Absolvent (1967)

The Graduate nejdřívě pozvolna a postupem času až běsně graduje v nevídaný nátěr. Nejvíce je to vidět na ústřední postavě f a m ó z n í ho DH, který si z počátku filmu volně kráčí prostorem, aby po prvním nakopnutí začal žít a na konci vyloženě sprintoval. Skvělá hudba, skvělí herci, inovativní kamera, dravá režie. A TA ATMOSFÉRA šedesátek. Spoustu důvodů, proč takový film vidět. A ne jednou.

Příchozí (2016)

Hypnóza, husí kůže, nepřetržitá dvouhodinová konsternace brilantní kinematografii. Miluju sci-fi, miluju chytré sci-fi vícerozměrné a mnohovrstevnaté s patřičnou hloubkou. A tím vším přesně Arrival je. Nenuceně. Můj prozatímní, největší filmový zážitek roku (počítaje projekce i starších snímků). Amy je překrásná.

Ona (2013)

Naprosto bezkonkurečně podané holé sdělení s tak extrémní aktuálností a hloubkou dělá z Her věc, kterou bychom měli na dnešním programu kin oslavovat. Skvělý příběh, skvělí herci, hudba, co se dostane pod kůži, interesantní stylizace, citlivá režie. Spousta stránek, které dělají tenhle film krásným, zároveň však naléhavě znepokojivým.

Taková zvláštní rodinka (2001)

Tady mě Anderson trefil přímo na komoru. Nálada, povaha, průběh, gró snímku mi svou neortodoxní až buranskou (vúči současné kinematografii) stylizací sedlo překrásně, až jsem si zpětně potřeboval pouštět opakovaně některé pasáže (i během prvního zhlédnutí před dokoukáním celku). Vidím, že jsem spíš jeden z mála. O to možná spíše se postupem času stane tahle mnou dlouho přehlížená Andersonovka hlubokou srdcovkou...

Spotlight (2015)

Brilantní. V suchém triku podané zásadní téma, které touto cestou ještě nabývá na působnosti. Jásám nad tím, jak dokáže být kinematografie ještě takovým způsobem 'filmová' a ne pouťová. Díky

Griffinovi (1999) (seriál)

Vraždění neviňátek. MacFarlane na prostoru 21 minut exceluje, tento formát mu sedí přesně na tělo. Kde jsem kruci zaspal, že jsem míjel Family Guy?? Tvůrci přivádí k dokonalosti hordy inspirace ze starších předchůdců, své vzory neskrývají, proč taky? Nemělo by to smysl. Moje dušička milovníka kritiky společnosti (destruktivní i konstruktivní) pomocí peprného a absurdniho humoru skáče radostí. Po velmi dlouhé době zažívám u seriálu salvy smíchu. A mimochodem krom geniálně namluvených postav v originále jsem svědkem parádního českého dabingu (ten původní).

Až na krev (2007)

Umělecké dílo patří k těm hutnějším filmům, co vůbec není krásné, ale je perfektní. Anderson přímo kreslí na plátno scény, ze kterých několik už teď může být označeno za památné. Výkon DDL je zcela mimo kategorie, samozřejmě a přirozeně. Jestli ty zvěsti okolo jeho Stanislavského metodě, jež aplikuje v podstatě na každou roli, jsou pravdivé, asi bych se ho na place bál. Herecký bůh i démon v jedné osobě. Oscarová hudba bez nominace.

Star Trek: Hluboký vesmír devět (1993) (seriál)

Mé prvotní hodnocení v podobě tří hvězd vycházelo pouze z pár dílů viděných v tv s českým dabingem. Avšak moje srdce trekkieho mi nedalo a sehnal jsem si kompletních sedm řad v originále. Momentálně sjíždím pátou a už někdy během třetí jsem své hodnocení o hvězdu zvednul. Pomalu a jistě si mě nachází i DS9 a já k němu získávám další vyjímečný vztah. Speciálně od čtvrté sezóny nabírá seriál vyšší obrátky. Jednotlivé epizody jsou dost často (nutno dodat se zvyšující se frekvencí) velmi filozofické s poměrně vícevrstvým poselstvím. Spousta vykreslených postav, lidských propletenců, vztahů získává na hodnotě až s přibývajícím počtem epizod, vydatně. Další unikátní Star Trek je třeba sledovat velice pozorně a tak nějak tuším, že ve své době DS9 předběhl svou dobu a zůstal nepochopen - i já jsem se do této kategorie prve zařadil. Uvidím, zda i u tohoto ST počinu se dostanu ve finále na 5*... toť jediná a příjemná neznámá.:) Charakteristika: Sci-fi dobrodrůžo pro náročnějšího geeka se sklonem k dlouhodobým vztahům._Trekkie velikosti mého srdce nemůže jinak po dokoukání než zvednout na 5*.

Čarodějův učeň (1977)

Absolutní klenot české kinematografie. Kdyby se dělala nějaká česká 'topka', Čarodějův Učeň nesmí chybět. Invence, vize, originalita spolu s vytříbenými 'běžnými' filmovými atributy (napětí, animace, režie, hudba, zvuk..), kterou kde dnes v našich luzích a hájích pohledáš? Nikde.

Čtvrtá hvězda (2014) (seriál)

Další zjevení na českém seriálovém poli. Po dlouhé době jsem propadl v závislost nějakému seriálu, a tudíž se bojím jak čert kříže podívat se na poslední dva díly, protože pak už bude konec... :) Tak to bohužel sjedu znova a uvidím, jestli mě něco o ten pomyslný kousek zlomí a přihodím k silným čtyřem zbytek páté hvězdy._ Jedu to po letech znovu a to rovnou se svou chotí. Jsem zvědav, co mi z toho po ohodnocení zvlášť každé epizody vypadne. Už teď je mi jasné, že je to prostě nadčasová palba._Je to tam, podruhé zhlédnuto a skoro čistá plná palba. Plís, ještě někdy něco podobného nebo druhou sérii!