Celebrity s.r.o. (2015)

Musím se postavit proti proudu. Myslím, že jsme tak trochu zapomněli na jednu důležitou věc. Dělat si srandu sami ze sebe. Tahle romantická komedie sice není žádný Fellini, ale byly by škoda zahodit jen tak do stoky spoustu výborných výkonů a nápadů. Navíc mi to připadá spíš jako Vorel, než jako Troška. Trochu mám podezření, že se tu hodnotilo špatně spíš "pro jistotu". Z poloviny zdejších komentářů je cítit, že se bojí napsat, že se jim film vlastně líbil. Bodejť by ne- tváří v tvář 41% to radši každý sundá, že? Film ale vůbec tak špatný není, čiší z něj pohoda a dobrá nálada, slovenská sekvence už je docela příjemný hardcore. Já mám absurdity rád, tohle beru i s navijákem. Čekal jsem brak a dostal nápaditý romanťák s výbornou Vilmou Cibulkovou ve vedlejší roli. Humor s nadsázkou, výsměch dnešní době plné prachů a filmů za prachy z reklamy. A je mi celkem u zadku, jestli se to drží nebo nedrží nějakého konceptu, že to graduje v půlce, kdy to mělo skončit a podobně. Za odvahu i hvězda čtvrtá. 70%

Cesta do Říma (2015)

V rámci české kinematografie je to závan svěžího větru do stojatých českých luhů a hájů. Příběh nedává ani za mák smysl, ale o to tu vůbec nejde, jelikož "I cesta může být cíl". Není tedy začátku ani konce, jen řada situací odehrávajících se v kupé jedoucího vlaku. A ty situace jsou v podstatě všecky dobré, takže proti opravdu nic nemám. Není to k popukání, ale nenudil jsem se a naopak ocenil některé nápady. Rozhodně příjemná blbinka. 75%

Čarodějnice (2015)

Mým zásadním omylem a přehmatem bylo očekávání, že se budu dívat na historický film. To ani náhodou, jde o horor a časové zařazení tu nemá naprosto žádný význam. Postavy se nechovají jako v 17. století. Jejich dialogy jsou jak ze Šejkspýra. V roce 1650 lidé takto neuvažovali ani nemluvili. Tak jsem si musel odmyslet tu historickou kulisu. OK. Nevadí. Tak znovu a lépe. Na samotě u lesa se usadí rodinka. A začnou se dít věci. Klasika. Ale přece jen tak klasická ta klasika není. Je to trochu na hlavičku. Vlastně jde o snahu o originální horor a takto bráno je film víceméně v pohodě. Možná zbytečně nečitelný a zamlžený, ale to by zase nebyl originální, že? Tak tak 60%

Český žurnál - Matrix AB (2015) (epizoda)

První, co jsem si při sledování filmu uvědomil, že svět politiky je úplně jiný svět, marťanský svět. A že o něj ani trochu nestojím, je mi odporný. Díky tomu, že se o něj nezajímám, tak do něj nevidím a nerozumím mu stejně jako 95% obyvatel planety. Obyvatelé Čech touží spatřit světlo na konci tunelu a prozřít, dozvědět se pravdu. Málokdo by ji ale unesl. Pravda je prostá jako Andrej Babiš sám. Za usmívajícím chlapíkem rozdávajícím koblihy se skrývá neúprosná kudlanka hlídající své úspory. To je v případě podnikatele takovýchto rozměrů v podstatě v pořádku. S demokracií, nebo alespoň s jejím zdáním, to ovšem nemá co dělat. Vít Klusák vsadil na nevinný dokument s údernou pointou. Myslím, že to udělal dobře. Závěr je působivý a výstižný. Ode dneška se Babiše budu bát zase o něco víc. 80%

Daleko od hlučícího davu (2015)

Tak tohle je fakt těžká telenovela. Osobně nic proti tomuto žánru nemám, nevadí mi filmy ve stylu Rozum a Cit a podobně, ale alespoň náznak zápletky tam být musí. Tady se to opravdu nepovedlo. 40%

Dáma v dodávce (2015)

Ne každý film musí být udělaný stejně. Nemusí být hlavní postava hezoun, který potká krásnou blondýnu a spolu přes různé peripetie dosáhnou svatebního obřadu. Jsou i filmy z druhé strany mince, strany stáří, samoty a opuštěnosti. I tahle smutná část se dá ale vyprávět s nadhledem a vtipem. Tak se nám taky představí Mary neboli Margaret, která to v životě rozhodně neměla jednoduché a na stará kolena bydlí v dodávce na ulici. Je neovladatelná až protivná. Odpor sousedů je značný. Slušnost však velí nevyhnat ji z ulice a mění se až ve zvyk, a cosi možná jako toleranci, snad místy i přátelství. Těžko vyprávět, lépe film rovnou vidět. Příběh nemá velká dramata ani zlomy, ale paní Smithová hraje brilantně, stejně jako Alex Jennings. Dokonale rozehraná partie pro dva samotáře a klavír. Závěr možná moc rozvleklý, jinak velmi slušný snímek. 80%

Dánská dívka (2015)

Oceňuju práci s kamerou. Film je sérií moc pěknej obrázků, vybraných exteriérů, krajiny, architektury. Jinak mne ovšem příběh naprosto nezaujal, vlekl se a ždímal emoce. Nesedlo mi to. 50%

Dárek (2015)

Robyn je přemýšlivá introvertka, Simon je namyšlený, suverénní....kretén. Ti dva se neměli potkat, ale nějakou záhadou spolu žijí a pokouší se o dítě. Těžko říct proč. Zařizují si nový dům a do života jim vstoupí bývalý Simonův spolužák. Spolu s ním se začne odkrývat Simonova minulost a odhalovat také Simonova osobnost v celé své nahotě. První půlhodinka plyne velmi pomalu a sune se šnečím tempem, druhá půle ale stojí za to. Napadá mne obligátní otázka...víš s kým spíš? Nakolik člověk skutečně zná svého partnera?...75%

Dcera čarodějky (2015)

Musím říct, že se mi ta pohádka dost líbila. Bylo to syrové, zpočátku trochu ploché, ale pak to nabralo šmrnc. Konec byl moc dobrý. Jsem rád, že se kamarádíme s drsným Severem, to je ten správný směr, kam by se měli naši filmaři ohlížet. 70%

Deník puberťačky (2015)

Ačkoli je hlavní hrdinka poměrně málo přitažlivá náctiletá, svým přístupem k životu mne dost zaujala. Své pátrání po životních hodnotách zahájila přívalem sexu a opiátů, až poté se vlastně propracovala do střízlivého vyklidnění. Vcelku zajímavě napsaný příběh, kde se naštěstí méně mluví a více děje.Nakonec tedy líbilo. 70%