• Pohádka

Na Hromnice o den více (1993)

70% — Netradičně pojatá romantická komedie. Navíc mám rád Billa Murraye a Andie Mac Dowellovou. Film si chytře pohraje téměř se všemi možnostmi, které hlavní hrdina ve své situaci má, přičemž některé situace jsou jednoduše geniální. A společně s katarzí pak přichází vytoužený 3. únor. A navíc — film je tak zábavný, že přes tu zábavu skoro ani nepostřehnete to moralizování, které z některých amerických filmů trčí až příliš okatě.

Vrah zo záhrobia (1966)

50% — Trochu nepřehledný film. Kapitán Jakubec přece jenom není major Kalaš, ale koukat se na to dalo.

Romeo, Julie a tma (1959)

70% — V průběhu dvou let byly různými režiséry podle různých námětů natočeny dva černobílé filmy odehrávající se na pozadí atentátu na Heydricha a v obou hrál hlavní roli Ivan Mistrík (a ve vedlejších rolích se objevili např. František Smolík, Václav Lohniský, Jiří Kodet, Jindřích Narenta). Tento stojí asi trochu ve stínu slavnějšího Vyššího principu, ale předkládá nám neméně zajímavý příběh. Byla to opravdu hrozná doba a neměla by být zapomenuta.

Rudý kapitán (2016)

40% — Bolo to voľaké čudné, zmätené, jednoducho divné. Dabingu bylo sotva rozumět (ne že by snad byl potichu, ale nebylo rozumět slovům), navíc jsem nepochopil, proč, když byli všichni dabováni, jediný mistr Chudík nikoliv a byla ponechána jeho slovenština. To už se to mohlo vysílat rovnou v původním znění, ne? Příběh dost zmatený, neuspořádaný, nakonec jsem sice asi pochopil, o co tam šlo, a snad i to, kdo byl kdo, ale dalo mi to dost práci. A ne, nebylo to tím, že by to byl tak dobrý film, u kterého se musí přemýšlet. Když si vezmu, že jsem kdysi uvažoval i nad tím, že bych na to šel do kina, tak jsem rád, že jsem to vydržel až do televizní premiéry.

Zvětšenina (1966)

50% — Tento film je považován za výjimečný. Nemůžu si pomoct, ale ani po druhém shlédnutí jsem nebyl schopen se s tímto názorem ztotožnit. Sledujeme jeden den v životě úspěšného, bohatého a odpovídajícím způsobem arogantního fotografa, který náhodou vyfotí v parku vraždu. Když už se ve filmu objevil motiv, který skrýval tajemství, tak jeho odhalování skončilo tak nějak ani ne v polovině. A navíc chování vrahů bylo velmi nelogické — za prvé provedou vraždu ve veřejném parku, přestože je při tom někdo fotí, pak si ženská dojde pro negativ přímo do ateliéru fotografa, takže mu dá příležitost ji případně lépe popsat policii (ale řekněme, že netušila, že tu vraždu opravdu postřehl, natož vyfotografoval), mrtvola zůstane ve veřejném parku dlouho do noci (to ji tam nikdo neobjevil?). Uznávám, že z filmařského hlediska film obsahuje novátorské postupy (ale nejsem filmový teoretik, tak to nedokážu ocenit), ale po stránce příběhu mě nenadchnul. --- A k těm metaforám ve filmu si nedokážu odpustit malou (zkrácenou) citaci z knihy Donalda Westlakea Jak nevodit policii za nos: Otázka: Jaká je symbolika malého černého psíka na pozadí tolika záběrů vašeho filmu „Nejezte žlutý sníh“? Odpověď: Aha, ten zatracenej čokl. To byla srandovní historka, to vám řeknu. Ten bastard patřil Sassi. ... A měla toho zasranýho mrňavýho čokla, Rudolfa, kterej byl všechno možný, jen ne cvičenej. Furt pobíhal nekontrolovaně kolem dokola, až jsem řekl: „Seru na to, ať si tady ten vořežprut lítá, mně je to u prdele.“

Jezevec (1976) (TV film)

30% - "Komedie" prakticky bez humoru. Zbytečně natažená anekdota, která je ještě delší než ten jezevčík, s očekávanou pointou. Herci jsou tradičně dobří, ale jinak nic moc.

Milada (2017)

50% — Začnu tím, co mě celkem štvalo, a to, že film byl natočen v angličtině a pak zase zpátky nadabován do češtiny, takže se to na první pohled jevilo, jako že jsou špatné postsynchrony. Dokonce mám pocit, že někteří herci nedabovali sami sebe, konkrétně u Ondřeje Malého jsem přesvědčen, že to nebyl jeho hlas. Nevím, jaké důvody vedly autory k tomuto rozhodnutí, většinou pouze cizí herci mluví ve svém rodném jazyce a jsou předabováni. Asi snaha lépe prodat film do zahraničí. Příběh Milady Horákové je určitě velmi zajímavý, problém filmu ale vidím v tom, že je vykreslena až příliš plakátově. Milada Horáková je po všech směrech dokonalá, skoro jako tatíček Masaryk. S manželem žije v téměř asexuálním svazku (s jedinou výjimkou scény, kde to v náznaku vypadá, že by spolu taky snad mohli i spát). Ta dokonalost z ní dělá až nereálného člověka. Za vyloženou tragédii bych film nepovažoval, ale myslím si, že Milada Horáková by si zasloužila lepší.

Dva muži ve městě (1973)

80% — Mrazivé drama, které se v první půli tváří jako romance o napraveném kriminálníkovi, který se rozhodl žít poctivý život. Vše je zpočátku úmyslně zalité sluncem, aby o to víc vynikl zlom ve vyznění příběhu, který přišel ve chvíli, kdy se na scéně objevil vrchní inspektor Goitreau. Pomalu, nenápadně, ale se strojovou neúprosností pak film spěje ke svému nekompromisnímu vyvrcholení, neboť Goitreau druhou šanci nikomu nedává. Vynikající příběh, vynikající herecké výkony a mně osobně se líbí i původní brněnský dabing (hlas Ladislava Lakomého překvapivě Alainu Delonovi sedí). Kdykoliv se na film dívám, připadám si jako ta blbá blondýna, která to už sice viděla, ale přesto věří, že to tentokrát skončí jinak.

Jak se naučit švédsky (1979) (TV film)

30% - Nepříliš vtipná malá televizní komedie, i v této kategorii byly natočeny lepší. Spíš to mělo formát bakalářské povídky. Iva Janžurová podala standardní, tj. kvalitní výkon, ostatní již byli méně výrazní, ale upřímně řečeno to bylo většinou tím, že neměli pořádně co hrát.

Dialogy pro klarinet, cimbál a bicí (1985) (TV film)

10% — Když jsem se před časem koukal, co všechno bylo natočeno s kapitánem Exnerem, překvapilo mě nízké hodnocení tohoto filmu. Takže když jsem ho uviděl v programu televize, hned jsem se na něj podíval. A musím říci, že hodnocení plně odpovídá. Základní nápad (zápletka) není špatný, ale lépe by se vyjímal na zadní straně Ohníčku jako jeden z Otazníků detektiva Štiky (nechce se ani věřit, že předlohou je celá kniha). Pak pokus natáhnout tuto potenciálem cca desetiminutovou hříčku na sedminásobek dopadá špatně už z principu. A pak tu máme ještě vlastní zpracování. To je jedním slovem příšerné. Nejlépe z toho asi vychází odporný dechovkový motiv, při kterém mi hlavou běhaly myšlenky na (sebe)vraždu, a nedivím se Zlatavě, že z něj skončila v blázinci. Kapitán Exner Karla Heřmánka je přímo odpuzující. Leze lidem do pokojů, prohrabuje se věcmi a nemá potřebu se legitimovat nebo aspoň naznačit, že je kriminalista. Místo šaramantního, mírně ješitného, sečtělého šviháka tu máme arogantního a nadutého panáka, který se tváří a chová, jako že může všechno. Hnusně se dokonce chová i ke svým uniformovaným kolegům. Drobným kladem budiž, že jsem měl pocit, jako by tato stylizace byla záměrná a jako by postava uniformovaného poručíka VB svůj odstup vůči Exnerovi dávala najevo. Postava poručíka Beránka byla úplně zbytečná a byla tam snad jen kvůli kontrastu životního přístupu. Nepovedený, zbytečný televizní film. Když se ale podíváme na filmografii režiséra, asi se není čemu divit.