no2

no2

okres Brno

<< předchozí 1 2 3 4 5 7 9
    • 17.8.2020  10:17

7/10 - V první polovině 90. let mi to přišlo jako opakovaný vtip. Dnes si ale říkám: Kéž by se aspoň takové "zábavové" filmy (jasně, od slovního spojení "zábavová kapela" :-) ) točily! Jasně, zkritizovat lze téměř vše, vychválit hlavně toho Augustu a pak snad jen toho Hryce. Atmosféra (a postavy) prvních kapitalistických let se vlastně moc neliší od posledních komunistických let. Ale film je opět koukatelný, hudba poslouchatelná, občas je to trapas, občas legrace a ta závěrečná pomsta dvou zmoklých kamarádů ve spolupráci s vlasatým Vašutem nemá chybu.

• 7.8.2020  09:07
    Létající Čestmír (TV seriál) (1983)

9/10 - O chlup slabší než geniální Arabela, ale pořád téměř bezchybný rodinný seriál, zábavný i dnes. Titulní písnička perfektní. Ještěže seriál nevznikl o třicet let později a skladbu nenazpíval Tomáš Klus! (který by tam samozřejmě i hrál, že?)

• 4.6.2020  09:44
    Bazén (2001)

5/10 - Geislerku nemusím, ale odpad! nedám, obzvlášť když si zahrála úvodní oběť a zmizela z obrazovky. Ale ani pak mi to nepřišlo v rámci vyvražďovacího hororu tak špatné, a to jsem v poslední době měl potěšení či utrpení hodně filmů z tohoto ranku zhlédnout. Maturanti byli správně tupí, jak se na tento žánr sluší a patří, a pár scén mi přišlo celkem napínavých. Vychvalovaná scéna v tobogánu mi nepřišla až tak zajímavá, daleko víc mě zaujal únik šachtou, pod kterou se bavil probodáváním náš ústřední maniak. Možná jsou tři hvězdičky moc, ale těch výsledných 27 procent (4. 6. 2020) si myslím tento film nezaslouží. Bylo fajn po dlouhé době vidět zase jiný než americký (byť průměrný) slasher.

• 31.5.2020  13:17
    Nepřátelé (2017)

6/10 - Je mi to líto, ale převládá u mě zklamání z tohoto filmu. Film má některé velmi silné momenty (úvodní hypernásilné přepadení; postava ženy, která přijde o své nejbližší; psychické vyhoření spolubojovníka), ale jinak nebylo nic, co by mě donutilo přidat aspoň jednu hvězdičku navíc. Ani za stále zachmuřeného Balea s knírkem (je mi to skoro hloupé, že mně tím svým výrazem v obličeji - nikoliv rolí - připomínal našeho Zedníčka alias Smrtibráchu v Tiché bolesti), který hraje sice dobře, ale tento svůj standard už předvedl mnohokrát dříve; ani za hudbu, která je u tohoto žánru důležitá. Malebná krajina je úchvatná, ale ve kterých současných westernech není? Inspirace některými filmy (Mrtvý muž, Nesmiřitelní) je až moc zřejmá, bohužel to nejsou jen chytré narážky či odkazy, které vždy v minulosti filmy ozvláštnily (od Leoneho po Tarantina). U starých westernů je hrdinovo oko suché, zatímco já se dojímám k slzám - u Hostiles sice hlavní hrdinové se za slzy nestydí, ale já mám k dojetí daleko - něco tady nesedí... Nečekal jsem druhé Nesmiřitelné, ale snímek, který bych mohl srovnat třeba s Brimstone - musím však říct, že tentokrát evropský film zvítězil na plné čáře. Ne úplně špatné, ale do seznamu legendárních westernů všech dob bych Nepřátele nezařadil.

• 20.5.2020  18:43

7/10 - Chudák Megaton, stačilo se přečíst pár komentářů u tohoto filmu a dozvěděl jsem se, že je to debil, vrah, idiot, kretén, megasráč a nedomrlý klučina! Určitě by byla zábava věnovat celý večer pročítání komentářů a rozšířit seznam těchto nadávek, ale není čas. Takže jsem předpokládal, že Tak3n bude mít tak 20 %. Není to tak hrozné - momentálně má téměř 3x lepší hodnocení. To už je realitě blíž. Já jsem ale asi taky mimo realitu, ačkoliv opačně - pro mě je film docela milé překvapení a důstojné rozloučení s bývalým členem elitních jednotek Bryanem Millsem. Zatímco dvojka byla opakovaný vtip a místy mi přišla vyloženě trapná, tak poslední díl trilogie mně přišel o třídu lepší. Příběh mě bavil stejně jako jednička, ten šílený střih mě neiritoval, některé akční scény mi přišly přestřelené, ale pořád zábavné. Neesonův výkon je skvělý a konečně se mi líbila i Maggie Grace. Nechápu, že Zúčtování má ještě o chlup horší hodnocení než dvojka, osobně bych to viděl tak na 70 %.

• 18.5.2020  20:00

7/10 - Hodně dobré, ale určitě film nepatří ke špičce žánru. Naneštěstí hned druhá kapitola The Hard Goodbye s Mickeym Rourkem je jeho předčasným vrcholem. Kapitoly s Willisem a Del Torem také nejsou vůbec špatné, ale... Rourke coby Marv společně s Elijahem Woodem prostě nasadili laťku proklatě vysoko. Tato část zaslouží nejvyšší hodnocení. Zbytek filmu je za lepší tři hvězdičky, takže mi z toho vychází celkový "průměr" slabší čtyři hvězdičky. Rodriguez Desperado nepřekonal.

• 18.5.2020  19:45
    Wolf Creek 2 (2013)

4/10 - Jednička podle mě patřila k lepšímu průměru žánru exploitation a dvojka mi byla doporučena jako pokračování, které první díl překonává. Dá se říct, že je to pravda - John Jarrat nastupuje od začátku v "plné formě" a svou roli magora Micka Taylora si náramně užívá. Jsou tady drsnější vraždy, dekapitace, kuchání a jiné praktiky, na druhé straně snaha o černý humor (klokani apod.). Strach, který lze sem tam pocítit u sledování jedničky a který by měl patřit k hororovému žánru, je však ten tam. Také Mickova všudypřítomnost se stává spíše otravná než zábavná - to neustálé nahánění mě po nějaké půlhodině přestávalo bavit. Takže jednu hvězdičku dávám za úvod s policajty, druhou za docela zajímavý závěr, který mohl být dobrým ukončením tématu "Mick Taylor". Naneštěstí se prý chystá třetí díl a nevím, jestli jsem na to už vůbec zvědavý...

• 15.5.2020  18:52
    Chaos (2005)

4/10 - Jednu hvězdičku dávám za skutečně odporného, imbecilního, sadistického psychopatického maniaka v podání Kevina Gage (ani nemohu napsat záporáka či padoucha, protože takoví obvykle jsou když už ne sympatičtí, tak aspoň trochu inteligentní, a jejich motivy "pochopitelné"). Druhou hvězdičku za dva mordy, které jsou vskutku i na tento žánr brutální (obzvlášť ten první - spojený se znásilněním - připomínající surové, trýznivé zavraždění bezcenného zvířete, jen tak nedostanete z hlavy). Ale to je asi tak na tomto filmu vše. Atmosféra nic moc, občas je to těžká amatéřina, Chaosovi parťáci nevýrazní a hlavní hrdinky tupé až hanba, takže je těžké je litovat. Film má šokovat, ale je to tak průhledné, že to nelze brát vážně. A konec? Směšný (nikoliv vtipný). V rámci exploitation žánru spíše podprůměr.

• 15.5.2020  17:28

10/10 - Je to cca třicet let, co jsem coby mladý milovník westernů typu Sedm statečných či Tenkrát na západě viděl i tento film. Přiznám se, že jako náctiletý jsem tento film nepochopil. Tento film nepatří totiž do stejné skupiny s výše zmíněnými kovbojkami - tento film není (i) pro děti. Mezitím jsem si oblíbil i novější westerny (příp. antiwesterny) jako Young Guns I a II, Mrtvý muž či naposledy Brimstone a rozhodl jsem se Divoké bandě dát druhou šanci. Po cca třiceti letech mohu prohlásit, že tento film je geniální a řadí se svojí kvalitou bok po boku takovým perlám jako Hodný, zlý a ošklivý či Nesmiřitelní. Tohle je prostě nadčasový snímek - pan Tarantino se může snažit jak chce, ale tohle už snad nelze překonat. Nejen čtyři vrcholné části (banka, vlak, most a závěr) jsou nesmrtelné, ale vlastně celý film. Chvílemi jsem ani nedutal, případně s radostí zkoumal jednotlivé charaktery postav (není to jen akční/dobrodružný/western, ale i žánr psychologický), nebo jsem se smál, jak už při filmu dlouho ne (kulomet prostě patří na podstavec, jinak nastane průser :-) ). A závěrem jsem chrochtal blahem asi jako při závěrečné scéně v Nesmiřitelných, když William Munny vstoupil do lokálu a všechno to tam vystřílel (a pokud to srovnám s výborným závěrem ve stejném roce natočeného dalšího legendárního snímku Butch Cassidy a Sundance Kid, konec tohoto filmu u mě zvítězil). Těším se na další Peckinpahovy staré legendární filmy!

• 3.5.2020  21:19
    Hon (2012)

9/10 - Uf, tak to je opak "příjemné oddechovky" na nedělní večer. Manželka se mě ptá: "Proč se na to díváš, když u toho nadáváš?" A já jí odpovídám tak, jak by odpovědělo asi mnoho z vás: "Protože to bylo skvělé! Ale už to nikdy nechci vidět!" PS: Mimochodem - po Brimstone další vynikající evropský film, který jsem v poslední době zhlédl. Uvědomuji si - a sypu si popel na hlavu - jak jsem v poslední době zanedbával film našeho kontinentu a určitě s tím hodlám něco letos udělat...

• 13.4.2020  17:43
    Nebe a dudy (1941)

10/10 - Jeden z nejlepších československých filmů všech dob a možná nejlepší československá komedie všech dob s nezapomenutelnými Pány Herci Marvanem a Plachtou (no jasně - a s malými Blahníky :-) ) vznikl za protektorátu. Film, který člověk může vidět mnohokrát za život a nikdy neomrzí. Vždy si užívám Marvanův "léčebný pobyt" v chalupě, jeho "přerod", ale snad nejvíc miluji scénu, kdy se polepšený Bartoš vrátí zpět a jak na jeho proměnu reaguje jeho služebnictvo. Závěr je jedním z nejdojemnějších happyendů vůbec.

• 3.4.2020  18:42
    Brimstone (2016)

10/10 - Tohle je pro mě špička současné světové kinematografie. Při zhlédnutí tohoto anti-westernu jsem si nemohl nevzpomenout na staré dobré Eastwoodovy Nesmiřitelné, ačkoliv tohle bylo zase o něčem jiném. Sám se snažím být praktikujícím křesťanem, takže podobná témata mi moc nedělají radost, ale vzhledem k tomu, kolik zla bylo ve jménu křesťanství v historii spácháno lidmi, kteří se za křesťany považovali (nebo se spíše za ně vydávali), tak bych se nedivil, kdyby se podobný příběh skutečně stal. Film byl nesmírně syrový (i místo i pěkně "surový"), výprava i hudba úžasná a herecké výkony skutečným koncertem (Guy Pearce coby Reverend by se určitě vešel do TOP50 filmových hajzlů všech dob, to byla prostě dobrá volba). Film se sice věnuje ženám či utrpení žen, ale rozhodně si nezaslouží přívlastek "feministický" - tím bychom jej neprávem "shodili" (a v tom případě by feministickým mohli být i výše zmínění Nesmiřitelní). Naopak - protikladem ďábelského Reverenda jsou charakterní chlapi jako manžel Liz či její první láska - mladý pistolník. (Před)závěrečný verdikt je však ponechán na hlavní hrdince, ačkoliv smutný dovětek, kdy se happy end nakonec vlastně nekoná, jen završuje celkovou trpkost tohoto příběhu.

• 3.4.2020  16:27

6/10 - Kniha je pro mě nezapomenutelná, proto jsem byl zvědavý, jak její zfilmování zvládne nepříliš známý český režisér; jak se vypořádá s určitými scénami, případně které vynechá a které změní (přece jen nezkrácená kniha by byla spíš na seriál). Řekl bych, že násilné či jiné nechutné scény byly natočeny ještě decentně - zatímco při četbě knihy mně kolikrát bylo nevolno, ve filmu jsem je strávil lépe. Hlavního hrdinu, jak jej zahrál Petr Kotlár, bych si podle knihy nějak takto představoval. Samozřejmě mnohé věci bych - nebýt předchozího přečtení knihy - úplně nepochopil. Nevadilo mi, že některé věci se v knize odehrály jinak, ale mrzí mě, že film naprosto ignoruje myšlenkové bohatství knihy, všechny ty otázky, které čtenáři kniha pokládá a na něž není jednoduché odpovědět, protože svět prostě není černobílý. Některé změny, např. Marhoulova verze pomsty trhovci, vyznění příběhu uškodily. Chápu, že ve filmu chybějící železniční tragédie by znamenala značné navýšení rozpočtu, tudíž vyšlo lépe dvakrát vystřelit... A v tom je jádro problému - zanikají tak důležité myšlenky obsažené v knize. Např. že výsledkem onoho hesla ´oko za oko, zub za zub´ může být jen další nespravedlnost, kdy umírají nevinní lidé. Na druhou stranu - přes tyto výhrady a vysoce nasazenou laťku literární předlohou - film nebyl zase tak špatný, hlavně po formální stránce. Kamera byla úchvatná, herecké výkony dobré, a proto nakonec dávám lepší tři hvězdičky.

• 29.3.2020  23:13

8/10 - Video kompilace výborné švédské pop-metalové kapely. Snad málokdo v životě neslyšel hity The Final Countdown, Rock the Night nebo baladu Carrie ze skvělého a nejprodávanějšího alba skupiny The Final Countdown (1986). Na této kapele si cením toho, že natočila úspěšná alba v 80. letech a řadu kvalitních alb v novém tisíciletí, která už však zajímají jen skalní fanoušky, jako jsem já. Osobně nejvíc miluji druhé album The Wings of Tomorrow (1984), které je dle mého názoru nepřekonané, a comebackové album Start from the Dark (2004), proto nemohu dát plný počet hvězdiček.

• 29.2.2020  13:10
    Oldboy (2013)

7/10 - Hodně zvláštní film, který určitě zaslouží druhé zhlédnutí, a vůbec ne nepovedený remake. Zatímco v orginále byl hlavní hrdina "zvířetem", v remaku z něj udělali "poamericku" superhrdinu. Potěší časté dějové zvraty a výborné herecké výkony (skvělá ústřední trojice Brolin + Olsenová + Copley, ale ani Samuel L. Jackson nezklamal - prostě jeho obvyklý výkon). To věznění mohlo být více rozvedeno - myslím, že dvacet let v jedné cimře, bez kontaktu se světem, s nezodpovězenými otázkami týkajícími se minulosti i budoucnosti - to muselo být šílené - v originále mi ty hrdinovy emoce přišly bližší realitě. Originál je opravdu o vlas lepší. Bylo by to za lepší tři hvězdičky, závěr zvyšuje moje hodnocení na čtyři hvězdičky - ta pointa je stejně šokující jako např. u Angel Heart, The Sixth Sense nebo The Village.

• 23.2.2020  22:07

6/10 - Rozsudek smrti je hodně rozporuplné dílko. Moc nechápu, proč má lepší celkové hodnocení než třeba tématicky podobný Equalizer 2. Režie mi přijde dobrá, ale scénář nic moc... Na hlavní postavě se mi líbí to, že je to obyčejný člověk, ´ouřada´, který je vlivem tragických událostí zlomený, zoufalý a má ze svých protivníků strach. Není to žádný superhrdina, ale člověk z masa a kostí, který má kolikrát namále. Lze pochopit jeho situaci, kdy mu pomsta zaslepila mozek a pouští se do války se silnějšími protivníky. Nechápu ale ty okamžiky, kdy se stává takřka akčním hrdinou a vítězí nad protivníky tam, kde by to člověk nečekal (a jakým způsobem! - viz bitka v autě a skok z něj na poslední chvíli). Odpustil bych mu klidně i to, kdyby své protivníky zabíjel někde zezadu nebo lstí, když to jsou proradní darebáci, kteří jsou na tom fyzicky lépe, ozbrojení a navíc v přesile, ale chvílemi je to hodně nedůvěryhodné. A ten závěrečný přerod v mstitele, který jde všechny zlikvidovat, mi už přišel totálně nereálný. Nick Hume není John Wick, ani Robert McCall. Také mě docela dost rušily nelogičnosti (např. Nick Hume uprchne z nemocnice, policie to ví a stejně jej nechá oddělat zbytek gangu? To ho ani nenechají sledovat, když je podezřelý ze zabití některých gaunerů?). Takže moje pocity z tohoto snímku jsou smíšené - na jedné straně je mi hlavní hrdina sympatický jako zoufalý táta od rodiny, který kvůli nefungujícímu systému vezme spravedlnost do svých rukou, na druhé straně ta snaha z něj udělat někoho, kdo není, je komická. Lituji - a doporučuji místo toho klasiku Přání smrti či novější Dějiny násilí.

• 19.2.2020  21:01

9/10 - Nejslabší? Nevtipný? Postradatelný? Největší (nesmysl)? Nemastný neslaný? Tento film miluju! Po velmi dobré jedničce a vynikající dvojce přichází úplně jiná trojka a já jsem (na rozdíl od většiny ostatních uživatelů) jedním slovem nadšený. Při prvním zhlédnutí se mi sice mlaďoši pletli, ale napodruhé už jsem se v nich orientoval a musím říct, že tato čerstvá nová krev to pěkně oživila. I když stará parta v čele se Stathamem, Snipesem, Lundgrenem a ostatními byla tentokrát trochu v pozadí, pořád měla co říct. Na Arnoldovi i Gibsonovi bylo vidět, jak si to užívali. Jsem zvědav na čtvrté pokračování - doufám, že bude! PS: Jo, a Banderas mě nesral, ale naopak - ať už v ukecaných nebo akčních scénách byl výborný,dokázal rozesmát i dojmout. Bez něj by to bylo o hvězdičku méně.

• 19.2.2020  19:39

8/10 - Po letech jsem se na T3 znovu rád podíval a musím napsat, že to nebylo zdaleka naposled. Je to výborné pokračování. Arnold je skvělý a jeho T-850 se mi líbí snad ještě víc než T-800 v předchozím díle. Nick Stahl, ani Claire Danes - na rozdíl od některých svých následovníků - neprudili. Mostow to nepokazil - "smůlu" měl jenom v tom, že předtím Cameron natočil T1 a T2. Jeden z nejlepších akčních filmů roku 2003...

• 18.2.2020  14:04

5/10 - U Bennyho videa jsem kdysi napsal "Hanekeho raná depka", totéž bych mohl napsat i o režisérově předchozím Sedmém kontinentu. Přesto mě ale Benny přišel nejen daleko depresivnější, ale i kvalitnější. Určitě je to jeho formou - "Benny" je prostě psychologické drama, jak má být (ačkoliv bylo chvílemi rozvláčné - viz pasáž v Egyptě, která ovšem pod povrchem určité "bezstarostnosti" spojené s pobytem u moře skrývala emoce jako smutek, zlost a beznaděj... a spoustu nezodpovězených otázek. Proč? Proč? Jen proč?). Sedmý kontinent na mě však spíše než jako plnohodnotný film působí jako určitý experiment, snaha vymanit se z obvyklé žánrové formy. Jenže já mám raději tradiční drama, proto Sedmý kontinent nedokážu docenit. Navíc i co se týče obsahu mi Benny přišel věrohodnější. Příběh sobeckého, rozmazleného fracka se sadistickými sklony, který si není vědom hodnoty (cizího) života, mě zcela "odrovnal". Předpokládal jsem, že také po zhlédnutí Sedmého kontinentu "skončím na antidepresivech", leč mylně. Pokud je tento film založený na skutečných událostech, je to samozřejmě hodně smutné a tragické - a líto je mi hlavně malé, nevinné holčičky. Ale je něco takového, jak Haneke - inspirován skutečnými (?) událostmi - popisuje, opravdu možné? Zatímco u "Bennyho" jsem si říkal, že tohle se může klidně stát, u Sedmého kontinentu s tím mám problém (hlavně to závěrečné demolování bytu a lítost nad rybičkami). Těm lidem se nestalo nic tak hrozného, materiálně byli zabezpečeni; dospělí manželé, zodpovědní za své dítě, mohli svoje deprese řešit jinak - a třeba i tím odjezdem na několik měsíců do Austrálie nebo na rok na cestu kolem světa. O to víc řešení jejich situace nechápu vzhledem k tomu, že se jednalo o věřící rodinu (nikoliv členy nějaké poblouzněné sekty). Chápu ale, že do hlavy jim nevidíme (a tento film to ani příliš neumožňuje). Sedmý kontinent jako debut určitě není nezajímavý, ale vrcholy Hanekeovy tvorby teprve měly přijít.

• 17.2.2020  16:12

5/10 - Nevím, jestli točit podobné remaky má vůbec smysl. Vždyť v posledních letech se roztrhl pytel s různými "revenge" filmy, které jsou velmi inovativní a vynalézavé a často spolu soupeří v tom, čí pomsta bude "nejsladší" (z poslední doby např. Equalizer, John Wick, Rozsudek smrti a další). Neříkám, že Willis se pro podobnou roli nehodil, ale mohlo se to jmenovat jinak než Přání smrti a nemuselo to odkazovat na původní sérii, vždyť těch variant na téma příkoří a pomsta lze určitě vymyslet ještě víc než dost. Ačkoliv některé díly originální série byly zdařilejší a některé méně - a mnohdy se jednalo o spíše úsměvnou až naivní filmařinu - přesto je to stará dobrá klasika s mnoha nezapomenutelnými scénami, zatímco z tohoto filmu si po několika týdnech už skoro nic nevybavuji. A navíc - Charles Bronson je jen jeden!

• 17.2.2020  11:16
    John Wick 3 (2019)

9/10 - Do třetice všeho dobrého! Od tohoto dílu jsem očekával vše, ale to je snad poprvé, kdy mě třetí pokračování zaujalo více než předchozí díly. Zatímco u jedničky jsem měl dojem, že nesleduji nic až tak světoborného a tento pocit ve mně přetrvával až do poloviny ještě zdařilejší ´dvojky´, u třetího dílu jsem byl již nadšením bez sebe a úplně souhlasím se všemi pětihvězdičkovými komentáři. Atmosféra, která překonala oba předchozí díly, dějové zvraty a množství nových nápadů (Casablanca, nože, psi, koně, Kontík apod.), pestrost všech možných gaunerů (už nejen neustále rusky mluvící, ale i z jiných kultur), vynikající Reeves i Halle Berry... Konečně dostaly příležitost se ukázat i zajímavé dosud epizodní postavy typu pana recepčního či Boweryho Kinga. Tomu říkám temný komix na plátně! Jen se trochu obávám, zda tohle lze ještě překonat. Uvidíme za rok!

• 31.1.2020  19:58

7/10 - Začátek vynikající a vůbec prvním dvěma třetinám filmu nemám skoro co vytknout - přesně takto jsem si po "jiném" Terminator: Salvation představoval další pokračování (nic proti Genysis, ale na T1, T2 a dokonce i T3 to nemělo). Všechny tři ženské postavy OK, akce spousty i záporák výborný. Co se týče setkání s Arnoldem - chápu, že ne každý to ocení, ale jako další variace na téma "polidštění T-800" mi to nepřišlo zase tak špatné. Bez Arnieho by to prostě nebyl Terminátor a tady jeho postava přinesla aspoň zase něco nového... I ty sociální "sondy" mě tak nerušily - taková je prostě tahle doba a pokud se to nepřehání, dá se to zkousnout. Co mě však celkem zklamalo, byla ta poslední třetina - ano, bylo to poněkud předigitalizované, překombinované, nepřehledné... Ty scény ve tmě mě dost rušily. Nedávno jsem viděl Gone, Baby, Gone, kdy jsem při "nočních" scénách ani nedýchal... Proč to nešlo tady také tak? Škoda, velká část filmu šla hodně ve stopách prvních dvou (tří) dílů, ten konec to pohřbil. Resumé: "Terminátoří" filmy pro mě vždy byly vždy zejména T1, T2 a T3. Byl jsem zvědav, zda po zhlédnutí T6 to tak zůstane, nebo nastane změna a budou nově T1, T2 a T6. Nedopadlo to tak. Temný osud není špatný akční film a rád se na něj ještě párkrát podívám, ale na první tři díly to nemá. Tak jako u Genisys (jsem shovívavý) - slabší čtyři. Tak snad příště!

• 28.1.2020  18:35

8/10 - "Johnny Five goes Manhattan". Kvalitativní sešup? Neřekl bych - skoro tak dobré jako jednička. Já osobně tomuto pokračování dávám dokonce přednost, jelikož setkání s velkoměstem přináší nové skvělé možnosti a nápady (pankáči, knihkupectví, kostel, rande apod.). Fisher Stevens a Cynthia Gibb úplně v pohodě nahradili Guttenberga a Sheedyovou. "Máš nesmrtelnou duši. Proto jsi jako ostatní. / Duši? Ó, ano! Informace o duši mám z Bible a Koránu... / No, já osobně vycházím z Bible. / Mám nesmrtelnou duši? / Jistěže máš, můj synu. Jsi člověk, že ano? / Ó ne, jsem stroj. Ale žiju!"

• 27.12.2019  08:50

9/10 - Klasika. Chápu výhrady dobové i současné kritiky (verše, umělecké vsuvky jako tanec či balet, nelogičnosti, přeslazený princ apod.), ale na druhou stranu Princezna se zlatou hvězdou je v rámci pohádkového žánru stejný unikát v tom nejpozitivnějším smyslu slova (jako např. Mrazík), a proto si ji mohu pouštět každý rok o Vánocích do omrzení... Chytlavé písničky (ačkoliv úvodní, kdy princezna Lada zalévá záhony, připomíná melodii z Bambiho), geniální herecké výkony (Smolík, Růžek, Neumann a ostatní), únosná míra (inteligentního) humoru... O které současné (po r. 1989) pohádce toto mohu říct?

• 27.12.2019  07:54

10/10 - Jedna nezapomenutelná scéna vedle druhé, jeden geniální herecký výkon vedle druhého... Poetické, romantické, vtipné, dokonalé... Filmová hudba v duchu v toho nejlepšího z té doby. Ačkoliv po Pyšné princezně vzniklo ještě dalších pět pohádek, které bych neváhal ohodnotit nejvyšším hodnocením, tuto považuji za nejlepší. PS: A ano - proč ji učil na loutnu stupnici, když potřebovala znát akordy? :-)

• 12.4.2019  07:49
    matka! (2017)

4/10 - Úlet od mého oblíbeného režiséra, jehož filmy Requiem za sen a Wrestler patří do mé osobní TOP 50.

• 12.1.2019  08:47
    Tři bratři (2014)

3/10 - Co se stalo s Honzou Svěrákem? Kde jsou ty časy, kdy natočil majstrštyky Obecnou školu, Akumulátora 1 či Jízdu a dostal Oscara za Kolju. Ach jo, poslední dobrý film byly Vratné lahve, od jejichž natočení uběhl nějaký ten pátek... Tři bratři jsou na úrovni porevolučních Troškových či Zelenkových slátanin. Že tam jsou hezké písničky? Nejsou, ani jedna melodie či sloka mně neutkvěla v paměti... Proto raději na Tři bratry zapomínám a sahám např. po Třech veteránech. "Není nutno, není nutno, aby bylo přímo veselo..." Ale aby bylo takto smutno?

• 31.12.2018  14:41
    Jason X (2001)

7/10 - Pro mě nejlepší díl od Zitova Friday 13th part 4. Na rozdíl od předchozích pokračování méně trapné, více zábavné a temné, spíše vůbec ne špatné akční sci-fi než horor - a navíc si to dovede dělat legraci samo ze sebe. Přesto opět klasická vyvražďovačka s jedním z nejodpornějších mordů celé série. Celkové hodnocení 36 % mi přijde málo, takže ke třem jasným hvězdičkám přidávám ještě čtvrtou za souboj Jasona s androidkou a za Cronenberga.

• 31.12.2018  12:40
    Pixely (2015)

9/10 - Sice "kravina", ale velmi dobrá: originální námět, vtip, herecké výkony Sandlera, Jamese, Dinklage a dalších, režisérská taktovka zkušeného Ch. Columba (mj. Sám doma, Mrs. Doubtfire) a v neposlední řadě i neprávem nízké hodnocení tohoto filmu (Proč je Sám doma 148. nejlepší film?!) mě přiměly dát Pixelům plný počet. Předpokládal bych, že tento film bude figurovat alespoň v nějakém žebříčku nejoblíbenějších (či aspoň nejrozporuplnějších) filmů. No, nefiguruje... ale chápu to vzhledem k nástupu nové generace na CSFD. Na svém Atari 800 XE jsem sice koncem osmdesátek hrával jiné hry, takže ta nostalgie na mě moc nezafungovala, ale tato komedie je vskutku tak bláznivá, jak jen žánr "bláznivé komedie" může být. Zábavné, milé, nedoceněné...

• 31.12.2018  12:14

7/10 - Spolu s prvním dílem nejlepší díl této série. Tvůrci se po slabší dvojce prostě vrátili k osvědčeným kořenům, děj byl však zpestřen novými "bažanty" v čele s padouchem Zedem. Dobrá oddechovka na nedělní podvečer a zároveň poslední koukatelný díl z této série.

<< předchozí 1 2 3 4 5 7 9