kinderman

kinderman

Jaroslav Stuchlý

Česko

27 bodů

Moje oblíbené herečky

 • foto

  Ingrid Bergman

  Charlotte Chandlerová: Ingrid- životopis Ingrid Bergmanové. Nic lepšího na tuzemském knižním trhu nenajdete. Páteř knihy tvoří rozhovory se samotnou herečkou, nejbližšími členy její rodiny, režiséry a kolegy a ukazuje, že Bergmanová byla nejen překrásná a talentovaná herečka, ale také žena se zásobou drobných životních moudrostí typu: "...je důležité vychutnat si každou špetku štěstí, kterou vám osud dopřeje. Nečekat na velké štěstí, nýbrž užívat si maličkostí, jež rozdávají radost. Drobné radosti jsou důležité."

   

 • foto

  Emma Thompson

 • foto

  Kate Winslet

 • foto

  Marisa Tomei

 • foto

  Claire Danes

 • foto

  Michelle Yeoh

 • foto

  Lída Baarová

  Pro zájemce o život a dílo této půvabné herečky lze doporučit její (auto)biografii Útěky zapsanou Josefem Škvoreckým, posléze přepracovanou a místy zamlženou samotnou Baarovou pod názvem Života sladké hořkosti (literární supervize František Kožík). Dalším studijním materiálem mohou být knížky Stanislava Motla Prokletí Lídy Baarové a Lída Baarová a Joseph Goebbels, obě podložené poctivým archivním bádáním. Komu stačí hezké obrázky, ať sáhne po knize Josefa Fraise a Pavla Jirase Lída Baarová: Obrazový životopis.

 • foto

  Adina Mandlová

  Zdrojový materiál o krásné, přirozeně inteligentní, talentované a prostořeké Adině Mandlové představují vedle filmů především její memoáry Dneska už se tomu směju, jehož první polovinu lze číst také jako svérázný dokument o 20.století a jednom malém středoevropském národu.
  Komu stačí hezké obrázky-  J.Frais, P.Jiras: Adina Mandlová: Obrazový životopis

 • foto

  Nataša Gollová

  Sympatický fandovský projekt Aleše Cibulky dal vzniknout dvěma knihám Nataša Gollová a Nataša Gollová 2, které jsou cenné nejen vzácným obrazovým materiálem, ale také vzpomínkami a postřehy (tehdy dosud žijících) kolegů a citacemi z dobového tisku.
  Skvostný obrazový materiál týkající se (nejen) Gollové, Baarové, Mandlové i Vítové poskytuje Jirasova knižní trilogie o Barrandovu (Vzestup k výšinám, Zlatý věk a Oáza uprostřed běsů).

 • foto

  Hana Vítová

  Rudolf Mihola: Hana Vítová- Cesta ke šmíře. Tak tohle si Hana Vítová nezasloužila. Odhlédneme- li od nepříliš šťastného podtitulu, promarnil autor obrovskou příležitost, když do pláštíku "autenticity" ukryl literárně nijak nezpracované hereččino vzpomínání, ke kterému neústrojně přidal pojednání o Karlových Varech (kam kdysi vezl Vítovou na štaci) a spoustu obrázků svého automobilu. Její filmy nenakoukal, pamětníky nevyhledal (ač tenkrát ještě mohl!) a s vydáním knihy (2004) se svezl po nedožitých 90.narozeninách. Od knížky ruce pryč (jedině pro zaryté příznivce a za slevovou cenu), literárně impotentního Miholu nakopat a vyhodit.