Velký Buster Keaton (2018)

Jeho prezývka bola „Veľká kamenná tvár“. Cybill Shepherd (herečka): „Herectvo je v očiach. Nie tvár. Ukazuje, ako málo stačí niekedy urobiť. Ak chcete niečo predať, nesnažte sa to predať. Stačí byť prirodzený.“ Kto bol Buster Keaton a prečo ho považujeme za jedného zo zakladateľov filmového priemyslu? V čom bolo jeho čaro? Jednou z Keatonových silných stránok bol jeho zmysel pre vývoj postáv. Nepotreboval rozosmievať publikum v každej scéne. Chcel, aby diváci uverili postave, ktorú práve stvárňoval. Hviezda nemého filmu v kombinácii s jeho energiou inšpirovala aj dnešnú generáciu hercov.

Poslední přírodní ráje - Divoké Bissagoské ostrovy (2021) (epizoda)

Ostrovy, o ktorých ste možno ani vy doposiaľ nepočuli. A to je dobre. Lebo sú takéto miesta na Zemi, kam ešte človek nedosiahol, aby tam zaťal svoje pazúry a tak si fauna a flóra žijú svoj život. Sprievodcami sú biológovia, aktivisti a miestni ochrancovia, možno kvôli nim dokument stráca tempo a súvislú niť.

DNA popu: Peter Nagy (2024) (TV film)

Peter Nagy, ako ho poznáme. Uvedomíme si, ako plynie čas... Ukáže nám niektoré zákutia rodného Prešova, pár faktov nám prezradia ľudia, ktorí ho poznali už v čase jeho začiatkov. V pozadí sa ozvú útržky najväčších hitov. Nič svetoborné nám neprezradia, ale vrátia nás do čias, keď sme jeho hity, texty, ale aj vizáž a šatník, obdivovali. Spolu s Robom Grigorovom nám pripadali ako vrchol rebélie.

Co vypráví univerzum - Hledání života na Marsu (2022) (epizoda)

Dokument, ktorý priniesol zaujímavé obrázky z Marsu a veľa, veľa špekulácií. Curiosity objavila niečo, čo signalizuje prítomnosť cyklov mokra a sucha na ranom Marse. A??? Áno súhlasím, niekedy aj malý krok je posun vpred, ale pozeraním na nadšené tváre pracovníkov NASA sa moja nuda z dokumentu nezmiernila.

Clarksonova farma - Série 2 (2023) (série)

Jeremy sa nenechal odradiť a pustil sa do svojho druhého roku farmárčenia. Ovce vymenil za kravy a zoznamuje diváka s množstvom byrokracie, ktorá asi presahuje aj tú našu, domácu. Neverila som vlastným očiam a ušiam. Tejto sérii by som dala podtitul „Pomoc a podpora britským poľnohospodárom po Brexite.“ Výborná reality show, ktorá svojim obsahom neurazí. Potešilo ma, že Jeremy má snahu vytvárať vzťahy v miestnej komunite, v zmysle – pomôž si človeče, lebo nikto iný ti nepomôže. Zisťujem, že dopestovanie lokálnych potravín je takmer nerealizovateľné a vážim si ľudí, ktorí sa o to usilujú.

Toscane, le cours de la Renaissance (2020) (TV film)

Dokument, ktorého popis uvádza, že sa vydáte po stopách najväčších renesančných majstrov. Je to zavádzajúci obsah, pretože v skutočnosti vám ukážu minimum histórie, zato sa pokocháte tým, ako sa dodnes uskutočňujú rytierske prehliadky a zápasy na počesť tej slávnej éry Florencie.

Jesus Christ Superstar (1973)

Pamätám si, že keď som tento muzikál videla v minulosti, nebavil ma (ako väčšina muzikálov). Musela som „dozrieť“ pre myšlienky, ktorým som nerozumela a ktoré sa mi zdali iba bláznivé. Dnes už som to vnímala inými očami, hippies, lešenia, tanky a skutočne ma dojala scéna, keď Ježil prevracal stoly – „Odneste to odtiaľto, nerobte trhovisko z domu môjho Otca.“ Ten trh bol naozaj obrazom toho, s čím všetkým kupčí súčasný človek. Použitie Judáša ako hlavnej postavy je dôležitým aspektom filmu. Pri premýšľaní nad jeho konaním sa človek musí zamyslieť, že všetci máme v sebe kúsok Judáša. Obdivujem odvahu, kreativitu a nadšenie autorov, muzikál má schopnosť oslovovať divákov po celom svete aj po vyše 50-tich rokoch.

Lasica píše Čekovskému (2024) (pořad)

Pán Lasica zanechal texty piesní... Vznikol koncert, ktorý dojal naše srdcia, zacítili sme závan niečoho medzi Nebom a Zemou. Stihol nám nechať odkaz, prihovára sa v ňom k nám, poslucháčom, hoci tu už fyzicky nie je. Toto je jedno z diel, ktoré po sebe nechávajú ľudia, ktorí mali celý život čo povedať svojmu publiku. Noblesu koncertu dodáva Štátna filharmónia v Košiciach a prítomnosť známych hudobníkov.

Okna vesmíru dokořán (1981) (pořad)

Poruším pravidlo, ktoré som si sama vymyslela, že nebudem spätne hodnotiť diela, ktoré som videla dosť dávno na to, aby zostal po nich len pocit, ale ich obsah vyšumel. Musia počkať, kým si ich pozriem znova, dokonca pravdepodobne zmením aj intuitívne hodnotenie, často ovplyvnené len veľkou dávkou nostalgie. Prečo teda výnimka? Lebo p. Jiří Grygar ovplyvnil moje detstvo, objasnil mi správanie vesmíru tak, že sa na večernú oblohu odvtedy pozerám inými očami. Navyše dokázal rozprávať pútavou formou a ja som ani netušila, že študujem fyzikálne zákony, ktorým som na bežných hodinách fyziky buď nerozumela alebo ma vlastne nezaujímali. Zároveň ma oslovil ako človek, svojimi životnými postojmi a názormi a neskôr som začala sledovať Sisyfos - Český klub skeptikov a ich udeľovanie anticien za šírenie hoaxov našej doby s názvom „Bludný balvan“.

Modiglianiho tajemství (2020) (TV film)

Opäť dokument, opäť o výtvarníkovi. O Modiglianim je natočený celovečerný film, môžete si prečítať aj jeho knižný životopis. Bolo by nespravodlivé vystihnúť tohto autora jednou vetou – maliar (dámy bez očí), príležitostný sochár, alkoholik, človek, ktorý odišiel mladý a za nešťastných okolností. Čo všetko ovplyvnilo jeho život a tvorbu? Vážne ochorenia, ktorými trpel už v detstve? Možno jeho zhýralý život bol len snahou v krátkom čase stihnúť veľa. Veľa zažiť, ale aj veľa dať svetu, lebo hovoríme o autorovi, ktorý po sebe zanechal obrovské dielo. Tiež ho ovplyvnili vzťahy – matka, milenky i priatelia. Ten posledný – s Jeanne Hébuternovou – je drámou, ktorá nenechá nikoho chladným. A Paríž tej doby? Omámil nejedného umelca.