Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Drama
  • Sci-Fi
  • Dobrodružný

Havel (2020)

Náš národ je rozdělený. Vždycky byl, nyní je to snad paradoxně ještě patrnější. A tenhle film, jak jsme konstatovali s mojí velice vnímavou a chytrou ženou, přichází přesně včas. I přes to, že se odehrává 52-31 let v minulosti, je naléhavě aktuální. Chápu rozporuplné přijetí, je to film pro nás, pro Havlovi zastánce, ale měli by ho vidět všichni občané České republiky. A je to film světových rozměrů. Od prvního (famózního) záběru sledujeme osobitě pojatou konstrukci Havlovy osobnosti. Je v centru dění a pomocí brilantně zvládnutých filmových nástrojů (kamera, zvuk, soundtrack) vypráví jeho cestu ke státníkovi, všechno okolo je jen jakoby bokem. Po velmi dlouhé době jsem byl na konci filmu dojatý a nechtěl jsem, aby skončil. A to navíc u českého filmu! Ptám se, kde je konec státníkům, na které mohl celý národ být pyšný? Přijde někdo, kdo bude opět respektován v zahraničí? Teď už dost emočním výjevům a neobjektivní adoraci. Mrzí mě jistá zkratkovitost v druhé půli a osekání některých postav, nerozvinutí možných naťuklých motivů (vězení naopak těžkotonážní váha) místy i nadbytečné odlehčování. Snímek mohl mít klidně o 15 minut delší stopáž. Herci dokonalí, atmosféra perfektní, spousta skvělých momentů a ten závěr... Jsem těsně pod vrcholem. U nás se stále ještě točí bravurní filmy! 90%

K2 vlastní cestou (2020)

Na konci mi to přišlo fakt dobrý, i když jsem ihned vědomě pomíjel jakékoli sportovní vady výkonu (použití kyslíku, maximální využití šerpů a tábora na komplet podporu...) a charakterové neduhy hlavní hrdinky (opakovaně nechat doma kvůli K2 na několik měsíců 2 malé děti, v prvním případě dokonce ani ne ročního synka, ve třetím případě několikaměsíční expedice - květen Kančendženga, červenec K2). Den poté jsem si uvědomil, že o finanční stránce projektu jsme se nedozvěděli zhola nic, Himaláje a osudovost, obtížnost K2 na mě nedýchly rovněž (přestože je mám celkem načtené a pokaždé mě ohromí). Splnění snu jedné nevyrovnané ženy a ukazování statečnosti v evidentně složitém vztahu k otci (vynecháno, ale dalo se poznat - volání hlavně rodičům) v dost osekané verzi (self záběrů a gopro pohledů mezi C3 a C4 a summitem je minimum - podezírám z nadměrného použití masek, což je ale zase na druhou stranu pochopitelné, když jdu do takové výšky 2x během týdne) je prostě málo. Lepší 2*

Tenet (2020)

Ano, Nolan si půjčuje u Bonda (jehož má evidentně v lásce, zároveň splnil sen všem liberálním bondofilům - dal nám konečně neohroženého agenta černé pleti), Harryho Pottera, Avengers, Kubricka, Happy Endu, sebe sama atp. Myšlenkou možná není nejoriginálnější. K postavám má velmi osobitý přístup, který spousta lidí nevydýchá. Já jsem si většinu jeho postav v posledních filmech dokázal oblíbit hladce (Hardy pilot spitfiru, Matthew jako pilot vesmírné lodi, v Tenetu zhrzelá manželka toužící po klidu s dítětem..), jen si k nim Mistr klestí cestu jinak a používá je důsledně šachovnicově, sloužíce vždy příběhu. Můžeme hledat spoustu záporů, ale záleží na úhlu pohledu a přístupu a hlavně touze po kvalitním příběhu. Pro mě je Tenet filmem na hranici geniality, kde Nolan píše nová pravidla pro vyprávění velkofilmů a odhaluje neskutečný nápad a v zásadě nový pohled na cestování časem a prostorem, jehož mistrovský koncept v rámci příběhu šroubuje do neuvěřitelně vymyšlené a promyšlené smyčky. Nolan ve většině svých počinů ukazuje jeho fascinaci časoprostorem (minispoiler: zde dělíce čas, prostor a hmotu od sebe!), science fiction a o kvalitní a originální příběh mu jde vždy v první řadě. Já jeho vášně sdílím, o to to mám s ním jednodušší. Tenet je brutálně napínavý, intenzivní, chytrý, zároveň vstřícný, fikaný, promakaný, vypiplaný, nadčasový. Tenet je perfektní film, který musím vidět znovu a je krásnou ukázkou toho, k čemu všemu Nolan tíhne a zároveň jak chce filmařinu posouvat dál. Naposled jsem byl v kině takto fascinován děním na plátně při Dunkriku.

1917 (2019)

Já naopak myslím, že herecky je 1917 velmi slušný počin na mladý kluky s ikonickou podporou veteránů jako Firth, či Cumberbatch (jenž neměl na konci nejmenší chybičku). George Mackay se počíná stávat mým oblíbencem. Celý film je velmi povedená a intenzivní šleha. Tlačilo to na mě určitě tak, jak Sam Mendes zamýšlel a já zůstal jen kousek pod nejlepším zážitkem. Příběh samozřejmě nemůžeme očekávat v případě survivalu nikdy v komplikované, či prevratné rovině, přesto ten film může být skoro perfektní (viz Gravitace, Potomci lidí atp.).

MOST! (2019) (TV seriál)

Je to nářez. Za mě Prušinovský s Kolečkem na konvenčním TV seriálovém vrcholu. Neviděl jsem Trpaslíka ni internetovou Lajnu, takže u mě jede vzestupná křivka - Okresní přebor - skvělý, ale okopírovaný koncept Koženého slunce, Čtvrtá hvězda - půvabná exhibice Dejvického divadla našroubovaná na středočeský a pražský humor (možná užší cílovka) a teď MOST!.... naprostá šleha do oka celého národa České republiky. Nejen severozápadní oblasti. Tohle je ukrutné zrcadlo naší společnosti, které je extrémně zábavné, ale dokáže i bolet. Jestli mě druhá polovice seriálu přesvědčí, jdu na pět. _Poslední dva díly mě utvrdily, jakým výjimečným zjevením na české scéně MOST! je. Plná palba.

plakát

MOST! - Epizoda 3 (2019) (epizoda)

3. díl pecka, tlačí se na pilu, brutální zvraty a timing všeho jsou skutečně masité a přesné. Odvaha tohle vysílat před desátou a ještě na veřejnoprávním programu se taktéž cení.

plakát

MOST! - Epizoda 4 (2019) (epizoda)

Ženská je jako tramvaj z Mostu do Litvínova.

plakát

MOST! - Epizoda 5 (2019) (epizoda)

Pátý díl zaručeně nejvíce tne do živého. V epizodě se odehrává sociální sonda napříč celou českou společností aplikovaná do malé oblasti, která však dovolí největší extrémy. Koncentrovaná kritika křesťanství a náboženské víry, cikáni se stávají definitivně klaďasy celé série a největším i nejchytřejším charakterem je Fanouš, který se stává i titulním hrdinou se širokou škálou dovedností. Jsem zvědav, co postavám nadělí závěrečné tři díly. Zda se ještě dočkáme podobných zvratů jako v prvních třech dílech, po kterých přišel asi nejslabší (v kontextu série) čtvrtý, aby byl následován nejsilnějším pátým. Ani ne nejvtipnějším, ale nejhustším s nejnaditější rafinovanou parafrází a krutou kritikou.

plakát

MOST! - Epizoda 6 (2019) (epizoda)

Uvidime, jak serial ustoji po zvratech v brutalni cerne komedii prerod na misty romanticke psychomelodrama. Cekam na navrat lichvare, zda se dostane v nejakem vypecenem nacasovani na scenu. Tusil jsem ho trochu v bordelu, o to bylo vyzneni pak jeste necekanejsi a vic absurdni. Vzdycky Most!

plakát

MOST! - Epizoda 7 (2019) (epizoda)

Ty vole. Takovej nasleh na pondelni vecer. Na Romana jsem cekal od pateho dilu a vratil se, Kolecko naplno vyuzil perfektniho timingu a poslal do sveta ceskeho sourozence Ritchiovek/Tarantinovek. Z cernohumorne neskodne grotesky pres sociálni melodrama az k hutne gangsterce, a presto drzi cely serial pohromade! Perfektni predfinalni dil s dokonalym Cliffhangerem... boze, co nas ceka priste??