Popluh

okres Praha
Stepní vlk

<< předchozí 1 2 3 4 6 11 15 20
    • 9.12.2018  20:10

Terminologií fantastických zvířat se jedná o filmového kočkopsa. Na knižním Potterovi jsem vyrůstal a dá se říct, že i vyrůstal souběžně s ním. Pro tento svět mám tedy slabost a Rowlingová si dobře uvědomuje, že kromě stále nových dětských čtenářů, je tu i obrovská masa dnešních (skoro)třicátníků slyšících na nostalgickou vlnu. A jedním z pozitiv je, že moc dobře ví, jak na ně. První Fantastická zvířata byla kouzelná retro pohádka. Pro účely pokračujícího filmového Potterovského univerza uvedla na scénu kromě Mloka Scamandera hlavně Grindewalda. Grindewald v Deppově příjemně nepřehrávajícím podání by si mohl rozehrát osudovou partii s Albusem Brumbálem (na minimu prostoru fantastický Jude Law) o osud nejen kouzelnického světa a Mlok Scamander klidně ať si v rámci své série hlavně pro dorůstající nové fanoušky čarodějnického světa dál blbne s řadou CGI potvor. A teď by mě zajímalo, kterého myslitele napadlo tyto dva světy smíchat dohromady, ale klidně bych si vsadil na někoho od Warnerů. Takže tu máme film, ve kterém se vraždí nebo umírají malé děti, které pak na Vánoce budou somrovat nového plyšového Hrabáka nebo nějakou jinou potvoru. Právě spojení Fantastických zvířat s Grindewaldem a násilné naroubování předchozího pohádkového příběhu do Grindewaldových zločinů je největším kamenem úrazu, který kromě aktuálního filmu zpětně tak trochu kazí i ten předchozí. Tyto dva filmové světy prostě měly zůstat oddělené a bylo by jim lépe. Ve trojce sice nejspíš bude lépe a dočkáme se (snad) více Brumbála a Grindewalda, nicméně pokud pořád bude obsahovat Mloka, jeho mudlovského sidekicka (jeho příchod na scénu ve druhém díle jeasi nejblbější scenáristický můstek celého Potterovského universae) a všechny ty na sílu roubované Hrabáky a jiné, pořád to nebude ono. A je to zatraceně škoda, protože Rowlingová pořád umí, zná své - již dospělé, čtenáře a dokáže jim předhodit řadu dějových i nedějových lahůdek a pomrkávání. Obávám se ale, že jestli i nadále bude tento svět rozvíjet jenom pod hlavičkou Fantastických zvířat, nebude to stačit. Po rozporuplné dvojce o osudu série rozhodne následující díl. Obavy jsou na místě. 50%.

• 9.4.2018  07:16

Určitě se nejedná o perfektní dokument, a to ani v rámci surfových filmů. Po technické stránce perfektní, po té dramaturgické již méně. Tak nějak se mi nechce věřit, že vesměs zajímaví lidé prezentovaní ve snímku toho při natáčecích sezeních řekli tak málo použitelného, že se toho do výsledného filmu dostane vždy jen po pár větách. Celovečerní stopáž by tomu seděla určitě více a nevěřím, že tvůrci na ní neměli k dispozici dostatek materiálu. A ohledně jedné z výtek, že surfování v dokumentu nestojí za moc. Nemyslím, že by si tvůrci dali za cíl ukázat českou špičku v tomto sportu, ve kterém se dokonce koná i národní šampionát. Jejich cílem bylo posbírat krajánky různě po světě, kteří kvůli surfování výrazně proměnili svůj život a následovali svůj koníček / životní styl do různých (exotických) krajin. A jelikož se ani v jednom případě nejedná o "výkonnostního surfaře", je z mého pohledu v pořádku, že se jim občas nepodaří (opakovaně) chytnout vlnu nebo jejich surfařský styl není plný parádiček a náročnějších prvků. Sám Boneyards v jiném komentáři píše, že jediný, kdo snese přísnější měřítko, je mladý syn jednoho z krajánků, ale už to nedá do spojitosti s tím, že je to zejména díky tomu, že jeho rodina následovala svůj nový životní styl až do země s celoročním (a oproti česku hlavně nějakým) přísunem vln a tudíž se v nich mohl pohybovat od mala. A takové štěstí žádný z hlavních aktérů dokumentu neměl. Jinak to ale nevypadalo, že by si některý z nich na nedostatek štěstí stěžoval. Tak to ostatně u lidí, kteří si šli za svým snem a splnili si ho, většinou vypadá.

• 21.3.2017  17:37

Je to víceméně zvláštní, ale toho, co jsem čekal od Kings of Summer, jsem se naplno dočkal až v případě nového Konga. S tím rozdílem, že parta rozjařených adolescentů řádila za kamerou, nikoliv před ní. Kong je až nechutně zábavným vysokorozpočtovým béčkem, který si naplno uvědomuje své šestákovosti a dokonale ji využívá. Když nemáte dostatek prostoru řádně uvézt postavy a jejich motivace do děje, udělejte to co nejvíc efektně a zároveň se přesvědčte o tom, že každá jednotlivá postava bude naprosto dokonalým zosobněním nějakého archetypu. A ještě skvěle obsazena. Pak stačí jen nějaký ten zapalovač po tatínkovi a máte traumatizovaného hrdinu s kompletním pozadím a můžete se věnovat tomu, o co jde především. Megalomanské akci. A ta i díky velkému množství přehledných celků a eye-candy záběrů šlape naprosto perfektně. A velké plus za to, že se Jordan Vogt-Roberts nebál ze scény se slzopudným potenciálem útočící na první signální všech těch "bayovských military patriotů" udělat nejlepší gag filmu. Po dlouhé době jsem litoval, že jsem neinvestoval do popcornu.

• 3.3.2016  08:54
    Polednice (2016)

Mám vlastně jen jednu výtku. Film má dobré obsazení a podařené vedlejší postavy, chvílemi mrazivou atmosféru a trošku podpásové, ale na druhou stranu skvěle fungující lekačky. Nicméně Polednice (inspirace Erbenem je opravdu víc než volná) jako kdyby se tři čtvrtiny filmu nedokázala rozhodnout, jestli bude psychologicky-sociálním dramatem s mírnými prvky buranské komedie nebo čistokrevný psycho horor. Obě roviny samostatně obstojí, dohromady se ale přetahují o pozornost a díky tomu pak film nevygraduje jak by mohl. Nechápejte mě špatně, finále je napínavé, ale tak nějak uspěchané, zvlášť co se týče proměny jedné postavy. Režie povedená, scénář taky byť ta symbolika je tam narvaná dost okatě - méně je někdy více. Za vyzdvihnutí určitě stojí hudba a skvělá práce se zvukem, obojí maximálně umocňující atmosféru.

• 18.1.2016  10:55

Technicky precizní, což se ale s touhle sestavou dá čekat, ale naprosto bez momentu překvapení. Kamera je přesně taková jakou od Lubezkiho čekáte, výkon DiCapria, jakkoliv snese přísná kritéria, taky naprosto v mantinelech očekávání předchozích neproměněných nominací, to samé platí i u režie a scénáře. Bohužel dvě a půl hodiny jsou moc. Zvlášť u takhle předvídatelného filmu, kde není vzhledem k zápletce prostor bát se o postavu, která za celou dobu v podstatě nesleze z plátna. Což je u survival filmu naprosto zásadní nedostatek. Oscary to nejspíš dostane, možná se konečně dočká i DiCaprio a nikterak vadit mi to nebude, jen když už to nikdy nebudu muset absolvovat znovu.

• 22.8.2015  11:20
    Schmitke (2014)

Odněkud nikam

• 21.2.2015  23:40

50 odstínů nudy...

• 11.1.2015  00:14
    Zmizelá (2014)

Chlad a technická preciznost (rozuměj nuda bez srdce) kam se jen podíváš.

• 30.12.2014  00:18
    Rohy (2013)

Většinu času povedená a doslovná adaptace skvělé knihy, která razantně ztrácí dech v úplném závěru, kde by měla naopak gradovat. Což je smutné, protože konec knižních Rohů byl strhující a nejspíš by takový byl i ve filmu, kdyby neměl scénárista potřebu ho "vylepšit" a upravit k obrazu svému. Škoda, obsazení bylo fajn a režie většinou příjemně nekompromisní, což se ostatně od někoho jako Aja dalo čekat. 60 %

• 15.11.2014  13:05
    Interstellar (2014)

Ještě dva dny zpátky bych nevěřil, že Zimmer ještě dokáže složit tak strhující a perfektní soundtrack. Ještě dva dny zpátky bych ale taky nevěřil, že Nolan zvládne natočit zbytečný a průměrný film. No a vida.

• 4.10.2014  22:58
    Ten třetí (2013)

Těžko vysvětlit krásu a krutou upřímnost zdánlivě neupřímného filmu někomu, kdo se nikdy neschoval za nějakou svoji postavu.

• 30.9.2014  01:29

Sympatičtí herci táhnou celkem zajímavý indie film, jehož hlavní a bohužel dost zásadní chybou je fakt, že se nedokáže rozhodnout, jestli chce být spíš komedií, romantikou nebo dramatem. Výsledný mix je tak od všeho trochu, ale jako celek moc nefunguje. Což je škoda, protože potenciál to má ve všech rovinách, ale snaha svézt se po módní vlně podobně laděných filmů v tomhle případě vyzněla spíš do prázdna.

• 30.9.2014  01:24
    Adult World (2013)

Skoro všechny ty postavičky jsou papírově strašně fajn, co na tom, když nejotravnější je ta hlavní, která je v podstatě v každé scéně. A že to chce hodně úsilí, aby mi něco otrávilo Emmu Roberts. Jinak fajn oddechovka, která se ale chvílemi bere až moc vážně, dost často šustí papírem a je až moc "vychtěná" a natahovaná na to, aby byla třeba dalším Přízračným světem. Obsazení je ale v rámci možností daných scénářem příjemné a některé situace sympaticky bizarní.

• 27.9.2014  04:30
    Salinger (2013)

Síla Salingerovi osobnosti utáhne i většinu těch zbytečných hraných pasáží a fakt, že je to místy stejně (a v případě dokumentu i nepatřičně) citově vyděračský jako některé "oscarovky" ze stáje Weinsteinovic sourozenců. I tak ale díky tématu prominete často velmi nekošer servírování faktů a celkovou roztříštěnost a nesoudržnost.

• 8.9.2014  22:41
    In Your Eyes (2014)

Skvěle vybraní herci utopení ve scenáristické i režisérské průměrnosti. Z takhle zajímavého nápadu se určitě dalo vytřískat mnohem víc.

• 28.8.2014  11:10
    Osm a půl (1963)

Rozhodně jeden z nejvíce "sexy" filmů. Ať už mistrovskou režií, krásnou kamerou či hereckým obsazením. Naproti tomu ale disponuje řadou zdlouhavých pasáží, kterými kromě všudypřítomného sexappealu začíná místy prosakovat i natahovaná nuda. Jako celek to ale, i díky těm několika scénám, které tnou do živého, stále funguje.

• 25.8.2014  01:42
    Dorian Gray (2009)

Naprosto zbytečná adaptace, která je kupodivu tím zbytečnější, čím víc původní předlohu mění a (dez)interpretuje.

• 26.7.2014  22:39
    Fish Story (2009)

Největší bizár co jsem poslední dobou viděl. No, možná nejen poslední dobou... Film, který se neustále vrství do sebe a který se samovolně rozvrství až finální montáží.

• 15.7.2014  23:33

Po výborné jedničce ani ne tak krok směrem vzad jako prostě jiným směrem. Po vzoru dvojek je to výpravnější a rádoby bombastičtější, ale ani přes vypiplanější trikovou stránku a množství davových "opičích" scén to více méně ve všech důležitých ohledech zůstává za jedničkou. Je to škoda, ale nutno podotknout, že celá úvodní "nákazová" sekvence má větší potenciál než film, který Úsvit planety opic provází, nehledě na to že by jí víc slušel i ten název.

• 15.7.2014  00:31

Nick Cave na desce - geniální, Nick Cave knižně - geniální, Nick Cave naživo - geniální, Nick Cave ve filmu - lidský. Náhled za mýt který žije vlastním životem bez ohledu na stvořitele a hlavního představitele s neodolatelným Warrenem Ellisem ve vedlejší roli, který si krade každý moment pro sebe. Prchavé, krásné, krátké.

• 14.6.2014  23:47

Člověk čeká klasickou chlastací komedii (rozuměj komedii u které se dá v partě zachlastat) a dostane relativně vážný film v jehož podhoubí raší hodně zajímavé myšlenky. Nenechte se zmást trailery, které evidentně vsadily na tu osvědčenější cestu, jak film prodat. A selhaly. Jak ve způsobu prezentace filmu, tak i v nalákání lidí do kin. Jinak citlivé drama, které nabízí pár vtipných momentů, sympatické herce a skvělou atmosféru. Sežral jsem to v podstatě komplet. A poprvé po delší době by to snad chtělo i trošku delší stopáž, řada minipříběhů a linek vyzněla trošku nikam nebo v podstatě nebyla ukončena.

• 8.6.2014  22:35

Vůbec ne zlé, jen velmi nekonzistentní a nešťastně vystavěné, na můj vkus až příliš lineární. Jinak ale skvěle obsazená pohádka, která je kupodivu plná pohádkových motivů, patosu a odvěkého souboje dobra se zlem s navěky daným vítězem. A že to nedává smysl? Ale no tak.

• 8.6.2014  18:09

Relativně atmosférický, byť viditelně levný postapo horor, který těží především ze sympatických herců, kteří většinou ustojí ty klacky až klády, které jim scénáristé vytrvale háží pod nohy. Ve výsledku to ale neurazí a leckoho potěší příjemnou a místy i svěží nekompromisností. Jako půl hodinový kraťas by to ale fungovalo víc.

• 3.6.2014  23:22

Zábavná sci-fi akční jednohubka, která alespoň v rámci vlastního světa dává smysl. Buďme rádi aspoň za to, řada nejen sci-fi filmů to nedotáhne ani tak daleko.

• 21.5.2014  20:13

Everything is Awesome... ehm... no. Nevtipné, předvídatelné, nudné.

• 7.5.2014  08:30

Love is Blindness! Naprostá dokonalost po všech stránkách s na dobovku neobvyklým soundtrackem, plným White Stripes, Nicka Cavea či Toma Waitse!

• 1.5.2014  00:41

Jasně, je to úmyslně kontrastní citová ždímačka, ale... zatraceně funkční. Hlavně díky neotřelému tématu a sympatickým hercům. Hlavně Allan Cumming maximálně vládne. I přes technické problémy při projekci (zdravím dementního technika v Lucerně) skvělý zážitek s maximálně silným koncem.

• 30.4.2014  11:28
    Hany (2014)

Absurdní dramedy v plzeňských ulicích, kterou ještě podtrhuje zvolená forma. Panoptikum charakterů, které byste nechtěli znát, přestože (nebo spíš právě proto, že) si je částečně všichni nosíme v sobě. Kamera nádherná, scéna útoku chuligánů je vizuálně jedna z nejlepších věcí, kterou jsem viděl nejen v kině za hodně dlouhou dobu. Herci super pokud nehrají, když hrají tak to občas skřípe. Největším mínusem je pro mě zdánlivě chybějící katarze v závěru, kde se skvěle gradující film zasekne a najednou končí, byť má epilog skvělou atmosféru tak subjektivně končí tam, kde by měl začít. Úsvitem. Nicméně jestli je tohle úsvit nové české vlny (nebo spíš jakékoliv české vlny), tak sem s tím. 80 %

• 23.4.2014  22:49

Asi nejlepší rozpohybovaný komiks co se týče akčních scén. Webb to začíná konečně dostávat do ruky, bohužel se ale obávám, že Amazing Spideyho nebude nikdy mít v rukou natolik, aby mohl vyhodit Kurtzmana s Orcim. Tohle duo scenáristů už to s těmi přetwistovanými demencemi nemůže skoro myslet ani vážně. Ale v tomhle případě to zas tak nevadí, protože herci to vesměs ustojí a Webbovi se většinou daří odvést pozornost jinam. Mít to lepší hudbu (Zimmer se už začíná vykrádat hůř než jeho vykradači) v patetických pasážích (a vlastně i v jakýchkoliv jiných pasážích), tak by to možná bylo ještě o stupeň lepší. I tak mi ale stačí, že to není tak vykastrované a šablonovité jako začínají být Marvelovky, ale že si to jde svou cestou pokusů a omylů. A jo, tomuhle Spideymu já teda fandit budu.

• 9.4.2014  22:30

Jediný, kdo tady potřebuje resuscitovat je Tim, už začíná být v tý smrtelný křeči celkem dlouho.

<< předchozí 1 2 3 4 6 11 15 20