Popluh

Česko
Stepní vlk

• 1.1.2010  10:57
    Manhattan (1979)

Komornější a režijně méně vynalézavější než Annie Hall, přesto stále Allenovské v dialozích a nesmírně sympatické po stránce hereckých výkonů.

• 31.12.2009  00:04

Nejlepší Allenovka se kterou jsem zatím měl tu čest. Vynikající dialogy, parádní scenáristické i režijní nápady a hlavně vynikající výkony Woodyho Allena i Diane Keaton tvoří z Annie Hall jednu z nejlepších romantických komedií, které kdy kdo natočil. Vsadím se, že několikrát ji viděli i tvůrci (500) Days of Summer.

• 28.12.2009  22:10
    Harry Brown (2009)

Harry Brown obsahuje jednu z nejlépe natočených scén letošního roku (úvod na motorce), ale ani tak nemá na vynikající a tématicky spřízněné Gran Torino, byť je Michael Caine podobně cool jako Clint Eastwood. Neznámý Daniel Barber předvedl slušnou práci co se týče atmosféry a znázornění silně naturalistických scén takže nezbývá než doufat, že tímto filmem neřekl své poslední slovo. S méně předvídatelným scénářem a lepšími dialogy by to příště mohlo být ještě o řád lepší. 80 %

• 26.12.2009  12:16
    Žízeň (2009)

Korejská ujetost v negativním slova smyslu. Park totálně kašle na psychologii postav a jejich vývoj, což je pro mě po Oldboyovi celkém zklamání. Žízeň se sice snaží, ale ani tak nenabídne nic co by mě zaujalo či znechutilo (přičemž ta druhá kategorie má ve výsledku bohužel víc kandidátů). Ve výsledku mě tedy zaujalo jen množství 5* hodnocení a znechutil film sám svoji špatností a bohužel i nudností. Těšil jsem se těšil a o to větší je výsledné zklamání. Pokud se vám líbil taktéž korejský Mutant, který nabízí podobnou směsici žánrů, pravděpodobně vás chytne i Žízeň. Já se bohužel nudil v obou případech. 40 %

• 10.12.2009  23:21

Gerard Butler už sice letos hrál v Gamerovi, ale tu pravou hru rozehrává až ve Ctihodném občanovi. Klasický "revenge" thriller na který lákali trailery totiž můžete čekat jen ze začátku filmu. Protože jakmile se objeví hlavní motiv Clydeovi hry, začne přibývat i hodně velice zajímavých myšlenek o současném americkém právním systému a jeho mezerách. Samozřejmě, že je velice jednostranný a možná i chvílemi "nahrávající do karet" budoucímu vývoji, ale už jen fakt, že používání mozku pro mě bylo u tohohle thrilleru výhodou je hodně velké plus. Vlastně celý film se dá brát jako taková výstraha systému, umně protkaná s řadou klasických filmových postupů, jak scenáristických, tak i režijních. Skvěle dávkovaní podávání informací střídá minimalisticky dávkovaná ruční kamera, která je ve filmu přesně tolikrát, kolik je jí potřeba a jinak uhlazeně natočenému filmu v dokonale vybraných scénách přidává na razanci či emotivnosti nebo funguje jako dokonalá předzvěst věcí následujících (parkoviště). Postavy se také drží jakýchsi klasických šablon, ale nebojí se je míchat nebo posouvat dál. Jamie Foxx zvládá dle potřeby odehrát až 4 různé charaktery a přechody z jedné "role" do druhé fungují naprosto plynule a nebortí skvěle vytvořenou iluzi skutečnosti. Role Gerarda Butlera je potom ta, která když se povede zahrát tak je radost pohledět. A přesně to se skotskému rodákovi povedlo na jedničku. Jeho postava je opět lahodně namixovaný koktejl z vytříbených ingrediencí. Ať už je to chvílemi Joker nebo V a jeho vendeta, jedno je jasné. Jigsaw je mrtev, at žije Clyde Shelton. Konec je pak výborně napsaný a parádně zrežírovaný a svým vyzněním se dle mého nepřiklání ani k jedné postavě, byť se nám úplná "hollywoodská" tečka (která však výborně sedí k vývoji Foxxovi postavy) snaží namluvit něco jiného. Zatím 95 %

• 8.12.2009  20:42
    Mary a Max (2009)

Jeden z obecně nejsmutnějších filmů vůbec, kterého od maximálního hodnocení dělí jen silně kolísavé tempo, které způsobuje, že se hlavně během prostřední části filmu slovo nuda skloňuje až příliš často. Nebýt toho, byl by to maximálně vtipně-deprimující zážitek s vynikající animací. 80 %

• 7.12.2009  19:52

Na béčkovou hru Davida N. Twohyho jsem bohužel nepřistoupil, jelikož jsem její závěr předvídal po nějakých 15 minutách a způsob, jakým k němu dospěla, respektive jak ho vysvětlila, předčil i má nejhorší očekávání. Na nízký rozpočet je to hodně slušně natočená thrillerová jízda, která si hraje s divákem, přičemž mu závěrečnou pointou dá silně podpásovou ránu, za kterou se omluví alespoň geniálně naspeedovanou závěrečnou honičkou. Právě až ta odkrývá skutečnou béčkovost filmu, protože svým vzevřením by se do ní, místo skvělého a sympatického Timothy Olyphanta, hodil klidně i Van Damme.

• 29.11.2009  10:34
    Gamer (2009)

Úvodní akční nářez je skutečným vrcholem filmu, ale jakmile se Kable objeví a začne se rozvíjet příběh, jde to s celým Gamerem z kopce. Totálně předvídatelná, byť skoro neustále zábavná, akční sci-fi nabízí nepříliš originální vizi budoucnosti založené především na rozvinutí herních technologií. Zapracovat lépe na scénáři a připravit divákovi alespoň pár dějových překvapení, bylo by to mnohem lepší. Takhle zůstává jen perfektní akční béčko s parádním muzikálovým číslem, jehož hlavní devízou je, že po 15 minutách ukáže prakticky 90 % záběrů použitých v traileru. Hlavní devíza se ale rychle mění v jeden z velkých záporů, když právě ten úvod do hry je to nejlepší, co v mých očích Gamer nabídl. Škoda. Kableovo osvobození roztažené na celý celovečerák by pro mě bylo mnohem zajímavější. Škoda, potenciál tam byl. 55 %

• 28.11.2009  11:11

Nový měsíc rozhodně nedává rozměru sračka nový význam ani neobjevuje dvojité dno filmového dna. Jen prostě dojíždí na nezfilmovatelnost druhé (a tragické) knihy série, kde se toho děje vyloženě moc nenajde. Respektive zfilmovat by šel líp, kdyby se scénáristé nesnažili opět o skoro úplně věrné převedení knihy na plátno. Film by byl strašně ale strašně rád osudovou výpovědí jedné lásky ve stylu Romea a Julie, ale je tak nudný a plný dlouhých předvídatelných dialogových výměn, které veškerou tu osudovost prostě zatlačí. Efekty sice nemají oscarové rozměry, ale vzhledem k relativně malému rozpočtu jsou pro velké plátno až na pár výjimek dostačující. Co na plátno ale nepatří je opět herecký výkon Roberta Pattinsona, kterému jakoby tentokrát vy víte kam zarazili ještě delší koště a proti bolesti mu na to dali pár kilo trávy. S klidem ho opět přehrává i Kristen Stewart, které nejvíc ublížila celková změna postavy Belly. Pryč je ta normální holka z jedničky které se dařilo získat sympatie i některým haterům série. Nový měsíc nabízí mix emařky, gotičky a bloňdaté pipinky, která se dá vylekat zmínkou o šedivém vlasu. Vítězem se tak v mých očích stává překvapivě už předem nenáviděný Taylor Lautner, kterému se kupodivu daří celkem věrohodně předvést všechny základní emoce. A to jsem ho po některých fotkách a ukázkách odepsal s tím, že ani do pěti počítat neumí. Nejhorším hercem druhého Stmívání je pak rozhodně Michael Sheen. Nevím v kterých drogách jede, ale podobný matroš zatím nedostává ani Pattinson. Celý film je tedy zatím odpadní záležitost, nebýt Chrise Weitze. Až mi místy bylo smutno, že si Chris vyplýtval některé povedené záběry v takovém dívčím braku. Akční sekvence jsou oproti Stmívání konečně akční, některé přechody v lokacích zase naprosto parádní (přechod z Forks do Itálie metodou země-vzduch-země). Ono i to leckde vysmívané tříměsíční sezení v křesle bylo neskutečně cool, kdyby bylo využito ve jménu nějakého osudovějšího a lepšího příběhu (nebo kdyby se tam aspon neobjevovaly ty nápisy měsíců). Weitz prostě režijně vládne celému filmu, ale ani jeho leckdy výborné pojetí scén nezabrání nudě, aby se někde kolem hodiny filmu začala pomalu vkrádat do přítmý sálu. Zmiňovaných wtf? momentů je ve filmu stejně jako záměrných vtipů (kterých tam moc není, ale některé stojí za to, třeba školní sledování Romea a Julie), takže se polovina české recenzentské scény opět projevila víc než hystericky. Podobně jako v řečech o gay soft pornu, které jsem tam skutečně neviděl. Trailery sice byly víc než odhalené, ale ve 130 minutovém filmu se všechno ztratilo. Zkrátit to o 15 minut, zrychlit dialogy a přidat pár akčnějších záběrů a máme tady výborně fungující film pohybující se na přesně opačném konci stupnice hodnocení. Tenhle film je prostě o 2 třídy výš než Stmívání, pokud ho berete jako regulérní film, ale o 2 třídy níž pokud ho berete jako guilty pleasure u kterého se chcete celému filmu zasmát. Vážně je mi "líto" že si nemůžu zanadávat jako půlka recenzentské obce, která určitě už v kině vymýšlela nějaké "trefné" přídavky tomu filmu aniž by se filmu pořádně věnovala. Mezi kritiky je totiž stejně cool na tenhle film nadávat jako mezi patnáckama celou tu ságu žrát. Nový měsíc se dá v klidu přežít i pokud máte penis. 50 % zatím zaokrouhleno dolů, ale rozhodně jsem to neviděl naposledy...

• 24.11.2009  23:53

No co no, jako menší jsem oba ty filmy měl rád :)

• 24.11.2009  18:38
    Hairspray (2007)

Zatímco většina mých oblíbených filmů přináší věci, které jsem ve filmu chtěl vždy vidět, Hairspray přináší to, o čem jsem myslel, že ve filmu nikdy neuvidím. Například Johna Travoltu v roli super obézní maminy, milostně tokajícího s Christopherem Walkenem a rozjíždějícího ten pravý hříšný tanec. Ale to je jen špička pečlivě natupírovaného ledovce. Ledovce, který se celou první polovinu pozvolna rozjíždí a nakousává celou řadu motivů až si říkáte, že tohle se nedá nějak uspokojivě zakončit. Dá. Totálně nadupaná poslední půlhodinka která vás svou energií a drajvem nenechá v klidu nedává napochybách, že se v Amerických kinech určitě leckdo neudržel. Vidět to v kině, mám podobný problém. Totální optimistická bomba u které je předem jasné, že zase půjde jen o modrý nebo červený drát přičemž je jasné, že se to hlavní hrdince podaří přestřihnout přesně v čase 00:00:01, ale komu by to vadilo, když se na to tak dobře kouká, příjemně to odsýpá a má to tak super sympatické obsazení (po 17 again opět výrazné plus pro Efrona). Co ale překvapí o to víc je fakt, že se film nevyhýbá ani vážným tématům rasové segregace které do jinak pečlivě "nalakovaného" celku perfektně zapadnou. Shankman prostě vykouzlil super muzikálovou retro podívanou a i když to jsou objektivně spíš 4*, nechám se tou optimistickou vlnou dotlačit až k plnému hodnocení. Zkrátka Pomáda 21. století. A John je zase u toho.

• 17.11.2009  12:30

Značně romantičtější a klasičtější verze Allenovy Annie Hall mě dostala už napoprvé a od té doby si ji s přibývajícími zhlédnutími užívám čím dál tím víc. Režisér Mark Webb je další z klipařů, který má dveře v Hollywoodu otevřené dokořán a nutno říct, že naprosto zaslouženě. Celý film je protkán parádními režijními nápady, které tvoří nezapomenutelné scény. Ty navíc díky parádnímu a fungujícímu scénáři drží výborně pohromadě. Skvěle funguje i chemie mezi oběma herci. Zooey Deschanel je již ostřílená a několika filmy prověřená sympaťanda, v 500 dnech s její postavou ale dostává výborného spolu(proti)hráče. Tím je Joseph Gordon – Levitt, sympaťák místy hodně připomínající zesnulého Heatha Ledgera. Film je zalidněn i sympatickými vedlejšími postavami, které, podobně jako celý příběh, působí jako ze života. Přičtěte si naprosto parádní písničkový soundtrack a výjde vám jeden z nejlepších a nejkomplexnějších indie filmů posledních let. Pro mě osobně král roku 2009.

• 13.11.2009  21:11
    Bobule (2008)

Český Dobrý ročník se má od svého amerického bratřička ještě hodně co učit, hlavně co se týče práce s klišé. Jinak mírně sympatická letní pohodovka vhodná pro kteroukoliv roční dobu, navíc s ne úplně špatnými hereckými výkony a většinou i s humorem na úrovni. 65 %

• 11.11.2009  18:48
    Donnie Darko (2001)

Totální headfuck k jehož úplnému pochopení a plnému užití mi prostě jedno zhlédnutí nestačilo. Kellyho celovečerní prvotina je osobitá žánrová miš maš s výbornou kamerou, skvělým obsazením a koncem, ze kterého vám půjde hlava kolem ještě za 28 dní, 6 hodin, 42 minut a 12 sekund. 85 % (Hodnocení normální kinoverze)

• 11.11.2009  17:00
    Číslo 9 (2009)

Naprosto neoriginální scénář kterému vévodí 100x slyšené dialogy naštěstí Acker zabalil do výborné a místy atmosférické režie, kterou ještě podporuje zajímavá a osobitá animace. I tak se ale jedná o velké zklamání. 70 %

• 8.11.2009  21:11

Šílená sračka s nesnesitelně "hrající" Megan Fox, ve které se těch pár povedených hlášek dokonale ztratí. Režisérka Karyn Kusama naprosto neumí pracovat s atmosférou a dvě nejatmosféričtější scény filmu totálně dok*rví. V prvním případě scény zjevení Jennifer v kuchyni nenechá předchozí plížení řádně vyznít, v druhém případě pak pečlivě budovanou atmosféru průchodu rozbořeným domem kazí nesmyslnými prostřihy do sexuální scény. Hvězdička právě za těch pár hlášek a závěrečné titulky, které byly vtipné a alespoň v mých očích vyloučily případné pokračování. 20 %

• 7.11.2009  13:42
    Suprhrdina (2008)

Obvyklá parodická motanice všeho úspěšného z poslední doby, která je směšně trapná častěji než vtipná. Skvělá ukázka totálně přeplácaného filmu, kterému vévodí akorát mrzká délka a fakt, že ani tak moc nenudí. 45 %

• 7.11.2009  10:54
    Návrh (2009)

Je to ten typ romantické komedie, která vás ničím nepřekvapí a ani jí to nevyčítáte, protože dostanete přesně to, co očekávate. Návrh navrch přihazuje i sympatické herecké obsazení přičemž se jedná snad o historicky první film, ve kterém mi Sanda přišla jako kus. Film navíc do svér "trapného" humoru ulétává snad jen dvakrát (orel a babiččin rituál), ale pokaždé je to svým způsobem vtipné, byť hodně vzdálené stylu celého filmu.

• 6.11.2009  12:55

Začátek jedné pohádkové klasiky jsem sice zhlédl až v dospělosti, ale i tak musím uznat, že se jedná o podařenou pohádku, která odstartovala jednu z největších dětských "popkulturních" ikon všech dob.

• 6.11.2009  12:48

Příjemné nezávislé spíše drama s příjemným Johnem Cusackem u kterého výborné pasáže střídají nudné až nadbytečné scény bez kterých by se film klidně obešel. Ale vzhledem k tomu, že ty lepší momenty převažují, můžu výsledných 70 % v klidu zaokrouhlit nahoru.

• 5.11.2009  14:47

Výborný nápad rozvedený do poměrně vyváženého scénáře, který je možná místy až moc "epizodní", ale na poměry žánru pořád hodně kvalitní. Připočítejte si pevnou režii a sympatické herce ve všech rolích a vyjde vám jeden z nejlepších romantických filmů posledních let, který sice místy cukrem nešetří, ale alespoň ho výborně dávkuje.

• 5.11.2009  14:46
    Zombieland (2009)

Nabušená zombie jízda na začátku a na konci, romantická komedie okořeněná špetkou zombivců uprostřed. Právě pokles tempa v prostřední části dělí Zombieland od plného hodnocení, které by si jinak jistojistě vystřílel. Už jen kvůli výborné dvojici Eisenberg & Harrelson. Jeden z nejvíce cool filmů roku 2009. Tradiční P.s.: Cameo geniální.

• 4.11.2009  17:33
    Moon (2009)

Moon je prakticky dokonale chladná sci-fi, která je jako knížky P. K. Dicka bez paranoie (Blade Runnerovská zápletka prakticky nevyužita) nebo Vesmírná Odysea bez vesmírných odysejí (což je možná dobře protože drtivá většina efektů vypadá jako kdyby tvůrci červeného trpaslíka dostali lepší vybavení a vyšší rozpočet). Potenciál filmu zařadit se mezi elitu žánru skončil hned u scénáře, který po celou dobu jede na půl plynu, diváka nenechává prakticky nikdy v napětí a polopaticky jede přímou trasou od začátku do konce. Je to předvídatelné ale v žádném případě ne hloupé. Emoční sterilitu se daří vesměs narušit jen skvělému Samu Rockwellovi, jinak je i celý film natočen poměrně chladně výjma rozklepané kamery při počátku strkanice s nožem. I tak to ale stojí za zhlédnutí a soundtrack Clinta Mansella jako vždy za poslech. 75 %

• 1.11.2009  23:07

Klasická romantická komedie, která svou předvídatelnost vynahrazuje partou sympatických herců. Ničím jinak se však od současného žánrového standartu neodlišuje.

• 1.11.2009  23:07
    Rok jedna (2009)

Jedna z největších blbostí ve které se objevil Jack Black nebo Michael Cera. Hloupý scénář, dementní vtipy na úrovni nadprůměrného Scary movie, ex-krotitel duchů už pomalu hlouběji klesnout nemohl. Ostatně se současnou formou některých členů slavné čtveřice (Reitman, Ramis) si snad dlouho očekávanou trojku radši ani nepřeju.

• 21.10.2009  19:53

Povinnost pro všechny fanoušky britského humoru. Je to sice komornější než Wrightovi pecky (Soumrak mrtvých, Jednotka příliš rychlého nasazení), ale ve výsledku to vůbec nevadí. V podstatě televizní vzhled totiž plně zastiňuje vtipný a dobře promyšlený příběh, který se sice nevyhýbá ani fyzickému humoru, ale ve výsledku stojí hlavně na slovních vtipech a parodování sci-f... science fiction klišé o cestování časem. Sympatické obsazení snad ani netřeba zmiňovat.

• 14.10.2009  23:08

Totální nářez. Skvěle zazpívané, skvěle zahrané a totálně energické. Vynikající publikum a obecně nejlépe sestříhaný koncert Muse. Zkrátka opět orgasMUSE.

• 12.10.2009  18:32
    Muse: Absolution Tour (koncert) (2005)

opět jeden dokonalý hudební orgasMUSE...

• 1.10.2009  00:38
    Znuděný k smrti (TV seriál) (2009)

První díl celkem slušný, ale stále se jedná jen o příjemně obsazený nadprůměr, kterému hodně pomáhá výborný závěr z hotelového pokoje. Každopádně jsem zvědavý na další pokračování. Hodnocení 1. dílu: 70 %

• 23.9.2009  18:31

Povedená a pro Raimiho dřívější tvobru klasická "parodie" na hororový žánr která dojíždí na poslední předvídatelnou 20 minutovku s obálkou, která je zbytečně natažená a po chvíli začne nudit čímž výrazně srazí pozitivní dojem minut předchozích. 70 % Úvodní bitku v garáži s ožužláváním si budu pamatovat ještě dlouho :D