Švéd v žigulíku (2017)

Pro nás "lidi z východního bloku" je tento dokument ještě mnohem přínosnější než pro diváky ze Západu. Koukáme na toho Švéda, který umí dobře matematiku, sestaví tým a jde do toho. Ukazatele hovoří jasně a on nemá problém. Ale...je tu post-socialistický dělník, zvyky, vazby. A "východní" divák už ví. A vlastně to tomu Švédovi i trochu přeje, aby si vylámal zuby. Zároveň si ale říká: Rusko, no jo, tam to nikdy nepůjde, to je jasné. Andersson to taky pochopil. Na jednu stranu je nám ten ruský přístup v něčem blízký, na druhou stranu jím opovrhujeme. Podle toho to pak i u nás vypadá. Proto je dobré takový dokument vidět. Nastavili zrcadlo, o tom žádná. 70%

This Beautiful Fantastic (2016)

Je to zajímavé, jak vkusně lze natočit takovýhle kýč. Romantické nic a přesto strašně příjemný film, který pohladí po duši, na konci máte pocit, že všechno je přesně tak jak má být. Nic nechybí a nic nepřebývá. A jelikož takových filmů je hrozně málo, většinou jsou přeslazené a blbé, o to víc taková povedená romantika potěší. 80%

Hořkých sedmnáct (2016)

Hailee Steinfeld utáhla celý film. Její přerod ze zakomplexované nekomunikativní bytosti do snesitelné holky věřící v nějakou budoucnost zvládla velice slušně. Takových filmů jsem viděl už nespočet. Tady byl zajímavou třešničkou na dortu Woody H., který rozhodně nezklamal, měl vtipně napsanou roli a zhostil je jí s plnou parádou. Docela příjemný film, ale na to, abych ho založil do archivu, mu přeci je něco schází. 65%

Já, Tonya (2017)

Tady asi vítězí forma nad obsahem. Obraz, zvuk, hudba fajn. Jinak ovšem nuda. A když mne film nebaví, tak to prostě vizuál nezachrání. Nebylo komu fandit, s kým se dojímat či smát. Všichni blbí jak tágo a přitom to nebyla komedie. 50%

Slzy Sýrie (2017)

Bohužel, je to jedno velké zklamání. Sýrii mám docela dobře procestovanou ještě před válkou. Doufal jsem, že se něco dozvím o průběhu celého konfliktu. Začátek skutečně sliboval fakta, jenže pak se celý dokument uhnul do záběrů bombardování, raněných a mrtvých, fakta šla zkrátka stranou. Začal jsem mít podivný pocit, zejména když vypovídali jen děti, že jsem tak trochu manipulován. Zajímalo mne hlavně rozložení sil těsně před tím, než se Rusko vložilo do konfliktu a důvodu jeho vstupu. O účasti EU a USA neslyšíme ani slovo, ačkoli akce probíhaly, bezletová zóna atd. Jde o zpatlaný dokument, který neprospěje vůbec nikomu a bude zejména vodou na mlýn všem "opravdovým vlastencům".40%

Všechno bude fajn (2017)

Svěží a plné nápadů. Na první ránu velmi zábavné. Dám si rozhodně ještě druhé kolo. V zástupu šedi letos možná jediný přírodní úkaz. 80%

Přání k mání (2017)

Hrozně jsem se snažil vidět v tom něco jako Terryho Gilliama. Je to ale jen nepovedenost, navíc o to horší, že si hraje na něco, co být v české produkci nikdy nemůže.

Nesmluvená setkání (1995) (TV film)

Tohle je hodně odvážný počin. Čekal jsem otevřený konec, věrný ruským sci-fi. Režisérka nezklamala a závěr je nekompromisní. Na dnešní dobu je málo stravitelné, jako diváci jsme zpohodlněli. 70%

Kvarteto (2017)

Já jsem vděčný v dnešní době za každý film, který jde mimo střední proud. Oceňuju tu odvahu a nekompromisnost toho vyprávění. I ta hudba kvarteta byla docela neposlouchatelná. Na můj vkus příliš intelektuální záležitost, až zbytečně. Plesl to ale utáhl a ve chvílích, kdy to šlo za hranu, tak to srovnal nějakým výrokem do latě. Udrželo se to ještě v míse a ne mimo ni. Závěr mne oslovil, takže jsem spokojený divák. 70%

Špindl (2017)

Výhoda je, že Cieslar je alespoň zkušený řemeslník, takže tu reklamu na lyžování umí natočit jako film a ne jako debilní video typu "Bajkeři". To už je bohužel v Čechách docela slušný výsledek. To je ale asi bohužel všecko, vtipů pomálu, je to spíš smutné, holky si chtějí někoho narazit a moc jim to nejde. Ona by to nemusela být špatná komedie nebo i vážnější film, ale to by tvůrci museli párkrát přepsat scénář a rozhodnout se, co vlastně chtějí natočit. V místech, kde nápady mohli rozvinout, zůstali bezradně civět. Stačí si pustit referenční scény z Románu pro ženy odehrávající se na horách. Takhle to mělo vypadat. Je to prostě slabé.50%