Loupež ve velkém stylu (2017)

Až budu doopravdy starý, přeju si být jako ti dědci, co je hraje Alan Arkin. Upřímně, na tenhle film (remake Brestovy klasiky?) jsem se vydal do kina především kvůli němu.

Cyrano z Bergeraku (1950)

Plný počet, protože scenárista Carl Foreman (V pravé poledne) vydestiloval z Rostandovy hry vše podstatné a ještě zbylo dost místa na akční scény, i když šermovačky mají (jako obvykle) podobu spíše olympijského duelu než realistického souboje. José Ferrerovi jsem před projekcí příliš nedůvěřoval, ale získal si mě hned od první scény, kdy v lóži vidíme pouze jeho boty a slyšíme hlas. Navíc Cyrana tuhle sezónu uvedlo místní divadlo (s úspěchem) a v neposlední řadě...já jsem Cyrano.

Brimstone (2016)

Nemůžu si pomoct, ale za ty dvě a půl hodiny jsem neviděl o mnoho víc, než to, že by si reverend (Guy Pearce) nejspíš výborně rozuměl s Noahem Crossem (John Huston) z Čínské čtvrti.

Richard Müller: Nepoznaný (2016)

Pamatuji se na návštěvu Müllerova koncertu v roce 2002. Tenkrát Slováci vyhráli MS v hokeji, což zpěvák neopomněl zdůraznit. Během chvíle si zcela podmanil vyprodaný sál místního kulturáku. Pak jsem jeho tvorbu i excesy úplně pustil ze zřetele. O to větší šok byly záběry, na nichž Müller s nadváhou a roztřesenýma rukama připomíná ponejvíce člověka dezorientovaného podobně jako Zeman bez protokoláře Forejta. Smutně působivý film, během jehož sledování jsem si nebyl jist, zda členové skupiny Fragile jsou Müllerovi spasitelé, nebo obyčejní paraziti. Ale spíš to druhé.

Resident Evil: Poslední kapitola (2016)

Zapamatujte si jméno Doobie White, protože jde o člověka, který tomuhle filmu podřízl krk. Když jdu do kina na Resident Evil, vím, že jdu na akční hloupost. Netušil jsem ale, že mě ze způsobu, jakým jsou sestříhány (bez výjimky) všechny akční scény, rozbolí oči. Doslova. Střihač dokonale zničil práci herců/kaskadérů a režisér mu k tomu patrně požehnal. Takže po všech stránkách vyhozené peníze.

Jack Reacher: Nevracej se (2016)

E.Zwick je pro mě ideální čtyřhvězdičkový režisér. Jeho filmy jsou dobře obsazené, technicky perfektní a navíc občas s "přesahem". Ale ne, že bych je tahal co chvíli z poličky kvůli opakovaným projekcím, užít se dají jedině v kině. Pokračování Jacka Reachera mi v kině uteklo, přesto se k všeobecnému zklamání přidat nemůžu, na to udrželo mou pozornost po celou dobu. Jen zpočátku se mi zlatý hoch Cruise zdál podivně oteklý v obličeji, říkal jsem si, že asi i jeho dostihl věk, ale časem se to spravilo, takže asi dobrá práce maskérů v rámci úvodní (neukázané) bitky.

Paterson (2016)

V době chřipkové epidemie, kdy se kinosály spíše vyprazdňují, přišla u nás na tuto klubovou projekci spousta (chtělo by se vtipně napsat smrkajících a kýchajících) Jarmuschových fandů. Ano, ano, kdyby každý z nás měl v sobě kousek z titulního hrdiny, nepochybuji, že by bylo na světě líp.

Velká čínská zeď (2016)

Válečná fantasy o tom, jak ušlechtilí Číňané (s výraznou pomocí Matta Damona) brání zbytek světa před zkázou. A protože se na efektech podíleli lidi ze studií nejpovolanějších, nevypadá CGI stránka uměle a směšně jako v běžných snímcích čínské produkce. Navíc to není žádný utahaný epos, díky rozumné stopáži nuda nehrozí, stejně jako to, že by Yimou Zhang zapomněl na vizuální přitažlivost. Už to zhlédla naše hradní ekipa?

Hologram pro krále (2016)

Podhodnocený film, protože sem většinově nepřispívají (a nehodnotí) muži středního věku. Zvláště my, kteří jsme si museli nechat vyřezat lipom, totiž Hanksově postavě dokážeme porozumět. Ženy středního věku by si zase měly vzít příklad z té lékařky. Na změnu není nikdy pozdě, jde o to nenechat se svázat minulostí a navzdory okolnostem se nebát budoucnosti.