Wonka (2023)

Uprostřed místy skoro za 6*. Jak řekla má drahá polovička, u některých čísel se museli vydatně vyblbnout (vrchol pro mě je koláž př rozjedu podnikání a prodávání po ulicích). Na začátku a na konci mezi plus mínus 4. Nečekal jsem to, ale nový Wonka se náramně povedl. Spousta príma nápadů, legrace, občas napětí, parádní hudby, v šabloně nápaditého scénáře a Timothée... to je prostě borec. Po dlouhé době mooc pěkně odvedený český dabing - titulkovou verzi jsme nestíhali, Honza Cina je člověk neuvěřitelného talentu. Palec hodně hore.

Avatar: The Way of Water (2022)

Mohutna krasa. Film, ktery ma potencial donutit vas nenavidet vasi vlastni rasu. A i na ten Titanic nakonec doslo. Nastesti krom mnou nejmin oblibeneho dilka maestra je z toho citit i jeho nejvic mnou milovane dilko - Propast. Diky za 3 hodiny v jinem, uzasnem svete.

Bejval sem slavnej (2022)

Film, co začíná nenápadně a mírně odtažitě, stupňuje a končí na vrcholu. Každou minutou je to o kousek lepší, ve finále je moc dobře, že některé linky zůstanou jen načrtnuty. Za mě těžkej palec nahoru. Chemii a herectví ústředního dua by áčkovější produkce mohly závidět.

Jurský svět: Nadvláda (2022)

Stejny princip jako Vzestup Skywalkera. Jen o neco lepsi a s famozni sekvenci Malta+prilet do Byosinu. Jinak prumer.

Na nože: Glass Onion (2022)

Twist super, Craig super, Norton celkem ok. Je to hravé, vtipné, místy překvapivé v detailech, ale rozuzlení a vyznění nakonec celkem jednoduché, očekávatelné a pro mě i laciné.

Poslední závod (2022)

Snímek minimálně evropského měřítka. Smutný a velmi napínavý. Tohle by se mělo pouštět všem střelcům na horách povinně. Nepamatuji se, kdy jsem byl naposled takto našponován u českého bijáku, zároveň ohromen krásou kamery a záběrů a hrdý na to, že to u nás ještě umíme. Perfektní žánrovka s dotekem historie, která ve Vás vzbudí vděčnost za rozvinutou společnost a rovněž značný pocit nejistoty a dojetí. Konečně je doceněn příběh Emericha Ratha. Díky za takové filmy.

The Gray Man (2022)

122 minut, nebylo to aspon 152? Takovej neutral, digitalni reinkarnace Komanda a tak podobne. Pul plynu, ke trem za sympatie k hercum.

Top Gun: Maverick (2022)

Nefunguje podvozek, urvalo se křídlo, urvalo se i druhý křídlo... klesám! Sorryjako, ale je to opravdu zručně a krásně nafilmovaná hovadina, která je průsvitná jak kostýmy z Oscarů z Vanity Fair party. Tyto scénáře se dají předvídat z minuty na minutu včetně doslovných dialogů a 'silných' monologů. A ještě je to military very friendly. Snad příště, ale neberu Vám to. :)

K zemi hleď! (2021)

Takovy drsnejsi hrany WALL-E. Za WALL-E si dosadte Lea, za Eve vedecka fakta a jejich prime aplikace v dnesni dobe, za laskavy Disney/Pixar humor satiricky cernohumorneho McKaye, ktery je nekde na pomezi stroheho Tarantina a mene ukecaneho Scorseseho. Vztah Lea a vedy proveri oblouk filmu, kde je Zeme zamorena medialnim bramboroidem podle skutecnych udalosti, diky kteremu se velmi slusne snazime z hlavy vymazat jakoukoli konfrontaci s neprijemnem. Z vedeckych faktu si kazdy muze vzit, co se mu lip swipuje na jeho oblibenou stranu, vyjadrit se pak a jeho nazor musi byt verejne tolerovan. Sami uz si nespocitame ani rozpocet na zakladni nakup. Kolize se zda byti nevyhnutelnou. Jedine, co se da vytknout, je, ze ti, jez by se meli chytnout za nos, se budou rovnez kralovsky bavit. Urcite se tomu neda vytknout strih, scenar, rezie, casting a vubec ne Mark Rylance, jehoz karikatura je mrazive neuveritelna. Kazdopadne se to stane, jen jeste nevime, co to bude.