jedna_vrana

Katarína K.

okres Prešov

<< předchozí 1 2 3 4 7 9 12
    • 22.1.2021  20:39

„Co je uvnitř, na tom nezáleží.“ Bolo to šokujúce, brutálne a Bale zahral výborne. Čo z toho, keď som nedokázala nájsť myšlienku, posolstvo, význam, alegóriu. Celý film som pretrpela, čakajúc, že sa niečo naozaj stane a pochopím. Bohužiaľ. Možno ma najviac zaujala scénka s vizitkami, kto má lepšiu a najlepšiu.

• 22.1.2021  17:54
    Filmy našeho dětství (TV seriál) (2019)

Pozrela som si len niektoré časti, tie, ktoré sú spomienkou na dobu, keď boli filmy uvedené do kín a v kine som ich aj videla. Je to zaujímavý dokument o filmoch, ktoré vznikali v čase, keď ešte neexistovali počítačové triky. Rozhovory s ľuďmi, ktorí stáli pri ich zrode, často nechýbalo veľa a nikdy by neboli natočené a nakoniec zarobili stovky miliónov dolárov. Divák sa dozvie, ako sa skladali najznámejšie scény, ako vznikala filmová hudba a kedy supluje hercov kaskadér (prekvapilo ma, že aj Baby z Hriešneho tanca mala dablérku).

• 20.1.2021  17:08
    Na odstřel (2009)

Rusell Crowe dobre stelesnil húževnatého investigatívneho novinára Cala McAffreyho zo starej školy, v celom filme hrá prvé husle. V podstate nikoho iného nepustil k veslu a hoci sa na scéne objavilo niekoľko zvučných mien so slušným výkonom, nikto iný neupútal. Jediná výnimka bol moment, keď sa objavil Dominic Foy (Jason Bateman) a urobil trochu rozruch. Navyše z celého filmu som mala pocit, že novinár robí prácu detektíva. Ale bol to slušný politický thriller.

• 20.1.2021  16:42

Film pozretý druhýkrát s odstupom niekoľkých rokov. Výsledok je taký, že pobavil oveľa viac ako prvý zážitok. Dokonca moje skromné konštatovanie, nebude toto najlepšia Clooneyho rola? Niekoľko skvelých gagov, nie však v štýle lacného a násilného humoru, momentov smutno-veselých, mnohých absurdít v deji. Hneď v úvode filmu: Delmar O'Donnell: Pracuješ na železnici, grandpa? Slepec: „Nepracujem pre nikoho.“ Delmar O'Donnell: „Máte ale meno, však?“ Slepec: „Nemám meno.“ Ulysses Everett McGill: „No, a to môže byť dôvod, prečo ste mali ťažkosti nájsť si prácu“. Atmosféru filmu dopĺňa „mississipský“ prízvuk a hudba na pozadí a v popredí. Miestami máte pocit, akoby ste počuli prehrávanie filmu z celuloidového pásu a naozaj pochádzal z 30tych rokov. Jednoducho to stálo za to!

• 19.1.2021  13:46
    Medvědín (TV seriál) (2020)

Nemôžem sa stotožniť s nápadom prekladať doslovne názvy miest. Prečo to nemohol zostať Björnstad? Medvědín či Medveďovo v slovenčine mi pripadá až urážka inteligencie diváka. Je pochopiteľné, pokiaľ sa prekladajú do angličtiny metropoly Londýn – London, Moskva – Moscow. Ale prečo takto hyzdiť názov švédskej dedinky? K samotnému miniseriálu: som si istá, že si nájde svojho nadšeného diváka a celkový dojem sa zhoduje z inými prípadmi zo severského prostredia – krajina ponorená do hmly korešponduje s životom ľudí – komunita, kde každý pozná každého, pomerne chladné vzťahy. Dej sa odohráva často na hokejovom štadióne a chlapci, ktorí si zahrali, korčuľovať vedia. Len príbeh bol pre mňa plochý, čitateľný, postavy sa nesprávali logicky a niektorých nás dvíhalo zo sedačky s chuťou dať pár faciek postavám na obrazovke. Včítane hlavnej hrdinky. Možno sa štýl tejto drámy bude páčiť skôr tínedžerom. Chýba tu posolstvo filmov, ktoré riešili podobný problém – obeť treba potrestať a odsúdiť, nie ľutovať a pomôcť (ako sme mali možnosť oceniť vo filmoch napr. Hon či Dogville).

• 18.1.2021  15:33

„Co má dělat? Říct, pane státní sekretáři, jú tu orlici odmítám?“ „Nakonec, vždyť je to vyznamenání, co je na tom špatného?“ Idylická večera u Nerudných vyústi do poriadnej hádky – je predzvesťou, že po vojne to jednoduché nebude… Niektorí budú označení za kolaborantov, niektorí sa budú hrdo hlásiť k odboju, aj keď neprispeli ničím. A to ešte netušia, že ich čaká rok 1948. Pohrebná scéna, za akú by sa nehanbili ani talianski filmári. A potom prišlo posledných 15 min., ktoré celkový dojem chceli pokaziť, ale čo sa môžeme čudovať, socialistický realizmus sa musel presadiť, keď uvážime, v ktorom roku bol seriál natočený.

• 18.1.2021  11:29
    Des (TV seriál) (2020)

Ak vám vyhovuje kombinácia kriminálneho žánru a skúmanie psychológie postáv, táto miniséria by vás mohla osloviť. Divák sa po pár minútach dozvedá, kto je vrah, navyše sériový. Po ďalších pár minútach si pre istotu ešte raz prečíta žáner, či ide o príbeh, ktorý sa naozaj stal. Po ďalšom čase si uvedomí, že Dennis Nilsen nebol len brutálny vrah, ale jeho osobnosti absolútne chýba citová zložka. David Tennant ho zahral bravúrne. Už to samé by stačilo na silný zážitok, na vyšší level ho dostávajú aj ďalšie okolnosti – pátranie po dôkazoch, keď ešte neexistoval rozbor DNA, londýnskymi vyšetrovateľmi a ich ne-spolupráca so Scotland Yard. Kniha o Nilsenovi a postava jej autora, ktorý sa snaží napísať pravdivý príbeh, aj keď mu nerozumie. Zábery zo súdnej siene a logika celého prípadu. Kedy je film dobrý? Keď ho nosíte v hlave ešte dlho po posledných titulkoch. A to sa v tomto prípade deje.

• 16.1.2021  21:04

Symbolický úvod – na tabuľke označujúcej Bagounovu ulicu pribudol nemecký nápis. Dňa 27. mája 1942 bol v Prahe spáchaný atentát na zastupujúceho ríšskeho protektora Heydricha. A od toho sa odvíjajú udalosti v žižkovskom dome.

• 16.1.2021  16:32

Ako blízko je od malých šťastných ľudských dní ku katastrofe? Ríšsky kancelár prichádza na Pražský hrad. Tento diel sa zaujíma najmä o rodinu Nerudných.

• 16.1.2021  14:31

„Povídám, že v šestnáctým aeroplány nebombardovali!“ Také krčmové reči. „Ty si myslíš, že kvůli tomu bláznivému čalouníkovi se přestanou rodit děti?!“ To zase múdrosti ľudu. Netušiac, že hrôzy vojny už sú za dverami. Udivené, nechápavé pohľady ľudí, keď sa to stáva realitou.

• 15.1.2021  21:20
    Španělsko z výšky (TV seriál) (2013)

Obrázky to boli nádherné. Len mi chýbalo trochu viac faktov. Ak človek nebol predtým v Španielsku, trochu sa v tom prelete helikoptérou nad prenádhernou krajinou bude mierne strácať.

• 15.1.2021  21:02

Tím najlepších českých hercov, ktorí už väčšinou na nás pozerajú z hereckého neba, v čase keď som objavila tento český skvost. Približuje nám atmosféru v Prahe, v r. 1936. Zoznamujeme sa s postavami, svet drobných živnostníkov, ale aj rodinou maloburžoázie. Trochu politiky, trochu vzťahov medzi obyvateľmi činžovného domu na Bagounovej ulici. Zatiaľ ma najviac oslovil Jiří Adamíra, ale bola by škoda nevšímať si aj ostatných.

• 14.1.2021  12:56
    Criminal: Velká Británie (TV seriál) (2019)

Nie veľa režisérov sa môže pustiť do takéhoto projektu a za ten nápad si zaslúžia moje mierne nadhodnotenie. Seriál, na ktorý si filmári prenajali jednu kanceláriu (predelili ju zrkadlovým sklom) a kúsok chodby s automatom na nápoje. Všetko je na tejto malej scéne dokonale premyslené, až minimalisticky, každý detail je účelný. Réžia využíva zrýchlenie deja cez západ Slnka za veľkým oknom. Dej sa odohráva na „malom javisku“ – ktorým je vyšetrovacia miestnosť s jedným zrkadlovým oknom. Za ním sú tí „ostatní“. Pozorujú, občas komentujú, máličko sa dozvieme aj z ich súkromného života. Niektoré epizódy sú bravúrne – zasahujú do psychológie zločinu a poctivo hľadajú pravdu, ako sa prípad stal. Vo chvíli, keď sa vyšetrovanie zostruje, môžete na vlastne koži cítiť rastúce napätie a stres, pôsobia takmer klaustrofobicky. Len v niekoľkých prípadoch sú zločiny spracované trochu povrchne, bez ponoru do myšlienok páchateľa. Napriek tomu veľmi pozitívne hodnotím toto filmovanie, keď divák môže podrobne skúmať mimiku postáv. A výber hercov sa tiež podaril.

• 11.1.2021  13:42

Popiełuszko - mimoriadna duchovná postava. Film je takmer dokumentárne spracovaný. Zobrazuje boj človeka so zlom v dvoch rovinách - jednak ako všeobecný boj Poliakov voči neslobode a útlaku a jednak osobný boj kňaza, ktorý nie je ochotný pripustiť, že zlo bude konečným víťazom. A to až do takej miery, že sám seba obetuje a stavia sa zoči - voči nepriateľovi. Niektoré mená z tejto histórie si pamätám, keď som ako dieťa počúvala môjho otca a dedka, ako si šepkajú o "veciach", čo sa v Poľsku dejú - o Solidarite, občianskych nepokojoch, Jaruzelskom, ale i o prázdnych obchodoch (v Poľsku mali problém so zásobovaním základnými potravinami). A tak si divák má / mal by uvedomiť, aká je sloboda jednotlivca dôležitá, že je o ňu jednoduché prísť a že kvôli nej predošlé generácie naozaj trpeli. A dospeli sme do stavu, že si slobodu mýlime s všelijakými úchylkami, anarchiou a ľahkým prijímaním lží do našich životov.

• 10.1.2021  21:14

"Človek, ktorý sa zapísal do našich dejín, ale aj do našich sŕdc.“ Životopisný dokument o Antonovi Srholcovi, dokumentom nás prevádza ako moderátor Štefan Chrappa a filmové a obrazové ukážky sú doplnené komentárom historikov. Mladého Antonia stvárňuje sympatický Marko Igonda.

• 10.1.2021  16:33
    Sviňa (2020)

„Ave Ty!“ „Ave ja“. Už dlho vo mne film nezanechal tento pocit. Mne dokonca vyhŕkla slza! Ak by bolo len 20% faktov pravdivých – a to sa asi pohybuje v iných percentách, oplatí sa vám film vidieť. Po prvé – obdiv všetkým, kto sa na tomto filme podieľali pri jeho tvorbe. Presne a jdenoznačne pomenovali fakty. Páčili sa mi aj slovenské herecké výkony známych aj neznámych tvárí. Obdiv aj preto, že sa pustili do témy, ktorá je veľmi čerstvá – udalosti sa odohrali len pred dvomi rokmi, čo znamená, že si ich každý divák pamätá z médií a mnohí aktéri sú ešte na nesprávnej strane mreží, dúfajúc, že to tak navždy ostane. Aj preto lebo národ slovenský veľmi rýchlo zabúda. Možno je dobré prečítať si najprv knihu (a možno aj obidve) od Arpáda Soltézsa, scenár je písaný podľa rovnomennej knihy Sviňa (z mečiarovskej éry je jeho predošlé dielo Mäso). Tak pochopíte pozadie jednotlivých obrazov vo filme a nebudete sa strácať a hádať kto je kto. Aj keď, aj v tomto prípade sa výber hercov podaril. Film nikomu neotvorí oči, ako to všetko naozaj bolo. Ani nenavodí pocit, že sa to už nebude opakovať. Ani sa divákovi nemá páčiť. Máme sa len na chvíľu zastaviť a trochu sa zamyslieť. Slovensko, naša krajina...

• 9.1.2021  19:38
    Sorjonen (TV seriál) (2016)

Zasnežené Fínsko pôsobí upokojujúco, často sa v scénach vyskytuje meter snehu alebo padá sneh, ale ako sme už zo severských kriminálok zvyknutí, za tým tichom sa skrývajú temné prípady. Čisté tvary architektúry, v príjemných a jednoduchých krivkách zariadené domácnosti protagonistov potešia dušu všetkých minimalistov v dizajne. Príbehy sa odohrávajú v reálnom meste Lappeenranta (v okolí je množstvo jazier) blízko Petrohradu a tak aj prepojenie fínskej a ruskej problematiky sedí. Postavy obsadené v seriáli pôsobia dôveryhodne, najmä Kari Sorjonen (Ville Virtanen) je uveriteľný a so svojou mentálnou výbavou aj mimoriadne sympatický vyšetrovateľ. Pravdepodobne si vás získajú aj postavy Nika, Leny, Pauliiny. Je možné nájsť niekoľko spájajúcich prvkov so Sorjonenom a švédsko – dánskym Mostom. Ale. Prekážalo mi niekoľko momentov, vďaka čomu nehodnotím seriál s maximálnym nadšením. Po prvé – tá fínština, nech je mi odpustené – ale za 31 dielov som dokázala identifikovať minimum slov: áno, ďakujem, ahoj, nie. Je možno trápne, že vás originálny jazyk vyrušuje, ale v mojom prípade to tak bolo. (Uznajte - výraz „Erikoissairaanhoitaja“ znamená zdravotná sestra! Pochopila som len niekoľko pojmov - firma, politiikka, eroottika) Horšie to však bolo podľa môjho názoru so scenárom, nevadí delenie častí – väčšinou sa prípad rieši v dvoch epizódach. Skôr v ich nie vždy logickom progrese a tiež pri práci polície. Niekoľkokrát sa po čase vracali na miesto činu, kde našli taký dôkaz, o ktorý už pri prvej návšteve museli priam zakopnúť. Zaujímavý fínsky darček.

• 9.1.2021  19:20

„Tohle Massalo chce. Chce, abych překročil hranice. Abych porušil své zásady. Pak vyhraje.“ Záver tretej série nás divákov môže uspokojiť..

• 9.1.2021  13:24

Sektárska téma… Mám pocit, že nebýva u milovníkov detektívok najobľúbenejšia. Vždy môžete čakať rôzne zvrátenosti, z ktorých sa vám akurát robí nevoľno. Býva za nimi myšlienka o očisťovaní na odpustenie hriechov. Navyše prípad Janina. Neuverila som, že sa to takto mohlo diať, ani vo fínskom, ani v dánskom a hlavne ani v Janininom prípade.

• 9.1.2021  11:25

„Takže jsou vinní všichni?“ „Dokud se neprokáže opak.“ Janina a scéna so zrazeným psom rozbieha sériu podivných psychologicky pôsobiacich pokusov, ktoré skúša na svojom novom priateľovi. V skutočnosti ale Janina vzbudzuje dojem, že sa treba o jej psychické zdravie báť. Čudná póza, do ktorej ju dostali autori príbehu.

• 8.1.2021  20:22

Kari: „Pachatelé si obvykle myslí, že mají pravdu. Že jim bylo ukřivděno. Svým modem operandi se u ostatních domáhají pozornosti.“ Každý riešime stratu blízkej osoby inak. Je logické, že človek ako je Kari, bude žiaľ znášať inak, ako jeho mladá dcéra, ktorá si musí nájsť svoje miesto v živote. A tak Kari napriek okolnostiam rieši ďalší prípad, alebo prípad rieši Kariho?

• 8.1.2021  16:28

Začiatok konca a koniec začiatku, tak by sa dal tento prípad opísať. Chlad vanie z predvianočnej atmosféry, ktorá by inak mala byť romantická, chlad vanie zo strašného a zvráteného prípadu a tentokrát aj z Kariho duše.

• 8.1.2021  15:18

„Netrápí tě, že jsi ho ještě nevyřešil?“ „Jednou se mi to podaří.“ „Kari. Je dobré vědět, že je spousta věcí, které zkrátka vyřešit nemůžeme. Spousta věcí nad nimiž nemáme kontrolu. Musíme se naučit s tou myšlenkou žít. Mnoho lidí si myslí, že právě to dělá život skvělým. Nepředvídatelnost.“ Celý tento príbeh bol zamotaný, že som sa v ňom strácala.

• 8.1.2021  15:01

Laura občas reaguje tak naivne, až to bolí. Mladé dievča, ktoré nájde mŕtvolu, si nebude dávať pozor, s kým sa stretáva? Keď po prvý raz niekto zbystrí pozornosť pri náhrdelníku, čo nosí na krku - reaguje a okamžite to oznamuje polícii a pri druhom raze vypla všetky kontrolky? Prípad temný, trochu čitateľný.

• 7.1.2021  15:28
    Smrt do roku 2020 (TV film) (2020)

Ani dokument, ani príbeh. Použiť tváre známych hercov nebol zlý nápad, ale asi jediný - na Zemi sa diali aj úplne iné veci, ako voľby v USA. Pre mňa premrhaný potenciál.

• 7.1.2021  15:03

Mali by vôbec rozprávky hodnotiť dospelí? Človek má totiž tendenciu porovnávať tieto dnešné diela so starými kultovými kúskami, bez ktorých si nevieme predstaviť Vianoce. Musím uznať, že natočiť rozprávku musí byť náročné. A tak tejto konkrétne nemožno uprieť snahu o skvelé kulisy a kostýmy. Zaujali herci Plesl - Neužil ml. Dokonale im to spolu klapalo a boli vtipní. Aj ich vydarená sestrička Jana Plodková vyzerala, že si svoju rolu užíva a bola písaná priamo pre ňu. Už len spôsob, akým chodila! Takže mierne nadpriemerné dielo.

• 7.1.2021  14:56

Máme možnosť poodkryť opäť trochu z minulosti zúčastnených postáv. Tentokrát sa nám odhaľuje ďalší kúsok z Katjinej minulosti. Trochu mi vadí Lenina a Katjina ruština, počuť, že nie sú originál Rusky. Čo sa týka prípadu, trochu mi zamotal hlavu - kvôli tomu, že zápletka bola príliš prekombinovaná.

• 7.1.2021  14:51

Komplikovaný prípad, kde by ste od prvej chvíle ukazovali prstom na riaditeľku škôlky. Kariho metódy vyšetrovania sú pre mňa uveriteľnejšie a pochopiteľnejšie ako na začiatku seriálu, dokonca mám pocit, že aj sám Kari sa postupne vyvíja. Je to také severské psycho, trochu mi postava Kariho pripomína Sagu zo seriálu Broen, ale dodáva to zvláštnu atmosféru.

• 7.1.2021  14:46

Priebeh tohto prípadu je zaujímavý - Kari sa ho oficiálne nezúčastňuje, je rozhodnutý stáť v týchto chvíľach pri Pauliine. To však vydrží len do chvíle, keď si Niko, ako hlavný vyšetrovateľ, už nevie dať rady a samozrejme, kým nie je zainteresovaný niekto z Kariho blízkeho okolia. Karimu sa za bdelého stavu zjavujú aj ľudia z minulosti a to ho nakoniec presvedčí navštíviť psychologičku. Otázka je, kto je komu psychológom.

• 5.1.2021  14:31

Saul žiada detaily, nechce sa zmieriť s tým, že tomu celému nerozumie. Mike mu však odmieta odpovedať. Je zábavný dialóg, keď Kim so Saulom spriadajú plány, ako Howardovi pristrihnúť hrebienok – a to doslovne. S týmto finále som mala problém. Aj keď bolo napínavé vidieť, ako Lalo dostal všetkých tých nájomných zabijakov, prešlo to celé nejako hladko.

<< předchozí 1 2 3 4 7 9 12