Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Drama
  • Sci-Fi
  • Dobrodružný

10 000 př. n. l. (2008)

10,000 B.C. je obyčejná lovestory pohádka, šouplá do 'zajímavě':) upravené historie. Nic víc, nic míň. Roland se postupem času učí docela obstojně režírovat, avšak celé to prasí pekelně zesraný scénář a ta forma, Emmerichu, není ještě uplně nejlepší, o střihu by se též dalo polemizovat. Na druhé straně potěší skvělá výprava, hudba, kostýmy a zvířátka. Vyznění (sice evidentně až moc okatě animované) šavlozubé číči kazí její vděčnost. Vůbec celý snímek doprovazí jistá forma idiocie, což ale u Emmericha nepřekvapí (chybí jen ve stargate). Též potěší rádoby mimozemsky líčený vládce Egypta, s ohlédnutím na mytologii, dřívější režisérovu tvorbu atd..., navnadí na přemýšlení nad roztodivnými teoriemi, také lehká polemika o nesmyslnosti proroctví někde v půlce kolem tygra, jež je bohužel zas na konci zprasena, pekelně předvídatelným a připraveným hepijendem, který sedí do pera Rolanda Emmericha snad nejvíce z celého snímku. Ačkoli je nejlepší scéna filmu již v prvních deseti minutách a to 'Lov mamuta', ačkoli historicky korektní jsou více snad i Star wars, ačkoli namáhání mozkových buňek při projekci se rovná asi tak námaze běhěm pozorování ochrnutého lenochoda, stále je to celé zábavné a rozhodně zajímavé svou odlišností. Místy jsem se hezky od srdce zasmál. Na jeden večer, proč ne? Slabší tři *._49% a hvězda dolů.

127 hodin (2010)

Ideální volba Jamese Franca do hlavní role. Danny Boyle dokázal, že umí točit silné filmy i s kvalitním závěrem, aniž by se zbytečně podbízel (milionář). Posledních 20 minut je takovej nátěr, že až to uvidím podruhé (snad brzy), rozhodnu se, jestli přihodím pátou hvězdičku. Skvělá hudba, střih.. scénář očekávaný (jak jinak?), ale okořeněný spoustou zajímavých odboček a perliček, které doplňují originální režijní vychytávky. Povinnost pro toho, kdo si občas rád nechá "brnknout" na nerv/y. ;)

1917 (2019)

Já naopak myslím, že herecky je 1917 velmi slušný počin na mladý kluky s ikonickou podporou veteránů jako Firth, či Cumberbatch (jenž neměl na konci nejmenší chybičku). George Mackay se počíná stávat mým oblíbencem. Celý film je velmi povedená a intenzivní šleha. Tlačilo to na mě určitě tak, jak Sam Mendes zamýšlel a já zůstal jen kousek pod nejlepším zážitkem. Příběh samozřejmě nemůžeme očekávat v případě survivalu nikdy v komplikované, či prevratné rovině, přesto ten film může být skoro perfektní (viz Gravitace, Potomci lidí atp.).

2 zbraně (2013)

Pro mě to bylo veliké překvapení. Jedná se o hodně svěží mix akce, komedie a dramatu. Čím dál víc přicházím na chuť Wahlbergovi, navíc spolu s Washingtonem v 2 Guns tvoří vzácně elektrizující duo. Soundtrack hodně solidní, pořád se něco děje a sem tam spadne do hrnce peprná hláška. Takhle dobré žánrovky se poslední dobou moc často netočí.

plakát

2001: Vesmírná odysea (1968)

Po letech jsem se rozhodl přepsat komentář, protože ho nikdo nikdy nemohl číst (násobně 10 řádek +), 08/2019: U málokterého filmu lze použít přirovnání 'Jeden z nejlepších filmů všech dob'. Odyseu takto označím s ledovým klidem. Génie Clarka s Kubrickem zde spojila touha po preciznosti, ohromná představivost a jejich profesionalita. Oni dali vzniknout vědeckofantastickému mistrovskému dílu. Zhmotnění mnoha vizí či technologických nápadů je scénu po scéně až strašidelně přesné a uvěřitelné. Buď byli skutečně geniální, nebo měli zatracenou kliku. Já sázím na to první. Nedovedu si představit jiný snímek, který dokonale (dle našich dosavadních znalostí) popsal cestování vesmírem, zároveň ho posunul dál a k tomu dokázal mistrně filosofovat nad domnělou jedinečností a evolucí lidstva, jeho významem v kontextu nepoznaného. Do té doby (a troufám si napsat, že ani od té doby) se nikomu nepovedlo tak mistrně přepsat kinematografii (minimálně v rámci technických a dobrodružných žánrů) a uvést na svět nadčasové dílo, jehož síla sahá daleko přes prostor filmového pásu nebo stránek knih.

plakát

2010: Druhá vesmírná odysea (1984)

Základem pro zdařilý děj filmu je geniální pokračování knižní předlohy. A. C. C. rozvinul svůj rozjetý konflikt a na pozadí geniálních HC sci-fi nápadů a inovací jej konkretizoval. Film se snaží jet po knize, sem tam si to ohne včetně druhé poloviny, ale je určitě zdařilým představitelem a reprezentantem skupiny - pokus o věrné přetáhnutí knihy na plátno.

2012 (2009)

Nejlepší Emmerich od ID a Godzilly. Není třeba rozepisovat všechny jeho neduhy, jež se dají jednoduše a výstižně popsat souslovím, které velice rád používá můj tatínek: 'americká slátanina' (vyjadřuje prostě vše: patos, demence, bezcharakterní postavy, love you, ultrapřehnanost). Jenže po víc jak deseti letech mu to zase všechno zafungovalo, jelikož smíchal ingredience ve správném poměru. A vyšla z toho pecka 2012. Nehorázně nabité katastrofické záběry, jaká škoda, že jsem neviděl na velkém plátně!! Akce je prostě bombastická a často vtipná, triky únosné. RE ví, co lidé chtějí vidět, nabývám dojmu poslední dobou víc a víc, že to má všechno hezky spočítáné do puntíků, blbej jako jeho filmy nebude. :) Ač dvě a půl hodinky, dá se vydržet. Výplach, zábava, palec nahoru. V roce 2009 Emmerich Baye jednoznačně poráží na plné čáře.

21 gramů (2003)

A.G.I. rozehrává na dvouhodinové půdě velmi působivou mozaiku. Rozhodně tento filmařský styl nejde nikam začleňovat, natož se ho pokoušet co nejpřesněji rozškatulkovat. Není to krimi, drama (divadelní hra? - tahle škatulka mě ze všech dostává vždy asi nejvíce) ani thriller.... Je to pohled do nitra lidské duše, lidského svědomí. Je opravdu nutné říkat k tomu ještě něco více? Možná ano. Iňáritu nám zobrazí a vygeneruje lidské reakce v naprosto mezních situacích, kde každý jednotlivý lidský faktor se už začíná chovat v posdstatě stejně. Různými, skvěle zahranými odstíny lidských osobností ukazuje jemnou odlišnost, která však ze širšího hlediska nemá význam. V zásadě jde jen o pár těch nejpodstatnějších věcí. Tento snímek vám je pomůže zase na pár dní poodhalit a připomenout. Dokáže to tvrdě a intenzivně.

22 Jump Street (2014)

Lord s Millerem přebírají žezlo po Abrahamsovi a Zuckerech. Mají dokonce svého Gravese, Nielsena a Sheena. Ústřední duo si rozumí, jako by to snad víc nešlo. Ve své obraznosti, zábavnosti a kreativnosti jsou na vrcholu. Takhle hravý a nadupaný hraný film už dnes v široké produkci nenajdete.

plakát

24 hodin (2001) (TV seriál)

Z mého pohledu je to kousek, který odstartoval vlnu dnešního moderního a lehce mysteriózního seriálu a dal mu jeho tvář. Rozstřesená, téměř ruční kamera, rychlé střihy a časté dějové zvraty. Jediná první série je pro mě pouze devadesátiprocentní. Ostatní řady mě už naprosto dostávaly do kolen. Avšak každá je vždy o ždibec lepší než ta předchozí, jsem zvědav, kde to skončí a hlavně jak. Neuvěřitelně politicky nekorektní, hlavně ve čtvrté a páté sérii. Velmi často přemýšlím nad tím, jak je možné, že tento seríál ve státech běží. Ať už pro časté prezidentovi kompromitující peripetie nebo Bauerovy nekompromisní vyšetřovací metody. Kiefer Sutherland má skvělý hlas a kdyžtak český dabing patří k těm lepším. I když originál je prostě originál. Nejlepší dramatický seriál poslední doby.(- koment po pěti sériích-) 7. série po prvních pěti dílech - famózní restart, prostě nářez._8. série specielně v druhé půlce ukázala, že na to celý tým kolem 24 ještě stále má. Zejména posledních sedm dílů bylo naprosto brutálních. Masakrální závěr! Come back Jack!!