Spider-Man: Bez domova (2021)

Nostalgie jako nikdy. Jakozto cloveku, ktery vyrostl na puvodnich spidermanech Sama Raimiho ve mne pri sledovani dvou novych spidermanu s tomem hollandem neustale rezonovalo, ze vsechno je spatne - flash thompson neni hot namakanej blondak, aunt may neni starostliva starenka, ale hlavne - ze chybi uncle ben a zejmena jeho “with great power comes great responsibility”. Nebylo mozny brat hollanda jako TOHO spidermana, byl to jen dalsi superhrdina v mcu. No way home ale vsechno tohle zmenilo. Spiderman, aniz by kopiroval predchozi filmy, se stal konecne spidermanen, tom holland hral ve filmu o spidermanovi, se vsim co k ty postave patri. Film konecne nabral tu spravnou spidermanovskou atmosferu. Ale hlavne, dockal jsem se nespoctu narazek, easter eggu a nostalgickejch monentu, diky kterym jsem se totalne vratil do roku 2005 a vzpominal, jak mi mama musela smutne oznamit, ze doctora octopuse, kterej ma silu slunce na dlani, uz znovu neuvidim - kazeta se rozbila.

Avengers: Infinity War (2018)

Očekávání byla sice vysoká, ale ještě větší byl strach, že to neskončí dobře - stejně jako Ragnarok a BP. A naštěstí se tak nestalo. Ten film působí v mnoha ohledech jako opak starších Marvel filmů - je zde propracovaný záporák, na kterého se film dost soustředí a který má charakter, umírá se tady... Ale hlavně - je to vážné. Já jsem očekával vesmírné Avengers 1. Ale dostal jsem vážné sci-fi drama, kde se rozebírají témata jako rodina atd. Navíc je to, díky tomu, že ty původní postavy známe už 10 let, šíleně emotivní. Ne jako Black Panther, kde jsme se seznamovali s úplně novými postavami, které pro nás neměly žádnou váhu. Tady vidíme postavy, které se, i přes staré spory, znovu setkávají, aby čelily větší hrozbě. Film byl, narozdíl od výše jmenovaných, dost nepředvídatelný, což vyvrcholilo až v konec, který nikdo nečekal. Konec pro MCU vážně netypický. Takže, Infinity War je blockbuster, očekávaný úplně jinak, s výbornou hlavní zápornou postavou a který budou vychvalovat hlavně fanoušci starých marvelovek. 98%

Wind River (2017)

Wind River má jednu obrovskou výhodu - odehrává se v zajímavém a neotřelém prostředí, a na tom staví. Lidi nemají moc představu o tom, jak dnešní indiáni žijí, ale tento film jim to představuje a v tom je nejlepší. Mimo to jsou zde výborní představitelé indiánských rolí a výborný Jeremy Renner, jehož postava si bere většinu filmu pro sebe, ale má naštěstí proč; má výborný příběh a stejně jako jiné postavy perfektní psychologii. Ten film má geniálně ponurou atmosféru a zajímavé "komorní" vyvrcholení, kdy se sice neděje nic epického, ale i tak je to zajímavé a neotřelé. Bohužel, toto finále a i jiné části filmu kazí nepřehledná akce a některé slabé chvilky, jinak je ale tento film perfektní mrazivý thriller a i když já osobně tyto filmy nemusím, tento mě dostal. 90%

Kingsman: Zlatý kruh (2017)

Všechny moje obavy byly překonány. Kingsman: Zlatý Kruh je film, který sice nedosahuje na kvality jedničky, ale stále se jedná o perfektní akční snímek s perfektními akčními scénami. Je zde opět vyšinutý záporák s divnou "úchylkou" - v jedničce Valentine nemohl vidět krev, tentokrát je Poppy ujetá na osmdesátkách, což tady ještě funguje, ale pokud tohle zopakují v potenciální trojce (prosím, ať vznikne!) a ještě to znásobí, už by to fungovat nemuselo. Bohužel zde chybí nějaká ikonická akční scéna jako v jedničce (kostel, hospoda), smutné je odklízení některých hlavních postav hned na začátku a mě osobně mrzí, že oživili Colina Firtha, protože jednička byla taky tak geniální proto, že zničeho nic zabila svojí hlavní postavu. Naopak od jedničky je zde výborná neotřelá dojímává scéna, potěšili některé nové postavy a hlavně "sekundární" zaporák, který je mnohem děsivější než samotná Poppy. Takže, nový film a první pokračování Matthewa Vaugna je výborný kvalitní blockbuster, který sice nedosahuje na kvality jedničky, se kterou je v mnohém podobný, ale stále má výborné akční scény, humor a postavy. 90%

To (2017)

Vím, že tento film za mnoho vděčí knižní předloze, ale je to geniální. Od postav, přes příběh, až po výborně hutnou atmosféru, která je v některých scénách vážně cítit. A přitom zde nejsou jen hororové scény s černým osvícením - jsou zde i humorné scény, což se u hororů často nevidí. Ten film ruší typické "zákony" hororů, jako dítě nesmí nikdy zemřít a je vidět, že maskéři si na klaunovi Pennywisovy hodně vyhráli. A mimochodem, nikoho jineho nez Billa Skarskgårda si do této role už nechci představovat. Takže, tento horor (mimochodem můj první v kině) absolutně přečkal má očekávání a je to aktuálně pro mě asi nejlepší film roku. 94%

Jejich nejlepší hodina a půl (2016)

52 MFF KV. Největší klad tohoto filmu je atmosféra. Perfektně vykreslená atmosféra válečného Londýna, kdy jedna normální žena dostane práci scenáristky na válečném filmu. Tato i ostatní postavy jsou sympatické a dobře (nic výjimečného, ale ani hrozného) zahrané, nad všemi ale převažuje Bill Nighy jako herec Hillard. Film se zezačátku trochu neposouvá, ale po zisku práce hlavní hrdinky se zde objeví koncept "film o tvorbě filmu" a vše se rozjíždí. Tento koncept je ale sám o sobě zajímavý - sledovat skupinu scénáristů, jak píšou scénář k filmu, který ale musí stále přepisovat, protože jim do toho pořád někdo kecá. Takže, z mé návštěvy festivalu v KV, kde jsem za den shlédnul tři filmy, určitě nejlepší a pokud tam ještě hodláte jet, vřele doporučuji. 90%

Logan: Wolverine (2017)

"Důstojné zakončení kariéry Hugha Jackmana alá Wolverina" Po X-men Apokalypsa (což bylo v mých fanouškovských očích velké zklamání) jsem už skoro zanevřel nad X-men ságou, ale po příznivých recenzích na tento film jsem si řekl, proč ne? A teď si říkám: jak jsem mohl pochybovat? Tento film konečně přestal jezdit v zajetých x-menovských kolejích, zvolil vlastní směr a to se vyplatilo. Hugh Jackman naposledy zazářil a to ve velkém, to stejné Patrick Stewart jako profesor X a Dafne Keen se se svou, i když ne lehkou rolí poprala důstojně a nakonec byla jedním z nejlepších elementů na celém filmu. James Mangold dokázal, že když má tvůrčí svobodu dokáže vymyslet výborný příběh a ještě lépe ho zrežírovat. Zkátka mě tento film znovu ponuknul k těšení se na další X-men filmy a tak se už na další film nemohu dočkat. 95%

Kniha džunglí (2016)

Slyšel jsem, že je to dobré a tak jsem si řekl, že se na to podívám. A do teď nechápu, jak mi mohl tento snímek tak dlouho unikat. Je to úplně úžasný! Nikdy bych nevěřil, že je to celé, až na Mauglího, počítačově vytvořené. A i přes to množství zvířat, od dikobraza přes medvěda až po obrovskou opici, Neel Sethi v hlavní roli zazářil a dle mého názoru je to začátek slibné kariéry. Nejlepší postava - marnivý král Ludvík, jehož provedení mi doteď hlava nebere. 90%

Jan Palach (2018)

Jan Palach je velmi překvapivý snímek, který absolutně předčil očekávání. Ani zdaleka to totiž není rutinní životopisný film, ale dobové drama, které zaujme, spíše než samotným Janem Palachem, znázorněním doby. Tvůrci totiž perfektně vykreslují atmosféru doby plné nadějí a následné zklamání z vývoje, pocity postav a jejich strachy. Ale i Jan Palach je jako postava popsán velmi reálně a uvěřitelně - má svoje chyby, jeho činy i motivace k nim jsou velmi pochopitelné. Jde tady ale zejména o pocity, na které se film soustředí. Jeho pocity i pocity dalších postav výborně podkreslují skvělou atmosféru a jsou velkým tahounem filmu, který těmito klady perfektně funguje jako celek a působí tím pádem nejen jako ilustrace života důležité postavy z českých dějin, ale i jako ucelený příběh, který by se dal sledovat i bez znalosti samotného Palacha. Bohužel se ale z formální stránky jedná stále jedná o průměrný český film, který má na světovou úroveň dost daleko, ale i tak klady rozhodně převažují. 75%

Úžasňákovi 2 (2018)

Problém filmu je, že všichni očekávali pokračování jedničky. A to se jim očividně také dostalo, ale pouze z jednoho pohledu. Z toho druhého se lidem dostal film, který se jedničce podobá velmi málo - například se vlastně už nejedná o příběh o superhrdinské rodině, ale spíš o světě plném superhrdinů. Ale hlavně, zatímco první díl měl naprosto ojedinělý příběhový rámec, dvojka je sice kvalitní, ale neoriginální animák se známým rámcem. To je také příčina toho, že příběh je v některých místech dost předvídatelný - například skrytá identita zaporáka je už od první chvíle jasná. Záporák je také v tomto filmu dost upozaděn a není ani zdaleka tak propracovaný jako v původním filmu - motivace není ani zdaleka tak zajímavá, charakter je téměř nulový, nějaká backstory vůbec neexistuje. Při takovýchto podmínkách byste ale očekávali, že film se bude tedy soustředit na hlavní postavy, na které jste se tak dlouho těšili. Ty ale nedostávají dostatek prostoru, jelikož velkou část dostávají postavy nové - noví superhrdinové atd., kteří se však postavám starým nemůžou ani zdaleka rovnat. Ale i přes toto množství výtek se stále jedná o nadprůměrný animák s množstvím skvělých momentů, dělaný však ve stylu dnešních animáků, a tak se nemůže svému předchůdci, který před 14ti lety ukázal úplně nové možnosti animované tvorby, ani zdaleka rovnat. 76%