FlyGun

Melichar Oravec

okres Ostrava
člověk

• 10.1.2020  02:20

Zahlera žeru. Po zkouknutí Blok 99 jsem byl tak nadšen, že jsem si šel okamžitě koupit jeho knihu Špinavé Kšefty Na North Ganson Street, což byla ještě větší lahůdka a už se moc těším na připravované zfilmování. Netušil jsem, že to jde, ale jeho filmy vnesly do kinematografie nový druh brutality a nepříjemnosti, Dragged Across Concrete není výjimkou. Minimum hudby, surové záběry, skvělá posloupnost vyprávění, nekorektnost a hlavně výborně napsané dialogy, díky kterým se dokážete vžít do téměř každé postavy. Mou jedinou malinkou výtkou je konec, který bych zkrátil o dvě minuty, část s vilou už nebyla potřebná. Jinak dávám Zahlerovi opět pět hvězd, takových nekompromisních režisérů, kteří svými filmy ukazují zdvižený prostředníček světu, je málo.

• 3.12.2019  17:11

Pohled ne pouze na rozdělenou společnost, ale bohužel i rozpadající rodinné vztahy důsledkem momentální společenské frustrace. Tři braTŘI, tři rozdílné politicko-sociální názory, pohledy na svět a budoucnost. Jeden si z dětství odnesl pokoru od tatínka a zastává křesťanské hodnoty. Ten druhý si odnáší zase komplexy kvůli šikany a bojuje proti všem, kteří nejí vepřové maso a tudíž nejsou vlastenci. Tím posledním je hodný gay a skromný architekt. Dokument není nijak skvěle natočen, ale něco si z něj odnesete. Hlavně fakt, že pokud vám není lhostejná budoucnost naši země, musíte jít k volbám a ať se to může zdát sebeotravnější, věnovat hlavně několik hodin zkoumáním jednotlivých politických programů. Hodně lidem chybí informace, kritické myšlení a kvůli tomu hlasují pro stranu, která reálně zastává úplně jiné myšlenky.

• 3.12.2019  01:55

Daniel Isn't Real je plný psychologických metafor a démonů v našich makovicích. Po jeho promítnutí si sednou puboši na pár zrzavých kousků do místní špinavé undergroundové knajpy, budou hluboce diskutovat o jeho mentální genialitě a na konci pronesou, že se jedná o novodobého Donnieho Darka. Nesoudím, byl jsem taky takový (možná stále trochu jsem). Mortimer sice pojal snímek trochu svěžím vánkem, ale všechnu tu práci sráží na kolena až přílišná snaha o uměleckost a nesympatické obsazení. Pokud chcete pořádný film o dvojníkovi, sáhněte radši po Enemy se skvělým Jakem Jílenholem.

• 20.11.2019  04:48
    Final Girl (2015)

To se takhle sešel druhojakostní Patrick Bateman, zlevněný Norman Bates z Kauflandu, nagelovaná parodie na Alexe z Mechanického Pomeranče a ještě nějaký debílek z ústavu. Ti se rozhodnou, že budou po večerech zabíjet blondýny a u toho se chovat jako naprostí primitivové. Neříkám to často, ale tento film by si zasloužil remake v podání pořádného režiséra. Nápad to totiž není úplně zlý, ve správných rukou by to mohla klidně být budoucí kultovní úchylárna. Final Girl je tak pouze zoufalý biják, který si užije jedině dvanáctiletý vaper s tričkem kapely Slza.

• 20.11.2019  02:32

Novinka na Netflixu, která neurazí. Krása Japonska a Alicie Vikander (krásní jsou ve filmu vlastně všichni, jen je nechci vypisovat) Vás udrží v pozoru a nudit se nebudete. Až do poslední chvilky doufáte v nějaké to uspokojivé završení, ale bohužel se tak zcela nedostaví. To avšak zachraňuje Atticus, který se se svým bratrem opravdu vyřádil na soundtracku a dopřává divákům během napínavých scén instrumentální orgasmus. Za zmínku stojí i pěkná práce s kamerou, symbolické odrazy a stíny během dialogů. Earthquake Bird je tak jen dalším průměrným psychologickým Thrillerem z Netflixovic knihovničky, ale aspoň se na něj příjemně kouká a poslouchá.

• 18.11.2019  16:27

Čekal jsem, že si u Doktora Spánka zdřímnu, ale i přes mou mileniálskou neschopnost udržet dlouho pozornost, jsem ani na vteřinu neodtrhl oči od plátna. Flanagan hodně dlouho servíroval velice průměrné, někdy dokonce i podprůměrné horory. V poslední době však divákům dokazuje, že v něm něco nakonec je. The Haunting byl pro něj skvělý trénink. Atmosféra původního Shiningu překvapivě zůstala - dokonalé zvukové efekty, nepříjemné instrumentály a kulervoucí napětí. Po čtyřech dekádách se filmový fanoušci konečně dozvídají něco více o mytologii "osvícení". Čekali byste, že Vám to akorát zkazí zážitek z jedničky, ale naopak. Všechno skvěle sedí a rozhodně neurazí. Herecké obsazení je bezchybné, o dědkovi pojídajícího záhadnou energii z mrtvého dítěte, se Vám bude ještě dlouho zdát. Překvapení roku - podobně jako u loňského Děsivého dědictví

• 13.11.2019  02:42
    Antiviral (2012)

Ano, jablko nepadlo daleko od stromu. Mladý Cronenberg tímto úchylným snímkem otci ostudu rozhodně neudělal. Antiviral je jedinečný. Při sledování se celou dobu cítíte nemocní, a to díky bílému vizuálu připomínajíc nemocniční prostředí, či vskutku famozního hereckého výkonu Caleba Jonese (pokud jste hypochondr, nedoporučuji se dívat). Film by měl vidět každý, přeci jen posedlost celebritami je nyní díky sociálním sítím větší než kdy předtím. Může to někdy dojít až k aplikaci pásového oparu Kim Kardashian? Počkejme si a uvidíme, nicméně se jedná o nezapomenutelný zážitek, který ještě pár dní z hlavy nedostanete. Nyní mě omluvte, jdu si ze stoliček vyndat zbytky z oběda, měl jsem skvělý steak z tkáně Lucie Borhyové.

• 13.11.2019  02:12
    Mute (2018)

Jeden z těch filmů, u kterých nevím, zda-li mám dát dvě a nebo čtyři hvězdy. Nakonec jsem sáhl po druhé variantě. Cyberpunkový Berlín je zde vyobrazen až překvapivě dobře, nedivil bych se, kdyby do jeho zpracování šla většina rozpočtu, zbytek totiž docela pokulhává a ve finále Mute působí trochu lacině. Hereckým výkonům se nedá moc co vyčíst, o to víc mě mrzí, že scénář je poněkud prvoplánový, proto je dvouhodinová stopáž moc. Nápad němého protagonisty se hodí málokde, stejně tomu tak je i tady. Ve finále mám ale z počinu syna Davida Bowieho dobrý pocit a když překousnete občasnou nudu, užijete si ho.

• 13.11.2019  02:03
    Eli (2019)

Velice průměrný snímek, dokud ovšem nepřijde rozuzlení a s ním i konečně pár dobrých záběrů, momentů a samozřejmě i ten trochu šokující twist, který avšak má pár mezer. Cením snahu, nápad docela slušný, jen to zpracování je odfláknuté a tak se Eli řadí mezi rychle zapomenutelné kousky.

• 2.11.2019  02:25
    Rány (2019)

Ještě stále s nepříjemnou pachutí v ústech a strachu ze všeho hmyzu, píši následující slova. Toto byla vážně znepokojující jízda, a já si užil každou její minutu. Posledních pár pokusů Netflixu o natočení kvalitního psychologického hororu skončilo katastroficky, o to víc jsem překvapen tímto počinem, který asi nejvíce připomíná Hereditary s nižším rozpočtem. Wounds Vás nenechají ani na vteřinu vydechnout a to hlavně díky nekonečnému instrumentálnímu bití v pozadí. Ano, právě na tom pozadí se toho děje opravdu hodně, proto bedlivě sledujte, aby Vám nic neuteklo. Věřím, že hodně diváků film zavrhne, není pro každého, já si tento odklon od mainstreamu užil dosyta. Už teď se těším na druhé promítnutí, protože věřím, že mi toho ještě hodně uniklo.