Krotitelé duchů II (1989)

Rovnaké ako predchádzajúci film, len tu sa to už ani nehrá, že to je film pre deti, ale je to plnokrvný film pre dospelých s trochu detinskou (pun intended) duchárskou tématikou, ktorý je nakoniec nanešťastie rovnako nezáživný ako jednotka.

Krotitelé duchů (1984)

Taká ľahučká a až prehnane jednoduchá (a silne nekonzistentá, v jednej scéne je Venkman za skeptika a hneď v nasledujúcej scéne sám vedie založenie firmičky?) zábava s vtipmi prevažne pre 8-ročnych, no občas vyskočí aj štipľavejší kúsok pre 18-ročných (tie roky osemdesiate). Len to nie je vôbec pre mňa. Ďalšia kultovka, ktorá ide mimo mňa. Ale ústredná pesnička je neskutočne chytľavá.

Penny Dreadful (2014) (seriál)

OK, priznám sa, že tento seriál som pozeral iba kvôli Eve Green, mojej obľúbenkyni. Ale aj zvyšok je celkom fajn, zápletka by mohla byť aj lepšia (je to kompilát dobre známych klasických príbehov a tém), ľakačky sa zvyknú podariť tak pol na pol, atmosféra je ťahaná hlavne prostredím zachmúreného Londýna z konca 19. storočia a vyberaným jazykom na úrovn (sťa by Shakespearovské postavy to až nie, ale zvyknú debatiť na úrovni o vyberaných témach a dialógy a monológy su veľmi "quotable" - jeden príklad za všetky: "You think you know blood. You think you´ve walked on corpses. Spread them from here to the horizon and I have walked further. You weak, foul, lustful, vainglorious man. How dare you presume to speak to me of death?" - hotová hudba pre uši), čiže vo výsledku je to slušne pozerateľný seriál. Prvá séria: tak 3,5* prvé štyri časti sú skôr priemer, ale druhá polovica je lepšia. Druhá séria je na tom rovnako - prvá polovica je slabšia, ale v druhej polovici sa to opäť rozbehne. Hodnotenie je teda nemenné - 3,5*. Tretia séria -  tu nastal istý zlom a prístup je rapídne iný, tretia séria je akčnejšia, pridali sa nové prostredia a hororová atmosféra čím dalej, tým viac išla do ústupu, ale niektoré nové postavy zahviezdili a iné skôr sklamali - celý nápad Lily s vybudovaním armády padlých a zneužívaných ma vôbec neoslovil a vôbec sa mi do konceptu seriálu nehodil. No to bolo asi jediné väčšie negatívum, Inak bola celá séria famózna. Tu by som dal aj štyri alebo aj 4,5*. Výsledné hodnotenie seriálu je nasledovné, nebyť tretej série, asi by som sa priklonil ku trom hviezdičkám, ale posledná séria to pretlačila na vyššie hodnotenie.

Tvář vody (2017)

Tak toto bola si najdivnejšia a najmenej podarená variácia na krásku a zviera/crossover so špionážnym filmom z éry studenej vojny čo som zatiaľ videl. 4 Oscary - tie časy keď vyhrávali blockbustre pre široké publikum ako Titanic a Pán Prsteňov sú preč, škoda.

Carlitova cesta (1993)

De Palmov príbeh o vlastne takom slušnom gangstrovi, ktorý ma priznám sa až tak svojím dejom nestrhol (mal veľmi pozvoľný začiatok, kým sa film skutočne rozbehol - trvalo to pridlho), ale scéna hádky cca po hodine a pol je najvyššej filmovej kvality a od tohto momentu film nabral grády a už nepoľavil, čo mu u mňa vynieslo pekné 4 hviezdičky. Ale Scaface je stále moja najobľúbenejšia De Palmova gangsterka.

Zachraňte vojína Ryana (1998)

Otváracia scéna z invázie je ohromujúca, ale inak ma film až tak nedostal. Mňa ten Spielberg nebaví, bol to až okatý manifest hrdinskosti. Zachránime jedného maníka, aj keby sme všetci položili životy a popri tom záchránime vylodenie vo Francúzsku. Ale dalo sa očakávať, že z tohto filmu vznikne takýto doják. Ale technická stránka je prvotriedna, práca s kamerou, zvuky, hudba, efekty, kostýmy, prostredie a kulisy, ako z dokumentárnych filmov a dobových filmových týždenníkov, nečudujem sa, že veteráni dostávali pri premietaní PTSD.

Terminátor: Temný osud (2019)

Kde sú tie časy solídnej jednotky a dokonalej dvojky? Toto pokračovanie, ktoré ignoruje všetko novšie jednoducho veľmi nemá čo ponúknuť. Iba tak mnohokrát zrecyklovaný dej. Jeden terminátor nestačí, už sú tu poslaný dvaja, každý za jednu stranu (to som niekde videl). Bojujú proti sebe, aby záchranili/zlikvidovali dôležitú osobu "budúcich" dejín (to som niekde videl), dobrý terminátor je taký obyčajný, až nato, že je žena (ale aj to som už niekde videl) a ten zlý je opät o niečo lepší a modernejší (aj to som niekde už videl), navyše donútená zápletka s Arniem je opät na silu dolepený guláš bez ladu a skladu (aj to som niekde už videl) a to všetko v umelom počítačovom kabáte, ktorý je síce našľapaný akciou ale i tak neohúri ako praktické efekty z 80-tych rokov. Všetko novšie ako Termninátor 2 bolo už len mlátenie prázdnej slamy a dojenie chechtákov. Ale aby som iba nekritizoval, do filmu namiešali celkom vydarené (až dve) postavy - Sarah Connor je stále ultimátne drsná, Grace je trafená hubatá drzaňa, no ale ostatný su len tak do počtu (hlavne Dani mi prišla nepresvedčivá a zle spravená, najprv bola úplne vyplašená holubička a pomaly hneď v ďalšej scéne už ládovala broky do terminátorov ako líder odboja, vývoj postavy extrémny). Ale keď sa na film pozerám s vačším odstupom, zisťujem, že tento film je predsa len najlepším prírastkom do Terminátorskej frančízy od roku 2000, čo ale pri svojej konkurencii...

Terminátor: Příběh Sáry Connorové (2008) (seriál)

Po x-tý krát tá istá zápletka, navyše v lacnom seriálovom prevedení (éru veľkorozpočtových počinov od HBO a Netflixu to bohužiaľ predbehlo). Lena Heady hrá solídne, čo je jeden z mála silných bodov tohto seriálu. Niektoré časti sú fakt biedne (hlavne v druhej sérii) - za jednu hviezdičku, ďalšie zas celkom ujdú a majú nejakú pointu, tie by išli za dve, ale vyššie to nejde takmer nikdy (i ked niektoré časti boli relatívne slušné, ale takých bolo primálo). Výsledok - LTT za dve.

Poslední Mohykán (1992)

Vrcholová dobrodružná romantika, len na môj vkus má film trochu priveľmi gýčovú romantickú linku ako vystrihnutú z červenej knižnice (dáma sa zaľúbi do udatného "polo divocha", ktorý ju zachránil pred istou smrťou a je úplny opak jej dohodnutého slizkého manžela - bozky cez mreže a pod hučiacim vodopádom nesmú chýbať). A tiež nerozumiem veľmi logike jedného dejového "zvratu" - zlý Indián chce zabiť "Šedý Vlas" aj celé jeho potomstvo, no a keď na to má príležitosť, tak to nespraví? (Len aby dej mal ako pokračovať s nádejou na dobrý koniec)? Trochu škvrna na inak kvalitnom filme. Už len za nádherný ústredný hudobný motív si to tie 4 hviezdičky zaslúži.

Kovbojové a vetřelci (2011)

Western a mimozemšťania? Niekto by povedal - super nápad! Ale ja si myslím, že spojiť westernovú tematiku s mimozešťanmi nie je prave najlepší nápad. Pozretím tohto kúsku som chcel zistiť, či moja hypotéza je správna. A je. Tento film by sa mal skôr volať "James Bond s amnéziou proti no-name nezaujímavým votrelcom z vesmíru s večne namrzeným Fordom v zálohe". Do nie príliš vydareného mixu pridal svoje aj režisér Favreau, hlavný marvelovský komixák, a vznikol z toho ľahko zabudnuteľný digitálny bordel bez invencie, ktorý nemá žiadnu hĺbku, či aspoň nejaký výnimočný "special" moment. Keď si to rozdelim na drobné: ako western je to podpriemer, ako sci-fi je to ťažký podpriemer, ako vysledné spojenie je to jednoducho podpriemer.