Velryba (2022)

Aronofskyho asi najnormálnejší film v kariére, žiadne psychedelic hrátky a komplikované scény na pochopenie s návodom. Len veľa smútku, depresie, plaču v jednej miestnosti a zopár hercov s výbornými hereckymi výkonmi. Fraserov dobrácky tlsťoch je jasný kandidát na Oscara a mám pocit, že to naozaj iba nehral. Toľko emócií vo filme sa len tak niekde nenájde.

Marlon Wayans: Bůh mě miluje (2023) (pořad)

Humor pre čiernych Američanov, pre ostatných trochu menej. 90% stopáže sa venuje výhradne Willovi Smithovi, Chrisovi Rockovi a ich slávnej facke na Oscaroch. Marlon je fanúšik fyzického humoru, pri ktorom často nevie, kedy ho je už príliš. Prekvapil však triafaním aj do vlastných radov, takže to nie je až také rasistické a sebaľútostné ako pri iných čiernych komikoch.

V řetězech (2006)

Aj keď sa to tvári drsne a je to plné nadávok, šukania a perfektných kôz Christiny Ricci, tak nakoniec je aj tak z toho feel-good film o láske blížneho a náprave nenapraviteľných. Vidlácke prostredie amerického juhu, dobrí herci a klasický bluesový soundtrack to jemne povyšujú aj na opakované pozretie.

Boj o ředitelnu (2016) (seriál)

Nie veľmi vtipná komédia s ultranesympatickým hlavným duom. Jednoduchý námet, ktorý asi nikto nemal náladu a talent rozvinúť, tak sledujeme 9 našťastie krátkych epizód, aby sme nakoniec videli skôr náhodu, než nejaký chytrý plán sa dostať na vysnívanú pozíciu.

Babylon (2022)

No kto by to bol čakal, že v Chazellovom filme uvidíme viac fekálnych scén, než v posledných Scary Movie? Ukrutne dlhé plné zbytočných scén, ktoré mali byť poctou starému nemému Hollywoodu? Alebo jeho demýtizacia? Neviem, či sa o tom tak veľa rozpráva, aby to bolo nutné. Snaží sa to byť aj Luhrmanom, aj Tarrantinom, avšak nemá to ich ľahkosť, ani vtip. Žiadna nostalgia, iba strach a hnus v L.A.

Men (2022)

Niečo ako obrátený von Trier, avšak ultimátnym zlom tu nie je žena, ale muž. Do polovice, keď sa ide na náznaky a atmosféra by sa dala krájať je to super, avšak potom nastúpia psycho- umelecké koniny a celý film ľahne popolom. Netuším, čo tým chcel režisér povedať, ale asi nie som na to dosť "umelecký". (Spoiler- Ak to znamená, že nechápem zmyslu niekoľkonásobného znovuzrodenia muža z mindži na hlave, tak som na to nechapanie fakt hrdý).

X (2022)

...teda silnejšie dve * za sex, drugs and killig. A že toho sexu je tam požehnane, vlastne je hýbateľ deja a normálne by som si pozrel aj "režisérsku" verziu. Body k dobru za antižánrovú hlavnú hrdinku a tiež duo zabijakov, ktorí musia použiť aj rozum, keďže ich telesná schránka je už trochu po záruke a ktorákoľvek postava by ich dala dolu.

Black Panther: Wakanda nechť žije (2022)

Dvojke Pantera chýba jedna podstatná vec, ktorá robila jednotku pozerateľnou a tou je sympatický Chadwick Boseman. Všetci herci, čo zostali mi prídu smiešni a na facku. To, že si tu Afroameričania vylievajú svoje nekonečné mindráky mi až tak nevadí, ale dej je vážne kravina, keď si uvedomíte, že neustále rozprávajú o armáde a na plátne sa bije maximálne pár desiatok vojakov ozbrojených primitívnymi zbraňami. To by vysvetľovalo, prečo každá druhá vojačka ma titul "generál" a asi tam jednoducho niet kto bojovať. Je mi však jasné, že je to vlajková loď Marvelu a najbližších 10 rokov budú filmy vyzerať práve takto. To je škoda, keďže kritika občas pomôže, tá však od die-hard fanúšikov nehrozí.

M3GAN (2022)

Ono netreba očakávať nejaký atmosférický horor, ale poctivý thriller akoby vystrihnutý z 90tych rokov. Vážne, bez tej elektroniky je tu všetko, čo mi evokuje rodinné/detské filmy, ktoré boli v tých časoch určite temnejšie. Veď treba uznať - mŕtvi rodičia, rozmaznaný harant, nepríjemná suseda, neschopní policajti, chamtivá hlava korporátu a omnoho viac. Akurát finále mohlo byť akčnejšie.

Z jiného těsta (2023) odpad!

Rasistická poviedka o tom, že černochom sa proste musí nabiehať, aby ste nezranili ich city. Prakticky všetko zlé, čo je na súčasnej USA a dobrý zvyšovač tlaku. Nie je to ani vtipné, ani romantické, či dojímavé... Proste to nasere a potom skončí.