Spáč (1973)

Orgasmátor je opravdu vypečená věcička.:) Ta mě opravdu dostala. Obří ovoce se moc povedlo též. Kdo dokáže vytvořit takhle trefnou a k tomu komickou vizi budoucnosti s působností do politických a kulturních sfér, aniž by to vypadalo opravdu křečovitě? Pobavil jsem se velice, i když Allen místy ztrácí dech. Bohužel se potenciál této komedie zcela nevyužil. Pravděpodobně v první půlce lepší dílo než ve druhé, aspoň mi to tak přišlo, ke konci jsem totiž trochu ztrácel trpělivost. Ale pořád jsem Woodymu nakloněn. Čili třičtvrtě plynu, což znamená 75%.

Spectre (2015)

Nejdříve lidé soptili, že Bond je Bourne, pak soptili, že je z něj úplně něco jiného zcela mimo mantinely, pak soptili, že se z něj stává tragický hrdina, a že sakra už přece všichni chceme všechny propriety, které kdy učinily Bonda Bondem. Proč si stěžovat, když jsme to konečně dostali??? Bond se vrací do doby Conneryovek, kde byly holky, zbraně, byl mocnej padouch, bořil se svět, voněl styl, kralovala skvělá hudba a uprostřed svištěl borec, kterej si je všechny dal k snídani, mezi tím stačil ještě povozit strejdu na nárazníku po Římě a všechny se vším vyhlásit. Že má Bond stále nějaké svědomí a zbytek pochmurného výrazu z novějších dílů už je jen minoritní stopou na Spektakulární poctě oldschoolovým kouskům a obratu ke kořenům, co se až nečekaně vydařil. Avšak vzpomeňme si, jak se někdy tvářil Sean Connery. Craig je prostě borec a doufám, že si Bonda nerozmyslí. Mendes krouží svoje narativní kolečko zdárně do cíle. Držím mu pěsti aby nás potřetí totálně sejmul. Slintal jsem blahem nad horou odkazů do všech obdbobí Bondovy historie. Těsně pod vrcholem, uvidím napodruhé._ Bez pochyb ihned zvedám hodnocení na plnou palbu, neboť mě napodruhé čekal elektrizující zážitek. Všechno, nad čím jsem poprvé váhal, působilo teď mnohem přirozeněji (dokonce i úvodní titulková sekvence s diskutovanou titulní písní stejně jako závěr filmu). Zejména musím vypíchnout neskutečnou uvědomělost tvůrců vůči univerzu, kdy skládají moderní odkaz staré škole s těmi nejlepšími špetkami obrody Jamese Bonda z posledních let. Famózní hudba (udávaní tempa scény a koktejl původních motivů s novými i z titulní skladby je opravdu geniální) s navrátivší nadsázkou budují postavám silnou půdu pod nohama. Totiž ústřední dvojice je naprosto skvělá a Waltz při druhém shlédnutí pasuje na Stavra už vskutku parádně. Spousta scén nabývá na intenzitě, hlavní akční sekvence jsou od sebe jasně odlišené, posouvají děj dál a dokonce jsou dopředu tyto změny naznačené (čehož si při první projekci zákonitě nemůže divák všimnout). Bond je zpátky Bondem. Já děkuji, v hloubi duše jásám a mé fanouškovské srdce plesá. Nebojím se napsati (ni říci), že Spectre bude patřičně doceněno až časem a řadí se k novátorským, netradičním kusům série._Oprava, takový pecka to není, Skyfall obstojí časem z Mendesovek mnohem líp. Na rozdíl od odstatních se mi ale Léa Seydoux líbí velmi.

Speed Racer (2008)

Speed Racera označím za maximálně zábavnou avšak i často stupidní hříčku bratrů s velkým W. Naštěstí to celé není myšleno vážně, i když vychovávací rovina rodinné sféry snímku se za nevážnou označit nedá a zamrzí doslovná odhadnutelnost pointy, nad jejíž smysluplností bádate během tří čtvrtin filmu, jak jen jí bude dosaženo. Dokonalá vizuální stránka pouze perfektně zaobaluje snímek jako celek, triky jsou zajisté úžasné. Matthew Fox v roli 'spřáteleného jezdce':) pasuje solidně stejně jako sexy Christina Ricci v úloze bondgirl. Avšak nejvíce mě potěšil John Goodman, který v bojových scénách působí opravdu extracool. K tomu všemu nám Speed Racer uteče celkem rychle halvně díky klasickým režijním atributům Wachowski bros (klipový střih, po akurátních dávkách dodávané zpomalené záběry a jako doplněk skvělá hudba). Proč se nepobavit a nevypnout mozkové buňky nad místy logicky tápajícím a tupým dějem? S chutí do toho!_Po odstátí: Asi opravdu krok trochu vedle.

Spider-Man (2002)

Ostrý záporák, prima herci, Raimiho romanticko - comicsová režie, skvělá hudba, atmosféra, průvodní příběh z lůzra bejkem a máme z toho parádní (oddechový) zážitek. Škoda jen občas horších triků a Sympatická Kirsten Dunst si kazí dojem posledními replikami, kde jsem jí nevěřil ani slovo. Velice pěkné čtyři hvězdičky._Taková pecka to skutečně není, jedna dolů.

Spider-Man 2 (2004)

Schematicky je dvojka klonem jedničky, avšak v komplexnějším režijním hávu, který nejlépe vykresluje zřejmě vztah ústřední dvojice. Není to akční film, je to comicsová romantika. Proč ne. Zábava sestávající se z drsného záporáka, sympaťáka Spideyho, spousty vychytávek a gagů, hezké M.J.. Zamrzí ale rozvleklost aspektu 'jé, chudák Péťa, ono se mu stále tolik nedaří, to je mi líto..', jež zabírá celé dvě třetiny stopáže a naštěstí je opravdu osvěžena občasným vyskytnutím příjemného humoru. Svižné (bohužel nic moc oběvující a nepřevratné) finále pak ještě lehce sráží přepřekrásňoučký a miloučký šťastnokonec. Nejsme již v mýdlové opeře? Naštěstí ještě ne:). Na hranici kýče mi vychází silnější tři hvězdičky.

Spider-Man 3 (2007)

Pubertální romantická komedie s renderovanými akčními scénami. Tobey se sice snažil, jenže Spidey dostal na frak. Byl jsem svědkem motivů a námětů snad na tři plnohodnotné snímky. Je libo lacinou horskou dráhu z poutě?

Spotlight (2015)

Brilantní. V suchém triku podané zásadní téma, které touto cestou ještě nabývá na působnosti. Jásám nad tím, jak dokáže být kinematografie ještě takovým způsobem 'filmová' a ne pouťová. Díky

Správní chlapi (2016)

Svěží zemitá pecka je pro mě radostným závanem do kino distribuce v ČR. Po plátně něběhají animované postavy před modrým plátnem, nevybuchují a nepadají vyrenderované objekty. Místo toho vidíme skvadru skvěle hrajících lidí naplno své postavy vsazené do nešablonovitě (neberte mě úplně za slovo - v porovnání s tím, co běžně v kině vidíte) vystavěného příběhu, kde si na neživé věci skoro můžete šáhnout. Shane Black popostrkuje berličky v ději někdy opravdu originálně a nečekeně, ale hlavním pohonem je ústřední duo (Crowe je fakt vobrovskej, ale milej, Gosling komickej, slizkej a přesto taky milej), které by v současné formě utáhlo i mnohem horší scénář. Ve spojení s dobře vybraným zbylým osazenstvem (krom Basinger) a padnoucím soundtrackem se rýsuje adept na nejlepší komedii za posledních pár let. Ocitám se na vážkách mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami, neboť už dlouho jsem se v kině tolik od srdce nenasmál. Uvidím, jak rychle to vyprchá a jestli se na The NIce Guys kouknu někdy v budoucnu.

Srdce a zbroj (1983)

Chaotická sebranka křižuje chaotickým snímkem. Ten se snaží být realistický, někdy však působí spíše směšně. Místy se pokouší být explicitní, zajímavá dávka sexuality, ale je to prostě nesourodé a hlavně nesmyslné. Scénář je směšný a bez řádu, postavy karikaturované (rozuměj přehnané) a ani pan režisér za přispění synťákové osmdesátkové hudby moc nevyniká. Nevydržel jsem to celé. Tane mi na mysli stále scéna kdesi na poli, kde se nejdřív někdo zkusí pobít, pak spolu všici vesel komunikují, posléze zapadne Slunce a někdo se chce opět pobít, přičemž se zatím vyprofilují dva milenecké páry v podstatě. V první půlce, kterou jsem ještě vnímal, se nachází totální absence děje. Dávám čtvrt plynu za pokus o dávku brutality a hanbatosti.

Srdečné pozdravy z Ruska (1963)

S Thunderballem pro mě nejoblíbenější Conneryovka. Tady se nachází skutečně jen to nejlepší z guláše Bonda a hodně spíše těch tradičních špionážních dílů ze Srdečných pozdravů sosá inspiraci (Casino Royale, Jeden svět nestačí, Muž se zlatou zbraní)._Conneryovka s nejlepším scénářem a nejvíc 'špiónský' Bond vůbec.