Tchyně a uzený (2011) (TV film)

Komedie, která plynule přejde v drama. Opravdu solidní televizní počin, ve kterém by maximálně šla zkrátit o pár minut první půlka. Příběh je ale dostatečně silný a podán tak, aby zaujal po celou dobu. Nečekal jsem takhle dobrý film, skutečně ne. 70%

Zelený sršeň (2011)

Možná zbytečné 3D, nicméně není otravné a má i vyloženě světlé chvilky. Gondry natočil evidentně chytrý film, kde Seth Rogen své roli nezůstává vůbec nic dlužný a zbytek sestavy mu slušně sekunduje. Neuvěřitelně cool akce mě skutečně překvapila. Od Gondryho jsem takový akční nátěr nečekal a je vidět, že je to pan režisér. Věděl přesně, co chce a jak to natočit, aby hlavně pobavil a nedělal z nás ještě větší debily. Je krásné vidět, že i v Hollywoodu může jít znovu do světa pouze po pár měsících film, který není parodií, přesto bere hrdinství a komix na lehčí váhu, dělá si ze sebe legraci a nebere se vážně. Tím vším se stává tenhle filmeček ještě více sympatickým. Po dlouhé době snímek, během kterého jsem nekontroloval čas a jehož trailer je méně úderný a výrazný než film samotný. Škoda jen, že Waltz hraje skoro stejně jak v Panchartech. Skvělý úvod, legrace.

Úsvit mrtvých (2004)

Vynikající úvodní i závěrečné titulky. Začátek bez servítek, stejně jako celý průběh. Škoda nemalého množství nelogičností v chování postav, to mi však vynahradilo hodně vyvedené finále. Jistý, hutný, vtipný a nářezový debut.

Saltová (2010)

Jack Bauer křížený s Bondem, Bournem a Huntem v ženském a řidším vydání. Z počátku se mi zdálo, že ona podívaná bude skutečně atmosférická a hodně vydařená. S postupujícím časem však zařadí nevídané množství jakoby efektních a dechvyrážejících zvratů, které jsou bohužel žalostně předvídatelné. Jednoduše do puntíku víte, co se stane za pět minut. Přál bych si, aby se ve filmu stalo jen to, co trvá prvních padesát minut. Zbytek minut by mohl posloužit k větší věrhodnosti zápletky a Salt by byl určitě lepším snímkem, než je. 51%.

Ghost Dog - Cesta samuraje (1999)

Ghost Dog mě v podstatě zklamal. Asi jsem opět udělal tu chybu, že jsem čekal hodně. Bohužel pomocí dlouhých záběrů na Ghost Doga jedoucího v autě za kolovrátkového hopového rytmu mě atmosféra nepohltila. Fajn odkazy na pohádky, různé pohledy na setkání služebníka a pána, prolínání textovými záběry se zajímavým textem, ale k obecnému nadšení se přidat nedokážu, šlo to tak trochu mimo mě. Slabých 60% zachraňuje celkem charismatický Forest Whitaker, občas trefné hlášky, semtam vychytávka v přestřelce (kéž by jich bylo více), či originální smrti gangstera a černý humor (pohádky, zmrzlinový kamarád, rasismus atd.). Plakát navíc avizuje, že se bude též mlátit rukama a sekat mečem. To raději nikdo nečekejte. Film mohl být alespoň o deset minut kratší a nic by se nestalo, přesto stojí určitě za vidění.

Wimbledon (2004)

Hodně sympatická úvodní dvojice, navíc Kirsten Dunst, že jo. Chtěl bych pochválit vydařené scény ze zápasů (mohlo jich být klidně o pár minut víc) a hlavně extrémně trefné a vtipné promluvy (jeho myšlenky) Petera Colta k sobě samému během zápasů - ty neměly chybu. Škoda jen, že když už se film jmenuje Wimbledon, tak mohl být též na sedm kol a občas nějaká chyba - 'uhraju na něj tři gamy jen' a ono na tabuli svítí 2:6,4:5 - ale viděno s dabingem. A určité předvídavosti a klišé se v romantickém filmu odehrávajícím se během grandslamu, kde k tomu často déšť přerušuje zápasy, nevyhnete. Přesto mi skóre vylezlo na 4* za 5 a 70 %.

Pozemšťan (2007)

Film v podstatě v jednom pokoji, o několika málo postavách, postavený jen na monologu a sem tam nějakém dialogu, občas podkreslený instrumentální hudbou, bez jediného triku. Když vás zaujme, už na něm musí něco být, ne? Minimalistická sci-fi je natolik bravurně zrežírovaná a zahraná (samozřejmostí je skvělý námět), že žádné další prostředky nejsou potřeba. Navíc napsat k takovému snímku scénář, aby jste se necítili okradeni či unuzeni k smrti, muselo být skutečně náročné. Kdo rád mystifikuje a nechává sebe mystifikovat, rád si hraje s různými teoriemi, co, jak a kdy mohlo být, měl by Pozemšťana určitě vidět._Dokonalá konverzačka, je to umění a jako takové se musí cenit. Jdu na plnou palbu.

Zardoz (1974)

Hvězdička za Conneryho a spoře oděná děvčata.

Sladká Laura (2005) (seriál) odpad!

Solidní zápletka, propracované dialogy, skvělí herci. Ať žijí seriálové perly na TV Barrandov!

TRON: Legacy 3D (2010)

První půlka těžká zívačka (spánek se o mě nejednou krutě pokoušel), druhá už si mou pozornost skoro udržela. Tron vypadá moc hezky, designově se jedná o skutečně zajímavé výtvory. Jenže postupy, scény a i detaily jsou plné klišé a často vykrádají starší a silnější formáty (Matrix, Star Wars, LOTR). Příběh prázdnota, finále odhadnutelné hnedka, navíc přehnaná snaha o dramatizaci každičké scény na stejně vyhrocenou úroveň na mě nefunguje. Tohle celé mě minulo. Přitom potenciál snímku či celého světa Tronu se nedá změřit. Chápu špatná i dobrá hodnocení.