15 x 15 x 5 (minisalon 1984) (2023)

Experiment, ktorého dôvody a výsledok ma úprimne dojal. Nepoznala som každého z výtvarníkov, ktorí sa prezentovali a mnohí z nich už od r. 1984 nežijú. Ale myšlienka dať možnosť umelcom vyjadriť sa v neslobodnej dobe do ohraničenej krabičky s rozmermi 15 x 15 x 5 cm ma úprimne oslovila. Symbolika, ktorú myšlienka projektu Josku Skalníka predstavila, je mnohostranná a originálna. Má čo povedať svetu aj v r. 2023.

Ostrov (2005)

Hlas: „Si výnimočný. V živote máš zvláštny cieľ. Bol si vyvolený. Ostrov na Teba čaká.“ Nápad nie je zlý, dej sa svižne rozvíja, Ewan a Scarlett sa snažia. Ostrov je jedným z tých filmov, ktoré začínajú sľubne s pútavou prvou hodinou a potom upadnú do banality. Dvaja hrdinovia filmu utečú z komplexu a tu došli nápady... Nepotešili ma momenty, ktoré boli nelogické a akoby nápad vznikol v hlave desaťročného chlapca (už ma nebavia komplexy budov, ktoré je možné zničiť jediným tlačidlom alebo pákou a ďalšie nelogické momenty, nechcem ich bližšie popisovať, prezradila som dosť). Takže tie tri body sú jednoznačne za herecké obsadenie v hlavných aj vedľajších úlohách.

Lupin - Série 1 (2021) (série)

Svižné spracovanie, dobré herecké výkony, pútavé sekvencie... a potom narazíte na medzery v deji a zistíte, že kradnúť v Louvri - je skoro ako ukradnúť horalku v samoške. Trochu milé (vzťah s bývalou manželkou), trochu francúzsky vtipné. Ale asi mi prvá séria stačila.

Když ptáci tančí (2019)

Čo očakávať od dokumentu, už od prvých sekúnd viete, že to bude prechádzka nádhernými miestami Zeme? S fascinujúcou kamerou a zábermi, ktoré stáli určite nemalú trpezlivosť. Vieme, že v zvieracej ríši sú to samčekovia, ktorí dostali krajšie sfarbenie a spôsobmi, akými sa predvádzajú pri dvorení, by sa mohol inšpirovať nejeden choreograf baletu.

Pro hrst dolarů (1964)

Joe: „Nemyslím si, že je pekné, že sa smeješ. Vidíš, môj mul nemá rád, keď sa ľudia smejú. Má bláznivú predstavu, že sa mu smeješ. Keď sa teraz ospravedlníš, čo viem, že sa chystáš, možno ho presvedčím, že si to naozaj nemyslel vážne.“ Leone obliekol Clintovi pončo, ktoré pôsobí ako ornát. Muž bez mena vchádza do mesta. Jeho zelenooký pohľad je uhrančivý. Cigara mu nedbanlivo visí z kútika úst. Tvári sa, akoby sa ho dianie netýkalo, ale nespravodlivosť nestrpí. Krásne, pozrieť si film po rokoch a pripomenúť si, kde spaghetti western začínal.

Poslední semestr (2018)

Veronica: „Čo sa nám stalo, Richard?“ Richard: „Čo sa nám stalo? Život.“ Johny Depp, ako mu to pristane, miestami sa zdalo, že úloha je napísaná priamo pre neho. Možno to bol môj pocit, a teda len môj problém, že som takýto príbeh už predtým videla. Niektoré momenty boli dojímavé, naopak netradičné formy Richardových vyučovacích metód vyčarili úsmev. Dobrý film.

Ostrov (2023)

Nie je to ani vtipné, ani napínavé, ale hlavne tomuto Robinsonovskému čakaniu na záchranu chýba logika - opustený ostrov bol zázračný, vždy v príhodnej chvíli vyplavoval ďalšie a ďalšie poklady pre prežitie dvoch stroskotancov. Film je postavený na dvoch hercoch a ich vzťahových dialógoch a krásnom thajskom zálive. Usudzujem, že vďaka tomu si filmový štáb natáčanie užíval. A to je asi tak celý prínos do kinematografie. Hlavné postavy síce svoje úlohy zvládli, ale nakoniec pre mňa len ďalšia rýchlo zabudnuteľná nuda.

Robbie Williams (2023) (seriál)

Robbie Williams, kto by nepoznal jeho najznámejšie hity a začiatok kariéry s „Take That“? To je asi všetko, čo som o ňom vedela pred týmto dokumentom. Lenže tentokrát Netflix zahral správne na city, nielen jeho fanúšičkám. Zvolili koncept, v ktorom Robbie dovolil vstúpiť do svojho sveta a vyzeralo to tak, že prekvapenie nad niektorými zdokumentovanými zábermi vôbec nehral. A tak vznikol vo mne, z pohľadu diváka, pocit, že nás pustil do svojich komnát a odhalil hrozné stavy, ktorými prešiel. Vlastne, niet sa čo čudovať. Vo veku, keď začínal, človek nie je pripravený na šialenstvo, ktoré jeho popularita spustí. Chvála Bohu, že neskončil v generácii 27, asi veľa nechýbalo. Po dokumente vo mne zostal pocit, že mu naozaj držím palce, aby svoj terajší stav ustál.

65 (2023)

Problémom filmu je, že sa vo všetkých zložkách filmovania len kĺže po povrchu. Adam Driver v úlohe, ktorá mu nepristane, lebo nedostal šancu rozvíjať svoju postavu. Príbeh tlačí na city, v snahe o záchranu dcéry sa hlavný hrdina vyberie na akúsi vesmírnu misiu. Je to ale nudné putovanie planétou v snahe zachrániť sa po havárii. Koho dnes zaujímajú (po Jurskom parku), akési vyhladované dinosaury? Prečo naháňali dvoch drobných ľudí, keď mali okolo seba toľko kaloricky výdatnej potravy? Celý príbeh a priebeh filmu očakávate. Slabý scenár, opísaný z iných, lepších filmov.

Raz, dva, tři (1961)

„S přihlédnutím k výjimečné situaci rozděleného města běžel život v Berlíně víceméně normálně. Provoz skrz Brandenburskou bránu byl plynulý, nebyl příliš velký problém dostat se z jedné strany Železné opony na druhou. Někteří východoněmečtí policisté byli hrubí a podezřívaví. Jiní zase byli podezřívaví a hrubí. Východní část, ovládána komunisty, byla stále v troskách, ale obyvatelé si hleděli svých každodenních povinností – průvodů.“ Tempo filmu je rýchle  a udrží si ho až do konca. Čistá fraška, ktorá sa na nič iné ani nehrá, nič jej nie je sväté. Vtipy, až padáte zo stoličky (uvedomujúc si, v akom čase film vznikol). Smejete sa na jednom gagu, medzitým vám ujdú ďalšie dva. Myslím, že k tomuto filmu sa oplatí vrátiť.