Nevědomí (2013)

Nadějná, až extrémně překvapivě povedená, první polovice velmi výrazně kontrastuje s polovicí druhou. V té druhé mě paradoxně potěšil pokus o rozehrání monstrózní konspirační fiction zápletky s pokusem o velký přesah (ke kterému buduje očekávání zmiňovaná první část), ale na druhou stranu hodně zklamal výtah a posléze zmixování množství sci-fi kultů, na jaké si jen budete schopni vzpomenout. Den nezávislosti, Matrix, Moon, Wall-E, Star Wars atd.. Nejenže Oblivion kopíruje feeling a postupy z nich, v množství případů mi přišlo, že se jedná skoro až o plagiátorství záběrů, kusů scén, či dokonce celých sekvencí. Nemluvě o propadu ke změti klišé a předvídatelnosti. Nad šedivý průměr při součtu všech atributů vytahuje snímek hudba, vizuál (FAMÓZNÍ), zručné komponování atmosféry, scén a obrazů panem režisérem a k mému potěšení též Tom Cruise. Ten se snaží, maká ve své roli jako lodní šroub a je to znát.

Riddick: Kronika temna (2004)

Tak tohle mě hodně nebavilo. Zatím asi nejhorší Twohyho film (Pitch black žeru!), co jsem viděl. Celé se to tváří neskutečně nabubřele, přijde mi jako to pokus vybudovat určitý díl ságy, který stojí na rozsáhlé mytologii a základech typu Star Wars. Bohužel na to tenhle film nemá ani v jednom směru. Dementní děj, blbé hlášky, nevyrovnaná výprava a úroveň triků. Bojím se trojky.

Divoši (2012)

Unrated cut. Pecka. Super herci (až na Lively.. Benicio, Salma, Aaron bezkonkurenční), skvělá hudba, energická režie v našláplém filmu. Uua, nečekal jsem to. Zbožňuju, když po trailerech dostanu něco jiného, navíc pokud mě to takhle krásně trefí.

Argo (2012)

Nejméně osobitý, nejsterilnější a za mě určitě nejslabší Afleckův film. Přesto dovede vyhrát sošku a k tomu posbírat spoustu nominací. Tenhle chlap má jako režisér neskutečný potenciál. Škoda neproměnění nominace za hudbu, zvuková stopa mi vyloženě padla do noty. Goodman + Arkin ve vedlejší linii (tak trochu) bohužel táhnou film za slabší crew z Íránu.

Čtyřlístek ve službách krále (2013)

První polovice krom otravného pribináka ve mně vyvolala spoustu nadějí. Příběh odsýpá a celkem dává smysl. Sekvence s nalezením Rudolfa a jeho osvětlování příběhu a motivací není vůbec zlá. Naneštěstí se to celé zvrhne v jeden pořádnej segedín, až se člověk nestačí divit, jak krásně originální český komix (rozuměj předlohu) vykrádá Harryho Pottera, Star Wars, LOTRa atd., aniž by to ale měl zapotřebí. Neboť vrcholné sešity naší supr čtyřky jsou opravdu výtečné. Smutním. O reklamách už toho bylo napsáno spoustu..

Underworld (2003)

Příběh o ničem, scénář rovnej s milion wtf momentama a zaručeně brutálníma zvratama, až je to dávkovaný přes pilu. Jo, Wiseman nebude špatnej na řemeslo, ale.. Uf, přehnaně se to bere samo sebe strašně cool.. až je to místy skutečně spíš k pláči než k smíchu. Takže dávám jednu hvězdu za příjemnou kombinaci akce (hlavně ta finální), triků a citlivě dávkované brutality a druhou hvězdu samozřejmě za Kate, jelikož si nedokážu představit chlapa, který by takovou ženskou nechtěl mít doma.

Total Recall (2012)

Oproti Verhoevenovi s Arniem těžká slabota. Akorát na triky ženský a Colina se dá celkem dívat. Jinak děj, zvraty okopírované a často víc osekané. Přes lepší triky a spoustu nových možností působí vychytávky z budoucnosti mnohem slaběji než v o 22 let starší verzi. Ale pro fandy sci-fi asi povinnost. Wiseman snad časem dostane do ruky něco pořádnýho, aby se taky ukázal.

Total Recall (1990)

Po zhlédnutí remaku z roku 2012 jsem se rozhodl pustit si podruhé Verhoevenovu verzi. Jdu nahoru o jednu hvězdu, protože tohle je fakt povedená jízda, která navíc vyniká působivým zpracováním budoucnosti, spoustou zvraty a skvělou hudbou. Celé to vyhlíží hodně komplexně a mám pocit, že se dá tenhle původní Total Recall směle označit za klasiku krvavější akční sci-fi. Arnie v jedné z mála svých rolí hraje dobře (ale potvrzuje, že na to má - viz Pravdivé lži). Jsem rád, že jsem to viděl znova a trochu jsem přehodnotil svůj názor. Zvrhlé násilí a často tíhnutí k hodně černému humoru přičítám jen k dobru (narozdíl od sebe se vážně beroucí nové verze).

Fantastický pan Lišák (2009)

Aneb jak pětihvězdičková druhá polovina filmu dokáže změnit Honzínův názor na film. První nezačíná špatně, nicméně mě kolem půlhodinky začla nudit. Ale když dojde na hlavní plán a finálních 25 minut, které přímo překypují skvělými nápady, fanouškovo srdce zaplesá. Super animace, super vychytávky a ucházející soundtrack.

Svěrací kazajka (2005)

Hodně dobře budovaný příběh v napětí, který vás nutí těšit se na závěr, kazí napasovaná pointa. Slaďárna na závěr? Taky jste si všimli těch dvou poloh, co Brody hrál? Zvláštní.. jinak herci byli skvělí, i Keira, kterou moc nemusím, mi celkem sedla. Příjemně odsypávající střih pak doplňuje solidní režie a ústřední valivý hudební motiv.