Total Recall (1990)

Po zhlédnutí remaku z roku 2012 jsem se rozhodl pustit si podruhé Verhoevenovu verzi. Jdu nahoru o jednu hvězdu, protože tohle je fakt povedená jízda, která navíc vyniká působivým zpracováním budoucnosti, spoustou zvraty a skvělou hudbou. Celé to vyhlíží hodně komplexně a mám pocit, že se dá tenhle původní Total Recall směle označit za klasiku krvavější akční sci-fi. Arnie v jedné z mála svých rolí hraje dobře (ale potvrzuje, že na to má - viz Pravdivé lži). Jsem rád, že jsem to viděl znova a trochu jsem přehodnotil svůj názor. Zvrhlé násilí a často tíhnutí k hodně černému humoru přičítám jen k dobru (narozdíl od sebe se vážně beroucí nové verze).

Fantastický pan Lišák (2009)

Aneb jak pětihvězdičková druhá polovina filmu dokáže změnit Honzínův názor na film. První nezačíná špatně, nicméně mě kolem půlhodinky začla nudit. Ale když dojde na hlavní plán a finálních 25 minut, které přímo překypují skvělými nápady, fanouškovo srdce zaplesá. Super animace, super vychytávky a ucházející soundtrack.

Svěrací kazajka (2005)

Hodně dobře budovaný příběh v napětí, který vás nutí těšit se na závěr, kazí napasovaná pointa. Slaďárna na závěr? Taky jste si všimli těch dvou poloh, co Brody hrál? Zvláštní.. jinak herci byli skvělí, i Keira, kterou moc nemusím, mi celkem sedla. Příjemně odsypávající střih pak doplňuje solidní režie a ústřední valivý hudební motiv.

Nespoutaný Django (2012)

Tarantino měkne. Vyhrocené momenty umí mnohem lépe a hlavně i v početnější míře, což předváděl od začátku svého produktivního života a k dokonalosti dovedl v Panchartech. Django je sice skvělá zábava, ale dlouhá. Posledních 20 - 30 minut jsem pouze čekal na jasně daný závěr, který mě vůbec ničím nepřekvapil. Mírné zklamání. Muzika, herci a triky (klasicky masité, jsem rád, že se jeden z mála ještě drží analogu) perfektní. To už ale můžeme pomalu považovat za standard. 75% - být Django o 20 minut kratší, jdu možná výš.

Star Trek: Nová generace - Všechno dobré... (1994) (epizoda)

Nejhutnější látka pomáhá na konci k důstojnému odchodu jedné legendy ze seriálového plátna! Je skvělé, že pak vzniklo ještě kvarteto super filmů. Byla by jich škoda.

Paralelní světy (2012)

Dost nešťastný český název přichystali čeští distributoři. Nápad obsahuje Upside Down velice zdařilý a neotřelý. Zpracování mě ale ničím nepřekvapilo. Děj si to díky rovnému scénáři pěkně šine k očekávanému konci, nic nevyčnívá, nevybočuje, nevykolejí a více nezaujme mou pozornost. Hezká výprava se solidní hudbou a hlavně ústřední sympatické duo (Sturgesse mám pomalu čím dál radši, no a Kirsten je moje femme fatale již dlouho) prostě a jednoduše zachraňuje stabilní průměr. Z použitého námětu však mohla vzniknout super romantická scifárna, kterou jsme si mohli roky připomínat. Já bohužel zapomenu brzo, i když nerad.

Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže (2006)

Krom několika solidních scén je Truhla mrtvého muže docela nuda. Děj o ničem, jen srandovné herci, hezká výprava a supr hudba. Opravdu to zachraňuje nadupaná poslední půlhodinka.

Fighter (2010)

Wau. Tohle mě pobavilo a rozsekalo mnohem víc, než například Scorseseho ságy, jež jsem měl tu možnost zatím vidět. Pravda, nemám ještě 'mistra' dostatečně nakoukaného. Ale zpět k Fighterovi. Brilantně, civilně, přirozeně, a hlavně uvěřitelně odvyprávěný rodinný příběh z boxerského (a trochu drsnějšího neighbourhoodu) prostředí. Zápasům vyloženě sedí dokumentární podání, tím pádem celé sportovní pozadí působí mnohem realističtěji. Narozdíl od Warriora, kde víte, co se bude dít za deset minut a jak to všechno musí skončit, Fighter pluje perfektním scénářem. Přiznám se, nevěděl jsem a ani jsem v průběhu sledování filmu neměl chuť se zabývat myšlenkou, kudy děj půjde dál, jaký bude závěr. Herci jsou boží, Oscary zasloužené a já po zhlédnutí Médi a Fightera za sebou v relativně krátkém časovém sledu mám rád Wahlberga. Co se to stalo?:)Ve Fighterovi se skutečně předvedl a oscarovému Baleovi (frajer neskutečnej) je dle mého názoru vyrovnaným partnerem. Na konec ódy si nechávám hudbu a zvuk. Soundtrack je jednoduše boží! A když ho doprovází ucházející zvuková stopa... není, co řešit. Duel Fighter : Warrior má jasného vítěze. Záměrně pompézní Warrior těžce pokulhává za přirozeně energicky sálajícím Fighterem.

Méďa (2012)

Narvané nápady! Prostě film pro filmové maniaky, spousta miniskřeků mě vyloženě dostala (opravdu je ten vypravěč Patrick Stewart?? - check credits - no jo, je:). Na konci jsem bohužel zjistil, že se to výsledně schovává za pohádku a to nejklasičtější schéma ze všech. Naštěstí mi tohle zjištění na diváckém zážitku neubralo tolik, abych hodnotil méně jak za čtyři hvězdičky. Celkem neotřelá a hlavně pohodová komedie!

Micimutr (2011)

Docela brutální zmatek. Pohádkový svět je hodně lacině a taky uměle vykreslen. Spousta scén, motivů a posloupností vůbec nedává smysl. Nebýt občas vtipných (klasicky českopohádkovských) vsuvek a charismatického Bartošky, šel bych snad ještě níž.