Spider-Man: Bez domova (2021)

Nostalgie jako nikdy. Jakozto cloveku, ktery vyrostl na puvodnich spidermanech Sama Raimiho ve mne pri sledovani dvou novych spidermanu s tomem hollandem neustale rezonovalo, ze vsechno je spatne - flash thompson neni hot namakanej blondak, aunt may neni starostliva starenka, ale hlavne - ze chybi uncle ben a zejmena jeho “with great power comes great responsibility”. Nebylo mozny brat hollanda jako TOHO spidermana, byl to jen dalsi superhrdina v mcu. No way home ale vsechno tohle zmenilo. Spiderman, aniz by kopiroval predchozi filmy, se stal konecne spidermanen, tom holland hral ve filmu o spidermanovi, se vsim co k ty postave patri. Film konecne nabral tu spravnou spidermanovskou atmosferu. Ale hlavne, dockal jsem se nespoctu narazek, easter eggu a nostalgickejch monentu, diky kterym jsem se totalne vratil do roku 2005 a vzpominal, jak mi mama musela smutne oznamit, ze doctora octopuse, kterej ma silu slunce na dlani, uz znovu neuvidim - kazeta se rozbila.

Ant-Man a Wasp (2018)

Ant-man and the Wasp je po Avengers: Infinity War a dalších monumentálních Marvel filmech posledních let velmi komorním filmem, ve kterém na rozdíl od výše zmiňovaných nejde o záchranu  planety a vesmíru, ale o sjednocení rodiny. S tímto tématem měl film neskutečný potenciál, ale kvůli následujícím nedostatkům ho film zdaleka nenaplnil. Zejména hodně kopíruje první díl - to, co bylo v prvním díle vtipné, se zde snaží udělat ještě vtipnější (např. Michael Peña), některé zvraty ve filmu jsou extrémní klišé (např. útěk z vazby pomocí sponky v puse), ale hlavně, postavy jsou šíleně nesympatické. Michael Douglas je otravný starý dědek, Evangelina Lilly působí namyšleně a záporačka je postava absolutně bezcharakterní a nevýrazná. Na druhou stranu,  chemie mezi hlavními postavami stále funguje, film je chvílemi docela dost vtipný, ani chvíli nenudí a také velmi zajímavě navazuje na předchozí i (podtitulkovou scénou) na další díly. 64%

Avengers: Infinity War (2018)

Očekávání byla sice vysoká, ale ještě větší byl strach, že to neskončí dobře - stejně jako Ragnarok a BP. A naštěstí se tak nestalo. Ten film působí v mnoha ohledech jako opak starších Marvel filmů - je zde propracovaný záporák, na kterého se film dost soustředí a který má charakter, umírá se tady... Ale hlavně - je to vážné. Já jsem očekával vesmírné Avengers 1. Ale dostal jsem vážné sci-fi drama, kde se rozebírají témata jako rodina atd. Navíc je to, díky tomu, že ty původní postavy známe už 10 let, šíleně emotivní. Ne jako Black Panther, kde jsme se seznamovali s úplně novými postavami, které pro nás neměly žádnou váhu. Tady vidíme postavy, které se, i přes staré spory, znovu setkávají, aby čelily větší hrozbě. Film byl, narozdíl od výše jmenovaných, dost nepředvídatelný, což vyvrcholilo až v konec, který nikdo nečekal. Konec pro MCU vážně netypický. Takže, Infinity War je blockbuster, očekávaný úplně jinak, s výbornou hlavní zápornou postavou a který budou vychvalovat hlavně fanoušci starých marvelovek. 98%

Black Panther (2018)

Chybí mi originální a zajímavé filmy s Iron Manem a Captainem Amerikou. Tohle recyklovaní všeho známého nemá absolutně čím zaujmout. Plus jsou tady nepřehledné souboje a nezajímavé postavy. Vlastně jsou postavy největší problém celého snímku. Jak to již u Marvelu bývá, záporáci jsou dost upozaděni. Jsme ale zvyklí na to, že jsou zde vyborné kladné postavy. To ale v tomto filmu neplatí. Když opomenu zaporáka, bezcharakterního černocha, který chce pomstít svého otce a zničit svět (viz. Iron Man 2 a dalších 100 filmů), přičemž to vše souvisí s otcem hlavního hrdiny, ani kladné postavy nejsou dobře napsané. Black Panther je sice postava velmi autoritativní a dokonalá, ale kvůli tomu, že nemá ani chybičku absolutně nezajímavá. Tak to pokračuje i jeho ex přítelkyní, opět silnou ženou, ale absolutně neoriginální a tím pádem nezajímavou. A vše to dovršuje Martin Freeman jako jediná bílá postava toho filmu. Naštěstí se tu našli aspoň nějaké postavy s aspoň náznakem charakteru jako T'Challova sestra nebo velitelka gardy. Je tady také jeden absolutně šokující zvrat, desivá pravda, ale ten film je tak předvídatelný, že to ani nepřekvapí. Všude to bylo absolutně precpané klišé, každý krok se dal odhadnout. Vážně mi chybí stáří známí superhrdinové. Takže, nový film Black Panther je absolutně neoriginální snímek s nevýraznými postavami a předvídatelným příběhem se spoustou klišé. 53%

Deadpool 2 (2018)

Jednička byla něco nového a velmi originálního. Tvůrci proto měli těžkou úlohu, jelikož udělat takový boom podruhé by vyžadovalo vymyslet něco úplně nového, to by ale zklamalo fanoušky prvního dílu, a tak zvolili cestu mnohem očekávanější - udělat první díl, akorát větší. A překvapivě to funguje, i když kopírování původního filmu je v některých momentech vážně znát (např. scéna s dorůstáním nohou nebo retrospektivní začátek). To se ale týká hlavně vtipů a struktury děje. Z pohledu děje a postav je to ale film úplně jiný. Na rozdíl od prvního má trochu emocí a postavy mají mnohem vykreslenější charakter. To způsobuje, že snímek nevnímáte pouze jako smršť povedených vtipů, ale i jako ucelený příběh, který má nějaký smysl a že si po odchodu z kina neřeknete, že to bylo vlastně úplně bez příběhu. Tento pocit je také umocněn tím, že film má propracované postavy. Staré postavy jako Colossus jsou probrané více do hloubky, i Deadpool jen nehláškuje a spousta jeho momentů se vám zaryje do paměti, ale hlavní jsou nové postavy. Domino zaujme už svými zvláštními (a velmi originálními) schopnostmi, Cable je už postava méně zajímavá, ale aspoň s dobrou backstory, X-Force je nejlepší superhrdinský tým všech dob, ale hlavně záporák je zajímavá postava (kolik dětských zaporáků existuje?) a druhý záporák svým účinkováním výrazně potěší. Pocit z nového Deadpoola je tedy výrazně lepší než z prvního, možná ale také kvůli tomu, že člověk ví co čekat. 86%

Jan Palach (2018)

Jan Palach je velmi překvapivý snímek, který absolutně předčil očekávání. Ani zdaleka to totiž není rutinní životopisný film, ale dobové drama, které zaujme, spíše než samotným Janem Palachem, znázorněním doby. Tvůrci totiž perfektně vykreslují atmosféru doby plné nadějí a následné zklamání z vývoje, pocity postav a jejich strachy. Ale i Jan Palach je jako postava popsán velmi reálně a uvěřitelně - má svoje chyby, jeho činy i motivace k nim jsou velmi pochopitelné. Jde tady ale zejména o pocity, na které se film soustředí. Jeho pocity i pocity dalších postav výborně podkreslují skvělou atmosféru a jsou velkým tahounem filmu, který těmito klady perfektně funguje jako celek a působí tím pádem nejen jako ilustrace života důležité postavy z českých dějin, ale i jako ucelený příběh, který by se dal sledovat i bez znalosti samotného Palacha. Bohužel se ale z formální stránky jedná stále jedná o průměrný český film, který má na světovou úroveň dost daleko, ale i tak klady rozhodně převažují. 75%

Jurský svět: Zánik říše (2018)

Očekávání byla vysoká a zklamání je tedy ještě větší. Film již nepřináší nic nového jak Jurský svět z roku 2015 a v mnoha ohledech svého předchůdce kopíruje - opět umělý dinosaurus atd., vše se ale snaží, snad jako každé pokračování, udělat mnohemn monumentálnější, větší. Takže více akce, napětí, emocí, ... Přitom ale zapomíná na nejdůležitější aspekt - příběh. Ten obsahuje mnoho logických chyb, ale hlavně odbočuje od tématu původních filmů - neklonují se pouze dinosauři, na ostrově se odehrává jen asi 1/5 filmu a na rozdíl od starších filmů má jasného lidského zaporáka. Snímek také zahazuje potenciál charakterů z Jurského světa, kdy například ze zajímavé Bryce Dallas Howard, upjaté ženy vnímající pouze čísla, udělají dinosauří aktivistku a klasickou dokonalou ženu. Nové postavy nemají už vůbec nic do sebe, například Maisie je klasická klišé dětská hrdinka, až trapně nebojácná a záporák je nudná postava bez charakteru, zajimavé motivace (prachy, prachy, prachy) i jakékoli backstory. Takže, nový Jurský svět je sice zábavný film, ale s nezajímavými postavami  a ve srovnání se staršími filmy, které kopíruje a zároveň odbočuje od jejich tématu, mnohem horší. 48%

Mamma Mia! Here We Go Again (2018)

Mamma Mia 2 je určitě zábavný film, přesně vytvořený jako letní oddech. To je ale bohužel všechno. Film sází na to, že je naprosto oddechový, nenáročný, tudíž se při něm nemusí absolutně vůbec přemýšlet, plus samozřejmě na ty písničky, se kterými je ale jeden zásadní problém. V minulém díle tvůrci ty největší hity vyčerpali, a tak tentokrát sází na ty méně známé, které ale nejsou ani zdaleka tak povedené a hlavně jejich zasazení do děje není dobré, jelikož do něj ani zdaleka nezapadají tolik jako v prvním díle. Film prakticky obsahuje zápletku, která by se dala shrnout do jedné věty, se starými postavami pracuje skvěle, pouze zamrzí velké opozadění některých z nich, s novými je to ale horší - zejména babička je velmi nepovedená postava absolutně neodpovídající svému věku - vážně nevypadá jako babička a téměř prababička, a k tomu ještě docela dost nechutná. Naopak mladší provedení starých postav je skvělé a celkově celá zápletka z minulosti je výborná a v mnohém film pozvedavá nahoru, narozdíl od té současné, která ho dost potápí. 66%

Ready Player One: Hra začíná (2018)

Očekával jsem průměrný sci-fi film z postapokalyptické budoucnosti. A dostal jsem? Svižný sci-fi film s velmi dobrým námětem. Díky němu si totiž tvůrci mohli filmu dát úplně cokoliv, a pořád to nepostrádalo logiku, což využili k tomu, že film úplně přecpali ruznými popkultulturními odkazy. A to je hlavní klad celého snímku. Film na tom staví celé dějové linky, které se opravdu povedly (např. Osvícení) a které jsou na celém filmu nejlepší. V tomto ohledu film perfektně funguje. Bohužel se ale na tyto odkazy soustředí až moc, a tak jsou upozaděny jiné a mnohem důležitější elementy. Postavy mají absolutně jednotvarný a jednostranný charakter (klasický zaporák, co touží po moci atd.), v ději s vyskytujíchvílemi až uplné logické chyby a příběh je chvílemi strašně, ale vážně hodně předvídatelný (např. při hledání klíčů). Takže, nový film Stevena Spielberga je zábavný sci-fi blockuster s výbornými easter eggy, ale nudnými postavami, a chvílemi nelogickým a předvídatelným příběhem. 78%

Solo: Star Wars Story (2018)

Definice zbytečného filmu. Han Solo: Star Wars Story se řadí mezi filmy, po jejichž shlédnutí vám, až na pocit příjemně strávených dvou hodin, nic neutkví. A to z jednoho prostého důvodu - je to nesmírně neoriginální, a tím pádem nevýrazné. Film pracuje s tím, jak se z Hana stal ten člověk, který je z něj později, jak nalézal věci, které jsou pro něj později typické, se starými motivy a postavami pracuje výborně. Problém je s novými postavami, které jsou buď nudné, nebo šíleně nesympatické. Hanova holka i záporák jsou absolutně bezcharakterní, snad jen Harrelson hraje trošku zajímavou postavu. Do příběhu se tvůrci snažili narvat toho co nejvíc, aby to ani chvíli nenudilo, ale ve výsledku to je tak překombinované, že se vám už minutu po odchodu z kina začnou slévat dějové linky dohromady. Tvůrci se snažili asi udělat další velkolepé Star Wars, ale asi si neuvědomili, že Han Solo nezachraňuje galaxii a že by se pro něj hodil spíše komornější příběh. Objevují se zde také nové věci, vychytávky, u kterých si ale říkáte, proč se neobjevili i ve starších dílech. Takže, nové Star Wars je zbytečný film s nudnými postavami a příběhem a vůbec nezapadá do Star Wars světa. 53%