení, je krásná Laura. Myslím oproti všem těm důchodcům, co se snaží hrát fotbal...

Zátopek (2021)

Na Zátopka  jsem se těšila, a nezklamal. Byla jsem ohromena Václavem Neužilem, který se snad do Zátopka převtělil. Běžecké scény jsou jedinečné, a čím víc jsem se dívala na dobové záběry, tím víc jsem obdivovala herecký výkon. Scénář však podle mě trošku pokulhával. Možná to bylo střídáním časových období, které mi moc nevyhovuje, možná tím, že se nedalo tak úplně zjistit, jaký byl Zátopek vlastně  člověk. Bylo tam od každého trochu a snad to byl záměr vyzdvihnout ho hlavně jako sportovce, ale možná by byl film zajímavější, kdyby rozvinul alespoň jedno jiné téma ( dítě, postoj ke komunismu, lásku ). Váhala jsem mezi 3 a 4 hvězdami, ale kvůli Neužilovi dávám 4.

Chlapec a volavka (2023)

Považuji se za velkého Mijazakiho fanouška a tak jsem spěchala do kina. Není možné si jinak vychutnat všechnu tu nádheru, ty drobné detaily a fascinující postavy. Čekala jsem, že bude vyprávět tak trochu příběh o sobě a zpočátku jsem si myslela, že vypráví o svém dětství. Byla jsem unešena do jeho světa pomalým vyprávěním o chlapci. Ale s postupným zrychlováním děje a prolínáním světů jsem se ztrácela v příběhu a nestačila vnímat vše, co se dělo. je to škoda a asi budu muset film shlédnout ještě jednou, abych pochopila všechny souvislosti. Mijazaki ale naštěstí ke konci zvolnil a dovolil mi pochopit , proč se vlastně hlavní hrdina musel dostat do jiného světa.  Zpočátku poetický, pak dobrodružný film tak ke konci dostal ještě jiný rozměr - naději. I přesto mám nejraději jeho Zámek v oblacích.

Connecting Rooms (1970)

Milý film, který se ubírá svou cestou velmi pomalu a zpočátku divák vůbec netuší, kam nás zavede. Bude to lechtivá komedie nebo jen nahodilý propletenec postav ? Chvíli je vám líto té starší osamělé paní, pak v duchu nadáváte tomu hejskovi odvedle, který ji chce využít...Nakonec se vše v dobré obrátí a závěr vás hodně překvapí. Nechybí moc do 4 hvězdiček...

plakát

Zápas s Hemingwayem (1993)

Moc milý film, podle mě silný lidský příběh, který sice nemá ohromující děj, naproti tomu je však naplněn až po okraj drobnými radostmi a bolestmi stáří... Oběma vynikajícím hercům zdatně sekundovaly Shirley MacLaine  i Sandra Bullock.